Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 21.08.2007, 15:50:13
Red_Rose Red_Rose is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2007
Mesaje: 41
Implicit

cristiboss56
Recunosc pacatul doar in fata lui Dumnezeu la rugaciune si la spovedanie, in rest vorbesc "deschis" sub un nick...

Nu ma felicita ca imi ard obrajii cand ma gandesc ca trebuie sa dau ochii cu parintele si e tare greu. E a doua oara cand trebuie sa trec prin asta. Prima data m-a randuit pentru Sf. Impartasanie, eu care nu speram nici macar Aghiazma Mare. L-am intrebat de ce, pentru ca nu merit, ca am venit doar pentru a arunca <sacul> greu si dezlegare. Mi-a dat-o ca medicament si spre intarire pentru anii de viitor.

vsovi
Din cate stiu eu - din ce am citit in literatura scrisa de mari duhovnici - exista 2 cai/drumuri de urmat: calea calugariei sau calea casatoriei. Omul trebuie sa se decida pe care vrea sa o urmeze. Sf. Apostol Pavel spunea ca cei ce pot sa ramana asa cum sunt.
Daca e casatoria grea sau nu fata de mireanul necasatorit sau calugarul? cred ca nici una nu e usoara, daca vrei sa o parcurgi cum trebuie.

-----
Scuzati-ma pentru mesajele mele, sunt criticata de unele persoane pentru deschiderea mea in a aborda acest subiect delicat din topic, dar cum altfel sa discut decat din experienta mea de viata ....




  #262  
Vechi 21.08.2007, 16:52:02
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi

Deci fiind si eu un pacatos ce zice el ca ar incerca sa nu mai gresheasca, e suficient sa vad un film, o reclama, o fata dragutza pe strada, shi gata... mai vin 7 patimi cu aceasta sa nu cumva sa o lase singurica, shi iata-ma iar la inceput... shi atunci lupta e ingrozitoare... ca intre apropiatzi pari dus cu pluta, incepi sa-ti intorci capul, sa-tzi inchizi ochii, sa evitzi privirea, oamenii zic ca nu eshti normal, shi iar vine teoria ca trebuie sa te destinzi, ca sa nu fi agitat, nervos, sa nu ai tensiuni emotzionale, sa-tzi dai drumul... dar shi mai mult ca sa nu ieshi in evidentza trebuie sa fi sexy, adica trebuie sa fi disponibila pentru orice relatzii intamplatoare ca e trendy, ca se poarta, ... ei vezi cat este de greu sa fi fecioara, femeie dragutza shi frumoasa asha cum te-au facut parintzii, sa fi cucernica shi cuminte shi matura, sa nu fi nici "incuiata"? Dar mereu asta i-a atzatzat pe barbatzii nebuni de cap, nevinovatzia... deci daca reusheshti sa te lashi atunci cum oare vei reushi sa te mentzii, sa nu fi transformata de aceshtia in obiectul inchipuirii lor, in jucaria stricata a poftei shi iubirii de pofta, in papushica barbie ascultatoare?
Vad ca si tu ai aceleasi experiente ca si mine. Dar totusi sunt mirat cum de o fata a avut puterea sa recunoasca ca a facut ceva, asa cum a recunoscut red_rose, pe mine asta ma mira....
  #263  
Vechi 21.08.2007, 18:23:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Doamne, cum sa nu avem curaj ! Frica este data de vrajmas, pentru a ne ingreuna drumul spre pocainta. Trebuie sa avem cutezanta, curaj, sa ne deschidem sufletele larg, mai ales cand ne spovedim. Sant pacate si mai mari decat masturbarea ! Cate poate sa-i auda urechea unui parinte ? Trebuie sa ne eliberam, sa ne curatim, sa ne usuram sufletele intinate. Oare credeti ca exista vreun sfant pe acest forum ? Curajul marturisirii pacatelor noastre vine tocmai din dragostea pentru Dumnezeu, din rabufnirea, revolta noastra interioara , din lupt cu noi insine. Cadem si ne ridicam si iar cadem si iar ne ridicam. Forta care ne ridica din nou este data tocmai din caderea noastra si tocmai aceasta forta ne va ajuta in cele din urma sa pasim plini de satisfactie pe drumul pocaintei. Uitati-va la un copil care invata sa mearga, cade , se ridica, este ajutat de parintii lui, iar cade, este ajutat din nou, pana cand va merge singur. Asa este si drumul nostru . . . . Un drum unic in frumusetea si splendoarea lui sfanta. Un drum sortit luminii vesnice !
  #264  
Vechi 21.08.2007, 18:41:34
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:cool: cred ca preotul o sa aprecieze f.mult sinceritatea ta si dorinta de indreptare precum si umilinta pe care ai cam simtit-o scriind aici si primind tot felul de bobarnace..eu inca... ca sa fac pe desteapta te-am facut cu ou si cu otet(ntr-un exces de superioritate nejustificata..superioritate doar ca varsta biologica)...apoi mi-am dat seama ce penibila sunt si am cerut admin sa stearga....ce mici suntem noi oamenii si ce lasi..nici macar nu te cunosc ...apoi m-am speriat atat de tare de prostia mea incat era sa fac infarct ...instincte primitive de vanatoare..zice omu ceva ,apoi ceilalti vin sa-i dea in cap...mi-am luat si eu cateva ciomege. in cap....care nu mi-au prins rau..asa incat sper ca pe mine nu te vei supara...eu nu chibzui prea mult cand scriu,sunt repezita,sub impulsul primei impresii..ba mai sunt si superficiala citesc vorba ta in diagonala..si mie imi place cum gandeste vsovi dar ma incurc in a citi ce scrie.....de n-ar mai folosi sz-urile alea si sh-urile....oricum esti un suflet tanar si curat....cu cat mai tanar cu atat mai curat......ai sanse mari sa cresti cum trebe.(si spiritual)
  #265  
Vechi 21.08.2007, 23:41:47
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Mi-a placut mult cum a relatat Urzicuta despre scaparile ei in ale reprosului si aspectul acela cu ciomege luate peste cap! Doamen cat a putut sa ma amuze!!! :) :) :)
  #266  
Vechi 23.08.2007, 20:10:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Mi-a placut mult cum a relatat Urzicuta despre scaparile ei in ale reprosului si aspectul acela cu ciomege luate peste cap! Doamen cat a putut sa ma amuze!!! :) :) :)
Da, Urzicuta, urzica antai si apoi ii pare rau ca nu e trandafir , ca sa intepe si cand isi da seama ca a urzicat si intepat gresit, se transforma-n floare rara.
  #267  
Vechi 23.08.2007, 23:40:21
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

aceasta este o caracterizare specifica unei urzicute...nice :)
  #268  
Vechi 24.08.2007, 06:26:08
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PISICUTA35
La adrssa: http://www.sfintii-arhangheli.ro/intrebare.php?iid=479

Acolo o tanara intreaba: Se mai merita sa tii fecioria in ziua de azi?
Cred ca mai bine intreba: Mai este barbat care mai apreciaza fecioria azi?
eu cred ca da, cred ca sunt multi barbati in stare sa aprecieze puritatea unei femei.

ca sa iti gasesti perechea, cred ca ajuta sa schimbi mediul in care traiesti, ma refer la o schimbare radicala.
  #269  
Vechi 24.08.2007, 21:22:43
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

. Mirela adaug eu .mediul si obiceiurile rele daca le ai...vrei un tip fain si tu trebuie sa fii cam pe acolo
  #270  
Vechi 25.08.2007, 07:49:47
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

urzicuta, eu ma refeream mai mult la mediul fizic... de ex., daca tu ca tanara fata nu faci decat drumul serviciu-acasa si viceversa, nu ai cum sa cunosti oameni noi, sa iti faci prieteni. stiu ca asta se intampla multor fete "cuminti", prea cuminti as zice. asta nu inseamna ca acum sa inceapa sa colinde barurile, ci inseamna sa-si gaseasca o preocupare recreativa constructiva, adica sa schimbe cumva rutina zilnica.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
ce este prostia asta cu feng shui? ingerul_pazitor Generalitati 29 07.10.2010 12:22:57