Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1211  
Vechi 06.07.2016, 14:35:32
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ai chef de ghidusii, asa-i?
Sa curvesti e o treaba la ordinea zilei in viata crestina, crede fratia ta.
Bre e canicula (ma rog nu asta ar fi cauza principala dar contribuie si ea)
iesi putin afara, in 10 minute ai si curvit in mintea ta.Stii femeile mai ales astea tinere umbla 80 % cam goale si culmea este ca mai au si forme bine definite.
Iar faptul ca esti casatorit sau nu, nu are nici o relevanta.Cum apare goliciune
la orizont pac am si curvit automat cu mintea.Totul se petrece instant este
ca si cum ar fi un fel de automatism.
Citat:
Ia spune atunci cum te marturisesti preotului cand ai fantezii nu cu maica-sa, nevasta-sa sau fiica-sa ci... cu el!
Pai eu i-as spune duhovnicului meu, exact ce fantezi as avea cu el/ea.
Reply With Quote
  #1212  
Vechi 06.07.2016, 15:07:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Bre e canicula (ma rog nu asta ar fi cauza principala dar contribuie si ea)
iesi putin afara, in 10 minute ai si curvit in mintea ta.Stii femeile mai ales astea tinere umbla 80 % cam goale si culmea este ca mai au si forme bine definite.
Iar faptul ca esti casatorit sau nu, nu are nici o relevanta.Cum apare goliciune
la orizont pac am si curvit automat cu mintea.Totul se petrece instant este
ca si cum ar fi un fel de automatism.
Ca tu n-ai rusine, nu e o regula.

Citat:
Pai eu i-as spune duhovnicului meu, exact ce fantezi as avea cu el/ea.
Pai da, trebuie sa se mai amuze si duhovnicul, daca n-are acces ca tine la canale XXX ..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1213  
Vechi 06.07.2016, 15:08:32
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Bre e canicula (ma rog nu asta ar fi cauza principala dar contribuie si ea)
iesi putin afara, in 10 minute ai si curvit in mintea ta.Stii femeile mai ales astea tinere umbla 80 % cam goale si culmea este ca mai au si forme bine definite.
Aici nu sunt de acord.

În Israel, în Egipt, în zonele acelea, unde a umblat Domnul, Apostolii, Mucenicii, Sfinții Părinți, nu era caniculă?

Încă mai mare caniculă. Și nimeni nu umbla aproape gol. Fetele/femeile care umblă așa, păcătuiesc cumplit, smintind pe cei mai mici decât ele, adică pe cei slabi de suflet, nevindecați, împătimiți de neputințe și căderi.

Să nu fi ca ei, frățior.

Atunci când te uiți la trupul gol al unei femei, la o ladă plină de aur și bijuterii, la un cec de bancă scris cu o sumă de câteva milioane de dolari sau euro, sau la o casă-castel, luxoasă, cu mașini și elicoptere și avioane și altele care îți pot fi date, și tu.. să le respingi, să nu le dorești, ATUNCI ești curățit și neprihănit.

Așa să fim, așa să ajungem.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Iar faptul ca esti casatorit sau nu, nu are nici o relevanta.Cum apare goliciune
la orizont pac am si curvit automat cu mintea. Totul se petrece instant este
ca si cum ar fi un fel de automatism.

Pai eu i-as spune duhovnicului meu, exact ce fantezi as avea cu el/ea.
Înseamnă că ești bolnav. De desfrânare.

Domnul zice: "CEL ce a poftit în inima lui, a săvârșit adulter cu ea", dar nu înseamnă că trebuie să fim așa și să desfrânăm...

Nu toate au același lucru?
Au același trup, aceleași buze, picioare.
Și-atunci cum să nu le dorești pe ale femeii tale, cu care împreună vă mântuiți unul pe altul ? E poarta ta spre Ceruri. Cum să dorești altceva ? E cea care stinge poftele tale și minciunile minții tale le alungă cu dragostea ei, cu felul ei unic de-a fi și a te iubi.

Cum să dorești altceva ?

Cât de bolnav și întunecat la minte și inimă să fi, încât să dorești același lucru care soția ta ți-l oferă, și să fi conștient în același timp că ajungi în stricăciuni și iad, depărtat de Domnul. Aceste păcate aduc boli grave peste oameni...

Ce să te atragă la altele ?
De ce să nu vrei femeia ta curată și frumoasă și plăcută Domnului ?
Gândește-te că ai curvit cu alta, cu ce te-ai ales ?
Zeamă urât mirositoare ?
Și peste o oră aceea moare și în alte câteva ore, e plină de viermi. Asta ai dorit ?

Soția ta e Icoana ta și tu ești Icoana ei și împreună sunteți icoana lui Hristos și El este Icoana vieții voastre. Și mântuirea voastră.

Să te vindeci frățiorul meu, neîntârziat și nu mai sminti cu "automatisme" din astea demonice, că nu sunt bune. Sfințește-te.

"Fiți sfinți, pentru că Eu, Tatăl vostru, Sfânt sunt".
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 06.07.2016 at 15:19:54.
Reply With Quote
  #1214  
Vechi 06.07.2016, 16:01:13
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca tu n-ai rusine, nu e o regula.
Oi avea n-oi avea asta e.

Citat:
Pai da, trebuie sa se mai amuze si duhovnicul, daca n-are acces ca tine la canale XXX ..
Pai nici eu nu am.
Reply With Quote
  #1215  
Vechi 06.07.2016, 16:11:03
Motronea Motronea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2014
Locație: SV Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Aici nu sunt de acord.

Și peste o oră aceea moare și în alte câteva ore, e plină de viermi. Asta ai dorit ?
deja ai omorat o femeie cu gândul :)
incep sa cred ca pe aici bantuie fariseii care incearca sa vindece bieții creștini de viață..
Reply With Quote
  #1216  
Vechi 06.07.2016, 16:14:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Gândește-te că ai curvit cu alta, cu ce te-ai ales ?
Zeamă urât mirositoare ?
Daca umbli cu femei care nu stiu de igiena intima..

Citat:
Și peste o oră aceea moare și în alte câteva ore, e plină de viermi. Asta ai dorit ?
Nu neaparat, dar in cazul asta, isi poate lua una noua..

Citat:
Soția ta e Icoana ta și tu ești Icoana ei și împreună sunteți icoana lui Hristos și El este Icoana vieții voastre. Și mântuirea voastră.
Probabil de asta ii si dai ghes sa o imagineze "zeama urat mirositoare" si "plina de viermi".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1217  
Vechi 06.07.2016, 16:17:51
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Aici nu sunt de acord.
În Israel, în Egipt, în zonele acelea, unde a umblat Domnul, Apostolii, Mucenicii, Sfinții Părinți, nu era caniculă?
Încă mai mare caniculă.
Chiar ca nu stiu. Dar banuiesc ca pe vremea Mantuitorului nu mergeau femeile cu sanii la vedere purtand intentionat sutien cu un numar mai mic
ca sa le iasa in evidenta, si pantaloni foarte scurti mulati pe fund.

Apoi nu numai ele sunt devina. Si canicula contribuie.Intr-o jungla de astfalt
numai datorita caldurii inmagazinate si radiante a astfaltului temperaturile cresc foarte mult.Pai pe canicula la nivelul astfaltului ai 60 de grade.

Citat:
Fetele/femeile care umblă așa, păcătuiesc cumplit, smintind pe cei mai mici decât ele, adică pe cei slabi de suflet, nevindecați, împătimiți de neputințe și căderi.
Mai sa stii ca in caz de canicula chiar nu ai ce face.Ca este prea cald sa suporti ceva gros pe tine.

Citat:
Înseamnă că ești bolnav. De desfrânare.
Oi fii.
Citat:
Domnul zice: "CEL ce a poftit în inima lui, a săvârșit adulter cu ea", dar nu înseamnă că trebuie să fim așa și să desfrânăm...
Aha, pe asta ma bazez si eu.
Citat:
Nu toate au același lucru?
Au același trup, aceleași buze, picioare.
Și-atunci cum să nu le dorești pe ale femeii tale, cu care împreună vă mântuiți unul pe altul ? E poarta ta spre Ceruri. Cum să dorești altceva ? E cea care stinge poftele tale și minciunile minții tale le alungă cu dragostea ei, cu felul ei unic de-a fi și a te iubi.
eu cu Psalmistul David si cu Solomon avem acelasi probleme.

Citat:
Să te vindeci frățiorul meu, neîntârziat și nu mai sminti cu "automatisme" din astea demonice, că nu sunt bune. Sfințește-te.
Daca eu iti bag sub nas o pereche de sani vrei sa vezi cum iti activezi acel
automatism ? Bre vine direct din ADN si face parte din instinctul de reproducere.
Daca tu incepi sa-ti imaginezi felurite chesti de abia atunci intrii in zona cu dracusori.

De aceea eu cred ca de fapt de multe ori noi dam vina pe draci cand de fapt noi suntem devina.
Reply With Quote
  #1218  
Vechi 06.07.2016, 20:04:11
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Motronea Vezi mesajul
deja ai omorât o femeie cu gândul :)
încep să cred că pe aici bântuie fariseii care încearcă sa vindece bieț›ii creș™tini de viaț›ă..
Doamne miluiește, frățiorul meu, în ce hăuri de întuneric alergi... și le arăți și altora întunericul tău ca pe un lucru bun, în loc să te zdrobești în rugăciune și spovedanie, în lacrimi și dragoste...

1 - În gândul meu n-am pușcat-o, n-am înjunghiat-o, n-am otrăvit-o, nimic rău nu i-am făcut și nu m-am gândit la o persoană, deci taina persoanei ca întreg, unde e? Pe cine am omorât ? Cum arată ?

2 - Când Hristos spune că dacă ai poftit o femeie în inima ta ai și curvit cu ea, înseamnă că Hristos a și curvit cu o femeie ? După logica ta așa reiese... Sărăcuțul de tine, asta face mândria din om.

3 - Mă acuzi că sunt fariseu? Frățiorul meu drag, nici pe un om care ucide alt om, nu vreau să-l ucid sau să-i fac rău, nici dacă-l văd cu ochii mei că ucide alt om, ci îl vreau mântuit. Nici pe o desfrânată, nici pe un magnat bolnav după bani, sau alte soiuri de păcate, nu vreau să-i omor, nici un rău să le fac, decât bine, să-i văd mântuiți.

4 - De unde știi ce-i în inima mea? Doar Domnul cunoaște inima și rărunchii, spune Scriptura și acel om căruia voiește Dumnezeu să-i descopere inima altui om. Gândește-te: când acuzi de fariseism pe nedrept, fără să cunoști nimic despre omul care-l acuzi, fără să știi inima lui, nu oare tu ești fariseul ? Care judeci aspru, pui etichete și faci condamnări ?

Să ieși de pe calea asta care duce la iad, e o cale a mândriei... Smerenia o biruie, rugăciunea și postul... Toate în dragostea de aproapele mai mult decât pe tine însuți.

Dumnezeu să te vindece, frățior iubit. Să accepți vindecarea prin cele 4 amintite mai sus.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca umbli cu femei care nu stiu de igiena intima..
Nu neaparat, dar in cazul asta, isi poate lua una noua..
Probabil de asta ii si dai ghes sa o imagineze "zeama urat mirositoare" si "plina de viermi".
Și dacă umbli cu femei care știu de igienă intimă, nu tot desfrânate se numesc ele? O femeie care face dragoste cu un bărbat înainte de nunta ei cu acesta, a făcut desfrânare și curvie cu el. Dar o iartă Domnul foarte repede, dacă se va căsători cu el, iar dacă el nu o vrea de soție, de ce se mai unește intim cu el? Nu din pofte carnale? Și-atunci nu e desfrânată? Dacă nu are pofte carnale, îl respinge politicos, iar dacă are pofte, să se căsătorească, ca să nu ardă, spune Pavel.

Dacă n-o curtează nimeni, să curteze ea pe unul, să-l facă să-i placă de ea, și înainte de-a se culca cu el, să-i pună condiția căsătoriei, fiindcă iubesc amândoi pe Hristos. Și să se căsătorească. Iar după căsătorie, să-l cucerească și recucerească cu feminitatea, blândețea, cumințenia, dragostea ei, virtuțiile și farmecul ei creștinesc, milosteniile, și nu o va lăsa, nu se va despărți de ea.

Sau o femeie cuminte, soție de casă, iubitoare de Hristos, nu oare ies și din ea lichide urât mirositoare, când face dragoste? Ba da ies, aceleași lichide ca dintro desfrânată.

Deci decât să te ungi cu lichidele acelea ale altei femei decât soția ta și să păcătuiești, mai bine să rămâi la cele ale soției, după cum și orice bărbat le are și soția iubitoare rămâne la ale bărbatului ei și vă sfințiti unul pe altul, decât să mergi la desfrânate.

Desfrânate care pot muri în orice moment și când te uiți în urmă ce-ai făcut, ți-ai stricat mântuirea cu zeama spurcată a unei femei, din care se hrănesc viermii, atunci să nu plângi și să nu te pocăiești? Ba da, neîntârziat. Și greu te mai ridici din căderea desfrânării și adulterului și mulți nu se ridică deloc și vei face adulter în continuare, înșelânduți soția ta, frumoasă și cuminte.

Și așa se ajunge, cel care înșeală, la boli grave... cancer, leucemie, sau altele mai ușoare, dar de răsunet și chin toată viața, sau mai grav, păcatele părinților se răsfrâng pe copiii care merg și ei pe urmele părinților...

Aceștia sunt idolii și chipurile cioplite: desfrânarea, necurăția, patima, pofta rea și lăcomia. (Coloseni 3, 5)

Nu Sfintele Icoane, acestea sunt făcătoare de minuni, aducătoare de mântuire, de har, de Duh Sfânt și de Împărăția Cerurilor, conform Bibliei.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 06.07.2016 at 23:28:59.
Reply With Quote
  #1219  
Vechi 06.07.2016, 23:19:23
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Bre e canicula (ma rog nu asta ar fi cauza principala dar contribuie si ea)
iesi putin afara, in 10 minute ai si curvit in mintea ta.Stii femeile mai ales astea tinere umbla 80 % cam goale si culmea este ca mai au si forme bine definite.
Iar faptul ca esti casatorit sau nu, nu are nici o relevanta.Cum apare goliciune
la orizont pac am si curvit automat cu mintea.Totul se petrece instant este
ca si cum ar fi un fel de automatism.

Pai eu i-as spune duhovnicului meu, exact ce fantezi as avea cu el/ea.
Te contrazici. Daca e din ADN, si este, e normal. Anormal este cind delirezi sexual: malahie, voyeurism, si alte miasme din Iad. Normal este: te uiti, admiri, privesti, totul instant. Daca e natural, atunci nu e pacat. Admiri o luna noua sau plina? Un apus sau mai bine un rasarit de Soare? Un stol de pasari? No, e normal, la acelasi nivel natural, sa admiri si splendida opera de arta a Creatorului care este femeia. Totul are un rost, inclusiv ce numesti tu "curvie mentala". Pacatul incepe abia daca esti genul care cauta sa vada femeie dezbracata, outdoors sau indoors, indiferent de anotimp sau loc. Aceea de abia e boala spirituala si apoi chiar psihica. Pina atunci, e ok. Sint convins ca Mintuitorul la asta S-a referit, la deviatiuni nebunesti, nu la a te uita, ca barbatul normal, o fractiune de clipa.
Cumva, am impresia ca frustratii care isi urasc impulsurile proprii si desfrinatii care li se inchina sint doua fetze ale aceleiasi monezi. Sau, chiar aceeasi.
Reply With Quote
  #1220  
Vechi 06.07.2016, 23:20:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Te contrazici. Daca e din ADN, si este, e normal. Anormal este cind delirezi sexual: malahie, voyeurism, si alte miasme din Iad. Normal este: te uiti, admiri, privesti, totul instant. Daca e natural, atunci nu e pacat. Admiri o luna noua sau plina? Un apus sau mai bine un rasarit de Soare? Un stol de pasari? No, e normal, la acelasi nivel natural, sa admiri si splendida opera de arta a Creatorului care este femeia. Totul are un rost, inclusiv ce numesti tu "curvie mentala". Pacatul incepe abia daca esti genul care cauta sa vada femeie dezbracata, outdoors sau indoors, indiferent de anotimp sau loc. Aceea de abia e boala spirituala si apoi chiar psihica. Pina atunci, e ok. Sint convins ca Mintuitorul la asta S-a referit, la deviatiuni nebunesti, nu la a te uita, ca barbatul normal, o fractiune de clipa.
Cumva, am impresia ca frustratii care isi urasc impulsurile proprii si desfrinatii care li se inchina sint doua fetze ale aceleiasi monezi. Sau, chiar aceeasi.
Cred ca lumea vorbeste fara sa stie macar cum arata citatul in cauza..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare