Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 26.07.2013, 09:15:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Exact cum spuneam, tot așa confirmi și tu: botezul lui nu are legătură cu Iisus Hristos.
Cu alte cuvinte, el nu se poate culca cu ea decât dacă se botează.
Are legatura numai cu Iisus Hristos, am scris si mai sus. Pentru ca Biserica Ortodoxa considera, si acesta e si adevarul, ca in catolicism nu sunt Sfinte Taine si deci nici botez. Asadar niciun catolic nu are de fapt botezul, doar cand se converteste la ortodoxie nu li se mai face botezul unora, in functie de zona, din iconomie.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 26.07.2013, 23:11:04
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Exact cum spuneam, tot așa confirmi și tu: botezul lui nu are legătură cu Iisus Hristos.
Cu alte cuvinte, el nu se poate culca cu ea decât dacă se botează.
Cununie inseamna altceva, nu culcat. Culcatul in sine este un pacat; prin cununia bisericeasca se ia acest pacat celor doi soti, ei fiind uniti prin Sfanta Taina a Cununiei, iar ceea ce preotul leaga pe pamant, se leaga si in cer; iar ceea ce se dezleaga pe pamant, se dezleaga si in cer.

Principalele conditii religioase sunt:
a) Credinta ortodoxa sau dreapta credinta;
b) botezul valid;
c) ca­litatea de membru al Bisericii cu toate drepturile, adica persoana in cauza sa nu fie excomunicata, data anatemei sau supusa vreunei alte pedepse, care ar opri-o de la primirea Sf. Taine a Cununiei, cum ar fi de pilda simpla oprire de la Sf. Impartasanie;
d) nici una din cele doua persoane sa nu fie logodita, bisericeste cu alta persoana;
e) sa nu fie casatorita (bisericeste sau civil);
f) iar daca a fost vreuna din ele casatorita sa fi obtinut divortul bisericesc, in cazul ca a fost si cununata, sau divortul civil in cazul ca fusese casatorita numai civil;
g) nici una sa nu fi fost casatorita de trei ori;
h) persoanele sa nu se afle in legatura de inrudire spirituala sau religioasa in astfel de grade in care este oprita casatoria dupa legile bisericesti;
i) nici una din ele sa nu fie de alta religie sau confesiune, nici eretica sau schis­matica;
j) barbatul sa nu fie hirotonit in vreo treapta a preotiei.
k) nici una din persoane sa nu fi depus voturile monahale.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 27.07.2013, 19:50:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cred că e o formulare nefericită aia cu păcatul și culcatul.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #54  
Vechi 28.07.2013, 00:19:58
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cred că e o formulare nefericită aia cu păcatul și culcatul.
Dragos, culcat fara cununie e pacat. Punct.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 28.07.2013, 06:20:24
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cununie inseamna altceva, nu culcat. Culcatul in sine este un pacat; prin cununia bisericeasca se ia acest pacat celor doi soti, ei fiind uniti prin Sfanta Taina a Cununiei, iar ceea ce preotul leaga pe pamant, se leaga si in cer; iar ceea ce se dezleaga pe pamant, se dezleaga si in cer...
6. Că iată întru fărădelegi m-am zămislit și în păcate m-a născut maica mea.(Ps50,6)

Adevărat spui că prin cununie se ”ridică” acest păcat soților; mai exact, se ignoră pentru că tot ”păcat” este chiar și în cadrul cununiei, și, tocmai de aceea Iisus Hristos nu l-a făcut pentru că împiedică transcendența.

6. Eu am zis: "Dumnezei sunteți și toți fii ai Celui Preaînalt".
7. Dar voi ca niște oameni muriți și ca unul din căpetenii cădeți.(Ps81,6-7)

Last edited by Demetrius; 28.07.2013 at 06:27:14.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 28.07.2013, 09:25:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dragos, culcat fara cununie e pacat. Punct.
De acord.
Eu am spus că formularea dumitale e nefericită.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #57  
Vechi 28.07.2013, 12:59:04
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
6. Că iată întru fărădelegi m-am zămislit și în păcate m-a născut maica mea.(Ps50,6)

Adevărat spui că prin cununie se ”ridică” acest păcat soților; mai exact, se ignoră pentru că tot ”păcat” este chiar și în cadrul cununiei, și, tocmai de aceea Iisus Hristos nu l-a făcut pentru că împiedică transcendența.

6. Eu am zis: "Dumnezei sunteți și toți fii ai Celui Preaînalt".
7. Dar voi ca niște oameni muriți și ca unul din căpetenii cădeți.(Ps81,6-7)
Coleg Demetrius, cum ramine cu "crescite et multiplicamini"? Sau aderati la punctul de vedere marcionoid cum ca VT ar fi obsolete si Geneza cel mult o mostra de folclor semit?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 28.07.2013, 22:02:12
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Coleg Demetrius, cum ramine cu "crescite et multiplicamini"? Sau aderati la punctul de vedere marcionoid cum ca VT ar fi obsolete si Geneza cel mult o mostra de folclor semit?
Despre "crescite et multiplicamini", coleg Theodore, astăzi nu pot spune altceva decât a făcut Iisus Hristos.
Se vede clar că avem de-a face cu momente diferite, deci și raportările sunt diferite, dar, mai mult, depinde si de raportul structural al omului(omenesc/divin) și cărei atracții i se dedică el; de fapt asta a vrut Mântuitorul să ne învețe.

Cât despre folclor, am găsit în VT câteva versete inexplicabile creștinește(off-topic!).
Reply With Quote
  #59  
Vechi 29.07.2013, 01:24:22
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
6. Că iată întru fărădelegi m-am zămislit și în păcate m-a născut maica mea.(Ps50,6)

Adevărat spui că prin cununie se ”ridică” acest păcat soților; mai exact, se ignoră pentru că tot ”păcat” este chiar și în cadrul cununiei, și, tocmai de aceea Iisus Hristos nu l-a făcut pentru că împiedică transcendența.

6. Eu am zis: "Dumnezei sunteți și toți fii ai Celui Preaînalt".
7. Dar voi ca niște oameni muriți și ca unul din căpetenii cădeți.(Ps81,6-7)
Exista deja un topic despre pacatul adamic, care este pacat al speciei si nu tine de pacatele personale ale parintilor, care concep copilul. Pacatul consta in faptul, ca initiativa de a concepe un copil apartine oamenilor, spre deosebire de Domnul Iisus Hristos, care a fost conceput prin initiativa de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 29.07.2013, 01:26:18
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
De acord.
Eu am spus că formularea dumitale e nefericită.
Poate e mai nefericita, dar rimeaza: pacat... culcat. Dealtfel am preluat exprimarea de la Demetrius, caruia ii dadusem raspuns.
Reply With Quote
Răspunde