Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 01.09.2012, 22:05:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Nu era pedeapsa ci asta era prejudecata oamenilor ca daca ai copiii si cati mai multi, mai ales baieti, esti binecuvantat de Dumnezeu iar daca nu ai esti pedepsit pentru ca esti plin de rele si pacate. Aceasta prejudecata a facut ca oameni drepti sa suporte greu "rusinea" sterilitatii mergand pana la a nu le mai fi primite darurile la Templu (trebuie sa gasesc sursa pentru aceasta informatie, nu mai stiu de unde este), si tot din aceasta prejudecata a aparut si nefericirea femeii care se simtea iubita numai atunci cand reusea sa-i dea copii, in special baieti, barbatului ca altfel nu se simtea iubita pentru ea insasi desi se intampla sa fie iubita pentru ceea ce era ea si nu neaparat pentru functia reproductoare, dar asa se intampla, cand omul creste in prejudecati cu greu i le mai ia careva din cap si tot el sufera, este si sensul cuvintelor Domnului: Adevarul va va face liberi.
Binenteles ca ai citit doar jumate din mesaj, pentru ca per ansamblu ideea era alta: o data ce ai o problema (inclusiv infertilitatea), trebuie sa te apropii de Dumnezeu cu smerenie, pocainta, ca sa afli ajutor de la El.

Oricum, mai corect spus: este SI o consecinta a pacatului, dar pacatul nu este o explicatie singulara.

Sunt lucruri care daca le faci (sau le-au facut stramosii tai) conduc la infertilitate.

Insa poate fi si o infertilitate temporara, ca o incercare, ca sa se vada adevaratul caracter al omului.

Sunt multe aspecte, nu poti decreta "e doar o pedeapsa" sau "e doar o superstitie ca e pedeapsa ..".

Last edited by AlinB; 01.09.2012 at 22:10:48.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 02.09.2012, 03:02:47
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Binenteles ca ai citit doar jumate din mesaj, pentru ca per ansamblu ideea era alta: o data ce ai o problema (inclusiv infertilitatea), trebuie sa te apropii de Dumnezeu cu smerenie, pocainta, ca sa afli ajutor de la El.

Oricum, mai corect spus: este SI o consecinta a pacatului, dar pacatul nu este o explicatie singulara.

Sunt lucruri care daca le faci (sau le-au facut stramosii tai) conduc la infertilitate.

Insa poate fi si o infertilitate temporara, ca o incercare, ca sa se vada adevaratul caracter al omului.

Sunt multe aspecte, nu poti decreta "e doar o pedeapsa" sau "e doar o superstitie ca e pedeapsa ..".
Nu pot fi deacord cu tine. Sunt multe prejudecati si nu se tine cont nici de faptul ca Domnul nu a venit sa judece sau sa pedepseasca ci sa vindece, si nu se tine cont nici de faptul ca acum suntem sub legea Noului Legamant in care nu se mai strapezesc dintii copiilor de agurida mancata de parinti. Ca atare cele discutate aici tin strict de biologia imperfecta a omului, fara nici o legatura cu altele. De aceea sfarsim toti prin a muri. Inclusiv sfintii.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 02.09.2012, 09:41:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Nu pot fi deacord cu tine. Sunt multe prejudecati si nu se tine cont nici de faptul ca Domnul nu a venit sa judece sau sa pedepseasca ci sa vindece,
Pedeapsa are si un rol pedagogic si ca in cazul copiilor, o pedeapsa fizica aplicata cu intelepciunea poate vindeca o boala sufleteasca.

Citat:
si nu se tine cont nici de faptul ca acum suntem sub legea Noului Legamant in care nu se mai strapezesc dintii copiilor de agurida mancata de parinti.
Serios?
Unde scrie in NT ca s-a abolit acea lege spirituala?

Adica daca bunicul a fost fumator si si-a deteriorat anumite gene nu le poate transmite mai departe nepotilor.
Sau daca tie ca femeie ti-a placut sa mergi iarna doar cu veston sa ti se vada abdomenul - chestia asta iar nu are vreun impact asupra fertilitatii.

Exemple mai gasesti tu, ca medic.

Citat:
Ca atare cele discutate aici tin strict de biologia imperfecta a omului, fara nici o legatura cu altele. De aceea sfarsim toti prin a muri. Inclusiv sfintii.
E doar una din cauze, si revin asupra argumentului care ti-a scapat si pe care cadea de fapt ideea prezentata mai sus.

O data ce ai o problema, se poate rezolva daca ai atitudinea spirituala potrivita.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 02.09.2012, 16:36:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
1-Nici poveste sa fie exceptie sterilitatea masculina si tocmai aici este nedreptatea facuta mereu femeilor.(#219)

2-Micol ca nu a cedat santajului si nerusinarii aceluia ci a preferat sa nu aiba copii decat sa se injoseasca cu David!(#219)

3-sunt (deocamdata) celibatara iar copiii nu imi lipsesc deloc in viata(#219)

4- Din cauza prejudecatilor de tipul celor pe care le vehiculati sunt stigmatizate pe nedrept femeile(#217)
Am selectat aici(din posturile menționate) câteva ”analize”(nu de la Pubmed) care nu se prea potrivesc cu concepția de... mamă; de aceea am fost precaut să întreb dacă aveți copii.


Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
...Cat despre Micol, pe de o parte este hazardat sa trageti concluzii de infertilitate fara sa va asigurati ca cei doi aveau relatii intime asa cum David avea cu celelalte sotii, si aici permiteti-mi sa ma indoiesc de faptul ca femeia a inghitit nerusinarea lui David...
Democrația n-are ce căuta în Împărăția lui Dumnezeu, dar tot ce scrie în Scriptură are sens și dacă nu înțelegem sensul Scripturii(lipsit de democrație) atunci ”drepturile” noastre(deșarte) sunt încălcate.

Împărăția lui Dumnezeu are ca prim scop mântuirea omului și tot Universul are sensul de a-și combina toate energiile pentru ca acest scop să se împlinească; toate energiile căsătoriei(monogame, poligame, concubine șa) trebuie să se armonizeze pentru a crește copii care să se mântuiască.

Bărbatul și femeia sunt fiecare egali și deplini în fața lui Dumnezeu, dar în cadrul unei căsătorii bărbatul este rânduit în capul familiei, iar femeia pentru nașterea și creșterea copiilor însămânțați de bărbatul ei.

Orice atitudine sau concepție de ofensă, de răzvrătire, de nesupunere sau de dispreț(precum Micol) a femeii față de soț(sau față de ce se așteaptă de la ea) este o renegare a propriului rost de femeie asumat în cadrul căsătoriei și atribuit ei de Dumnezeu prin sexul cu care s-a născut și care sunt garantate de smerenia ei față de soț, față de copii și de idealurile lor.

Din cauza asta copiii crescuți de ea în această mentalitate ar fi un pericol pentru armonia și scopul Împărăției și, astfel, Dumnezeu își protejează automat Împărăția luându-i femeii capacitatea de a procreea cu scopul de a se feri de ”rebuturi”.

”Fiabilitatea” aparatului de reproducere al femeii se poate restabili prin rugăciune(smerenie), prin schimbarea atitudinii orgolioase, umilință șamd. De aceea o femeie infertilă poate ușor să procreeze în urma unui viol.

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Cat despre Micol, ... Si eu as fi facut exact la fel!...
Din păcate, fără să conștientizați, vă condamnați să suportați aceleași urmări(infertilitate) , indiferent de ”agitația” spermatozoizilor.


Biblia este plină de simboluri și de înțelesuri ascunse(cum este și acesta) și n-am înteles de la bun început legătura întregului capitolul(2Regi6) cu versetul final concluziv.
S.N. Lazarev mi-a descoperit asta(și muuulte altele) în cartea ”Sistemul autoreglării câmpurilor”; îi mulțumesc!




P.S.1)
Eu sunt responsabil și conștient de cele scrise de mine, nu de cele înțelese de dvs.
Vă rog să recitiți că eu am comparat pe femeia necurată cu o alta într-adevăr curată, nu cu soțul ei.
P.P.S.2)
CELIBATÁR s., adj. burlac, cavaler, flăcău, holtei, necăsătorit, (pop. și fam.) becher, (Transilv.) frășcău.
( http://dex-online.ro/celibatar/cauta/ )
P.P.P.S.3)
Vă propun o temă de cercetare medicală care vă poate aduce beneficii; rămânând fidel concepției mele de fertilitate masculină propun începerea cercetării durității(rezistenței) membranei ovulului, care duritate ar trebui să fie(în proporție directă) cu atât mai mare cu cât orgoliul femeii(detectabil prin examinare psihologică) e mai mare; avertizez însă, că este cu totul improbabilă stabilirea unui tratament eficient împotriva unei ”bariere de apărare” a Împărăției lui Dumnezeu.

Last edited by Demetrius; 02.09.2012 at 18:25:28.
Reply With Quote
  #225  
Vechi 25.09.2012, 11:56:22
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit infertilitate femeiasca

Voi posta acum o intamplare(cazul unui prieten) petrecuta acum vreo 15 ani in care este vorba de un cuplu care nu reusea sa aiba copii dupa cativa ani de "incercari". Sotul a auzit despre un preot cu har de langa Arad, mai exact de la Tăgădău si l-a vizitat intr-o zi, dar in acea zi preotul n-a primit pe nimeni.

Sotia fiind dintr-un sat bihorean, o femeie cu har din sat a instiintat-o pe mama fetei, ca fata ei este incurcata cu un barbat care va avea probleme cu justitia, dar nu va pati nimic(ceea ce s-a adeverit) si problemele lor se vor rezolva daca fata va merge la un preot si apoi va naste.

Femeia(fata) s-a dus la acel preot din Tăgădău si, inainte de a saluta, preotul i-a luat-o inainte si i-a spus ca are probleme la pantece si nu va naste decat daca cineva din familie(mama, sora, sotul) va tine post negru timp de 12 zile de vineri consecutive si daca se va ruga dimineata, la pranz, seara si la miezul noptii, rugaciunile cuprinse in brosura pe care i-a inmanat-o imediat, in timp ce 9 lumanari ard cate 25%(dim, pranz, seara si miez de noapte).

Sotul a inceput imediat rugaciunea si postul in august, iar in noiembrie(dupa 12 zile de vineri post negru si rugaciuni) sotia a ramas insarcinata si a nascut apoi doi baieti la interval de cativa ani(vreo 4 ani).

Last edited by Demetrius; 27.01.2013 at 00:13:34.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 25.09.2012, 18:18:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sigur s-a dus la un preot?

Instrunctiunile alea suna cam..ciudat.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 25.09.2012, 18:52:29
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sigur s-a dus la un preot?

Instrunctiunile alea suna cam..ciudat.
La un preot ortodox.

Mie mi se pare cu mult har; pentru tine sună cam ciudat fiindcă ești un troll.

Last edited by Demetrius; 27.01.2013 at 00:15:02.
Reply With Quote
  #228  
Vechi 26.01.2013, 21:01:59
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
La rugamintea si interesul unui grup de forumisti (mai ales femei) deschid acest topic.
Daca adminul gaseste o sectiune mai potrivita pentru acest subiect, poate
sa-l mute.
Dorinta si nevoia noastra este de a discuta problema infertilitatii si dorintei de a avea copii in legatura cu credinta noastra ortodoxa.

Infertilitatea este o problema care chiar daca apare numai la o persoana, afecteaza cuplul si chiar casatoria si sanatatea sufleteasca.
Exista multe pareri in cadrul bisericilor si apreotilor, pro si contra tratamentelor pentru a avea copii, sau alte solutii.
Iata cateva intrebari:

1. Este infertilitatea urmare a unui pacat al inaintasilor? Daca da, de ce platim noi azi?
2. Este infertilitatea urmare a pacatelor noastre personale? Daca da, care anume?
3. Este infertilitatea o decizie a lui Dumnezeu, care poate fi buna in anumite situatii? Mai precis stie Dummnezeu cui si de ce nu da copii, daca lea-r fi rau sa-i aibe (pentru ei sau copii)?
4. Sunt tratamentele pentru a avea copii un pacat? se incalca prin ele voia lui Dumnezeu?
5. De ce si cum hotaraste Dumnezeu sa dea copii (chiar mai multi) unor care nu pot sau nu vor si nu sunt in stare sa fie parinti (buni) si acesti copii sunt apoi omorati, maltratati, aruncati la gunoi sau la abandonati in camine de orfani. Si de ce altora potriviti si care ar fi buni parinti nu le da?
6. Este diagnosticul prenatal si evitarea unei vieti bolnave, cu sanse mici de trai, sau cu handicap, un pacat?
6. Sunt copiii rezultati in urma tratamentelor (in vitro) altfel decat cei normali si sunt stigmatizati de biserica?
7. Infertilitatea nu poate fi cunoscuta (diagnosticata) de obicei fara relatii sexuale, alteori sunt cunoscute probleme/diagnostice chiar fara relatii, de la varste fragede. Trebuie si poate fi discutata si verificata inainte de casatorie, pentru a evita casatorii nefericite?

...si mai aduceti si voi altele in discutie.

Eu pot sa spun ca pentru mine viata este un dar dat de Dumnezeu.
Este dureros sa vrei un copil si sa nu poti avea.
Si este nedrept ca unii sa primeasca acest dar fara efort si fara a-l vrea de multe ori si altii deloc.
Multi spun de rugaciune si minuni. Eu le accept pe acestea.
Uneori insa rugaciunea singura nu ajuta si atunci teintrebi daca poate e mai bine sa nu mai ceri, ca sa nu primesti ceva mai rau (boala ta, sau un copil bolnav, infirm, chinuit).
Mai spun ca nu pricep de pacatele inaintasilor trebuie sa le platim noi. Nu vad legatura. Ei au trait, au avut si copii.
Si mai spun ca tratamentele pentru a avea copii (in vitro) nu incalca voia si rolul Domnului. Medicul doar ajuta. Viata, suflul, il da in final tot Dumenzeu daca este voia Sa. Pentru ca unele tratamente nu dau rezultat, nu se naste viata.
Este o problema mai delicata in a folosi celule donate, caci este vazut ca un adulter. Inteleg asta si am avut si eu reticente in a folosi aceasta cale, desi poate ne-ar fi ajutat.
Spunu unii ca nu exista dreptul de a avea copii si ca nu trebui sa aibe toti copii. Biblia spune altfel.
Mantuirea vine si de la facerea de prunci, mai ales la femeie. Si daca nu poate, nu se mai mantuieste?
Legat de ultima intrebare pusa de mine: in general oamenii nu stiu de infertilitate inainte de a avea relatii sexuale si atunci eu, care am fost mereu adepta (prin educatie si simtire) sexului numai dupa casatorie, consider ca o verificare ar trebui facuta inainte de casatorie, macar prin consultatii premaritale ale partenerilor, sau chiar prin relatii. Altfel se pune problema de a obliga pe unul din ei sa traiasca in suferinta prin renuntare la copil, iar pe celalalt la remuscare toata viata (pentru ca el/ea este cauza suferinta (si) a celuilalt.
Situatia trebuie discutata inainte de casatorie si acceptata de comun acord si fara constrangere de amandoi partenerii. In caz contrar mai este posibila inainte de casatorie (ca sa nu apara divort dupa), despartirea si alegerea altui partener potrivit in acest sens.
In plus si tratamentele sau adoptia au limite de varsta si daca si asa casatoria intarzie, nu mai raman sanse.


Rugaminte - sa incercam sa discutam in pace si respect. Si subiectul se refera mai ales la oameni cu viata normala si cuminte, fara excese, la care infertilitatea nu este un rezultat al desfranarii.
Oricum, in cazul acesta eu sunt pentru adoptie. Nu stiu de ce barbatii nu prea sunt de acord.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un posibil raspuns ! ( Cum sa traiasca sotii care nu pot avea copii ) cristiboss56 Nunta 1 03.02.2009 20:21:53
Copilas in cuplu mixt. toma_nec Generalitati 53 28.08.2008 17:34:59
Lesbiencele vor putea avea copii biologici florina.stan Homosexualitatea 92 19.05.2008 17:37:26
Cum vede un cuplu lucrurile "duhovniceste" ? nicolae.lucian Nunta 6 22.12.2007 16:40:13
Dragostea in viata de cuplu eugen_gh Nunta 38 03.09.2007 21:28:50