Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 06.05.2010, 13:42:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
Eu am salvat acum vreo 10 ani 9 caini de pe strada.Si am castrat femelele.Asa am considerat eu,decat sa-i las sa se inmulteasca si sa le dau drumul pe strada.
Sunt curios, ce ai facut efectiv cu ei? Unde i-ai tinut? Cu ce i-ai hranit?
Cat te-a costat?
Au murit de batranete?

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
O data cand m-am intors acasa seara,m-am speriat de un om care ma urmarea.Dar cum am ajuns in apropierea blocului cainii m-au salvat.Au venit spre mine,si omul acela agresiv s-a speriat si a plecat.
Si cum ramane cu cei care au trecut prin fata blocului tau si au fost atacati de caini, doar pentru ca erau necunoscuti si le-a fost incalcat teritoriu?
  #62  
Vechi 06.05.2010, 14:06:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
...
Cu sterilizarea mai vorbim daca vrei, probabil din punct de vedere biologic nu se observa mare lucru, dar cred ca modificarea de comportament spune suficient despre impactul psihologic pe care modificarea balantei hormonale o are in urma sterilizarii care ia spune-ne tu cum se face mai exact??

Si spune-ne si noua care sunt normele de intretinere a cainilor fara stapan, adica cam ce dimensiuni "umanitare" trebuie sa aiba cusca unde isi vor petrece urmatorii 5..10 ani de viata?

Sau te astepti sa fie angajati si oameni care sa scoata zilnic la plimbare cateva zeci daca nu sute de mii de caini din toata tara?

Recunosti ca si ONG -urile au probleme cu coruptia si gestionarea de fonduri si nu sunt neaparat solutia.
E un pas inainte.

Sunt curios ce fonduri au fost alocate pentru caini si ce s-a facut efectiv cu ele. Adica cati caini au fost stransi de pe strazi, cati dati spre adoptie, cati sterilizati/vaccinati, cati eutanasiati, cati sunt in captivitate, cati angajati are primaria care se ocupa de aceasta problema.
Astea sunt informatii publice, orice ONG poate sa le ceara de la Primarie si sa le faca publice si vedem atunci toti pe baza de informatii obiective cum stau lucrurile.

De ce nu se face asa ceva si se vorbeste aiurea?

Iti spun eu dece, ca si cei cu ONG -ul vor niste banutzi, niste salarii pe spinarea lighioanelor si cred ca au dat lovitura la fonduri externe militand pentru cauza asta.

Ah, or mai fii unii sinceri, dezinteresati cu bani si timp liber care se mai zbat, fara prea multa pricepere insa - e alta chestiune.

La ora actuala nu cred ca este nici o lege care sa te impiedice sa detii sa zicem 5000 caini.

Daca ONG -urile au banii cum se lauda si primariile nu vor sa le accepte donatiile, sa-i stranga ei de pe strada, sa le faca adaposturi, sa-i sterilizeze, vaccineze si sa-i hraneasca.

Sau de fapt e o bataie pentru banii de la buget din care sa fure cine? Angajatii primariei sau ONGu'?


Si daca tot vorbim de "tratamente umane", sterilizarea unui om impotriva propriei lui vointe ti se pare "omenesc"?
Dar la un caine?

Asa e ca si dvs. apelati la politica "raul cel mai mic"?

Da, nu e un pacat sa ucizi un animal pentru hrana, ce sa mai vorbim atunci cand iti ameninta sanatatea.

Si nu vorbim doar de caini care ataca ci si de bolile pe care le pot raspandi, unele mortale pentru om, si nu e vorba doar de turbare.

Paraziti intestinali, capusele, kigodia sau boala lui Carre, , hepatita infectioasa, tuberculoza, parainfluenta, corona viroza, leptospiroza, parvoviroza, de ele ai auzit?

Se pot transmite la om si pot fi mortale, sau pot da sechele severe, mai ales la copii.
Se pot transmite inclusiv prin fecalele care le lasa peste tot, inclusiv pe spatiile verzi.

Vezi ca am pus o intrebare, nu ai raspuns nimic concret.

Last edited by AlinB; 06.05.2010 at 14:15:24.
  #63  
Vechi 06.05.2010, 19:52:05
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sunt curios, ce ai facut efectiv cu ei? Unde i-ai tinut? Cu ce i-ai hranit?
Cat te-a costat?
Au murit de batranete?



Si cum ramane cu cei care au trecut prin fata blocului tau si au fost atacati de caini, doar pentru ca erau necunoscuti si le-a fost incalcat teritoriu?


I-am dus la casa de la tara,si intr-adevar a fost un efort deoarece nu statea nimeni acolo.Ne duceam in fiecare zi sa le dam de mancare.Mi-am permis asta,deoarece aveam acel spatiu,si este aproape de Bucuresti.Imi pare rau ca sunt persoane care ar vrea sa faca acelasi lucru si nu au posibilitati.Dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i omoram.
Si nu m-a costat o avere.Ma duceam la un spital si luam de acolo resturile de mancare.Si de la o macelarie primeam resturi,oase.Sunt solutii.Doar sa le cautam daca vrem intradevar.Nu am saracit!
In ultimul timp s-a mutat cineva la tara si contribuiam in fiecare luna cu putini bani pentru a avea grija de caini.Nu costa foarte mult.Au murit de batranete,sau cum le-a fost soarta.Unul a fost otravit,pe altul l-a calcat masina.O catelusa a avut o tumoare,si am operat-o,si a mai trait un pic.Ceea ce incerc eu sa spun este ca nu trebuie sa-i omoram.Sa-i lasam sa traiasca cate zile or avea.Si-asa nu traiesc mult pe strazi.Ultimul a murit acum doua luni.Si am suferit ca pentru un membru al familiei.Era o catelusa care a stat o saptamana la mormantul mamei,fara sa manance, cand mama a murit.A suferit mai mult decat noi parca,deoarece nu s-a desprins de la mormant.

Nu zic ca oamenii care trec prin fata blocului nu sunt latrati,dar sunt oameni agresivi,beti,cainii simt.Nu ataca fara motiv.
  #64  
Vechi 06.05.2010, 20:14:16
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Problema cainilor comunitari este una spinoasa, dar nu de nerezolvat, faptul ca ramane nerezolvata tine doar de nepasarea autoritatilor care, Slava Domnului, de la revolutie incoace au tot fost sponsorizati si ajutati in acest sens, dar nu au vrut sa faca nimic.
Tocmai imi povestea sotul despre o intamplare aflata pe la patronii si politicienii pe care i-a intalnit prin intermediul serviciului ( care nu are de-a face cu acestia ). Cica s-a gasit o asociatie non profit si a sunat asociatiile care se ocupa cu administrarea problemei cainilor vagabonzi din Galati sugerandu-le sa accepte sa le ofere hrana pentru animale pe o perioada de un an sau doi, absolut gratis, insa, totul sa se realizeze in mod oficial si legal.
Societatea respectiva care detinea responsabilitatea pentru intretinerea cainilor a refuzat categoric, desi cainii traiau ca vai de ei . De ce ?
Din motive politice si din motivele tipice la romani ; cum sa mai primeasca astfel fonduri financiare ? de unde sa mai fure aceste fonduri ? Logic !...
Unde este iubire de animale, unde sa mai incapa si credinta presupusa a poporului " ortodox ", unde sa situam primejdiile la care sunt supusi oamenii care merg pe strada ? Nu avem unde, nu ne ajunge tara asta, nu ne ajunge lumea asta, nu ne ajungem nici noi insine caci tare perversi ne-am mai facut.
Nu inteleg, totusi, asociatiile astea care se bat in piept pentru drepturile animalelor, unde-si tin adevarata mila si compasiune si ce fac in mod concret pentru aceste animale ?
Personal, ocolesc doua, trei sau , chiar patru strazi numai sa nu dau de un caine. Imi este frica de ei fiindca sunt cu adevarat violenti, mai ales cand se aduna in haite, pun, efectiv, monopol pe zona in care traiesc. Nu se poate asa ceva, nu se poate sa nu poti merge pe strada, sa nu poti lasa copii sa se joace in parc sau in fata blocului, sa nu poti merge cu bicicleta si nici sa nu poti alerga pentru sanatatea organismului. Exista un pericol real in ceea ce priveste aceste animale ale strazii, iar problema trebuie rezolvata, nu doar " predicata " si masluita in fel si chip fata de poporul prost si rabdator.
Imi doresc sa pot alerga dimineata in parcul de pe langa casa, dar nu am cum din cauza cainilor.
Cum de in alte tari se poate, iar la noi...NIMIC !
Nu sunt pentru eutanasierea bietelor animale, ar trebui sa existe si alte solutii viabile si concrete, insa, sincer, daca v-ar omora un caine vagabont copilul sau ruda apropiata, cu siguranta ati fi in stare sa cumparati o mitraliera si sa curatati toate zonele fara sa va mai ganditi, manati de o durere mult prea nedreapta datorita societatii mizerabile in care traiti.
cred ca ai perfecta dreptate in tot ce-ai zis ! Daca tu ai obiceiul sa alergi, eu merg mult cu bicicleta, si e foarte rau asa, pt ca, pe bicicleta fiind nu te mai poti apara de ei chiar deloc,ricand sa-ti sara la picioare ! Asa ca trebuie mereu sa ma dau jos unde ai vad, ca na, cainele poate fi bland si fara treaba, dar eu nu pot sti asta...si e mai bine sa previn, totdeuna...
  #65  
Vechi 06.05.2010, 20:20:52
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
Eu am salvat acum vreo 10 ani 9 caini de pe strada.Si am castrat femelele.Asa am considerat eu,decat sa-i las sa se inmulteasca si sa le dau drumul pe strada.
Nu e bine nici asa,deoarece nu este alegerea lor sa fie castrati.

Si nu este adevarat ca sunt eutanasiati,sunt injectati in inima cu stricnina,se chinuie in chinuri groaznice pana mor.
Cand am ajuns o data la un ''adapost'' de caini,mi s-a rupt sufletul.Nu stiam pe care sa-l salvez.....daca as fi putut i-as fi salvat pe toti.A trebuit sa aleg.Grea alegere pentru ca toti se uitau de parca stiau ce urmeaza sa li se intample a doua zi.Implorau din ochii plini de lacrimi parca!Si erau toti speriati.

Si intradevar animalele sunt mai bune decat oamenii.Sa nu uitam ca noi suntem singurele fiintele care ne omoram copiii inca din pantece!Niciodata un animal n-o sa faca asta!

O data cand m-am intors acasa seara,m-am speriat de un om care ma urmarea.Dar cum am ajuns in apropierea blocului cainii m-au salvat.Au venit spre mine,si omul acela agresiv s-a speriat si a plecat.

Nu sunt de acord cu ''eutanasierea''.Nu avem dreptul sa ucidem!!!Sunt si ei fiinte lipsite de aparare!Doar ca n-au gura sa vorbeasca.
Hai sa nu mai ucidem atunci nici mielul de paste, sau porcul de craciun, sau vitelul pt carne !
Sunt animale super-simpatice, si la fel de inteligente ca si cainii, eu am avut si stiu din proprie experienta !
De ce sa facem discriminare si numai pe caine sa nu-l omoram ? restul animalelor de ce merita moartea ?
O fi cainele mai cu mot ?
Numai Vadim Tudor zicea, ca , citez " Dupa om, D-zeu a facut cinele !"
  #66  
Vechi 07.05.2010, 04:38:34
modele modele is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Hai sa nu mai ucidem atunci nici mielul de paste, sau porcul de craciun, sau vitelul pt carne !
Sunt animale super-simpatice, si la fel de inteligente ca si cainii, eu am avut si stiu din proprie experienta !
De ce sa facem discriminare si numai pe caine sa nu-l omoram ? restul animalelor de ce merita moartea ?
O fi cainele mai cu mot ?
Numai Vadim Tudor zicea, ca , citez " Dupa om, D-zeu a facut cinele !"
Lasa omule cainii in pace, ce ai cu viata lor! Pai ce legatura are mielul, purcelul si vitelul cu catelul? La ce-ti foloseste una bucata halca de catel ma intreb eu? Acum ce propui, daca sacrificam unele animale pentru hrana, sa ne apucam a macelarii si catei, numai asa, ca sa nu fie ei mai cu mot? Uite ca eu cred ca ei sunt mai cu mot. Un caine iti este mai credincios decat oricare din prietenii tai. Se vede ca nu-ti plac cainii si deja vezi in ei un pericol public, cand de fapt pericolul public suntem noi oamenii, cu rautatea noastra. Haideti sa fim mai buni cu tot ce este in jurul nostru, fie el si un caine amarat si abandonat... nu este vina lui ca trebuie sa-si traiasca viata pe strazi.
  #67  
Vechi 07.05.2010, 11:40:42
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de modele Vezi mesajul
Lasa omule cainii in pace, ce ai cu viata lor! Pai ce legatura are mielul, purcelul si vitelul cu catelul? La ce-ti foloseste una bucata halca de catel ma intreb eu? Acum ce propui, daca sacrificam unele animale pentru hrana, sa ne apucam a macelarii si catei, numai asa, ca sa nu fie ei mai cu mot? Uite ca eu cred ca ei sunt mai cu mot. Un caine iti este mai credincios decat oricare din prietenii tai. Se vede ca nu-ti plac cainii si deja vezi in ei un pericol public, cand de fapt pericolul public suntem noi oamenii, cu rautatea noastra. Haideti sa fim mai buni cu tot ce este in jurul nostru, fie el si un caine amarat si abandonat... nu este vina lui ca trebuie sa-si traiasca viata pe strazi.
Bine grait...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
  #68  
Vechi 07.05.2010, 16:54:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cainii sunt o mare problema a romanilor. Nu vrem sa fie luati de pe strazi, dar nu vrem nici sa-i luam acasa sa-i crestem. Daca suntem muscati de ei, noi suntem de vina - nu avem inima buna, am facut pasul ridicand prea sus talpa piciorului, am circulat pe strada la o ora nepermisa sau neinsotiti de cel putin zece prieteni, nu le-am vorbit politicos, nu ne-am uitat in ochii lor ....
  #69  
Vechi 07.05.2010, 18:14:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
I-am dus la casa de la tara,si intr-adevar a fost un efort deoarece nu statea nimeni acolo.Ne duceam in fiecare zi sa le dam de mancare.Mi-am permis asta,deoarece aveam acel spatiu,si este aproape de Bucuresti.Imi pare rau ca sunt persoane care ar vrea sa faca acelasi lucru si nu au posibilitati.Dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i omoram.
Si nu m-a costat o avere.Ma duceam la un spital si luam de acolo resturile de mancare.Si de la o macelarie primeam resturi,oase.Sunt solutii.Doar sa le cautam daca vrem intradevar.Nu am saracit!
In ultimul timp s-a mutat cineva la tara si contribuiam in fiecare luna cu putini bani pentru a avea grija de caini.Nu costa foarte mult.Au murit de batranete,sau cum le-a fost soarta.Unul a fost otravit,pe altul l-a calcat masina.O catelusa a avut o tumoare,si am operat-o,si a mai trait un pic.Ceea ce incerc eu sa spun este ca nu trebuie sa-i omoram.Sa-i lasam sa traiasca cate zile or avea.Si-asa nu traiesc mult pe strazi.Ultimul a murit acum doua luni.Si am suferit ca pentru un membru al familiei.Era o catelusa care a stat o saptamana la mormantul mamei,fara sa manance, cand mama a murit.A suferit mai mult decat noi parca,deoarece nu s-a desprins de la mormant.

Nu zic ca oamenii care trec prin fata blocului nu sunt latrati,dar sunt oameni agresivi,beti,cainii simt.Nu ataca fara motiv.
Ai o curte mare? Nu se atacau fiin atati la un loc?
Cam cati ani au trait?

Acum as fi curios ce ar trebui sa facem efectiv, cum vezi tu lucrurile.
O solutie pentru 50.000 caini sa zicem ca ar fi in toata tara.

Sa fie lasati pe strazi?
Sa fie adunati si inchisi in custi 2x2x1 (l/L/h) si sa traiasca acolo 5-10 ani? Sau poate ar trebui angajati si oameni sa-i scoata la plimbare zilnic?

Sau cateva sute la un loc si lasati sa se manince reciproc?

Ai fi de acord sa fie intretinuti 50.000 caini sau sa se hraneasca cat decat 50.000 familii sarace?
  #70  
Vechi 07.05.2010, 19:10:46
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai o curte mare? Nu se atacau fiin atati la un loc?
Cam cati ani au trait?

Acum as fi curios ce ar trebui sa facem efectiv, cum vezi tu lucrurile.
O solutie pentru 50.000 caini sa zicem ca ar fi in toata tara.

Sa fie lasati pe strazi?
Sa fie adunati si inchisi in custi 2x2x1 (l/L/h) si sa traiasca acolo 5-10 ani? Sau poate ar trebui angajati si oameni sa-i scoata la plimbare zilnic?

Sau cateva sute la un loc si lasati sa se manince reciproc?

Ai fi de acord sa fie intretinuti 50.000 caini sau sa se hraneasca cat decat 50.000 familii sarace?

Nu se atacau deoarece ''se cunosteau'',erau toti cainii de la blocul meu.Au trait ultimii 2 inca zece ani.Ceilalti au murit intre timp,oricum nu erau toti tineri.
Ca solutie vad sterilizarea.Decat sa-i vad haituiti pe strazi,prefer sa nu mai vad atatia caini.Intradevar conditiile din adaposturi sunt foarte proaste.Cred ca sterilizati,in cativa ani nu vor mai fi caini pe strazi.Solutia asta trebuia adoptata acum 10 ani.Au fost ucisi atunci si acum sunt inca pe strazi.Deci sterilizarea ar fi o solutie nedureroasa.
Nu compara 50.000 de caini cu 50.000 de familii.Costurile nu sunt aceleasi.
Si oamenii pot cere ajutor.Cainii,nu!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 18:08:53
Tiganii, eterna plaga romaneasca !!! guardian knight Generalitati 20 31.08.2012 00:00:28
Cainii vagabonzi-eterna problema a romanilor !!! guardian knight Generalitati 134 21.02.2011 21:07:32
Cainii,prietenii lui Lazar!... 14carol06 Generalitati 0 05.02.2009 17:35:05