Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 09.12.2006, 08:43:51
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Pt Grigorie:


Taina Botezului este foarte bine explicata in Molifternic. Acolo spune clar cum trebuie savarsita Sf Taina a Botezului: prin cufundare. De precizat este ca toate Molifternicele tiparite cu binecuvantarea IPS-lor din BOR spun clar acest lucru: botezul se face prin trei afundari. In caz de urgenta si copilul e pe moarte, se poate boteza prin stropire, cu pamant sau numai prin cuvant("Se boteaza robul lui Dumnezeu (N) in Numele Tatalui, a Fiului si a Sfantului Duh . Amin").Daca copilul moare, botezul este valabil. Dar daca copilul traieste, trebuie sa i se faca botezul complet, adica cu toate rugaciunile si prin cele trei afundari. Mantuitorul a spus: "Cel ce nu se boteaza din apa si din Duh , acela nu va intra in Imparatia lui Dumnezeu".
  #72  
Vechi 09.12.2006, 09:07:03
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Citand Grigorie:

Desi trebuie spus ca este o anomalie ca in Romania sa existe doua structuri bisericesti distincte, incalcand canoanele apostolice.


Da , se incalca canoanele apostolice referitoare la calendar si la postul Sf Apostoli(in BOR).


Referitor la bigotism...Daca o mama are un fiu care in post mananca lapte, oua, carne si ea nu mananca, inseamna ca ea e fanatica, habotnica? Nu prea cred... Eu zic ca acea mama nu face altceva decat sa respecte randuielile Sf Parinti referitoare la Posturile de peste an.


In vechime se accepta in situatii de urgenta si botezul prin stropire.In vremurile noastre, unele practici catolice au fost imprumutate de unii ortodocsi din zonele de interferenta (de granita).La noi in Banat si Crisana, din cate am auzit (zvonuri).


Zvonuri? Nu cred. Am vazut la televizor cum unul din membrii Sf Sinod al BOR (nu-i mai retin numele)a oficiat botezul prin stropire. Ce exemplu da acel Arhiereu la preotii tineri? La televizor a dat botezuri prin stropire oficiate de preoti. Asa ca nu cred ca la vremea actuala mai sunt zvonuri, ci sunt realitati. Si daca se continua asa, se va ajunge ca in occident: exceptiile se transforma in reguli.
  #73  
Vechi 09.12.2006, 09:33:26
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Iata explicarea in DEX a cuvantului Botez:


BOTÉZ ~uri n. Ritual creştin de primire în rândul credincioşilor a unui nou-născut, constând în afundarea lui în apă sfinţită şi în atribuirea unui prenume.


Si DEX-ul da definitia clara a botezului.
  #74  
Vechi 09.12.2006, 10:16:50
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Citand irina77

nu vom alege singuri, cu siguranta vor fi preoti care sa refuze unirea cu catolicii (daca se va face cu amestecarea credintelor, nu cu trecerea catolicilor la Ortodoxie), dar nici la stilisti nu vor merge. Nu ne duceti grija noua. Iar treba cu revolta suna cel putin ciudat.



Sa stii ca majoritatea oamenilor pe stil nou stiu care este adevarul si spre ce se indreapta ortodoxia de la ora actuala. Daca BOR se va apleca mult mai mult spre Biserica Catolica, atunci nu stiu ce se va intampla... Dar o revolta se poate intampla. In Rusia a fost introdus calendarul gregorian pentru foarte putin timp deoarece Patriarhul de atunci a facut aceasta de unul singur. Afland de cele petrecute, credinciosii s-au revoltat iesind in strada si protestand. Dupa acest protest s-a revenit la calendarul iulian. Deci e posibil sa se intample si la noi acest lucru.


De unde stii tu ca crestinii de pe stil nou nu vor veni la stilul vechi? Ai facut un sondaj de opinie? De ce vb in numele tuturor? Eu sunt sigur ca sunt care vor veni la ortodoxia adevarata, dar sunt si care nu vor veni. Sunt constient de asta. Dar nu cred ca toti vor alege catolicismul in locul ortodoxiei... daca va fi asa (toti sa aleaga catolicismul), atunci am dat prilej dusmanilor(masoneriei) sa rida de noi.
  #75  
Vechi 09.12.2006, 10:26:25
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Cititi cu atentie!!!


E important sa amintim ca ideea unificarii tuturor religiilor s-a conturat mai cu putere inca de la Chicago(1893) si Paris(1900). Masoneria a propus sa se faca un Congres al tuturor religiilor, pentru a promova "o religie universala, acceptata de popoare de toate culturile si traditiile.", asa cum Loja Marelui Orient a declarat inca de la mijlocul sec. al XIX-lea. La 27 octombrie 1986, papa Ioan Paul al-II-lea a adus la realitate acest proiect al masoneriei. El a primit in bazilica Sfantului Francisc ,in Assisi, pe reprezentantii marilor religii ale lumii pentru a se ruga impreună. Locul rezervat lui Dalai Lama era chiar altarul central, unde Dalai Lama a instalat o statuie a lui Buda. Episcopii catolici au vazut statuia si nu au spus nimic… Un an mai tarziu evenimentul s-a repetat la Biserica Santa Maria din Trastavere, in Roma, spre satisfactia masonilor, care si-au publicat victoria in ziarul "Hiram" scos de Loja Marelui Orient. Masonul F.M.Marsaudon scria: "Catolici, Ortodocsi, protestanti, evrei, musulmani, hindusi, budisti, liber-cugetatori, pentru noi nu sunt decat porecle; francmasoneria este numele intregii familii."


Citat din:
[link=http://www.geocities.com/levitki/opinii/catolicii.html ]
  #76  
Vechi 09.12.2006, 10:50:13
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Nu se precizeaza nicaieri faptul scufundarii totale.Cred ca nu e important acest lucru.Daca copilul este afundat pana la gat in cristelnita si pe crestet i se toarna de catre preot este suficient ca botezul sa fie valid.Nu e cazul sa devenim supercorecti(cum spunea parintele Serafim Rose)cu unele si sa uitam de altele(cum ar fi dragostea,mila)
  #77  
Vechi 09.12.2006, 11:15:33
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Prin cufundarea totala nu suntem supercorecti, ci corecti, deoarece respectam randuielile bisericesti.

"Cel ce nu se boteaza din apa si din Duh , acela nu va intra in Imparatia lui Dumnezeu"


In ceea ce spune Mantuitorul ("Cel ce nu se boteaza din apa si din Duh") este destul de clar. "Din apa" inseamna sa fie complet afundat. Daca spunea Mantuitorul "Prin apa" se poate intelege ambele cazuri: afundat complet sau nu(prin stropire sau turnare). Dar a spus clar sa inteleaga toti: "Din apa" adica prin afundare completa.


In randuiala Sf Botez se spune asa: "Botezul sa se faca prin trei afundari. Asa cum Mantuitorul a stat in mormant trei zile si apoi s-a sculat din morti, asa si botezul se face prin trei afundari". Daca Botezul e oficiat prin afundarea partiala a corpului pana la gat, inseamna ca preotul respectiv e de acord ca Mantuitorul a stat trei zile in mormant, dar cu capul afara... Ceea ce e total eronat...



Se pare ca nu stii ce semnificatie are cuvantul afundare.
Iata ce spune DEX-ul cu privire la cuvantul afundare:


A SE AFUNDÁ mă afúnd intranz. 1) A se lăsa la fund; a intra cu totul (într-un lichid, într-o substanţă moale etc.); a se cufunda. 2) A pătrunde adânc cu mintea. 3) fig. A se face nevăzut; a dispărea; a se cufunda. /<lat. affundare
  #78  
Vechi 09.12.2006, 18:11:30
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Luly
Pt maria55

de ce lumina vine la Pastele nostru indiferent cum ar schimba data Biserica ?



Dupa 1924, BOR a oficiat Pastele dupa calendarul gregorian(in 1926 si 1929). Oficierea dupa calendarul nou a dus la serbarea Pastelui inainte de evrei si odata cu catolicii(in 1929). Biserica are legi bine puse la punct cu privire la serbarea Sf Pasti. Din cauza schimbarii calendarului s-au incalcat doua din cele trei reguli de serbare a Pastelui. Din acest motiv, BOR a revenit de la serbarea Pastelui dupa calendarul gregorian(Pashalia noua) la serbarea acestuia dupa calendarul iulian, vechi (Pashalia veche).


Deci, Sf Lumina nu vine nici la Pastele vostru nici la al nostru , ci la Adevarata Ortodoxie care serbeaza sarbatorile dupa calendarul iulian. DECI Sf Lumina vine doar dupa calendarul iulian si nu dupa alt calendar.
Lumina de fapt nu are treaba cu ziua an sine ci cu antelepciunea sau constiinta adevarata.EA face diferenta antre oameni.Oricum ar fi asezata ziua important este ce se manifesta an sufletul omului.Neam atasat atat de niste dogme ancat nu mai vedem adevarata lumina care nea fost adusa de Domnul Nostru.A coborat pe pamant sa ne elibereze de dogme si noi tot an ele ne bagam.Daca tu crezi ca faptul ca aprinzi o lumanare asta anseamna sa vina lumina la tine e grav.Lumina coboara asupra omului indiferent de zi sau luna daca nu ma crezi antreba pe orice cunoscator al religiilor.
  #79  
Vechi 09.12.2006, 18:29:40
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Luly
Prin cufundarea totala nu suntem supercorecti, ci corecti, deoarece respectam randuielile bisericesti.

"Cel ce nu se boteaza din apa si din Duh , acela nu va intra in Imparatia lui Dumnezeu"


In ceea ce spune Mantuitorul ("Cel ce nu se boteaza din apa si din Duh") este destul de clar. "Din apa" inseamna sa fie complet afundat. Daca spunea Mantuitorul "Prin apa" se poate intelege ambele cazuri: afundat complet sau nu(prin stropire sau turnare). Dar a spus clar sa inteleaga toti: "Din apa" adica prin afundare completa.


In randuiala Sf Botez se spune asa: "Botezul sa se faca prin trei afundari. Asa cum Mantuitorul a stat in mormant trei zile si apoi s-a sculat din morti, asa si botezul se face prin trei afundari". Daca Botezul e oficiat prin afundarea partiala a corpului pana la gat, inseamna ca preotul respectiv e de acord ca Mantuitorul a stat trei zile in mormant, dar cu capul afara... Ceea ce e total eronat...



Se pare ca nu stii ce semnificatie are cuvantul afundare.
Iata ce spune DEX-ul cu privire la cuvantul afundare:


A SE AFUNDÁ mă afúnd intranz. 1) A se lăsa la fund; a intra cu totul (într-un lichid, într-o substanţă moale etc.); a se cufunda. 2) A pătrunde adânc cu mintea. 3) fig. A se face nevăzut; a dispărea; a se cufunda. /<lat. affundare
Tu crezi ca un om daca nu e botezat si este un om bun Dumnezeu no sal primeasca an amparatia Lui?Daca crezi asta anseamna ca nu antelegi ceea ce spune Domnul.Atunci ce rost mai au cuvintele sati iubesti dusmanii?Dar cum o sa boteze un preot un om an Duh asta cred ca ar fi cam greu nu crezi?
  #80  
Vechi 09.12.2006, 18:36:41
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Luly
am gresit anul decesului Sf Glicherie Marturisitorul.... El a decedat in anul 1985. Imi cer scuze...:)
Ce greseala ai facut!Tu crezi ca pe Sfant asta al intereseaza sa tii tu minte aceste date sau sa antelegi ceea ce ancearca si el sa anvete?Esti o inciclopedie de date.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07