Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.01.2008, 11:54:21
floryyn floryyn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2008
Mesaje: 15
Implicit

Am si eu o intrebare, legata de acatiste: cum se citeste acasa, corect, un acatist? Am cumparat Acatistierul, Ceaslovul, si o carte de rugaciuni cu acatistele cele mai folositoare din viata omului. Exista parti din acatist pe care le citeste doar preotul in Biserica? In special referitor la inceputul acatistului, cu rugaciunile incepatoare, si la sfarsitul acatistului, am nelamuriri.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.01.2008, 13:52:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floryyn
Am si eu o intrebare, legata de acatiste: cum se citeste acasa, corect, un acatist? Am cumparat Acatistierul, Ceaslovul, si o carte de rugaciuni cu acatistele cele mai folositoare din viata omului. Exista parti din acatist pe care le citeste doar preotul in Biserica? In special referitor la inceputul acatistului, cu rugaciunile incepatoare, si la sfarsitul acatistului, am nelamuriri.
Le citesti asa cum sunt tiparite ele, rugaciunile incepatoare , dupa care condacul si icosul. E bine ca zilnic a se citi cel putin cate un condac si icos.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.02.2008, 22:37:25
valimarin valimarin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rafaela
este obligatoriu sa ceri binecuvintarea duhovnicului sa citesti acatiste?
da, este "obligtoriu". Este bine sa acem binecuvantare pt tot ce facem. Ne fereste de multe ispite, de ex. ininte sa cer binecuvantare pentru anumite rugaciuni,le faceam usor,cu placere,apoi a fost mai greu.Diavolul are tot felul de mijloace de a ne atrage in cursa, chiar si punandu-ne sa ne rugam.Despre asta este mai bine sa vorbesti cu duhovnicul si te va lamuri mai bine deca pot eu sa o fac.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.02.2008, 09:13:21
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Am mai intrebat undeva pe un topic.A auzit cineva de Fericita Matrona din Anemniasevo?A trait pe la 1800 si ceva.Si am gasit intr-o carte un acatist al ei.Si nu stiu daca e bine sa-l citesc ..nu stiu nimic despre aceasta ...si ma gandea citim asa fara sa stim?...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.02.2008, 09:15:44
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valimarin
Citat:
În prealabil postat de Rafaela
este obligatoriu sa ceri binecuvintarea duhovnicului sa citesti acatiste?
da, este "obligtoriu". Este bine sa acem binecuvantare pt tot ce facem. Ne fereste de multe ispite, de ex. ininte sa cer binecuvantare pentru anumite rugaciuni,le faceam usor,cu placere,apoi a fost mai greu.Diavolul are tot felul de mijloace de a ne atrage in cursa, chiar si punandu-ne sa ne rugam.Despre asta este mai bine sa vorbesti cu duhovnicul si te va lamuri mai bine deca pot eu sa o fac.
Doamne ajuta !
Eu nu am cerut voie.Pur si simplu mi-a spus duhovnicul CITESTE ,dar in privinta psalmilor.A mai fost undeva o discutie pe forum..se poate citi numai cu binecuvatarea duhovnicului?sau poti citi si asa...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.02.2008, 17:55:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Citat:
În prealabil postat de valimarin
Citat:
În prealabil postat de Rafaela
este obligatoriu sa ceri binecuvintarea duhovnicului sa citesti acatiste?
da, este "obligtoriu". Este bine sa acem binecuvantare pt tot ce facem. Ne fereste de multe ispite, de ex. ininte sa cer binecuvantare pentru anumite rugaciuni,le faceam usor,cu placere,apoi a fost mai greu.Diavolul are tot felul de mijloace de a ne atrage in cursa, chiar si punandu-ne sa ne rugam.Despre asta este mai bine sa vorbesti cu duhovnicul si te va lamuri mai bine deca pot eu sa o fac.
Doamne ajuta !
Eu nu am cerut voie.Pur si simplu mi-a spus duhovnicul CITESTE ,dar in privinta psalmilor.A mai fost undeva o discutie pe forum..se poate citi numai cu binecuvatarea duhovnicului?sau poti citi si asa...
Eu citesc zilnic din 6-7 acatiste ale unor Sfinti, inclusiv Paraclisele si Psaltira Maicii Domnului si i-am spus Duhovnicului ca citesc din ele si nu mi-a atras atentia ca nu am cerut binecuvantarea lui. Mie cel putin mi se pare absurd sa ceri binecuvantare pentru ori si ce, devenim pisalogi , cicalitori pierzandu-ne in fapte fara de fols.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.02.2008, 18:03:26
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

In fiecare zi 6 acatiste si paraclisul??
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.02.2008, 20:06:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
In fiecare zi 6 acatiste si paraclisul??
Cate un condac si un icos pe zi din fiecare. Sunt sfintii mult placuti mie. Este adevarat ca mai ma rog si la serviciu cand pot si sunt singur. Timp avem toti, dar comoditatea e mare. Cat timp pierdem tastand aici ? Cat timp pierdem discutand aiurea ? Daca vrem, 2- 2 ore jumatate la 24 de ore, alocate, dedicate rugaciunii, nu e mult .
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.02.2008, 22:10:17
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

asa este ,majoritatea cred ca ne rugam cam cum mancam,dimineata,la pranz care mai poate,seara...oare sunt mireni care sa se roage si cand merg pe strada,continuu si cand lucreaza..citisem undeva ca sunt parinti care reusesc sa spuna rugaciunea si in timpul convorbirii cu cineva..
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.02.2008, 10:12:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
asa este ,majoritatea cred ca ne rugam cam cum mancam,dimineata,la pranz care mai poate,seara...oare sunt mireni care sa se roage si cand merg pe strada,continuu si cand lucreaza..citisem undeva ca sunt parinti care reusesc sa spuna rugaciunea si in timpul convorbirii cu cineva..
Gandul , mintea si sufletul nu trebuie nicicand sa se desparta de dragostea de Dumnezeu, chiar si atunci si mai ales cand prin neputiinta si slabiciunea noastra gresim atat cu mintea, cu vorba sau cu fapta. Mintea si sufletul sa nu ne fie dezlipite de EL. In caderile noastre El ne va intinde mana si ne va ajuta sa ne ridicam, ne va intari continuu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatiste Clausemi Rugaciuni 26 30.06.2011 21:10:08
acatiste padrevicentiu Generalitati 4 02.07.2010 13:51:57
Acatiste Antimos Rugaciuni 5 28.01.2010 13:16:58
Acatiste patinina34 Rugaciuni 51 02.06.2009 04:43:21
Acatiste andreicosminus Rugaciuni 11 19.03.2008 21:06:20