Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1991  
Vechi 19.09.2013, 21:34:23
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nu este Domnul Hristos noul Adam?
Sora, chestia cu "noul Adam" este o figura retorica de stil, nu e dogma. Si, totusi, nu mai cita pe un parinte sau altul, fara sa le filtrezi prin Traditie, Scriptura, dreapta socoteala: Adam, chiar inainte de cadere, era doar o creatura. Cu nenumarate calitati si puteri pierdute ulterior, dar o creatura. Mesia e Dumnezeu Intrupat. O deosebire...infinita e putin spus, intre creatura/creatie si Creator.
Din punct de vedere al Salvarii, al planului Dumnezeiesc, s-a zis de Domnul ca e "al doilea Adam"; insa ontologic, cum ar putea fi facuta o paralela!? Fereasca Dumnezeu sa ajungem sa Il luam in desert, comparind ceva real si minunat (Intruparea de Dumnezeu) cu ceva speculativ (cum s-ar fi inmultit creatura).

Last edited by Barsaumas; 19.09.2013 at 21:42:49.
Reply With Quote
  #1992  
Vechi 20.09.2013, 05:48:53
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Sora, chestia cu "noul Adam" este o figura retorica de stil, nu e dogma. Si, totusi, nu mai cita pe un parinte sau altul, fara sa le filtrezi prin Traditie, Scriptura, dreapta socoteala: Adam, chiar inainte de cadere, era doar o creatura. Cu nenumarate calitati si puteri pierdute ulterior, dar o creatura. Mesia e Dumnezeu Intrupat. O deosebire...infinita e putin spus, intre creatura/creatie si Creator.
Din punct de vedere al Salvarii, al planului Dumnezeiesc, s-a zis de Domnul ca e "al doilea Adam"; insa ontologic, cum ar putea fi facuta o paralela!? Fereasca Dumnezeu sa ajungem sa Il luam in desert, comparind ceva real si minunat (Intruparea de Dumnezeu) cu ceva speculativ (cum s-ar fi inmultit creatura).
Scriptura:
6. Eu am zis: "Dumnezei sunteți și toți fii ai Celui Preaînalt".
7. Dar voi ca niște oameni muriți(Psalm81,6-7a)


Dreapta socoteală:
Adam(creatura, omul) a fost creat să ajungă unde a ajuns Iisus Hristos, dar el a ”căzut” de la potențialul lui, scopul vieții sale: mântuirea; ca să se mântuască(să transcendeze dincolo) era nevoie să se înfrâneze de la obiceiurile acestei lumi(gustat mere), așa cum ne-a învățat Hristos, dar el, Adam, ca un om a murit. Ca Adam suntem toți; toți suntem Adam.
Reply With Quote
  #1993  
Vechi 20.09.2013, 08:21:52
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Scriptura:
6. Eu am zis: "Dumnezei sunteți și toți fii ai Celui Preaînalt".
7. Dar voi ca niște oameni muriți(Psalm81,6-7a)


Dreapta socoteală:
Adam(creatura, omul) a fost creat să ajungă unde a ajuns Iisus Hristos, dar el a ”căzut” de la potențialul lui, scopul vieții sale: mântuirea; ca să se mântuască(să transcendeze dincolo) era nevoie să se înfrâneze de la obiceiurile acestei lumi(gustat mere), așa cum ne-a învățat Hristos, dar el, Adam, ca un om a murit. Ca Adam suntem toți; toți suntem Adam.
Demetrius,
Una e indumnezeierea dupa Har, alta Dumnezeirea dupa Fire. Cumva, apostolul Pavel explica perfect aceasta cind spune ca suntem "infiati/adoptati" prin theosis. Cum o sa ajunga creatura la acelasi nivel ca si Creatorul? Ah da, stiu cine a zis "si veti fi ca Dumnezeu, cunoscind binele si raul". In nici un caz respectivul nu e un model de urmat.
Reply With Quote
  #1994  
Vechi 20.09.2013, 13:24:35
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Sora, chestia cu "noul Adam" este o figura retorica de stil, nu e dogma.
Numele e folosit pentru ca noi creștinii, urmașii lui Adam creatura, să înțelegem cum anume ar fi trebuit să ființeze Adam: aidoma lui Hristos.
Aceasta însemnînd, înainte de toate, ascultarea desăvârșită față de Dumnezeu. Deci, fără de păcat.

În alt sens, pentru a distinge dubla alcătuire a creștinilor ca cetățeni a două lumi (aceasta supusă lui mamonna, respectiv Împărăția lui Dumnezeu) Adam cel vechi este referire la omul trupesc/sufletesc, supus cărnii, supus poftelor și patimilor. Prima naștere a omului.
Adam cel Nou este numit de către Părinți omul duhovnicesc, omul lăuntric botezat în Hristos, cel care pocăindu-se neîncetat se îndreaptă spre desăvârșire, ca mădular viu al Bisericii. Cel din a doua naștere, nașterea de Sus, în Duhul Sfânt.

Între Adam cel Vechi și Adam cel Nou se desfășoară, pe toată durata vieții de pocăință a creștinului, o luptă a cărei tensiune dinamică este folositoare urcușului duhovnicesc.
Reply With Quote
  #1995  
Vechi 20.09.2013, 14:59:35
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Va salut,

As dori sa pun o intrebare simpla, din registrul vietii practice de familie. Cu tot respectul pentru toata lumea, precizez ca doresc sa ma adresez exclusiv celor care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica, respectiv: relatii sexuale doar cand doresti sa ai copii (evident, doar in perioadele permise), iar in rest - abstinenta totala. Repet: sunt intr-o faza in care NU ma ajuta teoretizari, ci am nevoie de marturii, DOAR de la persoanele care practica abstinenta sexuala ortodoxa autentica și in mod continuu (retineti cele doua "conditii", pentru ca discutia sa merite sa aiba loc, iar interventiile sa fie incarcate cu autoritate). Este evident ca nu limitez dreptul la libera exprimare, dar mi-as dori ca acest subiect sa contina majoritar marturii. Teoria o cunosc, si o cunoaste aproape toata lumea. Practica ne dă bătăi de cap, după cum spune și dictonul. Intentionez ca prezentul topic sa constituie, in final, un material de inspiratie pentru toti sotii care cauta astfel de marturii si de exemple, ca sa reuseasca si ei pe frumosul drum al casatoriei.

Intrebarile sunt: cum traiti abstinenta? Cum ati reusit sa ajungeti la abstinenta continua? Ce faceti ca sa va puteti abtine (ce "tehnici" folositi)? Sper ca este clar ca excludem din discutie cazurile de barbati sau femei care, in perioada de abstinenta totala, practica individual onanismul, pentru "indulcirea" abstinentei.

Astept cu mare interes exemple venite de la traitori autentici si deplini ai abstinentei sexuale. Orice observatie, sfat sau gand suplimentar, de la traitori, pe marginea acestui subiect, este binevenita. Multumesc.
Ca de obicei, unii sunt mai catolici decat papa, dupa cum se zice. In orice caz vad ca subiectul e foarte dezbatut daca s-a ajuns la 200 de pagini... 2000 de raspunsuri si 80000 de vizualizari, asta spune multe..

Last edited by aubergine; 20.09.2013 at 15:03:29.
Reply With Quote
  #1996  
Vechi 20.09.2013, 17:51:02
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Domnul Hristos este Dumnezeu, dar si Om. Sa nu despartim firea Lui omeneasca de cea Dumnezeiasca. Este ambele. Dumnezeu cand a venit pe Pamant si S-a intrupat din Fecioara ca Om, ne-a aratat ca suntem dupa modelul Lui, iar cand ne-a facut pe noi, ne-a facut oameni dupa chipul si asemanarea Lui. Dumnezeu putea sa vina si fara sa se mai faca Om in adevaratul sens al cuvantului.

Pai nu Parintii din manastiri stiu cel mai bine invatatura si Sf.Traditie? Daca nu de la ei invatam, daca nu pe ei ii credem, atunci pe cine? Eu nu ma consider mai sus decat ei.

Apoi, stim ca omul nu este o simpla creatura, ci una complexa, care are in el 4 lumi.

Parintele de care am mentionat in primul post, a spus ca a fost intrebat de ce a creat Dumnezeu pe Adam si Eva cu organe genitale din moment ce omul este asa posticios si cade usor in desfranare. Si el a spus ca Dumnezeu i-a creat asa stiind ca vor cadea, caci omul a fost creat coruptibil(poate cadea, se poate ridica, se poate sfinti), si astfel va lasa samanta omeneasca pe Pamant. Daca omul nu cadea, nu ne-am mai fi inumtit ca animalele, cum spune psalmistul, ci ne-am fi inmultit ca ingerii, prin Cuvant. Asa cum Domnul Hristos s-a nascut fara sa afecteze Fecioria Maicii Sale, asa cum Hristos S-a nascut din Dumnezeu fara durere, asa cum Adam a nascut-o pe Eva fara sa amestece sangele si fara durere. Nu ne-am fi nascut asa ptr. ca am fi ca si Hristos, dumnezei in adevaratul sens, ci ptr. ca am fi colaborat cu Sf.Treime. Defapt si acum nu putem naste fii fara Dumnezeu, doar ca acum apelam la partea rationala, carnala si nu la cea sufelteasca, divina(sufletul este cerescul, divinul din om). Mie mi se pare destul de clar si nu vad unde este coborat Hristos pe acelasi plan cu noi.

Adam si Eva au cazut cand erau inca tineri. PArintele Staniloae a spus cam asa: se vede ca greseala lui Adam a fost precoce fiindca si sederea a fost scurta. Dupa unii au stat 40 de zile, dupa unii 40 de ani, dupa unii 4 zile, dupa altii 7 zile, cat a durat si creatia. Dupa alti teologi nu au stat nici o zi. Si stim, tot de la Sfinti si duhovnici, ca Adam si Eva nu au fost creati ptr. a cadea, ci ptr. a se desavarsi. Cand citim despre un Sfant ca a ajuns la o asa curatie incat era ca Adam inainte de cadere, mereu se spune ca a fost inger in trup. Calugaria este ingereasca. Cum sa nasca un inger in trup ca si animalele?

Mai sunt Sfinti si Parinti care spun ca Hristos nu a indreptat lumea cea veche, ci a creat una noua si ca acum oamenii care se mantuiesc ajung la acea stare la care Adam trebuia sa ajunga in Rai. Adam si Eva dupa ce au cazut, nu s-au mai departat de Dumnezeu, si-au invatat lectia. Noi ii consideram Sfinti, dreptii din VT. Doar ca le-a trebuit 5000 de ani sa vada ce prapad a lasat in urma lor greseala savarsita in Rai. Adam cel vechi inseamna lumea cazuta fara corabia de salvare(Biserica), Adam cel Nou, Domnul Hristos, omul credincios lui Dumnezeu cu sanse de mantuire. Eva cea veche, neascultarea fara de Dumnezeu si caderea in pacat. Eva cea Noua, Maica Domnului, ascultarea de Dumnezeu: iata roaba Domnului.
Reply With Quote
  #1997  
Vechi 21.09.2013, 04:26:47
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Trupurile necazute in pacat in rai ar fi putut sa dobandeasca mantuirea deci erau facute pentru vesnicie in timp ce tot trupul nascut din impreunarea fireasca de dupa pacat se naste spre moarte sigura fara exceptie.Nu poate fi acelasi mod de inmultire ca nici produsul nu e acelasi.

Ideea cu cuvantul e singura plauzibila Scriptura aratand clar ca totul s-a facut prin Cuvantul lui Dumnezeu.Trupurile lui Adam si Eva nu au fost facute prin impreunare erau facute pentru vesnicie.Omul avea organele necesare pentru varianta probabila si dinainte cunoscuta de Dumnezeu a caderii, urmand ca sa se activeze in conditiile aparitiei pacatului pentru a putea continua planul de mantuire.Asa ca inmultirea de acum e de la Domnul si placerea actului la fel nu sunt spurcate in sine Biserica nici nu ingaduie sa te scarbesti de ele numai sa fie cu rostul lor .Rusinea care totusi se leaga de acest act probabil ca are legatura cu faptul ca s-a activat cu ocazia pacatului care e rusinos.

Ma gandesc si la faptul ca pierderea fecioriei e cu ceva rupere, sangerare, care nu prea sunt proprii unei armonii specifice raiului neatins de pacat , deci chiar nu prea vad raiul populandu-se asa.Poate ca acel sigiliu ne spune ca poarta putea ramane si inchisa si fiind inca in plina unire cu Dumnezeu Cuvantul sa fii intrat El asa ca prin usile incuiate.

Revenind la subiect , ne-a a zis parintele la predica trecuta ca tinerii pana la casatorie, vaduve , toti trebuie sa traiasca calugareste, daca mai punem ca si dupa casatorie avem posturi graviditate alaptat si alte situatii speciale rezulta muulta abstinenta , care ne lumineaza sa ne folosim trupul corect la tot rostul lui curateste simturile si prin urmare viata e mai intensa si placuta , ca cu simturile tampite ce viata si placere sa mai aiba omu , plictiseala de moarte.

Last edited by Teodosie; 21.09.2013 at 04:46:16.
Reply With Quote
  #1998  
Vechi 21.09.2013, 13:30:53
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu a facut toate prin Cuvint; nu omul! Inca ceva: de unde baeratia ca ingerii se inmultesc?In cazul asta, demoni sunt sterili, sau ce? E rizbil. Dar tipic pentru un anume gen de evlavie: zice un ieromonah sau staret cu (renume de) vietuire inalta ceva de genul, si hop! ucencii sai colporteaza.
Reply With Quote
  #1999  
Vechi 21.09.2013, 13:46:26
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Omul nu face absolut nimic ( bun ) niciodata , asta spune toata invatatura sfintilor parinti , in baza Scripturii : Ioan 15/5 "... fără Mine nu puteți face nimic".Numai relele le facem singuri in colaborare cu vrajmasul tot ce am facut bun trebuie sa credem ca sunt facute de Hristos caruia i-am dat doar inima , voia noastra libera.
Ingerii nu se inmultesc n-am auzit vreodata asa ceva la nimeni ei au fost creati odata si gata.De fapt si spune Hristos ca in veacul ce va sa fie oamenii nu se mai casatoresc ci sunt ca ingerii.Mt 22/30 "Căci la înviere, nici nu se însoară, nici nu se mărită, ci sunt ca îngerii lui Dumnezeu în cer."
Reply With Quote
  #2000  
Vechi 21.09.2013, 15:40:13
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teodosie Vezi mesajul
Omul nu face absolut nimic ( bun ) niciodata , asta spune toata invatatura sfintilor parinti , in baza Scripturii : Ioan 15/5 "... fără Mine nu puteți face nimic".Numai relele le facem singuri in colaborare cu vrajmasul tot ce am facut bun trebuie sa credem ca sunt facute de Hristos caruia i-am dat doar inima , voia noastra libera.
Ingerii nu se inmultesc n-am auzit vreodata asa ceva la nimeni ei au fost creati odata si gata.De fapt si spune Hristos ca in veacul ce va sa fie oamenii nu se mai casatoresc ci sunt ca ingerii.Mt 22/30 "Căci la înviere, nici nu se însoară, nici nu se mărită, ci sunt ca îngerii lui Dumnezeu în cer."
Exact. Atunci priviti mai sus, ce aberatii spune colega: ca cica omul, de nu ar fi cazut, s-ar fi inmultit ca ingerii. Sa mori de ris.
Calugarisme de la tara...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02