Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.07.2022, 00:24:01
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit Deznădejdea lipsei locului de munca,a vechimii,a pensiei, saraciei

Doamne ajuta!

Am o verișoara credincioasă. Merge la biserică, se roagă,postește,are fapte bune pe care eu le-as dori dar nu le am,trăiește în curăție.Se spovedește des,se împărtășește des.

Este foarte emotiva, sensibilă,amabila ,bunavoitoare.
Problema e ca nu a făcut față la nici un loc de muncă până acum. Trăiește din pensiile părinților care sunt bătrâni. Ea are 43 de ani și are doar 8 ani vechime. A schimbat zeci de job-uri.

Peste tot i se pare ca mediul concurențial și atitudinile șefilor,colegilor,sarcinile de serviciu o depășesc cu mult. După câteva luni își da singura demisia.

Acum a întrat intr-o cumplită deznădejde. Ca nu are vechime. Ca nu va avea pensie. Ca va ajunge pe străzi ,prin gunoaie când vor muri părinții ei,ca va fi extrem de săracă și bolnavă la bătrânețe.

Cum ar putea sa depășească hiper-sensibilitatea,sa se integreze în societate, sa supraviețuiască,sa câștige pâinea cea de toate zilele,vechime, pensie și asa mai departe?

Adică o persoana cu credință puternica în Dumnezeu, dar în fața mediului ostil se pierde total.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.07.2022, 14:43:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Ai găsit un subiect pe tematică socială bine țintit, cred că e în top 5 cele mai grele subiecte.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Am o verișoara credincioasă. Merge la biserică, se roagă,postește,are fapte bune pe care eu le-as dori dar nu le am,trăiește în curăție.Se spovedește des,se împărtășește des.
S-a gândit să încerce și în monahism ?

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Peste tot i se pare ca mediul concurențial și atitudinile șefilor,colegilor,sarcinile de serviciu o depășesc cu mult. După câteva luni își da singura demisia.
Atitudinile șefilor sau colegilor chiar pot fi foarte urâte, flegmatice, în scârbă, vorbit de sus ca și cum ai fi un om de nimic, deci nu că i se pare, chiar s-a viciat foarte mult relaționarea socială la români, de aceea nu mai vor mulți să meargă la muncă sau pleacă în străinătate și evită orice fel de contact cu românii, sau cu nații din est și din Orient care au același mod de relaționare defectuos.

Probabil acesta e blestemul pentru români de la căderea lui Ceaușescu, să se mănânce ca niște câini între ei și să ajungă batjocura și rușinea unor neamuri mai mici numeric și ca pondere a resurselor, să fie ciuca bătăilor peste tot, în sport, în economie, la PIB, la deficit bugetar, la inflație, la depopulare etc.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Acum a întrat intr-o cumplită deznădejde. Ca nu are vechime. Ca nu va avea pensie. Ca va ajunge pe străzi ,prin gunoaie când vor muri părinții ei,ca va fi extrem de săracă și bolnavă la bătrânețe.
Era bine dacă încerca să se mărite, poate și-ar fi tras din căsnicie resursele de forță să reziste locului de muncă sau ar fi avut copii care să o ajute să reziste la bătrânețe.


Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Cum ar putea sa depășească hiper-sensibilitatea,sa se integreze în societate, sa supraviețuiască,sa câștige pâinea cea de toate zilele,vechime, pensie și asa mai departe?

Adică o persoana cu credință puternica în Dumnezeu, dar în fața mediului ostil se pierde total.
Vechime în muncă se mai poate cumpăra, dar trebuie să ai un servici că din ce o să o cumperi, în afară de funcționari publici și de patroni și manageri puțini o duc bine în România.

Cum a rezistat totuși 8 ani, înseamnă că avea ceva putere și resurse interioare dar se subestima, poate era bine să schimbe orașul sau țara, decât să riște excluziunea socială la bătrânețe.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.07.2022, 20:22:21
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Atitudinile șefilor sau colegilor chiar pot fi foarte urâte, flegmatice, în scârbă, vorbit de sus ca și cum ai fi un om de nimic, deci nu că i se pare, chiar s-a viciat foarte mult relaționarea socială la români, de aceea nu mai vor mulți să meargă la muncă sau pleacă în străinătate și evită orice fel de contact cu românii, sau cu nații din est și din Orient care au același mod de relaționare defectuos.

Vechime în muncă se mai poate cumpăra, dar trebuie să ai un servici că din ce o să o cumperi, în afară de funcționari publici și de patroni și manageri puțini o duc bine în România.

Cum a rezistat totuși 8 ani, înseamnă că avea ceva putere și resurse interioare dar se subestima, poate era bine să schimbe orașul sau țara, decât să riște excluziunea socială la bătrânețe.
Ceea ce e dureros și oarecum nedrept , era premianta clasei,fata de nota 10.
Colegii erau răutăcioși, ca e tocilara și alte asemenea.
Facultatea a terminat-o șefa de promoție.A făcut și Master.Studii economice,dar nu cred ca o se potrivesc.
Probabil a făcut facultatea împinsă de părinți, pe ideea ca trebuie.

Deși la contabilitate era de 10, primul ei job a fost un șoc. Trebuia sa bage nu știu câte facturi pe zi plus rapoarte cerute de șefi,dar nu era nici un coleg sa ii arate cum se face (ca la școală).
Toți erau stresați de volumul de munca și termene limita, țipau unii la alții și la ea.
Cică o singura zi era un adevărat iad.
După câteva luni a plecat.

De atunci tot așa o tine. Ia interviul cu brio,lucrează câteva luni, apoi 6 luni-1 an e fără serviciu pana găsește din nou și tot așa.

A încercat să schimbe domeniul. S-a dus în vânzări. Acolo este cu target,care era individual. Colegii ii furau clienți, vânzări sa își facă target,mai ales ca au văzut ca ea nu prea reacționa. Pana la urma le-a spus de la obraz,a întrat în conflict, le-a spus și la șefi.
Șefi au arătat indiferentă, lor le pasa sa se facă targetul pe echipa. Când si-a dat demisia au rugat-o sa mai rămână, dar a zis ca ajunsese la extenuare.

Cam asta ce știu din ce îmi mărturisește.
Singurul sfat pe care i l-am dat ar fi sa își caute la stat, sa evite privatul.
Dar la stat e cu pile,cunoștințe, relații,bani mulți....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.07.2022, 22:39:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Ceea ce e dureros și oarecum nedrept , era premianta clasei,fata de nota 10.
E un om perfecționist, dar asta poate fi și un auto-sabotaj, în sensul că pune prea multă presiune pe ea și vrea să iasă totul perfect și când nu iese se auto-învinovățește suplimentar și inutil.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Colegii erau răutăcioși, ca e tocilara și alte asemenea.
Colegii români din școala de după anii 90 sunt un cancer în cea mai mare parte cu câteva excepții notabile și admirabile și eu am urât clasele 1-8 și chiar 9-12, pentru răutatea, câinozitatea multora dintre ei deși eu nici n-am pățit multe faze dar tot mi-e efectiv lehamite să mai văd unii indivizi și acum la aproape zeci de ani după.

Pe mine nu mă miră că România se dezintegrează prin depopulare, oamenii sunt atât de ticăloși încât traiul devine insuportabil efectiv și preferă fiecare să plece unde vede cu ochii.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Deși la contabilitate era de 10, primul ei job a fost un șoc. Trebuia sa bage nu știu câte facturi pe zi plus rapoarte cerute de șefi,dar nu era nici un coleg sa ii arate cum se face (ca la școală).
Trebuia să meargă la șefi din prima zi când se întâmpla și să-i anunțe, șefii sunt incompetenți dacă nu trasează subalternilor ce au de făcut și nu-i învață.
Potențialul angajaților nu e maximizat.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Toți erau stresați de volumul de munca și termene limita, țipau unii la alții și la ea.
Cică o singura zi era un adevărat iad.
Așa e în multe medii din zona privată, un iad psihic, ajungi efectiv să dai pe psihoterapie tot ce câștigi ca să te echilibrezi din zdruncinăturile psihice.
Aici e tot vina șefilor că nu fac o atmosferă aerisită, că nu gândesc din timp lucrurile și dau totul peste cap.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
De atunci tot așa o tine. Ia interviul cu brio,lucrează câteva luni, apoi 6 luni-1 an e fără serviciu pana găsește din nou și tot așa.
Părerea mea e că singura ei vină e că nu acceptă că viața e imperfectă, plină de obstacole și coborâșuri și că nu vei putea merge perfect, trebuie să se ierte pe ea și eventual să fi acceptat o persoană în viața ei să-și întemeieze o familie.

Avea copii, mai băga un concediu maternal, se mai fortifica psihic din procesele chimice de care are parte o femeie când își îngrijește pruncii și uite așa mai trecea și timpul îi mergeau și vechimea și contribuțiile sociale.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
A încercat să schimbe domeniul. S-a dus în vânzări. Acolo este cu target,care era individual. Colegii ii furau clienți, vânzări sa își facă target,mai ales ca au văzut ca ea nu prea reacționa. Pana la urma le-a spus de la obraz,a întrat în conflict, le-a spus și la șefi.
Șefi au arătat indiferentă, lor le pasa sa se facă targetul pe echipa. Când si-a dat demisia au rugat-o sa mai rămână, dar a zis ca ajunsese la extenuare.
Dacă pierdea bani pt că-i furau colegii avea dreptate, dacă șefii oricum acceptau și targetul pe echipă și nu pierdea bani, nu trebuia să se streseze prea mult.

Verișoara ta e un om util societății și faptul că nu lucrează e o pierdere pt stat în primul rând primăria nu încasează arierate de pe fiecare angajat din unitatea administrativ teritorială și statul nu ia Contribuții de asigurări sociale, ăsta e un alt exemplu de stat falimentar care nu știe să-și pună oamenii în valoare cu calitățile lor.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Singurul sfat pe care i l-am dat ar fi sa își caute la stat, sa evite privatul.
Dar la stat e cu pile,cunoștințe, relații,bani mulți....
La primării e cu pile, unii știu subiectele dinainte și învață pagină cu pagină strict aceia, sau știu data examenului și se prezintă doar ei, în timp ce alții când se interesează li se zice că s-a anulat concursul.
Plus că dacă dă de un șef sau un primar care vrea s-o profite de sex și o înebunește cu avansuri că o vede necăsătorită îi face viața un iad și mai mare, unele primării sunt moșiile personale ale unor oameni de nimic.

Ar trebui și la Funcționarii publici să fie concurs unic pe țară cu subiecte serioase și comisii să se anuleze arbitrariul trucării concursurilor, cum e la magistratură sau în alte domenii dau toți la București cu o bibliografie serioasă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 24.07.2022 at 22:41:52.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.07.2022, 13:28:45
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Sa traiasca din pensia parintilor pana poate si apoi, pe la 65 de ani ii da statul pensie sociala si atunci poate sa mearga la manastire ca sa nu fie singura, sa nu se imbolnaveasca si sa nu ajunga cersetoare si prin gunoaie. Solutzie simpla si fara nicio grije lumeasca!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.07.2022, 19:36:35
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Pai e simplu, s-a hipersensibilizat la Biserica.

Sa faca ascultare de unul mai drac de felul lui, mai stana-piatra.

Tu sa nu ii mai tii isonul in chestii din astea sensibile.

Are nevoie de unul de genul SFARMA-PIATRA langa ea, care sa o puna moral pe picioare, care sa o intareasca moral.


E in depresie?

Zi-i asa ca o ispiteste dracul sa isi piarda serviciul. Sa aiba rabdare.


Asta cu credinta duce la prostie daca nu e inteleasa corecta, naste nu monstri ci hipersensibili care nu sunt in stare de nimic in viata.


Vezi ca ii trebuie cineva sa inteleaga unde e problema ei

1. in fire, daca e hipersensibila
2. daca e imprastiata, instabila ea
3. daca e suparacioasa
4. ii judeca pe toti

care e problema ei de fapt? care e trigerul ei in toata treaba asta? ca pare mai mult chestie de ispita, dracul care o ispiteste.



ZI-I ASA: ca daca ii judeca pe toti nu o sa aiba niciodata un serviciu. Sa taca, sa isi vada doar varfurile la pantofi si nu o sa mai aiba probleme cu nici un serviciu.


Era unul intr-o biserica, si se agita de toti care intrau in biserica, cum ca erau in neoranduiala.

Si i-am zis sa isi vada doar de varful pantofilor lui - si s-a linistit. Sa isi gaseasca si ea o pozitie psihica sa ii vada pozitiv pe cei din jurul ei.

Acum este intr0o stare negativista.


DECI SA MEARGA SA VADA UN PSIHOLOG ca o prinde ala unde e problema ei.

E la psihic undeva, se pozitioneaza gresit fata de cei din jur.

La psiholog cu ea fuguta. Ca o sa ajute. In cateva sedinte o pune pe picioare.

Zi-i sa intre pe forum sa vorbeasca cu noi/mine si ii mai zicem si ei ceva. Prin tine e mai greu.


Deci sa vada pe cineva destept cu care sa vorbeasca... Asa vorbitul pe apucate si sfaturi date dupa ureche dam toti.

Ca sa isi puna viata pe picioare ii trebuie un om destept care sa o citeasca...

Last edited by gpalama; 25.07.2022 at 19:38:48.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.07.2022, 21:29:56
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul

DECI SA MEARGA SA VADA UN PSIHOLOG ca o prinde ala unde e problema ei.

E la psihic undeva, se pozitioneaza gresit fata de cei din jur.

La psiholog cu ea fuguta. Ca o sa ajute. In cateva sedinte o pune pe picioare.

Ca sa isi puna viata pe picioare ii trebuie un om destept care sa o citeasca...[/b]
Oare nu ar fi mai indicat un psihiatru și un antidepresiv eficient?

Sunt psihologi și psihologi.Nu știi pe mâna cui intra.
Unii tratează atacurile de panica și anxietatea cu tehnici de relaxare: respirație în 4 timpi, tehnica de relaxare musculara Jackobson, training autogen.
Astea sunt foarte asemănătoare cu tehnicile de relaxare yoga,iar trainingul autogen cu meditația.

Ei merg pe ideea ca asa scot cortizonul din organism,care se secreta în exces la persoanele anxioase.
Personal,am întâlnit o psiholoaga care spunea de cei care devin maeștrii în trainingul autogen,un fel de meditație transcendenta, ca ajung sa devina una cu universul.
Asta este panteism.
I-am spus: Stimata doamna, nu cu universul trebuie sa devenim una, ci cu Creatorul,cu Dumnezeu prin împărtășirea cu Domnul Iisus Hristos prin Duhul Sfânt în Biserica.
Oricum nu aveam cu cine, ca avea concepții anti-Biserica ferme și preconcepute.

Si ea asa trata pacienții, pe lângă terapia cognitiv-comportamentala,care e mai inofensiva.Adica lucrul cu modul de a gândi,exprima și comportamentul pacientului.Dar tot o forma de programare neuro-lingvistica si sugestie.
Sa înlocuiești cuvintele din vocabular: în cazul nostru- sunt sensibilă- sunt puternica și asa mai departe.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.07.2022, 00:59:30
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Asta cu credinta duce la prostie daca nu e inteleasa corecta, naste nu monstri ci hipersensibili care nu sunt in stare de nimic in viata.
Hipersensibilitatea se poate moșteni, sau poate fi o deficiență din relaționarea familială cu care se duce mai departe un individ.

Femeia nu era chiar aeriană, a făcut răbdare o vreme să nu se certe ca să nu pară că face pe nebuna, dar ulterior a trebuit să-și regleze cât permite și ce permite de la ceilalți, dacă nu pui la punct lucrurile și nu pui limite, te vor încăleca toți tupeiștii și ticăloșii pentru simplu motiv că au văzut că le merge să întindă coarda și că le e mai comod lor să te pună se lucrezi pentru ei.

Chiar nu e de tratat superficial treaba asta, la o firmă unde se lucra în ture s-a ajuns la bătaie cu chemat poliția din cauza atmosferei, șefi maniaci cu vocabular dizgrațios care dau termene din scurt, colegi șmecheri care vor să-i pună pe alții să lucreze pt ei și ei să ia salariul.
Atmosfera de căcat de la locul de muncă duce la abandonul muncii dacă munca cinstită e disprețuită și prost plătită plus costisitoare pt sănătate.

Împarte salariul lui cu tine colegul care vrea să profite de munca ta și el să stea prin pauză la țigară, cafele și bârfulițe, nu, atunci să-și facă fiecare norma.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Zi-I ASA: ca daca ii judeca pe toti nu o sa aiba niciodata un serviciu. Sa taca, sa isi vada doar varfurile la pantofi si nu o sa mai aiba probleme cu nici un serviciu.
Păi asta poate amplifica anxietatea, dacă cei care te văd că taci vor întinde la nesfârșit nota fiindcă își permit iar celui disprețuit îi vor genera auto-învinovățire, consum nervos și altele.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Era unul intr-o biserica, si se agita de toti care intrau in biserica, cum ca erau in neoranduiala.

Si i-am zis sa isi vada doar de varful pantofilor lui - si s-a linistit. Sa isi gaseasca si ea o pozitie psihica sa ii vada pozitiv pe cei din jurul ei.
La Biserică stai între 2 și 4 ore, depinde dacă vii de la utrenie și cât se întinde preotul la predică și câți se Împărtășesc, în mare parte nu vin oameni puși pe șmechereală și nu-și arată acolo cele mai urâte trăsături, deci nu e egal, la locul de muncă stai de la 8 ore în sus pe zi, unii muncesc și în ture, nu au nici Duminici, nici sărbători, și se întâmplă mizerii dese pe care trebuie să le suporți.

La Biserică nu vin chiar cei mai ticăloși oameni, ci majoritatea au măcar o țintă și o dorință spre moralitate, deci e o selecție în sus, la locul de muncă sau în școli trebuie să suporți și oameni cu caractere de pușcărie ca într-un lagăr de exterminare sau într-o temniță fără să ai nicio vină, doar pt că există concepția că grâul trebuie amestecat cu neghina aici, că vezi Doamne altfel nu s-ar face trierea.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 26.07.2022 at 01:14:58.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.07.2022, 12:23:02
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

De ce o scoatetzi voi nebuna? De ce are ea nevoie de psiholog sau psihiatru?
N-ati citit ca este o fiintza ultra cuminte, desteapta, competenta, scoala a terminat-o mereu pe primul loc in fiecare clasa iar facultatea a terminat-o sefa de promotzie!!!???????????????

Venitzi voi s-o scoateti cu probleme psihice? O trimitetzi voi la psiholog sau la psihiatru?

N-ati inteles ca problema ei sunt grijile lumesti ale batranetzii?
Se teme ca n-o sa aiba pensie, ca n-o sa aiba cum sa-si plateasca intretinerea la locuintza si o sa-i confiste casa aruncand-o in strada incat va ajunge un fel de boschetara cersetoare.

Are doar o analiza corecta a consecintelor politicilor statului care iata ea ca o absolventa de 10 cu magna cum laude isi da seama cum o afecteaza.

Solutzia e sa mergeti voi sa-i ceretzi ei sfaturi ca avetzi de la cine primii sfaturi, analize financiare, analize psihologice si psihiatrice, etc.!

Deci ea are socoteala unei griji lumesti a batranetzii asa cum toti avem caci daca ni se taie salarul si n-o sa avem pensie si mai avem si probleme de sanatate sa vezi cum am innebunii cu totii la gandul disperarii ca nu o sa ai cum sa te descurci.

Ca sa scapi de girja aia trebuie sa ai credintza si sa-ti faci corect socoteala, trebuie sa pui mai inainte de orice cautarea Imparatiei Cerurilor si a dreptatzii lui Dumnezeu si sa lepezi toate grijile lumesti curente si viitoare caci stie Tatal nostru de ceea ce avem si vom avea nevoie.

Solutzia e sa caute sa-l iubeasca pe Dumnezeu si nu va mai avea nevoie de nimic... in vesnicie caci orice vremelnicie trece.

Citat:
În prealabil postat de Moroco
Sa traiasca din pensia parintilor pana poate si apoi, pe la 65 de ani ii da statul pensie sociala si atunci poate sa mearga la manastire ca sa nu fie singura, sa nu se imbolnaveasca si sa nu ajunga cersetoare si prin gunoaie. Solutzie simpla si fara nicio grije lumeasca!
Banul si pensia e de la cel rau si asa a scos el viclenia ca sa te bazezi pe pensie pana mori si astfel esti toata viatza om lumesc, singur, fara Dumnezeu si slujind sarpelui sataban!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.07.2022 at 12:33:40.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.07.2022, 19:01:50
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit Consult psihiatrie

Psihiatrul i-a dat 2 antidepresive și un anxiolitic.
Dimineața ia 2 antidepresive.
Iar seara anxioltic și antidepresiv din nou.

I-a spus că cică de-abia după 3-6 luni o sa simtă diferența. Și ca să ia 10 ani în continuu. De-abia după mai discuta,dacă reduce dozele, renunță sau le crește în funcție de cum merge treaba.

Cică asa e cu persoanele care fac atacuri de panica, suferă de anxietate generalizata și sociala de zeci de ani și depresie.

O să meargă și la un psiholog.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare