Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.01.2009, 18:36:05
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
Nu neg nicio clipa ca imi pot petrece vesnicia alaturi de cei din denominatiunile de mai sus,insa acestia vor fi cei care chiar nu au cunsocut Ortodoxia(nu cei care au lepadat-o).
Daca mantuirea s-ar da ca un favor nemeritat(sola gratia) nu inteleg la ce ar mai fi necesare faptele bune.Insa noi ortodocsii stim foarte clar ca credina fara fapte moarta este.
Daca mantuirea s-ar da cui voieste Domnul,in cazul acesta am cadea in predestinare.Adica pot sa fiu cat de bun sau cat de rau,ca la urma urmei Dumnezeu daca vrea tot ma mantuieste.
In postarea ta totusi spui ca vor fi mantuiti cei care asculta de poruncile Lui dar vor fi mantuiti printr-un facor nemeritat.De ce dragule te contrazici singur?
Ori esti de acord cu Sola Gratia(de care vad ca te-ai cam molipsit de la "vorbitorii in limbi ceresti") ori esti de acord ca pentru mantuire sunt necesare si faptele?
Mai spui tu ca Dumnezeu este si in viata lor.Asa este,insa doar prin Pronia Sa fata de ei,ca in inima lor nu mai locuieste de cand au primit duhul penticostal care ii face sa vorbeasca in "limbi ceresti".
Daca le-ar fi trasnformat Dumnezeu viata intr-un mod minunat, ar fi devenit ortodocsi activi,ar fi cinstit Biserica Ortodoxa,pe Maica Domnului,pe sfinti,cele 7 taine..etc.
Practic daca ar fi fost Dumnezeu in viata lor erau ORTODOCSI.Insa in viata lor lucreaza acum tot un dumnezeu(ai dreptate in ceea ce spui tu),insa este dumnezeul(diavolul) acestei lumi.
Si pentru a-ti arata ca nu te mint si ca vreau intr-adevar sa-ti arat cat de indracita este secta penticostala,acceseaza aceste link-uri,nu de alta dar cred ca e mai bine sa-ti arate chiar ei :
http://www.youtube.com/watch?v=2ZbkHws7Vic
http://www.youtube.com/watch?v=RSIKpfVG8SU&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=eShUJ...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Hu0wS...eature=related
Uite-l si pasta din Targoviste cu cat zel(crizat) predica(mai are putin si ia la bataie pe bietii enoriasi):
http://www.youtube.com/watch?v=olpZY...eature=related
degeaba stim noi cum ii cu credinta daca "ascundem lumina sub obroc"
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.01.2009, 03:18:00
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sorin_m Vezi mesajul
Slavit sa fie Domnul !! In loc sa ne bucuram ca oamenii renunta la a se complace in pacatele lor si se indreapta catre Dumnezeu ne plangem ca ne-a plecat membrii din biserica si nu-i mai iese banii de bmw preotului !
Noi ne bucuram de lucrurile bune pe care le fac acestia, dar ne pare rau ca nu fac anumite lucruri, printre care : nu isi fac semnul Sf. Cruci, nu au Sf. Taine, printre care si Sf.Impartasanie; si multe altele.
Noi ne punem problema mantuirii; nu ne gandim la cele lumesti, asa cum zici tu mai sus.
E ca si cand am fi in posesia unui medicament, pe care ei nu-l au, dar de care au nevoie ca orice muritor, dar am fi indiferenti, daca acestia il iau sau nu. Un ortodox nu poate fi indiferent, caci ar insemna ca nu are dragoste de aproapele.
Dar, Sorine, chiar crezi ca acesti oameni au ajuns la sfintenie, asa cum au ajuns Sfintii nostri? Sunt sigura ca ei fac anumite lucruri bune, dar e oare suficient fara invatatura Sfintilor Parinti?!?
Sa tragem nadejde, ca la cele pe care le fac ei va adauga Dumnezeu harul Sau si-i va mantui si pe acestia.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.02.2009, 22:07:35
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
degeaba stim noi cum ii cu credinta daca "ascundem lumina sub obroc"
Ma intreb oare...ASA PREDICA SI APOSTOLII FRECANDU-SE PE FATA ca pastorul Vladimir?Acestea sunt gesticulatiile FOLOSITE DE APOSTOLI IN PREDICI?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.03.2009, 20:03:21
iosifpetre iosifpetre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2009
Mesaje: 2
Implicit Cred in Dumnezeu nu in religie!

Sunt din Targoviste si sunt crestin. Pana acu 4 ani nu eram crestin, stiam ca exista Dumnezeu si toate cele dar nu Il cunoscusem pe Dumnezeu. Am venit in Biserica Speranta Vietii si am vazut ca oamenii astia se inchinau altfel, dar ce a fost cel mai important am simtit prezenta lui Dumnezeu acolo si am vazut ca oamenii aveau o inchinare reala ceea ce nu simtisem si vazusem in alte biserici. Acum fac parte din biserica Speranta Vietii si am o relatie personala cu Isus, ma rog si citesc biblia in fiecare zi si fac asta ca imi place si vreau, nu ca imi spune cineva ca trebuie sau ca asa e religia. Nu suportam traditiile si chestiile impuse de "Religie", pt ca la un moment dat le faci din rutina si ca ti se spune ca e bine, nu ca simti sau vrei sa le faci. Ideea e ca nu o religie te duce in cer ci credinta in Dumnezeu, Isus cand a venit pe pamant nu a adus o religie noua ci a venit ca oamenii sa il cunoasca pe Dumnezeu.
Noi nu ne numim Penticostali, Adventisti, Ortodocsi, Catolici sau alceva, ne numim Crestini tocmai pt nu vream sa ne ascundem dupa o forma de religie. Eu cred ca unii ortodicsi sau catolici sau penticostali sau adventisti se duc in cer, precum si unii care ne numim crestini ne ducem in cer, nu toti (din pacate) pentru ca fiecare are o relatie personala cu Dumnezeu(daca nu ai o relatie buna cu D-zeu nu ajungi in cer) si deci nu religia ne duce in cer ci relatia individuala care o avem cu Creatorul nostru. Ceea ce am invatat aici e ca nu trebuie sa fi "sfant", fara pacat,(nu exista om fara pacat), ca sa ajungi in cer ci sa il accepti pe Isus in inima ta si sa ai o relatie cu El. Daca ma intreaba cineva ce religie sunt le raspund Crestin; sunt si ortodox(ca inseamna bun crestin) dar nu Religia sau Ortodoxia sau Catolicismul ma duce in cer.
Nu trebuie bagati in aceeasi oala toti penticostalii sau toti ortodocsii sau alceva; la fel cum noua romanilor nu ne convine ca italienii ne zic sa suntem tigani furaciosi (din cauza onora care s-au dus acolo si au furat).
Noi ca biserica credem in Biblie si avem toate invataturile din biblie. Nu suntem o alta religie sau o alta biserica inventata, biserica lui Hristos e una singura formata din crestini adevarati din toata lumea(ortodocsi, penticostali, catolici, si altele) deci nu sunt 1001 de biserici cum a zis cineva mai inainte ci una singura.
Ca idee nu vreau sa fiu avocatul bisericii in care merg sau sa dau contraargumente la ce au spus altii pe acset forum, pentru ca Dumnezeu nu are novoie de avocati si adevarul nu poate fi pervertit, orice am zice noi. Dumnezeu e unul singur si numai El ne poate mantui!
Ca sa va convingeti ce inseamna biserica Speranta Vietii, veniti sa vedeti si sa va convingeti, in fiecare duminica seara de la ora 17 in amfiteatrul liceului de muzica si arte plastice; sau pe site-ul bisericii www.sperantavietii.ro
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.03.2009, 20:18:09
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Iosif, ai grija ca poate fi doar un pas pana la ratacire. Exista diferente intre ortodocsi, catolici si restul. Scrierile Sfinte nu se pot interpreta dupa bunul plac si schimbate. Asa am inventa sute de religii, interpretari. Ortodoxia este calea cea dreapta, placuta lui Dumnezeu, prin care ajungem la mantuire; restul sunt pervertiri ale vointei divine.
Dumnezeu sa iti lumineze mintea, si sa-ti arate calea spre El.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.03.2009, 20:21:21
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Ma intreb oare...ASA PREDICA SI APOSTOLII FRECANDU-SE PE FATA ca pastorul Vladimir?Acestea sunt gesticulatiile FOLOSITE DE APOSTOLI IN PREDICI?
acuma nu stiu daca apostolii se frecau pe fata dar posibil sa se fi folosit de unele gesturi pentru a atrage atentia cititorilor, ca doar nu or fi vorbit stand nemiscati ca la radio, si apoi marii predicatori ai Bisericii ca Ioan Hrisostomul(Gura de Aur) s-au scolit si pe la oratorii pagani pt a invata arta vorbirii, pt ca oricat de buna e predica daca cel ce predica sta nemiscat ca statuia si gura ii merge ca la o moara, a zis predica degeaba ca majoritatea oamenilor se plictisesc daca nu vad patos la predicator
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.03.2009, 20:22:00
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
predica degeaba ca majoritatea oamenilor se plictisesc daca nu vad patos la predicator
nu contrazic gesticulatia in predica dar nici sa-l vezi pe un pastor ca pe un mascarici ca se agita gata ,gata,sa faca spume si la gura.vorbestei omului de la inima la inima ,in duhul blandetii,gesticuleaza cu mainile in asa masura incat sa nu apari in fata lor ca un nebun...am auzit de expresia "nebun pt. Hristos", dar nu de nebuni de legat..
...oricat i-ai urla si te-ai zbate in fata unui om ca sa-l faci sa inteleaga, daca mintea lui e intunecata,ma intreb ce rost mai are...
...poti predica o viata intreaga daca tu nu implinesti ce spui...am cunoscut un preot care era laudat foarte mult de "pocaiti" nu doar pt.atitudinea sa ci mai mult pt.ca vorbea linistit si patrunzator..
...nu circul te face un predicator bun, ci modul in care stii sa atingi sufletul omului...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.03.2009, 20:35:53
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosifpetre Vezi mesajul
nu Religia sau Ortodoxia sau Catolicismul ma duce in cer.
Nu trebuie bagati in aceeasi oala toti penticostalii sau toti ortodocsii sau alceva; la fel cum noua romanilor nu ne convine ca italienii ne zic sa suntem tigani furaciosi (din cauza onora care s-au dus acolo si au furat).
Noi ca biserica credem in Biblie si avem toate invataturile din biblie. Nu suntem o alta religie sau o alta biserica inventata, biserica lui Hristos e una singura formata din crestini adevarati din toata lumea(ortodocsi, penticostali, catolici, si altele) deci nu sunt 1001 de biserici cum a zis cineva mai inainte ci una singura.
]
Nu stiu ce ati fost inainte, dar ma bucur ca acum va simtiti bine unde sunteti. Fiti cu luare aminte la toate invataturile pe care le auziti acolo, la toate interpretarile predicatorului la textele biblice si vei vedea cata rautate sunt in ei. S
Spuneai ca nu religia te duce in cer ,dar iti spun si tie ca are un rol de a arata calea care duce spre cer. Bine, cultele sectare n-au nici o cale de aratat, spun ca Biblia e calea sigura.AI GRIJA CA LARGA E CALEA PIERZANIEI SI USOARA, DAR STRAMTA SI GREA E CALEA CATRE CER,gaseste locatia biblica si mediteaza, spunei si pastorului sa lamureasca acest verset si in adunare....de ce se omite acest verset?
....toate cultele isi atribuie credibilitateadupa Biblie....CARE SUNT MINTESTE SI CARE SPUNE ADEVARUL?...
....imi pare rau ca sunteti atata de naiv si ca dati crezare fara sa cercetati UN TRECUT SI O ISTORIE...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.03.2009, 12:03:36
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

intoarsa de curand acasa dupa 8 ani,am gasit targovistea aproape la fel cum am lasat.o, "imbogatita" de culte care spun ca detin adevarul ! nu am fost la aceasta "biserica" si clar nu voi intra,dar nu pt ca ii urasc,ci pt ca ei ma urasc pe mine,ei gandesc ceva de genul: dc nu esti cu mine,esti impotriva mea ! sotul meu este orfan,a fost crescut de o matusa si un unchi,a stat si prin orfelinat. "familia" sotului meu este din cultul adventist,si in-afara de matusa lui si doi unchi,nimeni nu ma iubeste ! am suferit pe tema asta,ducandu-ma la manastrirea ghighiu,am vb cu o maicutza tare draga ,care mi-a deschis ochii: nu ei tre sa ma iubeasca si respecte ,ci familia mea,adevaratii prieteni si cel mai mult DUMNEZEU tre sa ma iubeasca !
nu sunt impotriva lor,eu i-am iertat sincer pt toate rautatile lor ,dar ei au acelasi comportament ...deci ... e ciudat cum ei se plang ca sunt socotiti pocaiti de lumea cealalta,dar dc ar fi si ei un pic mai indulgenti ,crestini ,lumea nu i-ar vedea rau ! pacat ca isi aleg persoane slabe ca sa le convinga sa vina in adunarea lor,sau persoane care au nevoie de ajutor finainciar ,si ei il ofera in schimbul credintei tale !
eu nu spun ca religia mea e cea adevarata,nu incerc sa aduc pe nimeni la credinta mea ,usa bisericii sau manastirii e deschisa,dc vrei sa intrii,D-zeu ne judeca dupa faptele noastre! unii dintre noi s.ar putea sa aiba o surpriza la momentul judecatii! eu una ,ma consider o pacatoasa,desi incerc sa respect cuvantul lui D-zeu! oricat de mult ne-am chinui,noi suntem oameni ,sa nu incercam sa fim mai presus de D-zeu!
De cate ori a intrat o persoana de la un cult in biserica ortodoxa? ...? dar stiu sa arunce in noi cu sagetutze ca noi ne inchinam la icoane ,ca preotul nu.s cum e sau ce face etc ... pai acum am inceput sa citesc bibila asa cum trebuie ,sa o descos si spre surprinderea mea vad ca multe informatii le-am primit gresit de la cultul adventist.Cineva zicea ca nu isi mai ia preotul BMV cu banii de la credinciosi,dar de pastorul care isi ia AudiQ7 de la frati si surori,sau casutza ce mai ziceti ? se poarta sa se duca cu masini de fitze ,la ortodocsi nu prea am vazut asa fitze ...ma scuzati ,poate asta e opinia mea ,dar spun ce vad,si ca ex : am venit dintr.o tara calda si zice nepotul sotului meu ,imi dai si mie masina ta sa ma duc la adunare cu ea ? OMG ,pai la adunare sau slujba te duci sa iti purifici sufletul,nu sa iti etalezi masinuka ...eu zic ca ar trebui fiecare sa isi vada de treaba lui,ei sa inceteze sa mai racoleze lumea ,iar noi sa incercam sa fim mai buni si sa nu ii mai bagam in seama ,asa cum fac eu acum ...ma ratacisem si eu ,si multumesc lui D-zeu ca mi-am revenit ,acum ma rog ca al meu sot sa se boteze,caci nu e botezat,si D-zeu ii va arata ce trebuie sa faca,asta dc nu isi baga dracushorul coada ...stiti cand vrei sa fie totul bine accepti compromisuri,de aceea am acceptat invitatia lor de merge la adunare ,dar D.zeu nu a vrut ,caci mereu s.a intamplat ceva si nu am ajuns,acum stiu de ce : eu nu am ce sa caut acolo ! dc eu am acceptat sa intru la ei ,ca sa nu ii jignesc sa vada ca nu am nimic cu ei,ei dc eu i.as invita la biserica ,sigur ar spune NU! se uita la mine ciudat si cand ma inchin,dar sa mai vina la biserica ! "FIECARE A FOST JUDECAT DUPA FAPTELE LUI " Apocalipsa 20.13
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.04.2009, 17:13:48
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[COLOR=Blue]biserica lui Hristos e una singura formata din crestini adevarati din toata lumea(ortodocsi, penticostali, catolici, si altele) deci nu sunt 1001 de biserici cum a zis cineva mai inainte ci una singura.

[COLOR=Black]Nu iosifpetre, nu este asa, biserica lui Hristos nu este formata dintr-o lume amestecata in diferite crezuri, ci doar din cei care cred si se inchina Sfintei Treimi, care o cinstesc pe Maica Domnului asa cum se cuvine (si nu o considera doar o femeie obisnuita), care au si se folosesc de Sfintele Taine, care se inchina si se insemneaza cu semnul Sfintei si de viata facatoarei Cruci; si ar mai fi multe de spus, acestea sunt doar cateva; deci, cei care nu cred in toate acestea si mai ales ortodocsii care s-au lepadat si au plecat la sectele aparute ca ciupercile dupa ploaie, si-au vandut sufletul pe un blid de linte, sunt doar niste biete imitatii de crestini; sa nu uiatam ca noi am fost increstinati de Sf. Andrei, nu avem nevoie dupa 2000 de ani de crestinism de atatia "vizionari" dornici sa ne rapeasca sufletele
Apoi, sa-mi fie cu iertare, dar nu inteleg o iota din ce afirmi; spui ca acum 4 ani ai devenit crestin, ca daca te intreaba cineva spui ca esti crestin dar ca esti si ortodox, deci cat ai fost ortodox ai fost pagan, sau cum? apoi ai devenit crestin dar ai ramas si ortodox?
Ai fost tu asa de curios sa cunosti ortodoxia si ai ajuns la concluzia ca studiind-o nu intelegi nimic?
Ai grija sa nu fii din categoria celor care isi vand sufletul pe un blid de linte, caci acest sufletel este al lui Dumnezeu si vom da socoteala pentru ce am facut cu el . [/COLOR]
[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duhovnic in Targoviste ginye55 Preotul 4 09.12.2013 16:20:29
Exista reguli pentru un preot/calugar in vizita in alta biserica? sophia Biserica Ortodoxa Romana 10 24.07.2012 13:04:20
Colegă penticostală elom Secte si culte 225 21.08.2011 19:15:50
Studentii in biblie o alta ramura a sectelor none Alte Religii 9 16.10.2010 16:52:29