Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.09.2008, 23:12:07
violeta9 violeta9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2008
Mesaje: 5
Implicit

Doamne ajuta, scuzati-mi indrazneala, dar ma intreb cum ar fi mai bine sa se imbrace o fata? Biblia ne invata ca femeia trebuie sa poarte fusta lunga, iar barbatul sa poarte pantaloni, dar avand in vedere cum se imbraca mai toti tinerii in ziua de azi, treci mai bine neobservata ca fata,de ex intr-o scoala sau pe strada, intr-o pereche de pantaloni simpli decat intr-o fusta lunga pe care ar trebui sa o porti zilnic.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.09.2008, 23:14:51
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Te rog, imi dai si mie citatul din Biblie unde scrie ca barbatul trebuie sa poarte pantaloni si femeia fusta lunga? Dar sa fie din Biblia veche cea scrisa cu mii de ani in urma...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.09.2008, 23:19:09
pr.marius pr.marius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 19
Implicit

Violeta, imbraca-te cu gust si decent si roaga-te mult. Incet, incet, odata ce ti se vor clarifica anumite lucruri despre identitatea ta ca si crestin, vei vedea ca se vor opera schimbari semnificative: atat de mentalitate cat si de vestimentatie. Spovedeste-te si te impartaseste. Sa ai o viata duhovniceasca constanta si cauta un duhovnic bun. Fa ordine in sufletul tau cu ajutorul lui si ti se vor limpezi multe aspecte. Cu bine, Pr. Marius
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.09.2008, 09:19:10
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de violeta9
Doamne ajuta, scuzati-mi indrazneala, dar ma intreb cum ar fi mai bine sa se imbrace o fata? Biblia ne invata ca femeia trebuie sa poarte fusta lunga, iar barbatul sa poarte pantaloni, dar avand in vedere cum se imbraca mai toti tinerii in ziua de azi, treci mai bine neobservata ca fata,de ex intr-o scoala sau pe strada, intr-o pereche de pantaloni simpli decat intr-o fusta lunga pe care ar trebui sa o porti zilnic.
Pantalonii au aparut tarziu in Europa,in Orient toata lumea purta"fusta",iar roamnii preferau fusta mini:D,legionarii mai ales.Asta cu imbracaminteachiranu trebuie sa faci asa o mare scofala din ea.Daca ai vrea sa te imbraci ca acum 1000 de ani,chiar ca ar rade toti de tine.Apoi,trebuie sa ai si tu gustul tau la imbracaminte,sa-ti placa anumite haine,anumite stiluri,chestii de-astea femeiesti.Acum,eu iti spun din exeperienta cu o fusta lunga nu inseamna o femeie mai cuviinciosa,ci de cele mai multe ori o femeie care vrea sa ascunda mai multe:D.Nu este aici vb de exhibitionism,ci de faptul ca,iti spun cu sinceritate,o femeie care face atata caz ca se imbraca cu fusta lunga,ca poarta batic,ca mai stiu eu ce,automat se plaseaza pe sine insusi in postura de femeie cuviincioasa,iar pe celelalte de femei usoare.
Eu,cu fosta mea prietena am avut multe discutii pe aceasta tema,pt ca si ea purta mai tot timpul fusta lunga,desi nu era nici ipocrita,nici genul de falsa evlavioasa.Avea acasa mai multe haine altfel,tot felu de rochite super,pantaloni cu mult bun gust,insa nu le purta,pt ca credea ca o fata trebuie sa se imbrace cu fusta lunga,neagra si asa mai departe.Apoi m-a intrebat cum i-ar sta in-tro rochita ,ceva mai scurta,cu bretele,care ii arata un trup superb,apoi inaltele,in pantaloni,si pana la uram a renuntat cu totul la fustele lungi,care sincer iti spun,o aratau din alt secol.Acum,cand ne mai intalnim,ne amintim de hainele ei vechi si radem copios de cum se imbraca.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.09.2008, 09:33:54
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Violeta, imbraca-te cu gust si decent si roaga-te mult. Incet, incet, odata ce ti se vor clarifica anumite lucruri despre identitatea ta ca si crestin, vei vedea ca se vor opera schimbari semnificative: atat de mentalitate cat si de vestimentatie. Spovedeste-te si te impartaseste. Sa ai o viata duhovniceasca constanta si cauta un duhovnic bun. Fa ordine in sufletul tau cu ajutorul lui si ti se vor limpezi multe aspecte. Cu bine, Pr. Marius

Fumos spus si mare adevar in toate Pr.Marius
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.09.2008, 16:50:22
violeta9 violeta9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2008
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Te rog, imi dai si mie citatul din Biblie unde scrie ca barbatul trebuie sa poarte pantaloni si femeia fusta lunga? Dar sa fie din Biblia veche cea scrisa cu mii de ani in urma...
sincer, nu cunosc citatul din Biblie, ci doar am auzit, si am presupus ca de acolo se stie, si doar am pus o intrebare,eu port pantaloni in fiecare zi, dar in Biserica nu poti zice ca tb sa te imbraci la fel, ci intr-o fusta lunga si ceva cu care sa-ti acoperi capul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.09.2008, 17:04:42
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de violeta9
Citat:
În prealabil postat de silverstar
Te rog, imi dai si mie citatul din Biblie unde scrie ca barbatul trebuie sa poarte pantaloni si femeia fusta lunga? Dar sa fie din Biblia veche cea scrisa cu mii de ani in urma...
sincer, nu cunosc citatul din Biblie, ci doar am auzit, si am presupus ca de acolo se stie, si doar am pus o intrebare,eu port pantaloni in fiecare zi, dar in Biserica nu poti zice ca tb sa te imbraci la fel, ci intr-o fusta lunga si ceva cu care sa-ti acoperi capul.
Filme de epoca ai vazut? Filme religioase, adica, inspirate din epoca in care Domnul nostru Iisus Christos a fost, ca om pe pamant?
Daca cineva spune ca apostolii din acea vreme tineau legatura intre ei prin telefoane mobile, tot asa ai crede?
Cred ca unii oameni nu au logica de loc, nu realizeaza ca fiecare lucru are un istoric al lui si ca a aparut pe o anumita treapta de evolutie a omenirii.
Crezi ca pasa cuiva cum te imbraci si cum intri in biserica? Principalul e ca tu sa te simti bine. Credinta o simti/o porti in suflet, nu ti-o arati in imbracaminte.
Iar imi vine sa intreb cine a scris ca trebuie sa port fusta lunga si batic pe cap?
Sa stii, draga mea, preotii adora persoanele supuse si naive, persoane care sunt usor de mintit, de exploatat si de manipulat.
Si in biserica este exact ca si in politica.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.09.2008, 20:58:21
Timoteia Timoteia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2008
Mesaje: 16
Implicit

Violeta, eu cred ca daca te spovedesti si incerci sa te rogi cu mintea cat mai mult, iti gasesti calea si modul de a te imbraca.

Eu personal, nu pot intra in biserica in pantaloni si cu capul descoperit. Nu pot. Cum sa ma inchin la Sf Nectarie sau la alti Sfinti?

Pana una alta nu am vazut baieti cu sepci in Biserica, asa ca sa intram si noi fetele imbracate cuviincios.

Iarta-ma!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.09.2008, 21:12:51
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


cat timp imbracamintea e decenta nu-i nicio problema, nu esti mai credincios prin faptul ca porti fusta lunga sau pantaloni, totusi un om care se doreste a fi crestin trebuie sa fie caracterizat prin decenta chiar si in ceea ce priveste imbracamintea, Sriptura ne indeamna "Podoaba voastră să nu fie cea din afară: împletirea părului, podoabele de aur si îmbrăcarea hainelor scumpe,"(1 Petru 3;3)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.09.2008, 13:26:53
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Violeta, problema aceasta o au toti care intra in Biserica constienti de ceea ce se intampla acolo. Fiecare preot are sfatul lui in ce priveste participarea mirenilor la dansul in Biserica pe care o pastoreste. De aceea e bine sa fie intrebat cum trebuie sa te imbraci ca femeie in Biserica. La barbati e mai simplu.
Si eu cred ca este bine sa te imbraci in asemenea mod in care sa nu fi stanjenita si nici incomodata de haine. Ce este interesant ca odata cu trecerea timpului omul duhovnicesc deja isi da raspunsuri la multe intrebari, prin bunavointa lui Dumnezeu. Astfel incat peste cativa ani firescul imbracamintii tale de acum va fi altul fata de atunci. La fel cum comportarea ta in Biserica va fi alta peste cativa ani. Trebuie numai sa avem rabdare si cautare.
Despre imbracamintea femeilor in Biserica vorbeste Sf. Ap. Pavel in epistolele lui. Dar e mai bine sa vorbesti cu preotul de la Biserica la care mergi. Astfel incat, esti linistita ca faci si ascultare cu aceasta ocazie si nu voia ta, care, chiar daca e buna e totusi voia ta.
Dumnezeu sa ne ajute.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doamne ajuta-ma ! elenavioletacocos Secte si culte 17 29.03.2012 01:27:38
Doamne ajuta ionut stefan Generalitati 0 07.08.2010 23:44:32
Doamne Doamne ajuta-ne ! elenavioletacocos Rugaciuni 11 01.10.2009 10:59:38
doamne ajuta simi Generalitati 13 23.07.2008 16:47:37
Doamne ajuta serb_crina Generalitati 1 06.12.2007 13:30:18