Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.02.2008, 20:28:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

ei sisu, daca ai fi inteles ceva din martirul unor persoane pentru ortodoxie, nu te-ai fi despartit niciodata de ea. Sa nu uitam ca acum ceva vreme oamenii gandeau altfel decat cei de acum. Credinta ortodoxa de odinioara era una in care se stia de o lege a lui Dumnezeu, oamenii se gandeau la Dumnezeu mai mult si-L simteau mai aproape . Era mai multa buna-cuviinta. Toate acestea parca s-au ascuns cumva. Numai asa imi explic cum poate spune cineva ca a fost ortodox si a parasit ortodoxia. Cum sa-L caut in alta parte daca L-am intalnit? Cum sa ma despart de El, daca imi da neincetat bucurie? Eu cred ca nu ai trait cum trebuie ortodoxia si asa ochii tai "au fost tinuti ca sa nu vada".
Reply With Quote
  #42  
Vechi 18.02.2008, 22:25:30
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu
haideti sa o luam sistematic.
In primul rind subiectil este postat pe un sub-forum despre secte si culte.Deci nu trebuie sa va ambalati.Daca eu sau altul ca mine ar posta pe alt forum inteleg sa fiti indignati.Eu vad acest sub-forum ca un fel de "consulat" pe teritoriul unei tari.Deci lasati-ne sa ne expunem si noi parerile.Altfel , asa cum am mai spus, va deveni un loc de scuipat si de defulare ceea ce consider ca este mult mai grav.

Partea buna este ca putem discuta si poate se pot trage foloase de ambele parti.Partea rea este ca nu toti inteleg acest lucru.???

Privimd neutru observ ca voi acordati o mai mare atentie crucii, si nu obiectului de tortura, decit sacrificiului lui Isus.Crucea este considerata o arma, sarutind crucea saruti picioarele lui Hristos,etc.
Cit despre fuga diavolilor din fata crucii, sa fim seriosi.Asta este o deviatie.O gaselnita pentru exorcizari si alte de-astea.

strajeru, voi ziceti ca crucea s-a cinstit si inainte de Hristos.Si ti-am mai zis, lasa-l in pace pe Russel.Aia-s ruselistii...:)
Noi nu mai avem nimic de-a face cu Russel si greselile lui.Stii foarte bine ca nu din cauza lui Russel nu acceptam crucea.Ci pentru ca refuzam orice act care ar putea avea tenta de idolatrie sau ar putea distrage atentia asupra misiunii lui Isus si proiectului Divin si ca termenul din biblie nu inseamna mot-a-mot "cruce".
Preotul: Noi trebuie să cinstim Sfânta Cruce cât se poate mai mult, deoarece Iisus Hristos a iubit Crucea si a îmbrătisat-o cu iubire si a ars pe ea păcatul nostru, ca pe un altar. Crucea arată rusinea noastră, iar nu a Domnului; din partea Domnului arată iubire. Deci gândul la ea ne face, pe de o parte, să ne rusinăm si să ne căim de păcatele noastre si să luptăm împotriva lor, îmbrătisând si noi Crucea cum a îmbrătisat-o Domnul; iar pe de altă parte, să ne înduiosăm de dragostea Lui cu care ne-a mântuit prin ea de păcatele noastre si să o slăvim. Asadar, desigur că obiectele care ne aduc întristare si durere pentru pierderea unei persoane scumpe, noi nu le cinstim, dar Crucea Domnului nu ne-a adus întristare, ci bucurie si mântuire. Căci ea n-a fost, cum socotiti voi, sectarilor, o simplă spânzurătoare, ci a fost altar de jertfâ pe care s-a adus cea mai mare si mai pretioasă jertfă cu putintă, pentru mântuirea noastră. Si daca altarul din Templul Vechiului Testament 'era de sfintenie mare',sfintit cu sange de animale, cu cat Sfanta Cruce este mai sfanta fiind sfintita cu cel mai pretios sange, al Lui Iisus Hristos, Dumnezeu-Omul?

Sectarul: Trebuie să cinstim pe Hristos, iar nu Crucea Lui, pe care El a murit.

Preotul: Dar si în Vechiul Testament a fost cinstit nu numai David, ci si sabia cu care a ucis pe Goliat, căci si ea a fost tinutâ cu mare cinste în cortul sfânt lângă efod, după cum spune: Si a zis David câtre Abimelec: 'N-ai cumva la îndemânâ vreo sulită sau vreo sabie? Căci eu nu mi-am luat nici sabia, nici altă armâ...'. Preotul însă a răspuns: 'Iată sabia lui Goliat filisteanul, pe care l-ai ucis în Valea Stejarului; ea este învelită într-o haină, după efod...' (I Regi 21, 8-9). Deci cu atât mai mult trebuie să cinstim noi Sfânta Cruce, asezând-o în biserici, fiindcă altă armă ca ea, împotriva celui rău, nu există, ea fiind o sabie neasemănat mai puternicâ decât sabia lui David, căci prin ea a fost biruită puterea satanei. De aceea si Marele Apostol o numeste puterea lui Dumnezeu, zicând: 'Cuvântul crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu '(I Cor. 1, 18).

Sectarul: Dacă este vorba să cinstim Crucea, atunci trebuie să cinstim nu numai Crucea, ci si piroanele, cununa de spini, pe Pilat si pe Iuda, pe arhiereii Ana si Caiafa, pe ostasii batjocoritori, pentru că tot atât au contribuit si acestia, cât si Crucea, la mântuirea noastră.

Preotul: Nu trebuie să cinstim pe Pilat, pe Iuda, pe arhierei, pe ostasii batjocoritori si ucigasi ai Domnului, pentru că trebuie să tinem seama de intentia pe care au avut-o ei când au contribuit la patimile si la moartea Domnului. Scopul lor era de a-L batjocori, de a-L rusina si de a-L chinui, omorându-L ca să nu mai fie. Cât priveste cununa de spini, piroanele etc., noi le cinstim si pe acestea, dar nu ca pe Cruce, pentru că nicăieri în Sfânta Scriptură nu ni se spune că am fi fost împăcati cu Dumnezeu prin ele, si nici n-au fost prefigurate în Vechiul Testament precum a fost Crucea. Iată deci pentru ce cinstim Sfânta Cruce mai mult decât pe acestea.

Sectarul: Dacă este vorba să cinstim Crucea lui Hristos, atunci trebuie să cinstim numai Crucea cea adevărată, pe care a fost răstignit Domnul Iisus, iar nu si toate crucile făcute de oameni, pentru că acestea, fiind lucrate de oameni păcătosi, nu pot fi sfinte si vrednice de a fi venerate.

Preotul: Dar atunci si cu Biblia ar trebui să facem tot asa. Astăzi avem foarte multe Biblii si, prin asemănare cu cele ce spui dumneata, ar trebui să o respectăm numai pe cea originală, iar nu si pe toate celelalte tipărite de culegători si de tipografi păcătosi sau necrestini. Aceasta ar fi însă ceva de neînteles pentru un om cu mintea întreagă, cum de neînteles este si obiectiunea de mai sus a dumitale.

Crucea, ca mijloc de mântuire a oamenilor, a fost prefigurată si în Vechiul Testament, prin 'sarpele de aramă' (Num. 21, 9) si arătată de Mântuitorul în Noul Testament (Ioan 3,14-15).
Reply With Quote
  #43  
Vechi 19.02.2008, 02:38:11
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sisu: Postarile unora chiar imi produc mila, pt. ca eu stiu ce inseamna ortodoxia (intr-o mica masura, poate)

Sisu, tu spui singur ca ai cunoscut ortodoxia in mica masura . Intre timp ai mai studiat. Foarte bine. Pacat e insa ca ai parasit ortodoxia, despre care nu stiai prea multe, si de la care ai fi putut si inca poti invata totul despre credinta si drumul spre mantuire.
Ca adventist a trebuit sa studiezi Sfanta Scriptura si ai acumulat putina cunoastere. Zic "putina", caci oricat am citit, tot nu ajungemsa le stim pe toate. Dar asta puteai face si ca ortodox. Vezi bine cat ne indemnam unul pe altul la citit.

Spui ca ti-ai facut semnul crucii pe vremea cand erai ortodox. Nu e de mirare. Problema se pune daca acum mai poti face semnul sfintei cruci. Incearca odata cand esti singur si vezi daca poti. Daca nu reusesti sa impreunezi cele trei degete si sa le duci la frunte, atunci poti singur sa te intrebi de ce, si sa-ti raspunzi totodata. Astept cu nerabdara rezultatul acestui test.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.02.2008, 15:56:04
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

iustin,nu inteleg cum poate sarpele de arama sa insemne cruce .Cred ca este o simpla intrepretare nejustificata.In plus sarpele stiam ca are alte semnificatii in biblie!
Iar comparatia bibliei cu crucea nu este absolut irelevanta.Biblia este o colectie de carti , deci facuta pentru a fi citita.Cum ar putea umanitatea citi un singur exemplar al bibliei (daca acesta ar exista ca atare!?)

ancah, in primul rind eu sint Martor al lui Iehova si nu adventist.(poate ca pentru tine nu e o mare diferenta :) ).Doi cum am raspuns in alt mesaj lui vsovi, am putut sa fac crucea fara probleme.astea-s copilarii .cum ar putea cineva sa nu-si faca cruce ?!.Problema este in dorinta de a face acest lucru! mai citeste odata acel mesaj.
Faptul ca cititi este foarte bine.Credinta insa-si este foarte buna,Singura problema indiferent se cheama calea dreapta sau nu, est eea cu adevarat dreapta?
Nimic nu ne impiedica sa cautam ;)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 19.02.2008, 17:59:51
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sisu: in primul rand scuze; am retinut gresit apartenenta ta. Greseala fara voie.

In al doilea rand cele 3 cruci s-au gasit si singura care a facut minuni, a fost a Mantutorului. Nu trebuie deci sa apelam la dictionare, ca sa stim ce e o cruce.
Si apoi semnul crucii ne-a fost dat de Dumnezeu, cand a considerat ca avem nevoie de acest semn sfant. Sa nu Il judecam pe Dumnezeu, ca nu ne-a dat semnul inca din timpul vietii Sale, sau a Apostolilor, caci El stie mai bine ca noi ce si cand ne trebuie.

Ai incercat sa-ti faci cruce? NU? Vezi ca te impiedica cineva sa o faci? Daca acest simbol e lipsit de importanta, atunci de ce sunt impiedicati toti sectarii sa-si faca cruce? Piedica e pusa chiar la nivel de gand. Zici ca sunt copilarii? Cred ca nu.

Unii inteleg prin Cruce, a duce greul; acceptarea suferintei.
Sa ne gandim acum la Iisus Hristos. Si-a acceptat suferinta din timpul vietii? Da, caci ce mult a suferit, vazand suferinta celorlalti, dar si pacatele lor. Dar ar fi fost acest lucru suficient, fara rastignire? NU, caci abia prin rastignire a dus la bun sfarsit ceea ce avea de facut. Cand zicem cruce, nu putem elimina din sensul ei actul rastignirii, care e sacrificiul suprem pe care il poate face cineva din iubire: de a-si da viata pentru oameni.
Sa fi ramas crucea la fel dupa ce a fost rastignit Mantuitorul? Doar am vazut ca tot ce a atins Iisus Hristos a fost schimbat in bine: oamenii s-au vindecat; painile s-au inmultit; si crucea s-a sfintit.
"...ca sa nu ramana zadarnica crucea lui Hristos..." Care cruce poate fi zadarnicita de noi: cea personala, adica acceptarea crucii, sau rastignirea pe cruce? Cu siguranta e vorba de rastignire. Acest sacrificiu maxim poate fi zadarnicit de noi, caci asupra luarii crucii de catre Hristos nu avem influenta, nu o putem zadarnici, intrcat El Si-a luat crucea si nimeni nu poate anula acest lucru. In schimb crucea, ca altar de jertfa, o putem zadarnici, prin neacceptarea ei.
Crucea, ca altar de jertfa este simbolul libertatii omului, care se poate elibera de pacate si implicit de diavoli.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.02.2008, 18:55:04
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, poi daca numele vechi al lui Dumnezeu era scris IHWE sau IHVE, nu shtiu exact care se auzea Iahve pe romaneshte sau Iahveh spunea un rabin ca trebuie rostit, in mintea mea talcuirea este asta:

I citit Ia = Iisus este Adevarul Mantuirii, de unde se trage shi inceputul cuvantului barbat shi femeie in limba respectiva
H = este harul rugaciunii in duhul intzelepciunii Dumnezeieshti a poruncilor Lui
W = dubla venire la oameni sau viatza = V
E = Edenul shi veshnicia pe care doar El o poate da

deci este Iahve sau Iahveh, acuma ma intreb de ce litera a atzi plasat-o la sfarshit shi atzi adus e-ul langa e, de ce atzi introdus litera o, de a ieshit Iehova, care nu mai poate forma tetragrama respectiva nici cum. Sau spune-mi shi dumneata cum s-ar scrie Tetragrama din Numle pe care il folositzi voi. Sau probabil ca la voi nu conteaza, poi daca nu conteaza atunci cum de secta voastra se bazeaza tocmai pe numele lui Dumnezeu? dar scris incurcat.

Deci ce reprezinta o shi de ce este facuta inversarea lui e cu a?

Shi inca o chestiune, ce simbolizeaza noul nume pe care il marturisitzi? pe cine? Ca Iehova este poate pronuntzie, iar ca pronuntzie inseamna ca I nu este Ia ci Ie deci nu mai este vorba despre aceiashi litera, iar dupa H urmeaza o care este in plus shi face trimitere la Iov, deci am impresia ca este un duh rau care a incercat sa-l dezbine pe Iov de Dumnezeu... shi acelashi shi-a batut joc de voi shi v-a denumit secta.....

Domnule, te rog sa ma iertzi dar asha rezulta din analiza mea....

ca practic in Iehova avetzi din numele lui Dumnezeu doar E, H shi V shi apar litere ciudate ca i,o,a, doua din ele provenind din Intinderea fonetiei Ia peste tot numele, introducand in fonetica lui I restul numelui in care atzi introdus un o fie provenind de la om fie de la omega, dar atat omul, barbat shi femeie existau in I-ul tetragramei cat shi omega adica Mantuitorul care este in fiecare Ia, H, W, E.... deci aparitzia lui o este inutila, iar introducerea unor litere intr-o fonetica tinde sa faca trimitere la o imposibilitate de rostire, la o pronuntzie, deci la o balbaiala shi o neputintza omeneasca....

Deci eu vad ca Numele respectiv folosit de voi este o batjocura a lui Dumnezeu, a lui Iov shi a lui Moise la unloc, deci tzi-am aratat ca literele nu corespund.

Acuma daca zici ca nu ne poticnim in numele Domnului, deci este un fel de porecla sau diminutiv sau o stalcire prietenoasa de nume, atunci poate ca s-ar intzelege, daca n-ar fi doar o viclenie evreiasca a celor care au facut secta, ca de vor fi trashi la raspundere, vor zice lui Dumnezeu ca doar nu pe tine te marturisesc, ca nu e numele tau acesta... deci vor putea foarte bine sa se spele pe maini, ca doar ei shtiu ca rostirea Numelui adevarat al lui Dumnezeu nu ramane fara urmari shi de aceea se shi tem sa-l pronuntze rabinii shi evreii sa nu fie datzi pierzarii....

Acuma ma intreb in final defapt pe cine simbolizeaza acest nume Iehova, pe cine reprezinat mai sisule, ca voi vorbitzi despre Iisus Hristos, shi nu consideratzi decat cuvintele din cartea vostra, din biblia voastra modificata.... ca restul zicetzi ca sunt idoli sau simboluri.... deci te intreb cine este Iehova shi care este simbolul vostru?

Deci imi pare ca e o secta de escrocherii gramaticale. ??????

Acuma lasand la o parte analiza voastra, ma intreb daca tzi-ai facut crucea ortodocsa cum se cuvine? Ca daca ai putut, atunci poate ca Dumnezeu se milostiveshte de tine shi ar vrea sa te aduca inapoi la ortodocsie... dar daca ai devenit shmecher, cum te aratzi, atunci nu prea ai cum sa te intorci fiindca, tzi-am spus... dracul locuieshte in idoli shi omul ii slujeshte ca pe dracu, ca trebuie sa ne straduim sa deosebim pe dumnedraculaduleu shi dracii lui ca ingerii ce ne acorda vrednicie de adevaratul Dumnezeu shi sfanta Cruce.

Dar e treaba ta, mai baiatule ca eo te-am avertizat ca sa avetzi grije mai ca nu shtim noi ce-s idolii, dar eu interpretez asha, idolul este iadul care a pierdut adevarul shi s-a bagat in ol deci in vas, devenind idol, adica ceva ce noi slujim ca pe Dumnezeu dar el nu e acolo in vasul ala ci e iad dar nu se arata adevarul ca doar n-o fi prost, asha ca e idol. :satisfied:
Reply With Quote
  #47  
Vechi 20.02.2008, 22:09:53
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

'Cuvântul crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu '(I Cor. 1, 18). Aceasta putere a lui Dumnezeu in semnul Sf Cruci o gasim la Iesire 17, 11-13 cand mainile intinse a lui Moise au alcatuit cu trupul sau semnul Crucii, prin care evreii au biruit pe amaleciti.
14. Si dupa cum Moise a inaltat sarpele in pustie, asa trebuie sa se inalte Fiul Omului,
15. Ca tot cel ce crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.
16. Caci Dumnezeu asa a iubit lumea, incat pe Fiul Sau Cel Unul-Nascut L-a dat ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.
Ce insemnatate au cuvintele Mantuitorului?
Aceea ca precum evreii facand ascultare, se vindecau de muscatura serpilor veninosi numai ca se uitau la sarpele de arama, dar murind ei nu se mantuiau, mergeau in iad, tot asa si crestinii atunci cand vad Sf. Cruce cu Mantuitorul rastignit pe ea, se inchina cu semnul Crucii impropriind si actualizand acest semn al biriuntei (Col. 2,15), pentru ca Hristos este Dumnezeu caruia trebuie sa-I aducem inchinare tot asa cum Iosua s-a inchinat cu fata la pamant inaintea Chivotului Legii (Iosua 7,6)- (care avea pe el 2 heruvimi de aur-chipuri sau icoane de persoane sfinte si nu idoli), primind prin aceasta inchinare vindecarea de muscatura sarpelui cel vechi, diavolul, care aduce pacatul, iar prin pacat moartea vesnica. Rezultatul fiind ca primim 'viata vesnica'.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 20.02.2008, 22:39:06
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Insusi faptul ca Russel in 1872 a dat pe nici un temei numele sectei sale de Martori a lui Iehova fara sa stie ca evreii nu au voie sa pronunte acest nume care este numele impronuntabil al lui Dumnezeu (IHVH)-vocalizat-Iahveh insemnanad de fapt 'Eu Sunt Cel Ce Sunt' Evreii cu care am vorbit la Ierusalim mi-au spus aceste lucruri si ca atunci cand se adreseaza Lui Dumnezeu Ii spun Adonai Elohim adica Domnul Dumnezeu si nu-l folosesc pe cel de Iehova. Mai mult, numai evreii se pot numi Martori ai lui Iehova, pe cand noi ne putem numi cel mult Martori ai lui Hristos daca facem ascultare de Biserica Sa care este stalp si temelia adevarului.'(I Timotei 3,15)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 21.02.2008, 11:02:57
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Poi pana la urma cum este tetragrama Domnului Dumnezeu? IHVE, IHWE, IHVH sau cum? ca sa shtim shi noi cum se scrie corect, ca pe romanashte e Iahve sau Iahveh cum a zis rabinul... Ca am vazut ca ai scris IHVH... deci te rog sa ne spui daca shti cum e corecta scrierea, ca sa stiu ca se pare ca m-am inshelat... shi n-am intzeles bine de pe forum....
Reply With Quote
  #50  
Vechi 21.02.2008, 22:30:56
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

incepe lumea sa fie off-topic
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul Sfintei Cruci denissa Despre Biserica Ortodoxa in general 32 07.11.2017 22:11:51
Reprezentarile sfintei cruci costel Generalitati 4 09.01.2012 17:04:03
Inaltarea Sfintei Cruci Tia Diverse Sarbatori 32 16.09.2011 22:52:02
Săptămâna Sfintei Cruci Carmen FUNIERU Impartasania (Taina Euharistiei) 1 04.09.2010 22:30:41
Despre cinstirea Sfintei Cruci strajeru Secte si culte 117 08.11.2008 08:46:27