Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 29.11.2007, 16:15:20
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Ne certam ca prostii... Scuzati-mi cuvantul, dar asa cred eu.

Doamne ajuta tuturor!
  #272  
Vechi 29.11.2007, 17:16:31
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

pravoslavia, n-ai tu de-a face cu caterisitul Ioan Preoteasa si a lui biserica a rusilor albi sau cum si-o mai zice? dupa cum vorbesti asa se pare...
  #273  
Vechi 29.11.2007, 20:09:48
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

pravoslavia..judeci cam mult..nu mi-ai raspuns la intrebare sunt primiti dragii de preoti ai vostri sa slujeasca Sfanta Sfintelor??????Hai sa privim barna din ochiul nostru....sa nu generalizam sunt oameni si neoameni peste tot in tyoate cultele de ce incerci sa pacalesti poporul cu calculatorul?:)
  #274  
Vechi 29.11.2007, 23:57:13
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

eu nu stiu cum de nu stit ca preotii de pe stil vechi sunt mai primiti decat cei de pe nou sas slujeasca.
Ex: Danion (e pe forum un link cu conferinta) spune ca a fost cu cativa preoti in Rusia si ca a trebuit sa zica celor de acolo ca sunt pe vechi ca sa ii lase sa slujeasca impreunca cu ei.
In Ierusalim PS Pahomie(Dumenezeu sa-l ierte) cand a fost in pelerinaj de Pasti, a fost rugat de clericii care slujeau sa slujeasca la Mormantul Sfant impreuna.
Fostul Patriarh al Ierusalimului, Diodor, a tinut o predica celor de pe vechi din Grecia. http://www.crucea.ro/?p=557
Citeste documentul de la adresa de mai sus si spune-mi si mie urzicuta ce trebuie sa inteleg din documentul ala?(ca eu sunt cam incuiat la minte nu ma prind unde-i schisma).Chiar astept un reply.
  #275  
Vechi 30.11.2007, 15:04:23
Pravoslavia Pravoslavia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.11.2007
Mesaje: 27
Implicit

Stii cum a fost faza cu PF. DIODOR? Dupa ce a murit, au inceput si grecii sa se laude! Sa fim seriosi... nu se complica Diodor sa faca asa ceva... Este evident ca, dupa moartea unui mare Patriarh, cei ce nu au asemenea duhovnici, incep sa se laude... Saracul Prea Fericit Diodor, nu are gura ca ar fi vorbit...
Realitatea este urmatoarea: PF. Diodor a efectuat o vizita la Manastirea Sf. Kiprian si Iustina si, au facut niste poza cu el, nici macar in vesminte arhiereesti, si cu toate acestea, BOSV a afirmat ca ar fi liturghisit, cu toate ca nu exista un act ofocial de comuniune intre PF. Diodor si BOSV, nu exista nici macar o filmare video. Daca ne-am lua dupa Sfintele Canoane, Biserica Ortodoxa de stil Vechi din Grecia a cazut sub anathema, caci, dupa cum bine stim, PF. Diodor era ecumenist!!! Deci, cine mai slujeste cu Biserica Ortodoxa de stil vechi din Grecia cade sub anatema! Pai... ce inseamna asta? Cand pro cand contra ecumenism? Nupa cum ne convine? Nu! Daca asa zic Sfintii parinti sa nu se slujeasca, apai sa nu sa slujeasca!!!!!! Eu nu sunt pe sitil vechi si nici nu admit ca vreunul din Misiunea Pravoslavia sa fie, pentru ca avem motive temeinice si nu vrem sa la facem publice. Cu alte cuvinte, nu ne impresioneaza nici ce se speculeaza in favoarte stilismului si nici contra lor! Noi am recunoscut Biserica Ortodoxa de stil vechi pana in anul 2005, fapt determinat de niste probleme de canonicitate a ierarhiei s.v. ( si nu este vorba de IPS. Galaction, sau de Sf. Glicherie)! Aceste probleme sunt tinute strict secret de catre cativa membri PRAVOSLAVIA, care au obligatia de a nu le destainui pana cand Biserica Ortodoxa de stil Vechi nu afirma ceva contra comunitatii pravoslavnicilor crestini misionari din Romania, cand vom actiona si noi! Totul este destul de serios! Sfatul nostru ar fi: Cei care nu aveti tangente cu BOSV, bine ar fi sa nu mai afirmati nimic contra lor, pentru ca la noi (la stil nou) este mult mai mare caderea!!!!
  #276  
Vechi 30.11.2007, 17:17:58
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Pravoslavia... :(
stii tu ce stii... si ma bucura faptul ca realizezi anumite chestii pe care altii le trec cu vederea, le minimalizeaza sau pur si simplu refuza sa le inteleaga.
insa ce-ai spus ultima oara mi-a lasat un gust amar... si iti zic si de ce.

Citat:
Aceste probleme sunt tinute strict secret de catre cativa membri PRAVOSLAVIA, care au obligatia de a nu le destainui pana cand Biserica Ortodoxa de stil Vechi nu afirma ceva contra comunitatii pravoslavnicilor crestini misionari din Romania, cand vom actiona si noi!
1. ADEVARUL NU ESTE TINUT IN TAINA. aici nu incurcam mantuirea cu santajul sau amenintarea, cum vrei sa-i spui. nu ne jucam cu mantuirea! e un fel de puerilism: "daca ma spui, te spun"... hai sa fim seriosi. am observat ca te duce mintea; de ce nu reanalizati situatia? nu-l mai tineti secret si marturisiti adevarul pt a-l cunoaste si ceilalti pt ca

2. A IUBI PE APROAPELE INSEAMNA, printre altele, A-I SPUNE ADEVARUL. daca il iubesti ajuta-l sa se mantuiasca; nu-l lasa pe calea stramba din cauza unor interese proprii...

  #277  
Vechi 30.11.2007, 20:27:06
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pravoslavia
Stii cum a fost faza cu PF. DIODOR? Dupa ce a murit, au inceput si grecii sa se laude! Sa fim seriosi... nu se complica Diodor sa faca asa ceva... Este evident ca, dupa moartea unui mare Patriarh, cei ce nu au asemenea duhovnici, incep sa se laude... Saracul Prea Fericit Diodor, nu are gura ca ar fi vorbit...
Realitatea este urmatoarea: PF. Diodor a efectuat o vizita la Manastirea Sf. Kiprian si Iustina si, au facut niste poza cu el, nici macar in vesminte arhiereesti, si cu toate acestea, BOSV a afirmat ca ar fi liturghisit, cu toate ca nu exista un act ofocial de comuniune intre PF. Diodor si BOSV, nu exista nici macar o filmare video. Daca ne-am lua dupa Sfintele Canoane, Biserica Ortodoxa de stil Vechi din Grecia a cazut sub anathema, caci, dupa cum bine stim, PF. Diodor era ecumenist!!! Deci, cine mai slujeste cu Biserica Ortodoxa de stil vechi din Grecia cade sub anatema! Pai... ce inseamna asta? Cand pro cand contra ecumenism? Nupa cum ne convine? Nu! Daca asa zic Sfintii parinti sa nu se slujeasca, apai sa nu sa slujeasca!!!!!! Eu nu sunt pe sitil vechi si nici nu admit ca vreunul din Misiunea Pravoslavia sa fie, pentru ca avem motive temeinice si nu vrem sa la facem publice. Cu alte cuvinte, nu ne impresioneaza nici ce se speculeaza in favoarte stilismului si nici contra lor! Noi am recunoscut Biserica Ortodoxa de stil vechi pana in anul 2005, fapt determinat de niste probleme de canonicitate a ierarhiei s.v. ( si nu este vorba de IPS. Galaction, sau de Sf. Glicherie)! Aceste probleme sunt tinute strict secret de catre cativa membri PRAVOSLAVIA, care au obligatia de a nu le destainui pana cand Biserica Ortodoxa de stil Vechi nu afirma ceva contra comunitatii pravoslavnicilor crestini misionari din Romania, cand vom actiona si noi! Totul este destul de serios! Sfatul nostru ar fi: Cei care nu aveti tangente cu BOSV, bine ar fi sa nu mai afirmati nimic contra lor, pentru ca la noi (la stil nou) este mult mai mare caderea!!!!
Pravoslavia:
daca ati recunoscut BOSV pana in 2005 poate erati parte din ea (sau poatre nu).
De aceea e bine sa spuneti lumii cine sunteti si ce e rau cu BOSV din 2005.
Daca ati recunoscut BOSV pana in 2005, stiti ca dupa 1924 preotii incercau sa discute cu arhireii acelei vremi problema calendarului.Spuneau la toata lumea ce nu-i bine cu calendarul.
Spuneti si voi si va faceti marturisitori; nu incercati sa ne santajati ca va pierdeti caracterul de crestini.
Eu unu cred ca aveti ceva cu noii arhierei.Oricum vrem parerile voastre.
  #278  
Vechi 30.11.2007, 20:41:32
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

In legatura cu PF Diodor eu nu stiu ce s-a intamplat acolo. Pur si simplu am citit documentul (practic am ascultat predica unui Patriarh care nu ne-a facut schismatici). Chiar nu ma laud cu cunostinte de teologie, dar despre Biserica de stil vechi am cautat pana in panzele albe (si mai caut). Asta nu inseamna ca le stiu pe toate despre stil vechi, ci doar am auzit multe despre stil vechi, si mai ales despre problema calendarului, si nu imi "revin cu picioarele pe pamant" asa repede pentru simplu motiv ca cei mari ai lumii nu ne recunosc si nu slujesc cu noi. Gasiti si voi un motiv mai intemeiat ca sa avem ce discuta.
  #279  
Vechi 01.12.2007, 13:12:18
Pravoslavia Pravoslavia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.11.2007
Mesaje: 27
Implicit

Dragul meu konstantinos, in primul rand te anunt ca unii dintre noi au fost parte din BOSV. Cazul cu patriarhul ecumenist Diodor ne-a shocat forte mult, pentru ca stil vechi isi fac publicitate pe seama unui eretic mort. Stim cu totii ca Diodor slujea cu Ereticii la ierusalim, cum a facut si in anul 2000. Este Bine sa stii si tu, ca intre membri ai confesiunilor de toate felurile, s-a aflat si IPS. Kiprian din Grecia, dar nu a fost primit sa slujeasca. Fapta lui a fost considerata o tendinta de ecumenism! Sa ne gandim ce s-ar fi intamplat daca ar fi slujit, caci cu intentia asta s-a si dus acolo. Pe tema aceasta este mult de discutat si nu putem acum. Deci, daca in 2006 au slujit o simpla aghiasma la Ierusalim BOSV a Sf. Ioan Maximovici cu PF. Alexei, Slatioara si Grecii au zis ca este Biserica Schismatica, pentru ca a slujit o aghiasma. Bun! Dar nu asta a fost tendinta rusilor din Sant Francisco; pe cand a stilului vechi din Grecia a fost de a sluji! Deci; ce facem, declaram schismatici pe cine vrem noi? Asa face Slatioara si Kiprian. Cine ii aproba este bun, cine nu ii aproba este schismatic. Credema ca nu mai sunt niciunul ca Sf. Glicherie... Daca vrei sa stii ceva din noi suntem impotriva slatioristilor, ei bine iti zic doar putin: Tendinta de intrare in ecumenism prin Kiprian; formarea unor povesti nebunesti in legatura cu moartea lui Miron Cristea; habotnicia pentru calendar; cotonogeala monahilor din slatioara de catre Ep. Sofronie, precum si a maicilor din Braditel; curvia practicata in majoritatea manastirilor (cazuri in care multi monahi isi aduc menajere in chilii); inventarea povestilor cu existenta trupului Sf. Glicherie, chiar daca el este numai oase (este sfant pentru martiraj, iar slatioristii se folosesc pentru gologani); Vlasie are o menajera "maicuta" inca din tinerete (ori calugar si osteneala, ori ne laudam ca suntem stil vechi ca sa para frumos in ochii naivilor?); amesteca lumanarile cu parafina, si sustin ca Sf. Canoane prevad ca nu se admit alt fel de lumanari decat cele din ceara curata; isi tund bustatile si isi rotunjesc barbile episcopii si clericii, si tot ei sustin ca cine se atinge de un fir de barba sunt caterisiti... este mult mai mult de vorbit in aceasta privinta!
Noi, Misiunea Pravoslavia, tindem spre infiintarea unei comunitati care cu adevarat sa respecte canoanele, nu doar sa vorbeasca din canoane. Nu este deloc indicat ce fac "stilistii" (scuzati expresia) in zilele noastre... cum de altfel, la manastirea Sf. Treime din Galati se curveste ca in "vestul salbatic" si multi crestini stiu asta, provocandu-se sminteala mare. Cand a intervenit Pr. Arhim. Teofilact in scopul de ai caterisi, Vlasie a zis: "daca nu esti in stare sa tii cu obstea, sa lasi pe altul sa fie staret!" Cu toate ca PR. Teofilact voia sa se pazeasca Sfintele Canoane. Mai mult; monahii pleaca din manastire cand vor si cum vor; participa la festivitati impreuna cu mirenii si se imbata "muci" (Scuzati expresia) curvind cu tot ce prind in mana. Cred ca nu asta au zis Sfintii Parinti... Aceeasi situati se pentrece la multe manastiri din tara, cat si din strainatate, pe stil vechi. Asta este stilul vechi din zilele noastre... Unde este Sf. Glicherie; ca el cu siguranta ii caterisea pe majoritatea... ??? Bun!
Astea sunt o parte pentru care a aparunt Misiunea Pravoslavia; iar pr. arhim. Teofilact a fost primul care ne-a zis: "sa faceti misiune, ca... acum au cazut din credinta si cei alesi; sa reinviati ceea ce a lasat Sf. Parinti!". Asa vom si face, parinte Teofilact! o sa inti respectam cu desavarsire sfatul! Dumnezeu sa te odihneasca cu dreptii, ca dreptate ai voit, si rau ai fost considerat de cei nedrepti! Dumnezeu sa te mantuiasca, pentru ca ne-ai blagoslovit cu cel mai mare dar, cu Misiunea PRAVOSLAVIA"! AMIN!
  #280  
Vechi 01.12.2007, 13:34:31
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

gata, stiu cite esti! cel putin stiu de unde sa te iau. stiu cine a mai adus "argumentele" astea... de aceea nici nu stau sa te contrazic...
pana la urma, cine vrea sa creada, sa creada; cine nu, nu; si cine vrea sa cerceteze, sa cerceteze si se va lamuri.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07