Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.01.2011, 18:17:08
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa vorbim si despre apa pe care o bem. Este ea suficient de curata spre a fi bauta ca atare? Ce parere aveti? Daca nu, ce e de facut?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.01.2011, 18:39:14
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Sa vorbim si despre apa pe care o bem. Este ea suficient de curata spre a fi bauta ca atare? Ce parere aveti? Daca nu, ce e de facut?
Eu zic sa facem Semnul Sfintei Cruci inainte sa bem apa si sa ne lasam in voia Domnului. Nimeni nu iti garanteaza ca apa e suficient de curata nici macar cea imbuteliata, ca sa nu spun ca e cea mai rea!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.01.2011, 20:16:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Sa vorbim si despre apa pe care o bem. Este ea suficient de curata spre a fi bauta ca atare? Ce parere aveti? Daca nu, ce e de facut?
poate o fi curata din punct de vedere biologic. dar nitratii?
mai e si clorul. orice acvarist stie ca inainte de a pune apa in acvariu trebuie sa o lasi 48 de ore la declorinat. altfel e nociva pentru pesti.iar pentru noi zice Apa Nova ca e buna ...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.01.2011, 20:29:24
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Question lapte?

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
PS- torni si lapte peste cereale sau nu?:-)
ce stii despre importanta caliatatii laptelui? pasteurizat vs nepasteur.?
__________________
ESTE
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.01.2011, 20:33:55
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Sa vorbim si despre apa pe care o bem. Este ea suficient de curata spre a fi bauta ca atare? Ce parere aveti? Daca nu, ce e de facut?
Depinde la ce apa te referi...apa din Romania sau din alta tara? Apa de la robinet sau imbuteliata?
E clar ca oriunde am fi, cea mai curata e apa de izvor, apa de fantana..Dar din pacate prea putini cred ca avem acces la ea in mod curent...
In rest, nu stiu ce e de facut..Exista niste filtre speciale care curata cica apa de la robinet...dar mie nu-mi inspira incredere...Mai bine beau apa plata desi la gatit folosesc tot de la robinet...Din comoditate...pentru ca prea mi s-ar parea ca-s la bunica in curte sa tot torn din bidoane...Si apoi nu vreau nici sa devin obsedata...
Spunea Gabriela sa se faca semnul crucii pe apa..E o solutie,pentru ca sunt sigura ca prin puterea semnului sfintei cruci se poate purifica apa...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.01.2011, 20:43:20
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Karine Vezi mesajul
ce stii despre importanta caliatatii laptelui? pasteurizat vs nepasteur.?
Stiu ca medicii pediatri recomanda ca etapa urmatoare dupa laptele matern sau formula de lapte, doar laptele pasteurizat...Ceea ce inseamna ca laptele pasteurizat e mult mai sigur si mai sanatos, daca e recomandat copiilor..Acum ce sa spun, eu cand merg la tara, beau lapte de capra crud...adica nefiert, pentru proprietatile reale pe care le are -e tonic pulmonar, e mai usor digerabil desi e mai hranitor, actioneaza si ca un pansament gastric, inlatura oboseala,creste imunitatea,mentine tensiunea arteriala in limite normale si nu in ultimul rand asigura longevitatea....
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.01.2011, 23:46:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit hey Melissa:)

Eu am fost obsedata de hranirea sanatoasa,ani de zile,colegii de serviciu ma poreclisera "salatzica",am fost si vegetariana 2 ani jumatate(insa nu mi-a priit),am renunat la fumat,imi spalam mainile zilnic de sute de ori,beam apa imbuteliata si faceam si cafea sau supa cu aceeasi apa...in fine,paradoxul a facut sa ma imbolnavesc din cu totul alte motive,boala destul de grava
Asa ca nu-mi mai pasa de grasimi,de Euri,ingrasaminte si apa poluata...am mancat sanatos insa asta nu-ti poate pune scut impotriva gandurilor si trairilor negative,a unei vieti fara armonie,din care lipseste Dumnezeu-ce folos daca ai mancat o salata sanatoasa in ziua respectiva insa ai fost rau,cinic,barfitor,mandru,jignitor ?Chimia proceselor din organismul nostru ne influenteaza sanatatea in perioade conflictuale,de maxim stress sau oboseala,nu numai chimia ingerarii de alimente!

Eu desigur vb din exprerienta mea,recomand cu caldura hranirea sanatoasa tuturor,insa numai insotita si o dieta speciala a spiritului:)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.01.2011, 01:02:26
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Dacă vreți mâncare sănătoasă cultivați-vă legume proprii, creșteți animale și hrăniți-le natural...Nu mai există mâncare sănătoasă pe piață. Toate sunt otrăvite cu chimicale și alte porcării. Ajung legumele și fructele să fie mai periculoase decât orice altceva din cauza chimicalelor aplicate mai ales de firme ca Monsanto. Poate doar cei de la sate mai au mâncare sănătoasă. Asta este și ideea dușmanilor creștinismului: să ne dea mâncare cât mai proastă ca să murim mai repede.
Oricum este bine să facem semnul Sfintei Cruci deasupra a tot ceea ce mâncăm și bem.
În rest să ținem post cât mai mult și să nu ne ridicăm sătuli de la masă, ci să ne înfrânăm pofta de mâncare pe cât putem.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.01.2011, 01:25:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
Dacă vreți mâncare sănătoasă cultivați-vă legume proprii, creșteți animale și hrăniți-le natural...Nu mai există mâncare sănătoasă pe piață. Toate sunt otrăvite cu chimicale și alte porcării. Ajung legumele și fructele să fie mai periculoase decât orice altceva din cauza chimicalelor aplicate mai ales de firme ca Monsanto. Poate doar cei de la sate mai au mâncare sănătoasă. Asta este și ideea dușmanilor creștinismului: să ne dea mâncare cât mai proastă ca să murim mai repede.
Oricum este bine să facem semnul Sfintei Cruci deasupra a tot ceea ce mâncăm și bem.
În rest să ținem post cât mai mult și să nu ne ridicăm sătuli de la masă, ci să ne înfrânăm pofta de mâncare pe cât putem.
Cu prima parte , cam greu, mai ales că mulți locuim la bloc , dar cu ultima parte a postării tale, sunt întru totul de acord . Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.01.2011, 03:07:14
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Despre apa potabila

Spicuiesc acum din cartea Dr. Jean Valnet:
Sunt multi autori, care au scris despre apa. Unul dintre ei, Julien Besancon, a scris cartea "Medicina mea", care din spusele lui Jean Valnet ar trebui reeditata, fiind o comoara de invatatura. Julien Besancon a avut o indelungata experineta in spital. In ceea ce priveste apa, acesta avea o spaima ancestrala, n-o admitea, atat pentru el insusi, cat si pentru pacientii sau, decat sub forma de infuzii si de ciorbe. Astfel, folosea o apa fiarta in clocote si imbogatita cu principii antimicrobiene sau antitoxice continute in vegetale.
Besancon distingea intre apa minerala si cea de fructe si legume, acordand o neta preferinta celei de fructe: vinul, cu conditia ca acesta sa fie pur si "cinstit", un aliment si un antiseptic intestinal.

Vinul se comporta si ca un favorizant al digestiei, mai ales pentru cei, care mananca si carne. Din cate a putut observa, cand se inlocuia la masa vinul cu apa in manastiri si alte asezaminte, apareau colitele si alte tulburari digestive. Din aceste motive, a suprima vinul persoanelor varstnice, este antistiintific, antidietetic, un nonsens. Degetul de vin, adica minimum de vin, este un tonifiant, un ocrotitor.

Apele minerale sunt bune, dar sa se bea cu avizul medicului. Apa de la robinet e si ea buna la nevoie, dar iata cum o putem face si mai buna:
o putem expune o vreme la lumina, in cateva sticle, in care vom pune o lingurita de argila la un litru de apa si o lingura cu suc de lamaie. Se poate bea dupa doua ore.

Prof. L. Cl. Vincent: apele poluate de germeni microbieni provoaca hecatombele infectioase; apele poluate transformate in mod artificial potabile, sunt generatoare de de maladii zise de civilizatie, in progresie constanta: arterioscleroza, nevroze, diabet, artroze si cancere mai ales.
...
Apa de legume, scrie Gunther in cartea sa "Hrana vie", aparuta si in librariile din Romania, este apa in care am pus tot felul de legume, - mai putin cele cu gust neplacut, ca ceapa si usturoiul -, precum si coji de oua bine spalate. Mineralele din legume se dizolva in apa, iar rezultatul se simte imediat: vom bea o apa ca de izvor, care ne va satura. Se tine tot timpul in frigider.
Cand se tulbura ap, e semn ca trebuie schimbate legumele. Se folosesc in special partile de legume, pe care in mod normal le aruncam: cojile de cartofi si de morcovi, frunze de salata, etc. Cum scoateti o cana de apa, puneti alta in loc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 15:03:44
Otrava pe care o mancam anna21 Generalitati 108 14.02.2012 06:20:29
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 09:55:36
Cum sa ai un ficat sanatos dupa o vara de excese absolutep0wer Generalitati 1 31.08.2010 09:09:11
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 14:37:54