Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.09.2006, 02:01:58
teogtf teogtf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2006
Mesaje: 12
Implicit

Sunt ortodox pe stil vechi,pentru ca asa m-am nascut(1980).Si daca tot am intrat pe forum aici si am citi mai tot ce scrie am zis sa deschid acest subiect doar pentru cei care ar avea nelamuriri cu privire la ceea ce a fost si ceea ce este Biserica Ortodoxa pe stil vechi. Am citit si ceea ce este scris pe sit despre stil vechi, si m-am exprimat ca este gresit(dar asta nu are importanta,poate chiar nu s-a stiut).
As vrea sa mai adaug faptul ca Biserica pe Stil Vechi este ceea ce au tinut bunici nostri, si nu stiu daca putem zice ca e secta!Ar insemna ca ortodoxia din Sfantul Munte, Ierusalimul s.a. sunt secte, ceea ce nu cred ca e corect.
Asa ca astept intrebari(asta nu inseaman ca stiu sa raspund la toate) si o discutie pe aceasta tema!
In cazul in care o sa fiu sters, va doresc,discutii pline de adevaruri duhovnicesti in continuare!
"La inceput a facut Dumnezeu Cerul si Pamantul. Si pamantul era netocmit si gol."
  #2  
Vechi 28.09.2006, 19:41:29
camelia camelia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2006
Mesaje: 11
Implicit

Abia acum am gasit ceea c ai postat tu aici. Si eu sunt pe stil vechi si ma enerveaza cei care ne fac sectanti si stilisti dar............
  #3  
Vechi 29.09.2006, 09:35:56
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Am eu cateva intrebari:
1. Tainele Bisericii au ramas la fel la voi (toate) ?
1.Liturghia si celelalte slujbe sunt la fel toate ?
3.Ce parere aveti despre sfintii ortodocsi si despre duhovnicii ortodocsi care sa zic respecta stilul nou?

Daca se poate detaliat ...
  #4  
Vechi 30.09.2006, 00:13:01
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit



Asa-zisa biserica pe stil vechi este un grup schizmatic. Bisericile ortodoxe sunt autocefale, învatatura e comuna dar masuri ca reglemementarile calendaristice pot varia.

La Athos sau în Rusia s-a pastrat vechiul calendar dar nu si în România sau Grecia.


Ca schizmaticii sunt în ratacire ne-o arata întepenirea lor în preocuparea pentru respectarea unui sistem temporal, care cu siguranta îi abate de la adevarata viata duhovniceasca.

Cred ca si athonitii sau rusii sunt de acord ca acesti oameni sunt în neascultare, ratacire si pe calea pierzarii.
  #5  
Vechi 30.09.2006, 00:13:21
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Daca vreti sa aflati mai multe despre BOSV documentati-va in carti,sunt pentru toate categoriile de oameni.Un lucru vreau sa evidentiez aici,care ma si intriga,de altfel:de ce Sf.PASTI cade odata cu BOR,si asfel se decaleaza postul sf.Apostoli,care uneori este format doar dintr-o zi,practic dispare,ca sa nu mai spunem ca nu ar trebui sa existe post mai mic de 8 zile.Aici vorbesc de eroarea BOR,ei sunt care decaleaza sarbatorile fara sa poata justifica consecintele.Sincer,nu prea am rabdare sa scriu comentarii kilometrice.VA PUP!
  #6  
Vechi 30.09.2006, 00:23:59
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

"Traditie",nu spun ca nu ai dreptate,dar nu inteleg de ce Biserica Ortodoxa Romana nu si-a asumat responsabilitatea de-a lamuri poporul cu privire la decalajul sf.Pasti,asa cum ar fi trebuit sa se pozitioneze el odata cu asa zisa rectificare a calendarului,de ce au mutat repede Pastele odata cu Biserica Ortodoxa de Stil Vechi???,fapt care a determinat multe erori....
  #7  
Vechi 30.09.2006, 02:00:17
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
"Traditie",nu spun ca nu ai dreptate,dar nu inteleg de ce Biserica Ortodoxa Romana nu si-a asumat responsabilitatea de-a lamuri poporul cu privire la decalajul sf.Pasti,asa cum ar fi trebuit sa se pozitioneze el odata cu asa zisa rectificare a calendarului,de ce au mutat repede Pastele odata cu Biserica Ortodoxa de Stil Vechi???,fapt care a determinat multe erori....


Daca te-ai documenta, asa cum îndemni cu un mesaj înainte, ai afla motivul foarte simplu pentru care a pastrat data Pastilor: fiindca momentul tinerii ei este fixat canonic la un Sinod ecumenic.
  #8  
Vechi 30.09.2006, 16:07:14
camelia camelia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2006
Mesaje: 11
Implicit

unde va este postul Sf Apostoli mai astia neschiszmatici? Cine a mai pomenit post de 2 zile. Asta a fost fixat tot de Sf Parinti d c nu-l respectati?
  #9  
Vechi 30.09.2006, 19:13:38
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit



Cred ca nu stii ce înseamna schizmatic. Nu e o gluma, e la fel de rau cu ereticii numai ca aceia au si învatatura gresita, nu doar insubordonarea.

Sunteti înafara lui Hristos si a mântuirii.
  #10  
Vechi 30.09.2006, 20:59:15
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mai Traditie,ai ajuns si prooroc de-acum,cine esti tu sa spui cine se mantuieste si cine nu?????Pana la urma fiecare relicie garanteaza in felul ei cu modalitatile proprii de mantuire,care pretinde ca le-a cules din sf.scriptura sau mai stiu eu de unde.Hai ca de-acum esti extremist,auzi!,cei pe stil vechi sunt in afara lui Hristos!!Tu,probabil esti cel mai vrednic dintr pamanteni sa specifici acest lucru,sau cei care te-au initiat in tainele "dreptei credinte".Toate disputele acestea legate de credinta sunt niste tampenii,practic am uitat toti ce inseamna cu-adevarat credinta,si viata spirituala,in nici un caz nu are ca suport RAZBOIUL!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
Biserica Ortodoxa de Rasarit(Stil Vechi) Luly Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1170 17.12.2008 15:56:29
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 15:30:37