Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 20.07.2013, 13:43:08
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tocmai, trebuie să ne ferim de înțelesul acela, cu plata (în bani) pentru absolvirea de păcate.
Ce duce creștinul la biserică este un dar, o ofrandă care-l pune pe el însuși în starea de jertfă, căci rupe, cu dragoste, ceva din ale sale, pentru care s-a ostenit.
La rândul lor, preoții sunt jertfitori, aducând lui Dumnezeu jertfa obștii, dar și pe a lor personală, rugăciunea și osteneala lor.
Rugăciunea lor, însă, nu este condiționată de vreo plată din partea credincioșilor.
Este bine să fii pomenit în biserică, la Liturghie, după ce te vei fi dus de-aici, cu siguranță. Dar asta înseamnă că cineva care te-a cunoscut se roagă pentru tine. Dacă nu mai rămâne după noi nimeni să ne pomenească din suflet, este trist, însă poate însemna și că n-am făcut nimănui un bine pe care să nu-l uite (și pe noi, totodată).
Reply With Quote
  #92  
Vechi 21.07.2013, 15:49:25
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Si asta e adevarat, dar e posibil totodata ca cei carora le-am facut bine sa nu fie suficient de credinciosi incat sa ma creada ca pomenirea lor va face vreo diferenta (asta daca nu punem la socoteala cainii vagabonzi si pasarile pe care le-am hranit, vreo ganganie pe care am eliberat-o in loc sa o omoram, etc...ca tot mai era pe aici o discutie pe tema asta...).
Dar si asta poate fii interpretat cum ca nu am reusit prin exemplul nostru sa le dovedim celorlalti ca Dumnezeu exista...
Reply With Quote
  #93  
Vechi 21.07.2013, 16:06:58
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dacă nu te vor pomeni la biserică, te vor pomeni în inimile lor, și asta nu-i puțin. Iar binele făcut făpturilor care nu te pot pomeni însuși Dumnezeu îl ține minte pentru veșnicie.
Cred că suntem datori să facem în viața asta toate faptele iubirii pe care le putem face, și asta la modul gratuit, nu pentru noi înșine, nu pentru a ne asigura un loc mai bun dincolo. Din contră: fericiți vom fi numai dacă vom uita de grija pentru noi.
Iar pomenirile după ce vom muri nu sunt grija noastră, ci a celor care ne-au iubit.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 28.07.2013, 21:57:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Fallen, iata un articol bun pentru tema pe care ai pus-o in discutie - http://www.crestinortodox.ro/forum/s...2&postcount=13

Citez putin:

"Taina uimitoare a iubirii sta in aceea ca suntem chemati sa iubim tot atat de mult pe cat ne-a iubit Dumnezeu, adica sa ne punem viata pentru ceilalti pana la totala daruire.Aceasta ni s-ar putea parea infricosator.Si ne spunem:daca ma uit pe mine si daca nimeni nu se mai gandeste la mine, atunci nu este oare posibil sa dispar cu totul din lumea celor vii?Daca nimeni nu-si mai aminteste de mine , daca am sa cad in uitarea generala, ce se va intampla?Dumnezeu nu va uita, Maica Domnului nu va uita, Sfintii nu vor uita, ingerul nostru si ostile ceresti nu vor uita; chiar si cei pacatosi, lipsiti de statornicie si slabi, nu vor uita, ei care de-a lungul vietii nu au stiut sa iubeasca pana la capat, dar au stiut sa iubeasca avand inima sfasiata de durere (de durerea pierderii), fara a putea uita vreodata.

Nadejdea noastra in viata vesnica sta in aceea de a fi iubiti; e inutil deci sa fortam nota, impunandu-ne celor din jur si facand apel la cele traite impreuna, repetand acel nu uitati! nu uitati! amintindu-le nu numai faptele bune, dar si acele fapte susceptibile de a-i irita, doar ca sa nu fim uitati si sa scapam de sentimentul acesta infricosator de a nu exista, de a nu vedea viata scurgandu-se pe langa mine, de a nu fi decat o umbra, propria mea fantoma, pe care nimeni nu o vede, nu o aude, nu o cunoaste...Putem sa alungam aceasta teama.Nu vom fi lipsiti niciodata de aceasta iubire, de la care nici inaltimea, nici adancul, nici lungimea, nici largimea nu ne vor putea smulge, dupa cum spune Apostolul Pavel (Rom.8, 39). Nimeni nu este exclus de la iubirea dumnezeiasca.( din Viata, boala, moartea, Ed.Sf.Siluan,p.160-162)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 29.07.2013, 10:20:55
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Asa e, nu trebuie sa facem fapte bune pentru a primi ceva in schimb de la oameni, ba chiar e mare pacat daca dorim asta. Sau poate chiar si atunci cand le facem fara sa dorim asta cu adevarat, doar ca sa facem impresie buna in fata lui Dumnezeu si sa incercam sa mai "spalam" din pacate (cum circula o "cutuma" in popor, ca daca ai facut avorturi trebuie sa botezi sau sa imbraci tot atatia copii, preferabil sarmani, de exemplu).

Legat tot de aceasta trecere, se spune iarasi in popor ca cei care au fost incinerati nu ar mai putrea participa la Judecata de apoi, nemaiavand posibilitatea de a se intoarce in trupul in care au vietuit. Acum daca ar fii intocmai, foarte multi nici nu ar dori sa participe la aceasta judecata, nici sa invie, nici sa aiba viata vesnica, ci pur si simplu sa adoarma pe vecie si sa nu ii mai trezeasca nimeni pentru nici o judecata; foarte multi spun ca s-au saturat de viata asta si nu le trebuie inviere si viata vesnica, ci doar odihna si uitare; oare Dumnezeu nu o sa respecete si acestora dorinta, neterzindu-i la judecata de apoi si lasandu-i sa se odihneasca asa cum si-au dorit? Sau aceasta posibilitate nu e posibila, din pacate, e doar o inselare a diavolului, neexistand decat doua posibilitati : viata vesnica in Imparatia lui Dumnezeu, sau osanda vesnica in iad?
Reply With Quote
  #96  
Vechi 01.11.2013, 19:03:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit POMENIREA MORȚILOR 1 noiembrie




Astăzi, să ne îndreptăm gândurile inimii și spre cei adormiți și să strigăm către Hristos:,, Pomenește Doamne, întru Împărăția Ta pe robii Tăi, cei mutați de pe pământ . Ca Un Milostiv strălucește gândurile noastre, prefăcându-le în oglinzi ale amintirii celor adormiți, ca făcându-le pomenirea întru rugăciune bine primită înaintea Ta, să întărim legătura iubirii, celei nesupuse morții, măcar că inimile noastre sunt acoperite de piatra patimilor răutății. Pe cei ce se chinuiesc întru întunericul cel nesfârșit miluiește-i pentru rugăciunile celor vii, și cercetează-i cu raza iubirii Tale de oameni, sălășluindu-i în corturile drepților. Ca Cel Ce luminezi tuturor ca Un Soare al dreptății, strălucește razele milostivirii Tale și asupra noastră, a celor ce zăcem întru întunericul patimilor și asupra celor adormiți, care nu s-au învrednicit încă de lăcașurile bucuriei veșnice. Ca Cel Ce ești Stăpân al vieții și al morții, prin legătura iubirii, călăuzește razele gândurilor noastre spre cei adormiți, ca să le facem pomenirea, dar și pe ei luminează-i ca să ne poarte întru rugăciunile lor înaintea Ta. Întru nepurtare de grijă petrecând noi pe pământ această viață trecătoare dată spre lucrarea faptelor dreptății, ne temem de ceasul judecății. Pentru aceasta, mai înaintea ieșirii noastre dintru această viață Îți aducem ca dar tămâia rugăciunilor Născătoarei de Dumnezeu și ale tuturor Sfinților Tăi, ca să îndulcim mânia Ta cea dreaptă și să ne slobozim de chinurile cele veșnice.Încă aducem și jertfa rugăciunilor Sfinților Tăi și pentru cei care mai înaintea noastră au trecut pragul vieții pământești. Pentru aceasta,îndură-te de noi toți și dăruiește iertare păcatelor noastre, ca să Te aflăm în ceasul judecății Milostiv și să ne întărim întru nădejdea mântuirii. Odihnește Mântuitorule, cu drepții pe cei mutați de la noi și cu solirile lor dă-ne nouă ca fără primejdie să trecem marea acestei vieți și să ajungem la limanul bucuriei veșnice! Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #97  
Vechi 01.11.2013, 19:14:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Un link de folos :Pomenirea mortilor

http://www.crestinortodox.ro/liturgi...lor-70696.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #98  
Vechi 23.02.2014, 15:52:51
silviutza silviutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2009
Mesaje: 2
Implicit Taxa de inmormantare

Buna ziua.
Stie cineva sa-mi spuna ce servicii religioase sunt platite prin taxa de inmormantare?
Multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #99  
Vechi 24.02.2014, 00:01:02
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

care taxă de înmormântare? la primărie, la cimitir, la biserică?
dacă-i vorba de biserică, de ce nu întrebați la parohia de care aparțineți?
uneori diferă în funcție de ce hotărăște consiliul parohial.

Last edited by mirela.t; 24.02.2014 at 00:03:12.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 24.02.2014, 07:51:58
silviutza silviutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2009
Mesaje: 2
Implicit

E vorba de taxa de inmormantare perceputa de preot.Bineinteles ca,in prima faza,pe dumnealui am vrut sa-l intreb,dar mi-a dat niste raspunsuri atat de evazive,incat am renuntat.Mi-a cerut 450 de lei taxa de inmormantare (am chitanta) si m-am trezit zilele trecute,cand am facut pomenirea de 40 de zile,cu palamarul strigand la mine,in biserica plina,ca nu i-am platit trasul clopotelor!Eu am crezut ca e inclus trasul clopotelor in aceasta taxa,de aceea as fi vrut sa stiu ce servicii sunt platite de acea taxa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomenirea la 20 de zile. Oana_A Slujba inmormantarii 4 13.05.2012 16:01:45
Parastasele din fiecare din cei 7ani si inca ceva.... mara2008 Slujba inmormantarii 0 07.09.2010 02:18:39
+pomenirea mortilor+ cristiboss56 Diverse Sarbatori 5 04.04.2010 21:52:04
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 12:32:10
1noiembrie-pomenirea mortilor mara2008 Generalitati 0 29.10.2008 18:25:56