Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 31.12.2009, 20:22:32
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Mani, tu ai fost baptista, penticostala, inainte de a veni la ortodoxie. In acea perioada, a incercat cineva sa te convinga sa vii la ortodoxie, sa te convinga ca adevarul e numai in Biserica Ortodoxa? Daca a fost asa, nu te-ai opus? Si din ce motive? Multumeste din suflet lui Dumnezeu ca ai devenit ortodoxa. Parintele meu duhovnic mereu imi spune sa-i multumesc lui Dumnezeu ca m-am nascut ortodox, ca e cel mai mare dar pe care mi-l putea face. Doamne ajuta!
N-a incercat nimeni sa ma convinga de adevarul Ortodoxiei. Ma invarteam doar in cercuri NP (neo-protestante). Luam de bun tot ce auzeam acolo.
Iar cand, cu cativa ani in urma am intrat in contact cu Ortodoxia, nu m-am opus, ci am inceput sa-mi pun intrebari peste intrebari, de ce cred ceea ce cred. Procesul de cunoastere si intelegere a Ortodoxiei a durat cam trei ani. Mergeam si la BO si la NP. "Lovitura de gratie" a dat-o Sf. Impartasanie. Cand am inteles ca la NP ea este doar un simbol, si nicidecum Trupul si Sangele Mantuitorului (cum voiam eu sa cred), atunci mi-am dat "demisia" din adunare si am cerut intrarea in BO.
Cum am mai zis, ma fericesc in fiecare zi de pasul facut.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.01.2010, 22:22:41
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de Mani Vezi mesajul
Nici o suparare. La prima Slujba la care am participat, am remarcat adevarata inchinare la Sf. Treime. Frumusetea rugaciunilor Sf. Liturghii m-a uimit. Apoi am constatat ca inchinarea la icoane nu era idolatrie.
A urmat Slujba Bobotezei. Ascultam rugaciunile batranului preot si nu-mi credeam urechilor, asa ceva de frumos nu mai auzisem. Am constatat ca rugaciunile Utreniei si ale Vecerniei sunt Scriptura pura. Si la ce adancime!
Cand am citit mesajul asta, aproape mi-au dat lacrimile. Eu, ticalosul, nu pot sa spun: "la ce adancime sunt rugaciunile din Biserica". Sunt stana de piatra.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.01.2010, 21:26:49
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
nu pot sa spun: "la ce adancime sunt rugaciunile din Biserica". Sunt stana de piatra.
Fa-ti rost de textul Sf. Liturghii. Citeste cate putin, dar tot. Lasa cuvintele sa-ti intre in minte si apoi, de acolo, in inima. "Piatra" se va inmuia.

Mani

P.S. Cum se procedeaza ca sa obtin posta cu raspunsurile voastre?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.11.2010, 12:05:47
teo822010 teo822010 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2010
Mesaje: 1
Implicit ati putea sa ma ajutati prin trimiterea unui mic colet postal ??om handicapat batran

Draga familie, in asteptarea sosirii sfintelor sarbatori de iarna si a Craciunului si-n pragul sosirii iernii implacabile, ati putea sa ma ajutati prin trimiterea unui mic colet postal in care sa-mi puneti putin din putinul dumneavoastra, sa faceti o mica fapta buna pentru mine un neinsemnat om necunoscut, batran si handicapat ? Un mic colet (de vreo 2-3 kg) trimis prin posta, un ajutor minim cat de mic---chiar si foarte mic, spre exemplu posibilul colet constand in 1 kg de faina ...sau/si..... 1 kg de zahar ....sau/si... 1 kg de ulei ....sau/si.... 1 kg de orez.... sau/si...1 kg malaietc....sau/si.... o mica conserva de carne de 100 grame....... sau/si.......o felie mica de 200 grame de carne sau orice alt preparat de carne. Orice mi-ati putea trimite prin micul colet postal m-ar putea ajuta sa trec usor peste aceasta iarna sau am ce ma hrani pe parcul acestei ierni, cu orice fel de legume sau mic aliment puteti sa ma ajutati, orice mi-e de folos, orice m-ar bucura. In eventualitatea ca doriti date de contact: email ombatranhandicapat@yahoo.com
Va multumesc din suflet, Dumnezeu sa va ajute. Sunt handicapat gradul I cu handicap foarte grav locomotor (nu mint, pot proba cu acte emise de Inspectoratul Teritorial pentru Persoane cu Handicap), am varsta de 82 ani, sunt extrem de disperat si de saracit de criza aceasta infernala (niciodata nu m-am aflat in acest stadiu, in acest impas distrugator, intr-o situatie critica de cruda neajutoarare). A ca venit lunar doar indemnizatia de handicap, in jurul a 300 lei noi (am 2 operatii la stomac facute in luna octombrie a anului trecut, iau tratament continuu abia imi ajunge pensia pe medicamente). Asistentul meu personal (persoana care ma ingrijeste si care-mi da mancare, angajat fiind din partea statului de catre asistenta sociala ) nu si-a primit salariul de 3 luni (septembrie, octombrie, noiembrie 2010), precizez ca aproape in totalitate toti asistenti personali ai persoanelor cu handicap grav gradul I din toata tara sunt in aceasi situatie. Draga familie, nu va rog sa-mi dati bani, inteleg situatia financiara in care a ajuns cu totii, va vog din suflet sa ajutati cu putin din putinul dumeavoastra ca sa pot depasi aceste zile de iarna.
Va multumesc din suflet c-ati avut bunavointa sa-mi citi acest email, Dumnezeu sa va ajute.
Cu respect, va multumesc anticipat, eu un simplu si neinsemnat batran handicapat
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.11.2010, 10:34:07
s1c2h3m4i5d6t7 s1c2h3m4i5d6t7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit Viziunile pr.arsenie boca-despre sectari

http://www.youtube.com/watch?v=34mFlyZ0CDs
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.11.2010, 10:36:19
s1c2h3m4i5d6t7 s1c2h3m4i5d6t7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit Viziunile pr.arsenie boca-despre sectari

http://www.youtube.com/watch?v=34mFlyZ0CDs
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duhovnic in Targoviste ginye55 Preotul 4 09.12.2013 16:20:29
Exista reguli pentru un preot/calugar in vizita in alta biserica? sophia Biserica Ortodoxa Romana 10 24.07.2012 13:04:20
Colegă penticostală elom Secte si culte 225 21.08.2011 19:15:50
Studentii in biblie o alta ramura a sectelor none Alte Religii 9 16.10.2010 16:52:29