Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.03.2010, 19:43:15
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit Scriptura vie

Scriptura nu se invata la scoala ci aplicand-o in viata.
Domnul spune foarte clar 'Nu cine imi zice Doamne Doamne,ci cel ce face voia Tatalui Meu"intra in imparatie.
Daca tu citesti in scriptura "sa iti iubesti vrasmasii",dar in realitate nici macar nu vrei sa auzi de asta,la ce iti mai foloseste atunci intreaga invatatura?Domnul s-a adresat unor oameni vii,nu unor soareci de biblioteca.El s-a adresat de fapt tuturor oamenilor,si a vrut ca Cuvantul sau sa prinda viata in lume .
Aceasta e legea cea noua,care schimba fata lumii,acesta e Cuvantul lui Dumnezeu,aceasta e intelepciunea . Cuvantul lui Dumnezeu este atat de perfect si de ascutit,incat poate sa faca din cei mai mari pacatosi ,niste oameni iubiti de Dumnezeu.
Fara aplicarea cuvintelor scripturii , fara sa fii gasit macar cu o lacrima sau un strop de sudoare varsate din cauza ei ,fara sa suferi din cauza ei ,inseamna ca nu ai cunoscut puterea Cuvantului lui Dumnezeu coborata pe pamant.
Aceasta nu e teorie,e viata,si Biserica insasi se adapa din acest izvor.
Am citit despre sfinti care nu gustau hrana odihna si nici alta desfatare .Si m-am intristat vazand cat de departe sunt,si fara speranta.Dar cand am citit si ca din gura lor nu se auzea judecata , nu observatii nu contrazicere,ci doar dragoste de aproapele ,m-am linistit la loc .
Deci nici sfintii macar ,in toata sfintenia lor,nu au mers mai departe decat a implini Cuvantul lui Dumnezeu .
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.03.2010, 12:55:18
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

eu as mai spune ca multi nu o inteleg pentru ca nici nu cred 100% in Ea. de exemplu cineva imi spunea ca a vazut un reportaj fooarte interesant pe discovery in care prezenta cand maimuta a devenit om, si-mi spunea: foarte interesant si adevarat. si am intrebat: crezi in Dumnezeu? si mi-a raspus, un pic ofuscata de imbecilitatea intrebarii mele: NORMAL.... si am spus: cred ca-mi scapa acum unde scrie in Sfanta Scriptura de maimuta.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.03.2010, 22:01:57
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Ca sa întelegem Sf. Scriptura trebuie sa avem curatia copiilor (în pasajele mai simple) si întelepciunea Sfintilor Parinti (la unele pasaje mai adânci).

Scriptura nu este o carte de reguli inutile cum e curanul sau tora, ci este o carte care vorbeste despre natura intima omului, în parte despre natura lui Dumnezeu si despre felul cum legile existentei divine se manifesta în planul de existenta al omului. Poruncile si învatatura Noului Testament izvoraste din realitati ontologice ale existentei personale (umane si divine).
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.03.2010, 00:08:55
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Ca sa întelegem Sf. Scriptura trebuie sa avem curatia copiilor (în pasajele mai simple) si întelepciunea Sfintilor Parinti (la unele pasaje mai adânci).

(umane si divine).
Foarte bine ai punctat Traditie1 . Este esential ca lucrurile simple sa le luam asa cum sunt spuse (mai degraba sa le implinim decat sa le interpretam) ,iar lucrurile mai adanci ,sa le primim si pe acelea,dar sa ne lasam calauziti de intelepciunea sfintilor Parinti, care pot extrage mult mai multe intelesuri ,si mai ziditoare,decat poate le extrage mintea noastra limitata,si intunecata de propriile pacate.
Sa nu dispretuim nci intelegerea directa a mesajului,asa cum se aude ,stricandu-i farmecul ,dar nici deslusirile pline de har ,si intelesurile neasteptate si pline de ajutor,care se aud , de exempluy la fiecare predica de duminica.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.03.2010, 11:47:26
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Scriptura nu se invata la scoala ci aplicand-o in viata.
Asa este. Scriptura nu trebuie sa fie o carte asemenea altor carti, din biblioteca sau de pe birou, ci trebuie sa fie o carte pe care sa o "intrupam". Legea cea noua, nu a fost data pe table de piatra, nici pe hartie, ci pe "tablele de carne" ale inimii.

Imi vine acum in minte, gestul pe care l-a facut Sfantul Roman Melodul cand i-a fost revelat condacul Nasterii Domnului, atunci cand a trebuit sa inghita sulul de hartie pe care era scris imnul. Actul ne arata ca revelatia lui Dumnezeu nu trebuie sa ne ramana exterioara, ci sa devina una cu noi.

Acest lucru nu inseamna ca de astazi toti vom incepe a manca la propriu paginile Sfintei Scripturi. :)
Sa ne hranim insa duhovniceste din ea cat de des putem.

Last edited by Marius22; 04.03.2010 at 11:50:34.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.03.2010, 14:07:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Durerea este ca nu mergem la Scriptura ca la un loc de unde ne graieste Hristos. Mergem doar sa gasim niste informatii, sa memoram niste versete ... Scriptura nu se rasfoieste. Nu poti da o pagina spunand: "asta nu ma intereseaza", caci in fiecare cuvant e prezent Hristos. Asa ca atunci cand vom deschide Scriptura, sa avem credinta ca Hristos ne sta tainic in fata. E un mod sanatos de a citi Scriptura.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.03.2010, 15:27:50
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Pentru Origen citirea Sfintei Scripturi era asemanata cu Euharistia. Daca prin Euharistie Hristos patrunde in natura noastra cu insusi Trupul si sangele Sau- prin Scriptura patrunde prin cuvintele Sale.
Despre interpretarea Sfintei scripturi ioata ce ne recomanda sfantul Maxim Marturisitorul: "e nevoie de multa stiinta(duhovniceasca)pentru ca inlaturand mai intai cu grija valurile literelor care acopera Cuvantul, sa putem privi cu mintea dezvaluita pe Cuvantul Insusi, stand de Sine si aratand in Sine limpede pe Tatal, atata cat e cu putinta , oamenilor."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.03.2010, 16:19:20
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Am citit Sfanta Scriptura integral de vreo sapte ori...
Am ajuns sa imi formez niste opinii provizorii, cu caracter relativ general:

a) Ca intotdeauna lucrurile sunt mult mai complexe decat par la prima vedere.
b) Ca interpretarile ad literam sunt extrem de paguboase. Interpretarile oricum difera mult de la o epoca la alta.
c) Conteaza foarte mult traducerile, caci cuvintele pot avea tare multe nuante si intelesuri, mai ales in ebraica veche. Nu putem face abstractie si de epocile si de contextul istoric general in care au fost scrise diferitele carti componente.
d) Esential pentru noi este sa aplicam invataturile de acolo per ansamblu.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.03.2010, 00:45:22
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Durerea este ca nu mergem la Scriptura ca la un loc de unde ne graieste Hristos. Mergem doar sa gasim niste informatii, sa memoram niste versete ... Scriptura nu se rasfoieste. Nu poti da o pagina spunand: "asta nu ma intereseaza", caci in fiecare cuvant e prezent Hristos. Asa ca atunci cand vom deschide Scriptura, sa avem credinta ca Hristos ne sta tainic in fata. E un mod sanatos de a citi Scriptura.
Hristos vorbeste si aici?:
52. Să alungați de la voi pe toți locuitorii țării și să stricați toate chipurile cele cioplite ale lor, toți idolii lor cei turnați din argint și toate înălțimile lor să le pustiiți.
53. Să luați în stăpânire pământul și să vă așezați acolo, căci vă dau în stăpânire pământul acesta.
54. Să împărțiți pământul prin sorți la semințiile voastre: celor mai mulți la număr să le dați parte mai mare, iar celor mai puțini la număr să le dați parte mai mică; fiecăruia unde-i va cădea sorțul, acolo să-i fie partea, după semințiile părinților voștri.
55. Iar dacă nu veți alunga de la voi pe locuitorii pământului, atunci cei rămași din ei vor fi spini pentru ochii voștri și bolduri pentru coastele voastre și vă vor strâmtora în tara în care veți trăi.
56. și atunci vă voi face vouă ceea ce aveam de gând să le fac lor".
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.03.2010, 10:46:47
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Iar daca o citim si tot nu o intelegem, este pentru ca o citim cu mandrie, fara smerenie.

Nu poate intelege Evanghelia acela care nu are Duhul lui Hristos, ci duhul lumii sau al unei culturi izolate de Dumnezeu.
Asa-i Windorin, Scriptura si mai ales Evanghelia se intelege cu Duhul Lui Isus, ptr care trebuie sa staruim in rugaciune, plini de ravna fata de D-zeu, motivatia trebuie sa fie buna, personala, smerita, deoarece Domnul cunoaste inima.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum intelegem pocainta matad Despre Sfanta Scriptura 5 17.03.2009 12:34:48
Sola Scriptura?? danyel Despre Sfanta Scriptura 16 02.07.2008 22:58:50