Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1471  
Vechi 30.10.2012, 12:28:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
chestia asta se gaseste cumva in Biblie?
Eu ți-am lăsat la latitudinea ta să alegi.
Reply With Quote
  #1472  
Vechi 30.10.2012, 12:41:17
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si placerile carnale tot Dumnezeu le-a creeat...iar Dumnezeu a facut totul perfect.
Dar plăcerea ce este peste firesc și căutată doar cu scopul de a te desfăta, e desfrânare. Și nu uita că diavolul este cel care încurajează omul sa guste din plăceri, însă în momente, moduri sau măsuri nepotrivite (nefirești). Și nu uita că orice salt peste măsura firească, cutând doar plăcerea este păcat.

Cel mai bun exemplu a unei trăiri firești sunt Sfinții Părinți Ioachim și Ana.
Reply With Quote
  #1473  
Vechi 30.10.2012, 12:48:44
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si placerile carnale tot Dumnezeu le-a creeat...iar Dumnezeu a facut totul perfect.
Plăcerile carnale, din câtă știință creaționisto-evoluționistă știu eu, au cam fost create de Dumnezeu DUPĂ căderea adamică. Așa că nu m-aș bucura prea mult în ceea ce le privește.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1474  
Vechi 30.10.2012, 12:51:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Dacă în spatele oricărei plăceri se ascunde un șarpe, atunci plăcerea nu este un șarpe, fiindcă șarpele este în spatele ei.
"Superbă" logică, nici nu mă miră faptul că nu ai înțeles. Citește cu atenție mesajul...l-am lăsat pe Ștefan să deducă și să ia o decizie...apropo mesajul era adresat lui Ștefan, purtăm o discuție mai veche...
Reply With Quote
  #1475  
Vechi 30.10.2012, 13:19:24
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dar plăcerea ce este peste firesc și căutată doar cu scopul de a te desfăta, e desfrânare. Și nu uita că diavolul este cel care încurajează omul sa guste din plăceri, însă în momente, moduri sau măsuri nepotrivite (nefirești). Și nu uita că orice salt peste măsura firească, cutând doar plăcerea este păcat.

Cel mai bun exemplu a unei trăiri firești sunt Sfinții Părinți Ioachim și Ana.
Aceasta infranare presupune despatimire la care se ajunge destul de greu.
Sfantul Varsanufie de la Optina spunea ca noi nu scapam de patimi ci numai le ingropam.
Din cand in cand ele ies la suprafata si pacatuim
Sa iti impui anumite manifestari nu mi se pare o atitudine corecta din punct de vedere duhovnicesc.
E ca si cum ti-ai reprima mania ,nu te-ai manifesta , dar in interiorul tau fierbi de furie.
Reply With Quote
  #1476  
Vechi 30.10.2012, 13:24:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
toate cele ce nu sunt orite prin legea divina
Tardiva mentiune.
Cu acel "TOATE" incercai sa demonstrezi ceva, dar acel "TOATE" nefiind de fapt chiar "TOATE" nu prea serveste scopului in care ai incercat sa-l folosesti.
Reply With Quote
  #1477  
Vechi 30.10.2012, 13:26:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Evident că toate sunt îngăduite, permise de Dumnezeu, inclusiv cele mai cumplite crime sau inimaginabile păcate. Asta nu înseamnă că sunt și binecuvântate. Suntem „condamnați” să fim liberi, să alegem. Cele de folos (mântuitoare) trebuie să învățăm să le alegem noi.

Biserica ne poate ajuta în sensul ăsta, pentru că păstrează experiența Părinților înduhovniciți, care au căutat și au aflat. Din înțelepciunea lor putem și noi, dacă vrem să mergem pe calea lor, să ne împărtășim, procedând cum au procedat ei, dar, mai ales, încercând să înțelegem ce au înțeles ei, pentru ca participarea noastră să fie integrală: suflet, minte, trup.

Dar Biserica nu trebuie, să facă ce n-a făcut Dumnezeu, adică să interzică, luând omului posibilitatea de a alege singur; pentru că în lipsa libertății nu este nici virtute.
Bineninteles.
Reply With Quote
  #1478  
Vechi 30.10.2012, 13:33:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Plăcerile carnale, din câtă știință creaționisto-evoluționistă știu eu, au cam fost create de Dumnezeu DUPĂ căderea adamică. Așa că nu m-aș bucura prea mult în ceea ce le privește.
Gresita exprimare si ideea pe ansamblu nu este prea stralucita.

Dumnezeu nu le-a creat, pentru ca toata Creatia s-a terminat in ziua a 6a.

Ceea ce cunoastem acum ca fiind "placeri" sunt rezultatul coruperii simturilor pe care Dumnezeu le-a creat in scopuri practice, pentru a "conecta" sufletul omului la realitatea lumii materiale.

Ceea ce a realizat caderea lui Adam, a fost impingerea simturilor spre patima, prin patima intelegandu-se legarea simturilor de obiectul lor, peste uzul firesc.

Acum sa ne intrebam, care e scopul placerii sexuale?

Aceea de a chema omul, spre unirea trupeasca, unire a carui rezultat este nasterea de copii, chemare care a capatat aceasta putere irezistibila, irationala chiar, tocmai pentru ca omul nu este suficient de matur spiritual ca sa mearga in aceasta directie de buna voie, constient de misiunea pe care o are pe acest pamant.

Ar fi avut nevoie omul creat de Dumnezeu si traitor in har, de aceasta aprindere patimasa pentru a da nastere la urmasi? Binenteles ca nu, daca ar fi ascultat intru totul de Dumnezeu, ar fi ascultat si de aceasta porunca, si chiar daca placere ar fi simtit (desi nu stim cum s-ar fi intamplat efectiv asta in cazul lor), nu ar fi fost legati de aceasta, in sensul de a urmari aceasta placere dar s-ar fi ferit de nasterea de copii, asa cum face omul (si din pacate, de multe ori credinciosul) modern.

La fel cum nu s-ar fi imbuibat peste masura, fiind condus de gustul mancarii si nu de necesitatea ei, la fel cum nu ar fi avut nevoie sa-si arunce neuronii in aer cu tot felul de substante dubioase, urmarind senzatii rupte de realitate, etc.

Omul care se crede rational si spiritual, si stie ca nu poate avea in vedere nasterea de copii (indiferent de motive) dar totusi cauta placerea impreunarii, este clar ca merge pe urmele lui Adam cel cazut, nu a lui Adam cel inainte de cadere sau Adam restaurat prin jertfa lui Hristos.

Desigur, nu este o crima (in sensul efectiv al termenului) dar este o cadere din har.

Desigur, asa cum am mai scris, nu prea stim ce e aia cadere din har, pentru ca nu prea ne-am obosit sa-l dobandim, pentru ca daca l-am fi dobandit vreodata, n-ar fi nevoie de explicatii atat de lungi si am fi inteles de la sine ce se cade si ce nu, tocmai din tristetea care urmeaza indepartarii harului.

Last edited by AlinB; 30.10.2012 at 14:01:35.
Reply With Quote
  #1479  
Vechi 30.10.2012, 14:31:07
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Plăcerile carnale, din câtă știință creaționisto-evoluționistă știu eu, au cam fost create de Dumnezeu DUPĂ căderea adamică. Așa că nu m-aș bucura prea mult în ceea ce le privește.
asta de unde ai mai scos-o? Omul a fost creeat COMPLET in ziua a 6-a, deci INAINTE de caderea adamica. Nicaieri NU scrie ca Dumnezeu l-ar mai fi "imbunatatit" pe om dupa cadere
Reply With Quote
  #1480  
Vechi 30.10.2012, 14:35:47
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dar plăcerea ce este peste firesc și căutată doar cu scopul de a te desfăta, e desfrânare. Și nu uita că diavolul este cel care încurajează omul sa guste din plăceri, însă în momente, moduri sau măsuri nepotrivite (nefirești). Și nu uita că orice salt peste măsura firească, cutând doar plăcerea este păcat.

unde scrie asta? Adu un verset biblic in care sa scrie negru pe alb ca placerile fizice (in afara procreerii) intra la categoria pacat
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02