Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.10.2010, 09:03:32
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lourdes19 Vezi mesajul
..Ce poate face o femeie daca barbatul ei o supune unor asfel de fapte?
Ce poate face barbatul cand femeia il supune (inrobindu-l) in astfel de fapte?

Last edited by Eugen7; 21.10.2010 at 09:14:30.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.10.2010, 09:37:10
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Avertisment: Textul de mai jos conține fraze și idei cu referire la aspecte ale vieții sexuale. Cei pudibonzi sau care trăiesc în stare de celibat sunt rugați să nu citească mai departe.

Se pare că există unele mici deosebiri de vederi în această privință între morala catolică și morala ortodoxă.
Potrivit moralei catolice, sunt permise orice "jocuri" care să constea în atingerea zonelor genitale sau a zonelor erogene din alte teritorii, dacă sunt îndeplinite următoarele criterii:
-fie fac parte din preludiu, fie sunt făcute de partenerul care a finalizat actul conjugal asupra aceluia care nu a finalizat încă, în special bărbatul asupra femeii.
-nu reprezintă scop în sine, ci mijloc pentru atingerea celor trei scopuri ale căsătoriei.
-sunt consensuale, adică fie ambii parteneri sunt de acord asupra lor, fie unul este de acord și celălalt nu se împotrivește explicit.

Astfel, în discernerea unui act conjugal licit de unul păcătos, întrebarea cheie este: unde anume a avut loc finalizarea ? Numai dacă a avut loc intravaginal se poate spune că actul sexual a fost licit. Pe cale de consecință, alte tipuri de finalizare sunt mai mult sau mai puțin păcătoase, în funcție de intenție (adică, dacă acest lucru s-a petrecut cu voie sau fără voie).


Aceste ' jocuri ' au ca si scop sporirea placerii. Unul din scopurile casatoriei este nasterea de prunci. Pai, probabil, stiti foarte bine ca conceptia nu depinde de finalizarea actului conjugal al femeii. La fel si in cazul barbatului: ' jocurile ' sunt doar sporire a placerii, caci ' start-ul ' ar trebui sa-l dea doar simtamantul de iubire.

Last edited by Ana-Maria N; 21.10.2010 at 09:42:58.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.10.2010, 10:02:44
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de culianu Vezi mesajul
Si sotul nu are cum sa isi oblige sotia sa faca nimic (mai ales intr-o casnicie bazata pe iubire), tocmai pentru ca o iubeste nu o obliga... Si oricine iubeste pe cineva nu poate sa il supuna la niste umilinte...
Bine spus!

Citat:
În prealabil postat de culianu Vezi mesajul
Nu cred ca Biserica trebuie sa vina sa te opreasca sa faci perversiuni, ci perversiunea in sine tre sa te opreasca, rusinea ar trebui sa te opreasca. Ca daca nu iti e rusine sa faci nasoale si tre sa verifici "manualul Bisericii", ce faci daca te trezesti ca femeia trebuie "sa se teama de barbat"...
Asta e valabil pt orice pacat. Constiinta fiecaruia, rusinata, ar trebui sa-l opreasca din a face pacate fara sa fie nevoie de manual. Omul luminat de Harul Lui Dumnezeu asa e - constiinta lor curatita de Dumnezeu il opreste de la pacate, fara sa aiba nevoie de manual (omul care conlucreaza cu Harul primit la botez). Insa omul pervertit de pacat si departat de Dumnezeu prin pacat ajunge sa nu mai stie ce-i bine si ce-i rau, tocmai pt ca se tine el singur departe de Dumnezeu prin pacat. Pentru acestia confuzi, carora constiinta le este opacifiata de pacat si nu le mai este rusine "sa faca nasoale", e nevoie de manual. Iar daca ei decid sa se tina de manual si se apropie de Dumnezeu implinindu-i poruncile si unindu-se cu Trupul si Sangele Lui Hristos, atunci Dumnezeu le lumineaza constiinta si constiinta luminata de Dumnezeu ii opreste de la pacat, din dragoste pt Dumnezeu si jena (teama) de a nu-L supara pe Dumnezeu (teama de a nu-I "rani" dragostea ce Dumnezeu le-a aratat-o, jena de a nu raspunde prin dragoste fata de dragostea Lui Dumnezeu).

Fata de subiectul luat in discutie de tine - notiunea ca femeia trebuie sa se teama de barbat - cred ca ar trebui inteleasca in sensul ca femeile ar trebui sa se teama sa nu raneasca iubirea barbatilor lor pt ele. Dar asta bineinteles ca presupune ca barbatii lor sa le iubeasca pe ele (iubirea adevarata in Hristos), nu sa iubeasca pacatul cu ele. Deci barbatul trebuie sa iubeasca mai intai (asa cum Hristos a iubit biserica Sa mai intai / El a iubit Biserica Sa primul).
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.10.2010, 10:02:51
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Atata timp cat pentru multi este indus faptul ca relatia trupeasca este un pacat si este destinata doar procreerii,nu vor lasa fiinta lor sa se manifeste firesc,asa cum a lasat-o Dumnezeu,ci se vor limita,se vor produce blocaje serioase si isi vor frustra si partenerii.
Animalul nu are aceasta capacitate,nici dpdv fizic,la el este o simpla descarcare,monta are loc doar in perioadele de calduri ale femelelor si atat.Aici da,putem vorbi doar despre scopul reproducerii.
De ce,oare,Dumnezeu a ales sa ne creeze diferiti de animal,de ce noua ni s-a dat puterea sa simtim extazul trupesc,mental si spiritual?De ce am fost creati sa ne putem impreuna in orice perioada a anului si nu limitat,ca la animale?De ce,daca femeia poate naste copii si fara orgasm,totusi i s-a dat acest dar?
Oare Dumnezeu era in eroare cand ne-a creat asa?Oare este vreun sadic care ne-a oferit niste lucruri de care sa nu ne putem folosi?
Omul este o fiinta compusa din trup,minte si suflet si toate cele trei este necesar sa fie intr-o armonie si echilibru.
Insa,cati dintre acesti oameni care se vor a fi credinciosi si considera impreunarea dintre doi oameni un pacat sau ii trunchiaza semnificatia limitand-o la ceva animalic,pot sa mai spuna ca unirea dintre el/ea si sot/sotie mai se ridica dincolo de nivelul mental,ce sa mai vorbim de planul spiritual?
Cum sa mai faci asta,cand atunci cand ti se inoculeaza sentimentul de vinovatie pentru ca simti o placere fireasca alaturi de omul iubit,tu nu te mai poti concentra decat pe descarcarea trupeasca in graba ca barbat sau sa devii frigida ca femeie,intr-un conflict interior intre dorinta si culpa,cum sa mai poti sa simti fiinta minunata de langa tine si sa te unesti cu ea in iubire?
Unde este spiritualitatea aici?Oare nu chiar acest gen de gandire ne limiteaza la un plan gregar al lumii acesteia?Asta doreste Dumnezeu de la noi,sa negam complexitatea fiintei noastre,sa traim captivii propriei noastre fiinte?
Perversiune inseamna ceva ce se departeaza de la firesc,iar nefireasca este unirea noastra in afara legaturii spirituale (nu ma refer doar la taina cununiei,ci la trairea din fiecare moment dintre cei doi) si nu atat dansul trupurilor.
Perversiune este lipsa iubirii din noi,dar de acest lucru va ca nimeni nu se plange si nu isi ridica semne de intrebare...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 21.10.2010 at 10:08:11.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.10.2010, 11:30:55
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hm! Delicat subiect! Ma intreb cati au cu adevarat ceva de spus, dar n-o fac sa nu-i stie lumea? Omul e pervers si fara sa fie pervers!... (Daca ma intelegeti ce vreau... pentru ca sa spun!...)
Adevarul este ca pleci la drum inocent ca un copil, nu ai astfel de dorinte, fiindca nu le-ai experimentat inca si-ti repugna pur si simplu. Esti curat si naiv, esti ironizat pe alocuri, esti privit ca o ciudatenie de catre "experimentati". Si... te simti complexat intr-o oarecare masura, fiindca de altfel iti place grupul din care faci parte, cu veselia lui, cu atitudinile dezinvolte...
Apar apoi imaginile unor filme, citirea unor carti, avansurile unor persoane care nu sunt chiar de lepadat. Iar tu te vezi alunecand centimetru cu centimetru fiindca... dincolo de inocenta este o alunecare continua. Si "experimentezi" pentru prima oara cand nici nu stii daca ti-a placut sau nu, dar faptul s-a consumat. Este ca o prima tigara, sau drog (nu stiu cum o fi, dar ma gandesc), iar apoi te pomenesti visand ca parca ai mai vrea.
Pana intr-o zi cand, ceva in viata nu mai merge cum mergea, desi aparent se indeplinesc toate conditiile. Orice-ai face si pe unde mergi, incepi sa te lovesti ca de un zid vascos, de tot felul de probleme. Si nu intelegi de ce, fiindca nu te stii vinovat!... Si continui in pacat, si nu indraznesti sa-l spui duhovnicului ca-ti e o rusine de crapi!... Pana intr-o zi cand ajungi intr-o fundatura si mintea ti-o ia razna de zici c-ai feshtelit-o... Si-atunci, alergi la duhovnic (care de altfel "stia" el cum stau lucrurile cu tine, dar te lasa sa te trezesti singur), si-i spui cu lacrimi in ochi cat de mult ti-ai batut tu joc de templul cel sfant!... Iar el, daca vede cainta sincera, stie ca n-ai sa mai repeti si stie si ce canon sa-ti dea. Daca-i spui ca o enumerare banala "Am facut-o si p-asta, parinte!", nu prea se intelege cainta si nici ca nu se va mai repeta.
Dupa un timp nu-ti mai apar astfel de ganduri nici macar in vis, dar in suflet ramane acel regret ca esti cel mai nevrednic dintre pacatosi si ca nu mai meriti toate bucuriile pe care Dumnezeu inca ti le mai da. Te astepti parca sa-ti ia totul dintr-o data, si sa-ti traga un shut in fund ca te-ai intins la mai mult decat ti se cuvine!...
Nu judec pe nimeni, ci doar spun ca totul in viata se plateste intr-un fel sau altul. Dumnezeu decide cand si cum!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.10.2010, 13:08:07
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Perversiunile sexuale intr-o casnicie,dupa parerea mea nu sunt pe placul lui Dumnezeu.Insusi cuvantul perversiune arata pacatul...Multe perversiuni le-am invatat de la televizor sau din reviste,si le consideram pe unele normale.Insa nu e asa...
De exemplul sexul oral,gomoria,este un pacat grav ,canonisit cu indepartare de la Sfanta Impartasanie pe mai multi ani.Nu mai vorbim de sexul anal,care in publicatiile media apare ca ceva destul de normal si care poate fi incercat....
Nu are sens sa intru in mai multe detalii,insa trebuie sa se inteleaga ca la baza actului sexual trebuie sa stea iubirea ,si nu trebuie cautate diverse mijloace pentru a spori placerea.
Unirea fizica dintre barbat si femeie este o Taina,pentru ca ei amandoi sunt un trup,si nu trebuie ca aceasta taina sa o profanam.
Modernismul care ni se impune este doar o unealta diavoleasca,unirea dintre barbat si femeie trebuie sa fie una fireasca,normala.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.10.2010, 13:46:55
lourdes19 lourdes19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2010
Mesaje: 9
Implicit

Nu e caz de plangere penala{(ai dat-o ...ca pe Tg Ocna) asa ca.. stai linistit ...


Poate ''supus'' nu e termenul potrivit(mea culpa),dar cand o femeie care are un sot mai "trecut prin viata ca ea,. cu astfel de tendinte.. si ea are retineri, dar de dragul sotului ....."cade"... urmeaza un sir de discutii...de multe ori interminabile si multe reluari..
iar in urma discutiilor avute se isca cearta,...


pt Eugen :
nu am auzit ca o femeie sa abuzeze de vreun barbat....
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.10.2010, 14:59:33
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lourdes19 Vezi mesajul
...nu am auzit ca o femeie sa abuzeze de vreun barbat....
:) sunteti simpatica.

si femeile abuzeaza de slabiciunile sexuale ale barbatilor, cautand sa ii inrobeasca trupeste (prin tot felul de perversiuni sexuale si nu numai), sa fie cat mai dependeti de ele si astfel sa profite de ei (sa obtina tot felul de "favoruri").

nu ati auzit de barbati care "si-au pierdut mintile" (si au facut fapte necugetate) din cauza unei femei?

nu ati auzit de femei care seduc barbatii (folosind in primul rand fizicul pentru asta, cautand sa ii incite prin vestimentatie, prin gesturi etc.)?

nu ma intelegeti gresit. femeile adevarate ca si barbatii adevarati, adica aceia care fac voia lui Dumnezeu sunt de apreciat.

Sa ajute Dumnezeu ca atat barbatii cat si femeile care doresc sa traiasca dupa voia lui Dumnezeu, sa gaseasca parteneri potriviti asemenea lor, unde darul iubirii pe care il primim de la Dumnezeu se desavarseste intr-o familie binecuvantata (in care patul sa fie nespurcat - Evrei 13,4) prin Taina Sfintei Cununii.

Last edited by Eugen7; 21.10.2010 at 15:04:47.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.10.2010, 18:21:10
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tocmai spuneam: perversiunea are multe forme. Tot perversiune se cheama si aceea in care dorim sa parem mai virtuosi decat suntem, aruncand cu noroi si acuze si dandu-ne pe noi drept exemplu de perfectiune.
...
Am asistat la multe discutii pe aceasta tema fiindca intamplarea a facut ca pentru o perioada de timp sa fac parte fara sa vreau dintr-un cuib de viespi. Din fericire pentru mine in acea perioada eram deja "vaccinat". Dar ma amuza interesul lor pentru astfel de subiecte. Directorul companiei spunea: "Eu il pup pe ala in **** care n-a dat o *****!"
Evident, biserica pentru ei era motiv de hula pentru "popi betivi si curvari". Nu-i luam drept model de urmat, si nu la ei ma refeream ca si grup de prieteni... Cu mine s-a intamplat cu mult timp in urma. Eram tanar si aiurit... Eram in Timisoara prin anii "85 cu studenti si studente de la medicina, electro, chimie, TCM. Mai mereu se intampla sa fie ziua cuiva, sau chiar daca nu era, mereu gaseam un motiv sa ne intalnim la cate cineva, unde trebuia sa iau cu mine chitara si magnetofonul... Dumnezeu era cu totul abstractizat... In acea perioada am acceptat, in aburii alcolului, sa fac lucruri mai putin firesti cu o femeie! Am trait mult timp tzopaind dintr-un pat in altul, pana am simtit ca ma scufund... M-am insurat tarziu cu cineva pe care n-o meritam. Dar poate tocmai vinovatia mea o fascina si o facea sa lupte impotriva tuturor celor care ii spuneau ca merita mai mult!...
Ispita a venit si dupa aceea... Cu ajutorul surorii mele, una dintre "ex"-uri, a venit la vreo doi ani dupa casatorie, cand eram singur acasa. Am stat vreo 4 ore, doar noi doi, depanand amintiri, dar... numai atat. Acum, chiar in urma cu doua luni, am intalnit pe cineva foarte drag sufletului meu, o iubire nevinovata din tinerete. Dupa vreo jumatate de ora ne-am despartit facand schimb de numere de telefon. Cand am ajuns acasa, m-a sunat si mi-a spus direct ca trebuie sa rezolvam o problema ramasa nerezolvata. Cred ca am surprins-o neplacut cand i-am spus ca nu se poate, chiar daca ar fi Cindy Crawford. Pentru mine, timpul dezmatzului, a trecut demult, iar singura tentatie la care n-am rezistat a fost in Londra, unde eram singur si intr-un moment de cumpana... (Cred ca am mai povestit undeva de acest episod) Si probabil ca nici atunci nu s-ar fi intamplat daca n-as fi sustinut sus si tare ca "Eu niciodata! Eu... NU!" Am tradat precum Petru, desi pe mine nu ma avertizase nimeni si nici constrans nu eram!...

Nu stiu de ce am simtit nevoia sa-mi reamintesc despre aceste momente din viata mea. Poate pentru ca vreau sa se stie ca nu sunt nici pe departe un exemplu pozitiv, ci am pacate de care imi este rusine pur si simplu. Dar spunandu-le, ma simt parca mai usurat. Daca vreti sa ridicati piatra, aveti tot dreptul!...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.10.2010, 18:48:49
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lourdes19 Vezi mesajul
Desi un subiect mai delicat si.. tabu (mai ales in unele cazuri ),m-am gandit sa-l abordez cu toate riscurile... E vorba de perversiunile sexuale..
Sunt acestea permise intr-o casnicie bazata pe iubire?

Ce poate face o femeie daca barbatul ei o supune unor asfel de fapte?
S-a scris mult, a curs multe cerneala. Draga lourdes, iubirea este are o singura fata- e curata, restul sunt amagiri! Un crestin adevarat nu va accepta niciodata ceea ce este uraciune in fata lui Dumnezeu!!!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica ortodoxa marturiseste ca impreunarea din casatorie este foarte curata! mihailt Nunta 23 02.11.2010 21:03:03
permis biometric cosmin95 Generalitati 8 30.08.2009 16:11:12