Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.04.2009, 14:20:43
Pavel_C Pavel_C is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Mesaje: 8
Implicit O intamplare greu de crezut.

Eram la tara si ceva mai tanar. Am fost crescut de mic cu biblia si nu aveau indoilei asupra existentei Lui Dumnezeu. Poate ca asta a contat destul de mult in cele ce vor urma.
Am dat mingea-n strada si cum eram copil, nu m-am mai asigurat grabindu-ma in a-mi recupera obiectul de joaca. Cum probabil ati vazut de zeci de ori acest scenariu in filme/reclame, o masina se apropia in viteza si nefiind pe faza soferul, a franat prea tarziu pentru a se opri complet pana la impact si am fost lovit destul de grav. Soferul a chemat ambulanta, am ajuns la spital, aveam o rana destul de grava, ma rog, detaliile nu-s asa semnificative, lucrul important era ca doctorul anuntase ca sansele sa mai traiesc sunt destul de scazute. In timp ce eram intins pe pat, mai mult mort decat viu, ca intr-un vis mi-a aparut o lumina puternica. Dar nu era similar cu un vis, era ceva ce parea mult mai real. Am vrut sa ma trezesc dar o voce ferma mi-a zis "Nu te poti trezi doar cu vointa. Iti trebuie credinta si speranta de asemenea" Parea foarte real. Ma rog, pana la urma, dupa cate vedeti postez azi, aici. Ideea era ca aceasta intamplare mi-a tinut credinta vie si cred ca oricui i s-ar fi-ntamplat asa ceva ar gandi ceva mai mult inainte de a afirma unele lucruri nedovedite.
Stiu ca unii n-or sa ma creada, iar unii or sa puna intamplarea pe seama gandirii mele juvenile corespunzatoare acelei varste. Dar totusi sper ca unii ma vor crede.
Am simtit ca trebuie sa impart si cu altii aceasta intamplare fiind una marcanta pentru mine.
__________________
Dumnezeu sa ne ajute.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.04.2009, 19:52:57
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citeste "Sufletul dupa moarte", de Pr. Serafim Rose. Unele viziuni pot fi si de la diavol, trebuie discernamant ca sa le deosebim, discernamant pe care noi nu-l avem. Un duhovnic imbunatatit te-ar putea ajuta.

Bogdan.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.04.2009, 20:33:06
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Si cum ti-ai revenit asa deodata?Din cauza visului?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.04.2009, 07:51:29
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

De ce-ar trebui sa fie de la diavol?In ce scop ar fi dat Aghiutza o astfel de viziune sau cum doriti sa o vedeti?Experiente la limita vietii si mortii sunt arhicunoscute peste tot in lume si confirmate si de multi medici.
Nu va inteleg,vorbiti de Dumnezeu,credeti in viata de dupa moarte,dar daca auziti de astfel de experiente deveniti brusc extrem de sceptici ori va scuipati in san ca poate sunt de la Belzebut etc.
Este adevarat ca si imaginatia unor copii poate fi bogata,dar de multe ori am avea de luat lectii de la ei,parerea mea si ar trebui sa fim mai atenti la mesajele care se transmit prin ei,pentru ca,prin puritatea lor sunt mult mai aproape de Dumnezeu decat noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.04.2009, 07:58:30
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pavel_C Vezi mesajul
Eram la tara si ceva mai tanar. Am fost crescut de mic cu biblia si nu aveau indoilei asupra existentei Lui Dumnezeu. Poate ca asta a contat destul de mult in cele ce vor urma.
Am dat mingea-n strada si cum eram copil, nu m-am mai asigurat grabindu-ma in a-mi recupera obiectul de joaca. Cum probabil ati vazut de zeci de ori acest scenariu in filme/reclame, o masina se apropia in viteza si nefiind pe faza soferul, a franat prea tarziu pentru a se opri complet pana la impact si am fost lovit destul de grav. Soferul a chemat ambulanta, am ajuns la spital, aveam o rana destul de grava, ma rog, detaliile nu-s asa semnificative, lucrul important era ca doctorul anuntase ca sansele sa mai traiesc sunt destul de scazute. In timp ce eram intins pe pat, mai mult mort decat viu, ca intr-un vis mi-a aparut o lumina puternica. Dar nu era similar cu un vis, era ceva ce parea mult mai real. Am vrut sa ma trezesc dar o voce ferma mi-a zis "Nu te poti trezi doar cu vointa. Iti trebuie credinta si speranta de asemenea" Parea foarte real. Ma rog, pana la urma, dupa cate vedeti postez azi, aici. Ideea era ca aceasta intamplare mi-a tinut credinta vie si cred ca oricui i s-ar fi-ntamplat asa ceva ar gandi ceva mai mult inainte de a afirma unele lucruri nedovedite.
Stiu ca unii n-or sa ma creada, iar unii or sa puna intamplarea pe seama gandirii mele juvenile corespunzatoare acelei varste. Dar totusi sper ca unii ma vor crede.
Am simtit ca trebuie sa impart si cu altii aceasta intamplare fiind una marcanta pentru mine.
Sigur, ca Sfintii Parinti, spun ca vedeniile unele, adica, pot fii si de altundeva.

Totusi eu cred, ca din moment ce ti s-a cerut sa ai credinta si rabdare, credinta ta trebuie s-o mentii sufleteste mereu vie.

Eu asta as face.
M-as ruga mult, m-as duce la biserica mult.
Tu spui ca asta te-a ajutat mult.
Eu te cred.
Dumnezeu sa te ajute in continuare.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.04.2009, 09:05:06
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Dumnezeu stie cel mai bine ce ne este de folos cu adevarat ! El are tot dreptul sa intervina cand voieste, direct sau prin ingerii Sai pazitori .. Ce-ai trait atunci a fost spre intarirea credintei tale ,fiind un copil nevinovat ai fost ajutat de Sus. Eu te cred Pavele, si-ti doresc sa mergi in continuare spre Lumina . Mesajul primit de tine nu este neaparat particular , tuturor ne trebuie [COLOR=purple]credinta[/COLOR] [COLOR=black]si[/COLOR] [COLOR=purple]speranta[/COLOR] - fara acestea ce-am fi ? Domnul sa ne ajute !
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.04.2009, 13:19:54
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu te poti trezi doar cu vointa ...ci si cu credinta...foarte frumos mesajul care l-ai primit.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.04.2009, 20:32:39
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

DA ,MESAJUL ESTE F.F.CLAR SI FOLOSITOR SI PT NOI CEILALTI .Eu cunosc persoane care mi-au spus de vederea acestei lumini cind au fost in situatii similare de boala grava ,o colega care avea familie si doi copii ,si in acel moment s-a rugat lui DUMNEZEU sa ii permita sa-si creasca copii.Si desi era grav bolnava ,si s-a intimplat asa deodata aceasta boala ,s-a facut bine si traieste si acuma.Copilele sint mari acuma si cu familie
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.04.2009, 22:55:53
Pavel_C Pavel_C is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Unele viziuni pot fi si de la diavol, trebuie discernamant ca sa le deosebim, discernamant pe care noi nu-l avem.
Nu-mi dau seama la ce discernamant te referi. Nu stiu ce discernamant ar pune intamplarea asta pe seama vointei diavolului.

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Si cum ti-ai revenit asa deodata?Din cauza visului?
Integral din cauza visului, nu. Doar ca a contribuit, dupa parerea mea, destul de mult la vindecarea mea.

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Totusi eu cred, ca din moment ce ti s-a cerut sa ai credinta si rabdare, credinta ta trebuie s-o mentii sufleteste mereu vie.

Eu asta as face.
M-as ruga mult, m-as duce la biserica mult.
Asta poti face si tu si ar trebui s-o facem mai multi. Din acest motiv am povestit intamplarea.
__________________
Dumnezeu sa ne ajute.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.04.2009, 23:00:02
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In cartea lui, Parintele Seraphim Rose arata ca lumina care se arata omului in apropierea mortii este aproape intotdeauna de la diavol. o carte care merita citita!
de ce de la diavol? pentru ca acesta ne poate pricinui asemenea viziuni ca noi sa ne mandrim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lucruri greu de inteles din VT camy_d Din Vechiul Testament 109 18.01.2012 15:53:26
Cel mai greu lucru de indeplinit tigerAvalo9 Generalitati 57 31.01.2011 15:20:52
Vreau sa ma lamuresc.De ce nu au crezut in El ca fiind Mesia? tigerAvalo9 Generalitati 17 05.07.2010 18:45:00
Va este greu sa va spovediti? iustin10 Pocainta 25 15.03.2010 22:09:00
oameni care nu au crezut in Dumnezeu cozia Intamplari adevarate 5 28.07.2008 20:15:06