Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 09.09.2007, 19:50:50
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Si nu este primul topic pe care esti off topic,doar de dragul de a te adresa mie.Sincer ma deranjeaza grija ta.
  #232  
Vechi 09.09.2007, 19:59:49
amabila amabila is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2007
Mesaje: 10
Implicit

FRATILOR...NU VA MAI CONTRAZICETI. INTRATI PE GOOGLE SI SCRIETI ,,PASCALIE'SI VE-TI AFLA MULTE RASPUNSURI CU PRIVIRE LA SCHIMBAREA CALENDARULUI.
  #233  
Vechi 09.09.2007, 20:56:46
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
:Ddesi voi pastrati dreapta credinta nu indepliniti conditia apartenentei la Biserica,devenind schismatici prin SEPARARE de ierarhia canonica pentru a va institui o ierarhie proprie
monahii, preotii vremurilor acelora, cand s-a schimbat calendarul, au vrut sa ramana si sa slujeasca in continuare in aceleasi biserici, dar au fost nevoiti sa le paraseasca din cauza torturilor la care erau supusi. nu poti sta acolo unde stii ca nu esti bine primit... macar din bun simt. deci nu ei s-au separat, ci nou-calendaristii i-au dat izgonit.
in momentul in care au acceptat sa urmeze calea ecumenismului modern s-au departat de Adevarul pur, deci au cazut in erezie... si nu-l poti pomeni pe eretic la Sfanta Liturghie... din aceasta cauza nou-calendaristii s-au suparat pe ei.

pana la urma, oficialii au dat-o la intors si au spus ca nu calendarul e problema... ca doar sunt in comuniune cu celelalte Biserici oficiale care inca mai tin calendarul Iulian, si BOR chiar are biserici prin Moldova in care se slujeste dupa calendarul neschimbat... ci faptul ca nu facem ascultare de ei.
dar vin si intreb... cum poti face ascultare de eretic?

citez ce-am mai scris pe un alt topic:
Citat:
va redau un mic fragment din scrisoarea staretului Sava, monah la Esfigmenu, catre un alt calugar care il acuza de neascultare si altele:

"Aduceti inaintea noastra vorbele Sfantului Ioan Gura de Aur: "Nici macar sangele mucenicilor nu acopera schisma" si ale Sfantului Ignatie Teoforul: "Nimic sa nu se savarseasca fara episcop". Concluzionati ca atunci cand ne despartim de episcopul nostru, suntem in afara Bisericii.

Sfintii au facut aceste afirmatii adevarate, insa, intr-o vreme de pace a Ortodoxiei si a Bisericii. Astazi, cand tavalugul pan-ereziei ecumeniste matura chiar si pe cei alesi, cuvintele acelorasi Sfinti au tarie: "Daca episcopul tau este eretic, fugi, fugi, fugi ca de la foc si ca de la un sarpe" (Sfantul Ioan Gura de Aur). "Daca episcopul tau ar invata orice in afara oranduielii date, chiar de traieste in curatie, sau de savarseste semne, sau de prooroceste, sa iti fie tie ca un lup in blana de oaie, caci lucreaza nimicirea sufletelor" (Sfantul Ignatie). "

cine vrea sa citeasca restul scrisorii: http://orthodoxos.net/?p=19#more-19
si va mai dau inca o data un citat pe care l-am gasit intr-o carte editata de Biserica oficiala: "ascultarea merge pana la un punct, adica pana la calcarea poruncilor lui Dumnezeu, dupa cum zice Sf Vasile cel Mare, fiindca si dobitoacele noastre ni se supun noua fara cartire dar si fara ratiune; insa omului i s-a dat minte pentru a se supune la cele ce i se cuvin spre mantuire si nu la cele faradelege"

noi facem ascultare, dar facem NUMAI de aceia care si ei, la randul lor, fac ascultare de sfintii parinti si nu se cred mai mari decat ei luand decizii in contradictoriu cu deciziile lor, si nu incalca cu nerusinare hotararile luate la Sfintele Sinoade Ecumenice spunand ca "sunt relative" :hmmm:
  #234  
Vechi 15.09.2007, 00:46:00
credintadreapta credintadreapta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de anita
Dupa mai multe zile de post, am vazut deasupra mea in vazduh trei sfinti imbracati arhiereste care semanau cu Sfintii Trei Ierarhi. Cel din mijloc mi-a zis cu glas ca de trambita:

- Ioanichie, de ce te indoiesti si nu faci ascultare? Nu stii ca ascultarea este mai mare decat jertfa? Deci, asculta de cei mai mari, ca nu vei raspunde tu de indreptarea calendarului. Apoi, binecuvantandu-ma toti trei deodata, s-au urcat spre cer si nu i-am mai vazut.
da, mai mult decat elocvent acest citat. din pacate, multi au urechi dar nu vor sa auda, si ochi cu care nu vor sa vada, ci doar se indreptatesc in neascultare. ???
Multe din istorisiri sunt amintite dupa cum fiecare parte, stil nou sau vechi, doreste sa le aminteasca.
Dragi anita si mirelat voi ati inteles din acel frumos citat doar ce v-a placut, ce va este suficient sa intelegeti pentru ca ziua urmatoare sa o traiti tot linistiti insa unii nu se multumesc cu atat ci inteleg mai departe: "nu vei raspunde tu de indreptarea calendarului", adica altcineva va raspunde de aceasta "indreptare", nu Ioanichie.
Pe cine linisteste ca Ioanichie se poate trezi continuandu-si ascultarea fara sa isi mai bata capul cu greseala noului calendar intelege ce au inteles si anita si mirelat insa cel ce vrea sa traiasca in o Biserica curata .. merge mai departe si intelege ca indiferent daca va ramane in ascultare in lupta sa pentru mantuire sa stie ca o va face in o biserica a caror capi poarta vina acestei reforme calendaristice.
  #235  
Vechi 16.09.2007, 23:59:50
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

dar acesti capi vor raspunde ,nu noi,caci asa reiese din pasaj.
  #236  
Vechi 17.09.2007, 02:42:04
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
dar acesti capi vor raspunde ,nu noi,caci asa reiese din pasaj.
Da Sofia, de acord ei vor raspunde insa noi vom participa la slujbele unei Biserici ciuntite sau inventate si din ignoranta noi ne pierdem mintuirea crezind ca-i slujim lui Hristos cind de fapt noi slujim imaginatiei vreunui arhiereu ratacit de acum 500 de ani.
Eu cunosc pe multi italieni catolici care as putea spune ca sunt in pozitia asta si ca in mod normal prin viata crestineasca pe care o duc ar trebui sa se mintuiasca. Sunt niste oameni de pus la rana, smeriti, blinzi, modesti, primitori, fac milostenie in toate partile pamintului, au fost saracii si in Africa sa spele si sa hraneasca pe cei pe care-i vedem acoperiti de muste, sa le sape puturi, etc.
Oare ei nu vor sta in fata Lui la judecata cu fapte bune, neprihaniti din cauza ca Papa este bagat pina in git in erezii? Oare numai el va fi cel Judecat? sau si ei insa in cazul lor se va trece cu vederea? asa se pune problema...???
  #237  
Vechi 18.09.2007, 15:08:50
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

Citind aceste pagini vreau sa va multumesc ca ati reusit sa ma intariti f mult in dreapta credinta.Intrbarea e care e dreapta credinta? Stil nou sau Stil vechi?Dar vazind si aceste imagini... http://www.youtube.com/watch?v=-yCZVKL5aR8 Deci daca fac ascultar de biserica ortodoxa stil nou cad in neascultare de SFINTII PARIMTI.Deci mai bine ascult eu de sfinti care au avut DUHUL SFANT de partea lor,decat de patriarhii vanduti ereticilor.AMIN
  #238  
Vechi 18.09.2007, 15:18:29
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

sau http://www.youtube.com/watch?v=TjMbCQyc9h0&mode=related&search=
  #239  
Vechi 20.09.2007, 00:54:29
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Citand urzicuta:

"vreau doar sa-i demontez toate afirmatiile nefondate pe care le-a facut...m-a intrigat ca a postat atatea afirmatii fara suport real"


Afirmatiile pe care le-am facut au fost foarte bine fondate si vor fi de acum in colo si mai fondate, datorita inversunarii tale. Ceea ce am scris pe acest topic a avut, are si va avea un suport foarte real si anume cartile de teologie ortodoxa. Pt mine, cea mai sigura sursa care are si va avea intotdeauna un suport real este cartea. Ce sa faci? sa demontezi afirmatiile? Am un sfat pt tine: inainte de a le demonta aloca-ti timp si cauta cartea din care am citat, compara ceea ce am scris eu cu ceea ce e scris in carte si mai apoi vorbim.

Toate argumentele mele au fost fundamentate prin trimitere la bibliografie... Au un fundament cat se poate de real si de sigur... Eu nu vin aici ca sa fac afirmatii false(cum fac unii) din punct de vedere al canoanelor si a traditiei. Eu nu iau argumentele pe care le folosesc de pe internet. Stii de ce? Pt ca internetul informeaza oamenii prin dezinformare. Vrei un exemplu? Citeste ce se scrie despre BOSV pe acest site la sectiunea secte. Este cea mai mare dezinformare pe care cineva putea sa o faca! Si culmea este ca sunt cativa care in momentul cand gasesc ceva impotriva BOSV ne arunca "informatia" in fata ca si cum ei au "descoperit America", fara sa o verifice in prealabil.

Dumnezeu sa iti ajute in ceea ce faci!
  #240  
Vechi 20.09.2007, 01:08:37
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

La pagina anterioara am vrut sa postez o imagine dintr-o revista ortodoxa apartinand BOR(cartea reprezinta fundamentul/veridicitatea unei informatii)cu privire la hotararile Sinodului de la 1583. Din pacate nu am putut. Dar cu ajutorul Domnului am gasit pe internet acelasi document relatat fidel. De aceea va dau adresa respectiva ca sa vedeti hotararile Sf Sinod de la 1583. Printre aceste hotarari se afla si una cu referire la calendar ( a VII-a ).

http://www.sihastru.net/mirem/ceor/sinod_pecetluire.html
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07