Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1801  
Vechi 12.07.2011, 19:37:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Prima propozitie a acestei carti, tiparita prin 1860, suna cam asa:

"Prima ediție a acestei lucrări a apărut în 1863. De la acea epocă, mari evenimente au avut loc. Puterea vremelnică a Papalității, a cărei apropiată cădere o preziceam în momentul când Napoleon al III-lea se declară pe față în favoarea sa, acea putere a căzut.

Nu o putere străină a alungat-o din Roma; Italia însăși este cea care nu-i mai lasă loc. Aceasta va să însemne că ea nu se va mai scula niciodată. "

Deci acest "mare" "teolog", "erudit" si "om de stiinta" isi incepe cartea cu o proorocie care nu s-a indeplinit. Vorbim despre un prooroc mincinos, iar ideile lui nici nu merita luate in calcul. La fel cum nu dam atentie nu stiu carei secte care a tot prevestit sfirsitul lumii de vreo 10 ori, la fel nu dam atentie nici nu stiu carui teolog care tot prevesteste caderea institutiei papale, cadere care nu mai are loc.
Chiar Theodor de Mopsuestia a dat o parte din raspuns, nu stiu daca ati fost atenta. E vorba de istoria Italiei si Statelor Papale: http://en.wikipedia.org/wiki/Papal_States
Din anul 751 episcopul Romei nu era doar episcop, avea si o tara. Pana la reunificarea Italiei, cand unificatorii au cucerit (unificat) in 1860 si statul papal, ramanand in posesia Vaticanului doar Roma, care nu a putut fi cucerita din cauza faptului ca Napoleon III a trimis o garnizoana. In 1870, datorita razboiului franco-prusac Franta a retras garnizoana si Roma a fost cucerita si lipita Italiei. Astfel statul papal fusese desfiintat, asa cum scria Vladimir Guettee, papa insusi declarandu-se prizonier in propriul palat. Desi parintele Guettee nu era profet sau prooroc (cum spuneti dvs.), ci simplu teolog, a avut si partial dreptate. Abia in 1929 Mussolini a acordat papei un mic teritoriu din Roma, mai mult simbolic formandu-se un stat, numit Vatican.
Despre asta vorbea parintele Guettee, despre desfiintarea statului papal.
Chiar mentioneaza ca Roma a inceput sa-si piarda ortodoxia odata cu alierea cu francii (atunci s-a format si statul papal), numind franci pe acei migratori care cucerisera si pe galii din Franta.

Despre carte in schimb scrie traducatorul roman la prima editie din 1880 (a urmat a doua editie in 1906):
"Din câte lucrări, tratând asemenea subiecte, am avut ocazia a citi, Papalitatea schismatică a eruditului Părinte Vladimir Guettée este fără contrazicere, după părerea mea, tratatul cel mai serios, cel mai savant; căci a aprofundat chestiunea și a descoperit adevăratele cauze ale dezbinării Bisericii; a arătat apoi la fine și mijlocul de a se reuni Bisericile, pentru care scop Biserica se roagă necontenit zi și noapte, zicând: Să ne rugăm Domnului pentru pacea, bunăstarea și unirea tuturor Bisericilor.

Această interesantă lucrare este bazată pe Sfânta Scriptură și pe documente autentice, primite de erudiți generalmente recunoscuți ca atare și stimați; nu se vede în ea nici ură, nici pasiune, este o scriere serioasă cu o critică profundă și cu totul imparțială.

Această lucrare, în fine, are un caracter istoric."
  #1802  
Vechi 12.07.2011, 19:54:13
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu! nu zicem asa!
cum nu? Apostolul Andrei fondatorul crestinismului in Romania..
  #1803  
Vechi 12.07.2011, 20:05:42
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
scaunul Romei ... ai atat!
Fara Petru nu ar fi existat Biserica Eshatologica.Petru este fundatia Bisericii Sacramentale.Petru este fundatia Episcopiei... Petru este preotimea sacerdotala... Aceasta este Chefa, Simon insusi, credinta lui si preotimea sacerdotala, cata vreme acestea vor exista si Biserica Eshatologica va exista.Petru este fundatia intregii Bisericii Eshatologice.
  #1804  
Vechi 12.07.2011, 20:16:01
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
cum nu? Apostolul Andrei fondatorul crestinismului in Romania..
dar nu spunem ca suntem ai lui Andrei.
  #1805  
Vechi 12.07.2011, 20:23:17
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
Fara Petru nu ar fi existat Biserica Eshatologica.Petru este fundatia Bisericii Sacramentale.Petru este fundatia Episcopiei... Petru este preotimea sacerdotala... Aceasta este Chefa, Simon insusi, credinta lui si preotimea sacerdotala, cata vreme acestea vor exista si Biserica Eshatologica va exista.Petru este fundatia intregii Bisericii Eshatologice.
poate ca fara Petru nu ar fi existat Biserica Romei ... poate.
Biserica lui Hristos insa ...
  #1806  
Vechi 12.07.2011, 20:41:00
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Poate ar trebui definit ce inseamna biserica eschatologica, si eventual date niste versete.
Fiindca se pare ca in lume si intre credinciosi exista mai multe interpretari.
  #1807  
Vechi 12.07.2011, 20:52:07
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
poate ca fara Petru nu ar fi existat Biserica Romei ... poate.
Biserica lui Hristos insa ...
Biserica 'lumeasca', scaunul episcopal.. adica asta sacramentala, la care toti am mers la un moment dat, unde ne-am botezat si unde unii ne-am si spovedit si cuminecat.. Pentarhia Bisericeasca toata isi trage succesiune din Petru, si Alexandria, si Antiohia, si Ierusalim si Roma, mai putin Constantinopol.. Kepha reprezinta insusi scaunul episcopal pe care biserica euharistica si sacramentala(savarsitoare a sfintelor taine) a fost infiintata... Pe episcop s-a pus bazele Bisericii sacramentale... Pe preotia sacerdotala si sacramentala. deci 'piatra' inseamna preotia sacramentala pe care s-a pus bazele Bisericii sacramentale, Petru, si taria de credinta...
  #1808  
Vechi 12.07.2011, 21:37:11
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
[...] Sfântului Apostol Petru, care de supărare că papiștii au spus Filioque în 1014 și-a descompus propriile sale Sfinte moaște, care până atunci erau intregi
Aveti ceva surse din care sa pot citi despre acest lucru?

Last edited by Adriana3; 12.07.2011 at 21:43:08.
  #1809  
Vechi 21.07.2011, 02:44:45
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Da

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Aveti ceva surse din care sa pot citi despre acest lucru?
Marele Sinaxar al Sfântului Nicodim Aghioritul citat și în cărțile http://www.librariasophia.ro/carti-M...m--so-422.html și http://www.librariasophia.ro/carti-M....-so-2764.html. Nu mai știu care din cele 2 enumerate la sfârșit. N-am timp acum să verific că scriu la cartea cu viața Bătrânului meu. Sânt amândouă folositoare de suflet și foarte echilibrate.
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
  #1810  
Vechi 21.07.2011, 03:13:00
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit O părere personală după Sfinții Părinți

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Stimate domn, am dori sa cunoastem si parerea dvs personala. Vladimir Guettee, sper ca observati, a scrs intr-o perioada cand revolutionarul ultrastangist garibaldi ameninta portile romei. E trista satisfactia meschina a autorului apostat, cand prezice, chipurile, prabusirea regalitatii papale. NU AR FI TREBUIT SA FIE ASA JOVIAL IN TEXT PE TEMA ASTA. GARIBALDI ERA UN DUSMAN COMUN AL INTREGII CRESTINATATI. Si, oricum, Episcopul Romei nu va pieri niciodata. Apostatul agent al tarului s-a bucurat degeaba. Asa se vor bucura prosteste toti dusmanii BC...si vor avea parte, daca nu se pocaiesc, de plansul si scrasnirea dintilor...

O părere personală, dar după Sfinții Părinți.


Putem auzi o vorbă bună de la un om rău și o vorbă rea de la un om bun, nu contează omul ci vorba. O punem în laboratorul minții și dacă este după Sfinții Părinți și Sfintele Scripturi o primim iar, dacă nu, o respingem, fără a judeca nici pe unul nici pe altul că ar fi buni sau răi după vorbele lor, ci iubindu-i. Îi va judeca Domnul Hristos.

Fiind istoric nu avem pretenția de la Vladimir să facă proorocii. Și Sfinții au greșit, toți oamenii greșesc, doar Sfânta Biserică, Trupul Lui Hristos, nu greșește.

Ps.115:2. Eu am zis întru uimirea mea: “Tot omul este mincinos!”

deci și papa, sau mai ales el pentru că zice (și cine poate crede așa o prostie) că e infailibil.

Noi apreciem discuția lui Vladimir teologică și istorică subtilă și foarte folositoare de suflet, cum la papiști nu am găsit, deși o vreme am căutat și prin papism adevărul... nu e, cum nu-l văd nici la postările papiste tip propaganda fide, de altfel și ilegale pe un forum Ortodox. Doar ce a mai păstrat bietul papism din rămășițele vechii Biserici, dar cu mult deformat de patima ambiției instituției papale.

De aceea și reproducem textul lui Vladimir care coincide, mai puțin ca profeții, cu realitatea. Citiți nu pe Vladimir ci pe Sf. Ciprian, Augustin și ceilalți, citați de el. Sau și pe aceștia îi anulați pentru că vă arată adevărul?

Oricum instituția papală de azi nu este cea originală a Patriarhiei Romei (a Pentarhiei instituite de Biserica Ortodoxă la Sinodul al 4-lea ecumenic în anul 451, înainte deci de a fi uzurpat scaunul Romei, sub puterea armelor, de francii eretici filioquiști), papalitatea e așadar prăbușită din 1014.

După cum spun adevăratele proorocii (printre care și a Sfântului Sfințit Mucenic Ipolit, papă al Romei) după Marele Prăpăd, se va aduna al 8-lea Sinod Ecumenic la care vor lua parte toți "creștinii" supraviețuitori (selecționați de Dumnezeu pentru sinceritatea lor) și ortodocșii. Ortodocșii vor dovedi cu Sfintele Scripturi, Sfintele Sinoade Ecumenice 1-7 (și la papiștii rămași în viață) că au dreptate.
Deși se vor convinge de adevăr, totuși o ambiție va rămâne pe ei și nu vor vrea să revină la Ortodoxie decât după ce Sfânta Eufimia, hotarul Părinților va repeta minunea de la Sfântul al 4-lea Sinod Ecumenic. Atunci, în sfârșit, scaunul Romei uzurpat de ereticii filioquiști atâta amar de ani va fi din nou ocupat de un patriarh Ortodox, papă al Romei, și va fi o turmă (Biserica Ortodoxă reîntregită în Pentarhie) și un păstor desigur Hristos iar nu papa.
Doamne ajută, să sperăm că veți supraviețui și voi și veți putea să vă mântuiți, altminteri n-are cum un om, chiar și el papă, să vă scoată din iad, nici de ar emite miliarde de bule pe cap de papistaș.
Ca să râdem un pic, sper că nu vă supărați, Ați cam îmbulinat-o!
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.

Last edited by ALEXANDRU ANASTASIU; 21.07.2011 at 03:17:17.
Subiect închis

Tags
primatul papal, roma, vatican