Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.08.2010, 00:06:19
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Metoda calendarului este exact la fel de sigură și dacă "femeia funcționează ceas" (Brrrr !) și dacă ciclul este neregulat. Eficiența ei este aproximativ egală cu aceea a folosirii spermicidelor, mai exact 75-92 %, în funcție de diferitele studii făcute.
Ceea ce se schimbă, într-adevăr, în cazul ciclului neregulat este numărul de zile de abstinență necesare într-o lună.



"Creșteți, înmulțiți-vă și umpleți pământul și-l supuneți !". Ce poate fi mai concret și mai real ? Pare mai mult de... un simplu sfat, ce ziceți ?
Of, Mihnea, cum poti sa spui asa ceva? Metoda calendarului presuoune un ciclu regulat, adica sa stii exact cand, ce si cum.
Pentru un ciclu neregulat trebuie sa folosesti termometru, sau alte metode de observatie (nu le mai spun aici, ca cine stie, stie). Altfel n-ai cum sa despistezi cand este fertila si cand nu, nici macar nu sti cand trebuie sa ai ciclu. Iti spune o femeie!

Asa sfat dai tu? Ma abtin. Oricum eu pe acest fir sunt in plus...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.08.2010, 00:17:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Metoda calendarului presuoune un ciclu regulat, adica sa stii exact cand, ce si cum.
Se pare că nu ați citit articolul pe care vi l-am recomandat, din moment ce persistați în această preconcepție. Citiți-l și, dacă veți avea neclarități, discutăm punctual.

Pe cel cu Sf Euharistie în primele veacuri l-ați citit ? Când cereți referințe, eu presupun o dorință reală de a cerceta. De aceea mă ostenesc să vi le aduc pe tavă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.08.2010, 03:03:20
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Cristina (si altii)
1. Si ce faci daca sotia are ciclu neregulat? Nu poti stii niciodata...
Metoda cu calendarul este destul de nesigura in acest caz.
Se poate aplica numai daca femeia functioneaza ceas (destul de rare cazuri).
2. Daca tu ai facut 4 copii in 13 ani cum procedezi totusi? Mai faceti copii in continuare, sau aplicati abstinenta, sau calendarul?
1.Sophia, mi-ai mai pus cam aceeasi intrebare si eu am mai raspuns, cred ca la mai multe subiecte. Nu am timp sa caut acum, iti mai zic inca o data: pentru metoda calendarului este necesar un ciclu regulat. Exista niste calcule si pentru ciclul neregulat, merge si asa, dar, exact dupa cum a spus dr. Dragomir creste mult numarul zilelor de abstinenta. Eu insa, daca ai citit cumva tot postul meu, nu printre randuri, am vorbit de metoda simptotermica (adica termometru + diverse semne ale fertilitatii), care este foarte sigura daca este invatata si aplicata corect. Metoda simptotermica se poate aplica cu acelasi grad de siguranta si in cazul ciclurilor neregulate. Ea nu se bazeaza pe presupunera ca ciclul de luna asta va semana cu vreun altul avut de femeia in cauza, ci pe analizarea semnelor de fertilitate pe care le trimite corpul. Un astfel de semn este sangerarea menstruala si este imposibil e ignorat, in schimb sunt alte semne mai discrete de-a lungul ciclului pe care le putem invata si ne putem folosi de ele.
Altfel, problemele particulare ale fiecarei familii se discuta cu duhovnicul.

2. In ceea ce priveste raspunsul la intrebarea frontala, iti raspund ca fac ceea ce m-a sfatuit duhovnicul pentru cazul particular al familiei mele, si asta trebuie sa faca fiecare. Oricum, tinand cont de numeroasele mele posturi legate de metodele naturale in general si metoda Roetzer in special, ai putea trage niste concluzii fara sa imi ceri marturisiri despre intimitatea mea pe un forum public. Daca ceea ce fac eu ti-ar putea fi de ajutor, atunci putem vorbi prin mesageria privata.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.08.2010, 09:59:04
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

"Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.
2. Dar din cauza desfrânării, fiecare să-și aibă femeia sa și fiecare femeie să-și aibă bărbatul său.
3. Bărbatul să-i dea femeii iubirea datorată, asemenea și femeia bărbatului.
4. Femeia nu este stăpână pe trupul său, ci bărbatul; asemenea nici bărbatul nu este stăpân pe trupul său, ci femeia.

5. Să nu vă lipsiți unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea, și iarăși să fiți împreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neînfrânării voastre.
6. Și aceasta o spun ca un sfat, nu ca o poruncă.
7. Eu voiesc ca toți oamenii să fie cum sunt eu însumi. Dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul așa, altul într-alt fel.
8. Celor ce sunt necăsătoriți și văduvelor le spun: Bine este pentru ei să rămână ca și mine.
9. Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă.
" I corinteni 7


Fratilor nu complicati treburile prea mult. Sfanta Scriptura spune clar, ideal este pentru om sa se poata infrana ("de dragul imparatiei cerurilor" matei 19,12) iar daca nu poate, sa se casatoreasca evident pentru a nu arde in pacatele trupesti.
Evidet ca scopul casatoriei este si unirea trupeasca (nu acesta este principalul dar este foarte important), insa aceasta trebuie facuta normal (fara perversiuni etc. "Cinstită să fie nunta întru toate și patul nespurcat. Iar pe desfrânați îi va judeca Dumnezeu. " Evrei 13,4 ) cu scopul de a avea copii.
Nadejdea trebuie pusa in Dumnezeu care stie cand si cum sa dea fiecarei familii copii.
Sunte unele familii lovite de Dumnezeu pentru pacatele lor cu lipsa copiilor. Si cat se mai roaga acestia si cum isi mai cheluiesc averile pe la doctori doar doar vor putea si ei zamisli copii.

Trebuie sa ne ferim de avorturi si de metodele contraceptive care ucid ceea ce se zamisleste caci aceasta este moarte... si uciderea nu ramane nepedepsita de Dumnezeu.

Onan a fost pedepsit de Dumnezeu cu moartea pentru ca nu dorea copii si se ferea sa ii aiba.
"8. Atunci a zis Iuda către Onan: "Intră la femeia fratelui tău, însoară-te cu ea, în puterea leviratului, și ridică urmași fratelui tău!"
9. Știind însă Onan că nu vor fi urmașii ai lui, de aceea, când intra la femeia fratelui său, el vărsa sămânța jos, ca să nu ridice urmași fratelui său.
10. Ceea ce făcea el era rău înaintea lui Dumnezeu și l-a omorât și pe acesta. "facerea 38,8-10.


Nu trebuie legata casatoria binecauvatata de Dumnezeu mai mult decat trebuie. Daca oamenii se casatorec din pricina neinfranarii trupesti cum putem pune noi restrictie la aceasta?
Sa se casatoreasca oamenii de tineri dupa indemnul Sfintilor Parinti (in jurul varstei de 18-20 ani atunci cand trupul cere...) caci mai tarziu au toate sansele sa pice in pacate trupesti, sa isi subrezeasca trupul si sufletul din pricina pacatelor trupesti (desfranare, masturbare etc.) si nu se vor mai putea bucura de o casatorie curata si binecuvantata, nu ca Dumnezeu nu ar mai vrea ci ei nu mai au cu ce... caci "vasul de cinste" ei l-au spart si greu se mai lipeste prin post, rugaciune, milostenie...

Sa isi pastreze omul fecioaria pana se casatoreste. Sa respecte cei casatoriti randuielie Bisericii pentru unirea trupeasca (zilele de post, sarbatori etc..), sa pastreze curatenia trupeasca (sa se fereasca de perversiuni) si intai de toate sa isi doreasca copii inca de la inceputul casatoriei... sa nu ucida ceea se sa zamisleste (avorturi), caci acestea afecteaza toata familia (si pe cei in viata si pe copiii nenascuti inca).
"Iar El a zis: Vai și vouă, învățătorilor de Lege! Că împovărați pe oameni cu sarcini anevoie de purtat, iar voi nu atingeți sarcinile nici cel puțin cu un deget. " Luca 11,46

Ascultati sfatul Duhovnicului!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.08.2010, 15:10:46
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Onan a fost pedepsit de Dumnezeu cu moartea pentru ca nu dorea copii si se ferea sa ii aiba.
"8. Atunci a zis Iuda către Onan: "Intră la femeia fratelui tău, însoară-te cu ea, în puterea leviratului, și ridică urmași fratelui tău!"
9. Știind însă Onan că nu vor fi urmașii ai lui, de aceea, când intra la femeia fratelui său, el vărsa sămânța jos, ca să nu ridice urmași fratelui său.
10. Ceea ce făcea el era rău înaintea lui Dumnezeu și l-a omorât și pe acesta. "facerea 38,8-10.
Majoritatea Sfintilor Parinti spun ca acest caz nu este valabil in cazul casatoriei, iar legea leviratului nu mai este valabila si dupa venirea lui Iisus Hristos. Pe langa asta, in cazul casatoriei este vorba de pacea si linistea intre soti, caci ei vor trai o viata impreuna, in cazul lui Onan el lua sotia fratelui nu pentru ca o dorea ca sotie, ci pentru a ridica urmasi fratelui sau. Deci daca unul din soti nu crede ca este "pregatit" (desi niciodata nu suntem pregatiti, si nu trebuie sa asteptam asta) nu poate fi fortat sa aiba copii, caci atunci ii va ura pe acestia. Evident, irosirea samantei este nepotrivita in orice mod s-ar face, de aceea nu este acceptata de biserica, dar diferit de la caz la caz poate fi trecuta cu vederea metoda calendarului. Spun de la caz la caz pentru ca daca e vorba de oameni mai slabi care inca nu au inteles importanta nasterii de copii atunci acestia mai pot fi tolerati o vreme (depinde de duhvonic).
Bine este, cei care pot, sa se infraneze fiecare dupa putere!
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.08.2010, 20:26:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
1.Sophia, mi-ai mai pus cam aceeasi intrebare si eu am mai raspuns, cred ca la mai multe subiecte. Nu am timp sa caut acum, iti mai zic inca o data: pentru metoda calendarului este necesar un ciclu regulat. Exista niste calcule si pentru ciclul neregulat, merge si asa, dar, exact dupa cum a spus dr. Dragomir creste mult numarul zilelor de abstinenta. Eu insa, daca ai citit cumva tot postul meu, nu printre randuri, am vorbit de metoda simptotermica (adica termometru + diverse semne ale fertilitatii), care este foarte sigura daca este invatata si aplicata corect. Metoda simptotermica se poate aplica cu acelasi grad de siguranta si in cazul ciclurilor neregulate. Ea nu se bazeaza pe presupunera ca ciclul de luna asta va semana cu vreun altul avut de femeia in cauza, ci pe analizarea semnelor de fertilitate pe care le trimite corpul. Un astfel de semn este sangerarea menstruala si este imposibil e ignorat, in schimb sunt alte semne mai discrete de-a lungul ciclului pe care le putem invata si ne putem folosi de ele.
Altfel, problemele particulare ale fiecarei familii se discuta cu duhovnicul.

2. In ceea ce priveste raspunsul la intrebarea frontala, iti raspund ca fac ceea ce m-a sfatuit duhovnicul pentru cazul particular al familiei mele, si asta trebuie sa faca fiecare. Oricum, tinand cont de numeroasele mele posturi legate de metodele naturale in general si metoda Roetzer in special, ai putea trage niste concluzii fara sa imi ceri marturisiri despre intimitatea mea pe un forum public. Daca ceea ce fac eu ti-ar putea fi de ajutor, atunci putem vorbi prin mesageria privata.
1. Eu stiu asta, Mihnea nu stie. Eu ii spuneam lui exact ceea ce-mi spui tu mie. Pentru metoda calendarului trebuie ciclu regulat, pentru neregulat fiecare ciclu este altfel si trebuie mers pe masuratori si observatii.
Si nu e vorba ca sunt mai multe zile de abstinenta, ci ca nu stii cand sunt alea, ca trebuie sa fii tot timpul in studiu. In plus da, pot fi cicluri mai lungi (peste 28-30 zile), sau altele mai scurte.

2. Imi cer scuze, nu intentionam sa intru sfera ta intima. Doar m-a socat marturisirea ( cu 4 copii) si n-am inteles de care parte esti (abstinenta, turnat copii, sau control).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.08.2010, 20:34:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

"Sunte unele familii lovite de Dumnezeu pentru pacatele lor cu lipsa copiilor."
Oare pentru care pacate, Eugen?

Mai este un aspect, la abstinenta. Exista riscul sa cazi in alte pacate totusi. Nu toti barbatii au puterea asta si hormonii...
Trebuie f.bine gandit totul. Si trebuie vorbit si cu duhovnicul, dar cat poate stii si el...? Ce sa spuna el in asa problema privata. Stie el cat sunt de fertili oamenii, sau cat rezista separati?
Chiar vreti imposibilul de la niste oameni.Of!
Si trebuie intai vazut cat de fertili sunt oamenii. Daca se abtin in nestire si ei de fapt nici nu pot avea copii?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.08.2010, 20:41:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Eu stiu asta, Mihnea nu stie. Eu ii spuneam lui exact ceea ce-mi spui tu mie. Pentru metoda calendarului trebuie ciclu regulat, pentru neregulat fiecare ciclu este altfel si trebuie mers pe masuratori si observatii.
Fals. Nu ați înțeles nimic și încep să mă întreb dacă nu cumva, așa cum ați făcut și pe alte topicuri, mergeți pe ideea bramburirii voluntare a lucrurilor, simulând neînțelegerea, în cadrul unei voințe rele. Eu îmi mai fac odată datoria spunând același lucru pe care l-am mai spus, doar cu alte cuvinte:
-metoda calendarului este excat la fel de precisă atât în cadrul unui ciclu regulat, cât și al unuia neregulat, doar că în al doilea caz perioada de abstiență este considerabil mai lungă.
-metoda termică, metoda autoobservației și combinații între acestea sunt nu numai pentru cicluri neregulate, dar și pentru cele regulate.

Deci, AMBELE metode se pot folosi pentru AMBELE tipuri de cicluri, a doua fiind mai precisă, de regulă cu mai puține zile de abstinență și având avantaje colaterale.
În concluzie, este greu de imaginat vreo situație în care metoda calendarului să fie superioară. În afară, poate, de oligofrenie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.08.2010, 21:21:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fals. Nu ați înțeles nimic și încep să mă întreb dacă nu cumva, așa cum ați făcut și pe alte topicuri, mergeți pe ideea bramburirii voluntare a lucrurilor, simulând neînțelegerea, în cadrul unei voințe rele. Eu îmi mai fac odată datoria spunând același lucru pe care l-am mai spus, doar cu alte cuvinte:
-metoda calendarului este excat la fel de precisă atât în cadrul unui ciclu regulat, cât și al unuia neregulat, doar că în al doilea caz perioada de abstiență este considerabil mai lungă.
-metoda termică, metoda autoobservației și combinații între acestea sunt nu numai pentru cicluri neregulate, dar și pentru cele regulate.

Deci, AMBELE metode se pot folosi pentru AMBELE tipuri de cicluri, a doua fiind mai precisă, de regulă cu mai puține zile de abstinență și având avantaje colaterale.
În concluzie, este greu de imaginat vreo situație în care metoda calendarului să fie superioară. În afară, poate, de oligofrenie.
Mihnea, nu te supara. Iti spunem doi oameni, doua femei acest lucru si nu ne intelegi. Nu este vorba de brambureala voluntara, sau rea-vointa, ci de o experienta personala efectiva. Ne-am chinuit cu de toate, Mihnea, ani de zile (familia mea).
In legatura cu articolele: iti multumesc si sper sa pot sa le citesc in zilele urmatoare. Sunt f.prinsa acum, dar ma intereseaza.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 04.08.2010 at 21:47:57.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.08.2010, 00:36:07
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Refuzul de a avea copii este lipsa de iubire pentru celalalt, mai exact este egoism si motiv de divort!
Dar daca cei doi au deja cativa copii? Tot asa ti se pare?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre desfranarea intre sot si sotie ionut12 Generalitati 136 14.05.2011 13:04:54
Yoghinii sustin ca Hristos lauda desfranarea costel Generalitati 78 17.03.2011 10:50:13
Intrebare: Desfranarea gmariusg Generalitati 58 02.12.2010 21:44:18
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 08:06:45
Desfranarea kindly Generalitati 31 09.11.2010 13:53:39