Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1721  
Vechi 03.07.2011, 20:17:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tuty2010 Vezi mesajul
Dar cati apologisti catolici ati ascultat? Eu va spun, ascult dezbateri aproape zilnic cu apoologisti catolici dar si de alte confesiuni, si cel mai slab apologist catolic ii baga in buzunar pe ceilalti.
Argumente sunt si inca multe, doar ca atunci cand cuvintele sunt intoarse si rastalmacite se afirma ca nu exista argumente.
Nu prea stiu ce sunt apologetii si care e echivalentul in ortodoxie. La noi apologeti sunt sfintii, duhovnicii si cel mult teologii. Dar daca e vorba de entuziasm si verva pastorii neoprotestanti sunt pe primul loc, ii urmaream imediat dupa ce am devenit credincios.
Ca sa aflam adevarul in schimb trebuie sa stim si ce spun ortodocsii si ce spun catolicii, nu doar ce spun catolicii. Pentru ca daca cineva vorbeste doar sustinandu-si conceptiile, fara arata ce contrazice acele conceptii poate argumenta orice idee, indiferent daca e complet gresita. Si cum majoritatea credinciosilor (fie ca sunt catolici sau ortodocsi) nu cunosc foarte multa teologie e greu sa observe diferentele. Probabil cea mai buna si sigura cale e cautarea adevarului din proprie initiativa.
  #1722  
Vechi 03.07.2011, 21:11:34
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Ca sa spui ca o biserica este universala poate avea doua intelesuri.
Daca luam in considerare formularea ca tine de ceea ce dintotdeauna si preturindeni s-a crezut insemna ca ramine destul de putin findca acel pretutndeni ar trebui sa includa toate religiiile plus acel dintotdeauna ..deja acel numitor comun ramine si mai putin. Dealtminteri adevarul nu este reflectat intotdeauna de credibilitatea lui.

Cu ce ar fi mai universala BC decit BO sau alte mari religii?

Una cu adevarat univesala ar trebui sa cuprinda multe mai multe adevaruri adunate de prin toate marile religii in mod obiectiv si fara partinire, incluisv cele care sint inca tinute la secret si prin care sint evidentiate elementele comune care le leaga.
  #1723  
Vechi 03.07.2011, 23:39:31
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tuty2010 Vezi mesajul
Minunat, tot ce scris Monseniorul! Ma rog sa fie cat mai curand trecut intre Sfinti.
  #1724  
Vechi 04.07.2011, 09:49:13
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Biserica Catolica, cu multitudinea ei de rituri si forme de organizare, este ca o reflectare a Gradinii Raiului, cu atatia pomi feluriti si minunati...
  #1725  
Vechi 04.07.2011, 10:05:01
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Biserica Catolica se aseamana cu un pom din gradina Edenului plin de felurile fructe insa pomul singur nu poate fi numit gradina daca nu sint luati in calcul si ceilalti pomi la fel de roditori.
  #1726  
Vechi 04.07.2011, 12:16:07
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Biserica Catolica se aseamana cu un pom din gradina Edenului plin de felurile fructe insa pomul singur nu poate fi numit gradina daca nu sint luati in calcul si ceilalti pomi la fel de roditori.
Eu ma uit in jurul meu si pot sa trag urmatoarele concluzii:
1. In afara de crestinii din Biserica Catolica si din Biserica Ortodoxa nici un mebru al unei alte religii nu si-a lasat casa, masa, familia pentru a trai in castitate si saracie, asemenea Mintuitorului nostru, PENTRU TOATA VIATA lor.
2. In afara de sfintii din Biserica Catolica si Biserica Ortodoxa nu cunosc nici un reprezentant al sectelor sau formatiunilor protestante care sa fi facut faptele Domnului nostru Isus Cristos sau chiar mai mari decit acestea (sa dea vederea orbilor, sa-i faca pe paralitici sa mearga, sa scoata demoni, sa invie morti).
3. In afara de reprezentantii Bisericii Catolice nu cunosc nici un membru al vreunei confesiuni care sa mearga sa-L predice pe Isus oriunde in lume, indiferent de pericole. De exemplu calugaritele Sfintei Tereza de Calcutta sint in Irak si Afhganistan, unde nu primesc nici o zeciuiala si isi expun si viata in pericol doar din iubire pentru Dumnezeu.

Nu stiu care sint roadele bisericilor protestante sau sectelor, insa, vazind atita bogatie de roade la sfintii Bisericii Catolice, mi se pare ca a privi in curtea protestantilor sau sectelor e ca si cum ai tinji dupa o coaja uscata de piine cind pe masa ai tot ceea ce iti pofteste inima.
  #1727  
Vechi 04.07.2011, 14:01:29
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Eu ma uit in jurul meu si pot sa trag urmatoarele concluzii:
1. In afara de crestinii din Biserica Catolica si din Biserica Ortodoxa nici un mebru al unei alte religii nu si-a lasat casa, masa, familia pentru a trai in castitate si saracie, asemenea Mintuitorului nostru, PENTRU TOATA VIATA lor.
2. In afara de sfintii din Biserica Catolica si Biserica Ortodoxa nu cunosc nici un reprezentant al sectelor sau formatiunilor protestante care sa fi facut faptele Domnului nostru Isus Cristos sau chiar mai mari decit acestea (sa dea vederea orbilor, sa-i faca pe paralitici sa mearga, sa scoata demoni, sa invie morti).
3. In afara de reprezentantii Bisericii Catolice nu cunosc nici un membru al vreunei confesiuni care sa mearga sa-L predice pe Isus oriunde in lume, indiferent de pericole. De exemplu calugaritele Sfintei Tereza de Calcutta sint in Irak si Afhganistan, unde nu primesc nici o zeciuiala si isi expun si viata in pericol doar din iubire pentru Dumnezeu.

Nu stiu care sint roadele bisericilor protestante sau sectelor, insa, vazind atita bogatie de roade la sfintii Bisericii Catolice, mi se pare ca a privi in curtea protestantilor sau sectelor e ca si cum ai tinji dupa o coaja uscata de piine cind pe masa ai tot ceea ce iti pofteste inima.

Pentru a intari obiectivitatea si impartialitatea viziunii dumnevoastra sugerez luarea in calcul a unor elemente suplimentare:

1.a - Nu este nevoie sa renunti la posesiunile materiale daca nu te simti atasat de ele si nu fugi dupa agoniseala. Dealtfel sint binecunoscute relatiile de intrajutorare materiala atit din islam cit si din sinul ramurilor nascute din catoilicism.
1.b- Daca in crestinism avem renuntrea la viata lumesca tumultoasa prin calugarie atunci trebuie sa luam in considerare in egala masura saracia deliberata si sistemele calugaresti din buddhism, sufism si hinduism.

2.a- Comparind "sectele" crestine cu niste copii nascuti din papalitate si Inchizitie, lasati infometati pe drumuri si prigoninti de proprii parinti nu putem avea pretentia sa fie grasi si frumosi. Lipsa marilor miracole din partea majoritatii credinciosilor BC si BO ar putea fi judecata in acelasi sens. Dealtfel chiar si daca ar exista ele nu ar fi consemnate si mediatizate pentru ca inchinarea la sfinti nu este acceptata. In rest revelatii personale si alte mici miracole sint semnalate chiar daca pe de alt parte uneori au si ei posedatii lor. Nici in BO si BC in zilele noastre nu prea mai vedem miracole, cu atit cele care sa le depaseasca pe cele ale lui Iisus.
In definitiv mai importnta este prevenirea decit vindecarea.

2.b- Astfel de miracole -mari si mici -au fost semnalate si in lumea orientala in cazul unor mari sfinti, in ciuda contemporaneitatii uscaturilor falselor miracole care exista peste tot.
Vindecari cu har si altele fara exista si in afara clerului sau a marilor biserici fie ca vb de occident fie de orient.
Insa deosebirea dintre cele doua tipuri de vindecari -in lipsa darului deosebirii adevarurilor si al duhurilor- se poate face tinind cont de trei aspecte:
- spectrul larg al bolilor incurabile vindecate atestat in baza unei evidente medicale de specialitate.
- stabilitatea sanatatii dupa ce vindecarea are loc (lipsa recidivei)
- prezenta normelor morale dovedite si enuntate in normele deontologice specifice sistemului de vindecare aferent,
Posibila corelare dintre existenta acestor sisteme spirituale specializate pe vindecare prin punerea palmelor si un fost verset (intre alte foste declarate "adaugiri") din Apocalipsa -existent in versiunile mai vechi si care doar amintea de "ceata vindecatorilor in zilele din urma"(ale Judecatii).
Probabil a fost scos nu pentru ca era o ceata separata ci pentru ca sugera ca si ceata celor 144000 sa fie tot una aminteasca separata formata din "rapitii" "furati" din alte sisteme spirituale. In noile versiuni BC si BOR incepind cu 2005 au mai disparut prin ciopirtire si alte versete intre care si cel despre "cele doua strigari, una catre cei care au respectat sabatul si a alta catre toate popoarele si limbile" existent tot in Apocalipsa.
Personal am la tara o versiune biblica primita cadou de la un calugar ortodox in care toate aceste scoateri sint prezente- deocamdata am reusit sa numar vreo 10 diferente si o intercalare de propozitii intre doua versete prin care s-a schimbat un posibil sens de interpretare (In Ioan 14)- intercalare care in zilele noastre in toate versiunile mai cunoscute este cvasigenerala. In versiunile slavone si chirilice sau altele mult mai vechi doar specialsitii vor putea confirma (nu doar in discutiile particulare) in momentul in care se vor hotari sa nu mai respecte juramintul fata de biserici si ierarhiile sinodale ci doar pe cel in fata lui Dumnezeu.

3.- Exista apostolat-evanghelizare in lume si din partea unor confesiuni diferite de BC si BO , din cite cunosc cel putin in Africa si in India , in India stiu ca sint plecati prin rotatie tineri baptisti de aici din Contanta si unii dintre ei au nimerit intro arie din vestul Indiei unde acum citiva ani in urma au avut loc lupte de strada inteconfesionale locale -fapt paradoxal pentru o tara atit de permisiva in ceea ce priveste alte religii.
Daca retin bine chiar si penticostalii faceau la un moment dat niste planuri de actiune insa nu cunosc daca au concretizat sau nu.
In genaral problema tine de invatarea limbii tarii unde vrei sa mergi.

4. Cred ca nu este prea crestinesc ca stind la masa plina de bunatati sa arunci cu oase goale in copiii care cersesc la coltul strazii si sa-i apostrofezi cu dispret ci mai bine ar fi sa te ridici si sa le oferi frateste o farfurie plina cu mincare.
  #1728  
Vechi 04.07.2011, 19:54:48
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Pentru a intari obiectivitatea si impartialitatea viziunii dumnevoastra sugerez luarea in calcul a unor elemente suplimentare:

1....
2....
3.- ... in India stiu ca sint plecati prin rotatie tineri baptisti de aici din Contanta...
4. Cred ca nu este prea crestinesc ca stind la masa plina de bunatati sa arunci cu oase goale in copiii care cersesc la coltul strazii si sa-i apostrofezi cu dispret ci mai bine ar fi sa te ridici si sa le oferi frateste o farfurie plina cu mincare.
1. Deci, conform banuielii mele, nu aveti nici un exemplu de persoana, din alta religie fata de cea catolica sau ortodoxa, care sa fi renuntat la toate pentru Cristos, asemenea apostolilor.
2. Deci nu aveti nici un exemplu de persoana care sa fi facut aceleasi fapte ca si Isus, sau chiar mai mari, asa cum ne-a spus Isus ca se va intimpla cu cei care vor veni in numele Lui. Iar daca nu stiti de miracole actuale eu va pot da exemple.
3.Deci nu aveti un exemplu de persoana care sa-si fi dedicat TOATA viata ei apostolatului, asa cum au facut sfintii apostoli...
4. Vorbeam metaforic, dar daca nu ati inteles va invit sa va infruptati din roadele si masa pe care Biserica Catolica vi le pune la dispozitie. Cel mai important lucru pe care Biserica Catolica vi-l ofera este Trupul si Singele Mintuitorului nostru Isus Cristos
  #1729  
Vechi 04.07.2011, 21:42:17
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
1. Eu sa aduc argumente? Ati spus ca miracolele de Lourdes sint de la cel rau fara sa va fi informat! Iar argumentul este unul lipsit de logica: Biserica Ortodoxa, acum 1000 de ani, i-a declarat eretici pe catolici si ca atare nu exista sfintenie in afara Bisericii Ortodoxe!!! Fara nici un fel de cercetare a miracolelor de acolo; si spuneti ca noi credem orbeste in ceea ce spune papa!
va mai dau alta mostra de lipsa de logica: dumneavoastra ziceti: "filoque e cea mai mare erezie"; totusi Biserica Ortodoxa are cel putin un sfint care a sustinut filoque.
2. Referitor la adaugiri: ati adaugat dumneavoastra, ca si noi, ca sfinta Fecioara Maria s-a ridicat cu trupul si sufletul la cer? Da! Ati adaugat dumneavoastra, ca si noi, ca sint sapte sacramente? da. Cum s-a intimplat acest lucru? Prin revelatii ale Duhului Sfint. Dumneavoastra, ortodocsii, considerati ca nu au mai fost revelatii de la nu stiu ce sinod incoace. Noi, catolicii, consideram ca Domnul comunica inca cu credinciosii Sai prin Duhul Sfint. A facut-o de la alugarea lui Adam din rai si o face si acum. Nu si-a intrerupt comunicarea acum 1000 de ani cind s-a rupt Biserica lui Isus!
nutucutu, repet: mai citeste inainte de a scrie atatea inadvertente. Noi aici vorbim despre Biserica de care tinem si in care credem. De aceea trebuie sa ne documentam inainte de a scrie. Parerea mea.

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Daca ar fi cum zici, Miha draga, ar fi mai multi sfinti care sa faca din caramida ce ai zis tu dar iata ca nu sunt, asa ca pentru mine ramane o simpla poveste. Nu s-a dovedit a fi una din caile prin care Dumnezeu da credinta oamenilor, si nu asta ii face pe oameni sfinti. Cat despre acuzatia cum ca adventistii si penticostalii nu cred in sfinti nu stiu cat este de adevarata pentru ca sfintii sunt mentionati in Biblie.
Adriana, stii precis cat este de exact, caci atat adventistii, cat si penticostalii nu cred in omul indumnezeit, adica in sfant, ei considerand sfant omul botezat. Ei se considera pe sine sfinti, dar nu cred in sfintii lui Dumnezeu, care prin lupta cu patimile, prin renuntari si ascultare si prin lucrarea lui Dumnezeu, au devenit sfinti; sfinti canonozati precum Sf. Vasile cel Mare, Sf. Efrem Sirul, Sf. Spiridon, cel cu caramida, Sf. Serafim de Sarov si multi altii.
Iti recomand Patericul Lavrei Pesterilor de la Kiev; o carte plina de sfinti si faptele lor.

Am cumparat zilel acestea "Patericul Sfantului Grigorie Dialogul", o carte despre sfintii catolici ai secolului VI.

Concluzia: nu orice om este sfant, dar orice om, daca vrea si se straduieste, poate deveni sfant, cu ajutorul lui Dumnezeu.

P.S. Si totusi au avut loc convertiri, respectiv botezuri, cu ocazia minunii facute de Sf. Spiridon! Nebanuite sunt caile Domnului!

Last edited by Miha-anca; 05.07.2011 at 01:37:32.
  #1730  
Vechi 04.07.2011, 23:03:16
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
1. Deci, conform banuielii mele, nu aveti nici un exemplu de persoana, din alta religie fata de cea catolica sau ortodoxa, care sa fi renuntat la toate pentru Cristos, asemenea apostolilor.
2. Deci nu aveti nici un exemplu de persoana care sa fi facut aceleasi fapte ca si Isus, sau chiar mai mari, asa cum ne-a spus Isus ca se va intimpla cu cei care vor veni in numele Lui. Iar daca nu stiti de miracole actuale eu va pot da exemple.
3.Deci nu aveti un exemplu de persoana care sa-si fi dedicat TOATA viata ei apostolatului, asa cum au facut sfintii apostoli...
4. Vorbeam metaforic, dar daca nu ati inteles va invit sa va infruptati din roadele si masa pe care Biserica Catolica vi le pune la dispozitie. Cel mai important lucru pe care Biserica Catolica vi-l ofera este Trupul si Singele Mintuitorului nostru Isus Cristos
1.V-am spus ca exista in lume multe persoane care traiesc in castitate si saracie in scopul evolutiei spirituale, nu e nevoie sa va dau exemple, caurati pe google si o sa vedeti definitia cuvintului saddu, cercestor cast fara casa fara masa care toate ziua bate drumul pelerinajelor si se roaga in timp ce merge. In rest Apostolii nu au trait in saracie lucie sau doar sub cerul liber altfel nu aveau nici cu ce sa scrie atitea scrisori, apoi cind pleci intro lunga calatorie iti iei cit mai multe provizii si bani de drum camile si cai, cort, etc, Dealtfel nici calugarii nu sint lipsiti de cele necesare , totul este ca posesiunile sa fie folosite cu intelepciune si in scop spiritual nu doar pentru subzistenta. In rest degeaba renunti la avere daca tot la bani te gindesti. Exemple concrete cu nume nu o sa va dau fiindca oricum o astfel de polemica partinitoare bazata pe date si premise si scopuri false nu isi are prea mult rost.
2. Exemple de miracole cunosc insa din afara crestinatatii, nici aici nu o sa va dau exemple.
3 mai intii ati pretins dedicarea catre evanghelizare apoi cereti musai toata viata ca prin rotatie nu e suficient si neaparat peste hotare fiindca in tara ca preot sau in alta tara ca preot nu este destul , trebuie musai in zone de conflict , probabil ca exista si astfel de exemple pe care eu nu le stiu insa pe cele care le stiu nu o sa le dau exemplu.
4 Poftirea la masa nu asa se face si nici oferirea teoretica a trupului si a singelui lui Hristos care se poate oferi si singur in mod nevazut unde si cui voieste, poftirea la masa se face printro miscare ecumenica frateasca plina de respect iar oferirea trupului lui Hristos se face prin manifestarea interioara a sentimentului de fratietate cu toti oamenii pamintului si prin nepartinire lipsita de identificari religioase si de mindrie concurentiala de aceeasi natura.
Iubirea si umilinta care trebuie manifestata prin noi de catre El nu are nici o legatura cu "Cine e cel mai tare din parcare".
Subiect închis

Tags
primatul papal, roma, vatican