Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.07.2016, 02:10:41
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Minunat, eu zic atât:

Felicitări tuturor donatorilor, vi-ați adunat comoară în cer și pe pământ.

Și Domnul să-i ierte pe cei care n-au donat și să-i ajute să doneze, deși niciodată ar fi ceva obligatoriu, totdeauna suntem liberi. Dar cu cât dați mai mult, cu atât primiți mai mult.

Îmi amintesc de cuvintele Sfântului Ioan Gură de Aur, care tâlcuia pilda celor 2 bani ai văduvei, spunea:

"Domnul ne spune că văduva a dat cel mai mult, deși a dat doar 2 bani de aur, față de alții care dădeau un cufăr plin de monezi de aur. De ce ea a dat cel mai mult? Fiindcă ea a dat tot ce a avut și a suferit cel mai mult. Mergea acasă și nu știa dacă va mai avea ce să mănânce mâine, fiindcă și-a dat toți banii. Dar Domnul îi poartă de grijă, cum a promis, în altă parte, să nu purtăm grija zilei de mâine. Deci ce răsplătește Domnul? Jertfa. Cu cât suferi mai mult, cu cât riști mai mult, înseamnă că te dăruiești mai mult, și iubești mai mult, cu atât e mai mare jertfa ta. Văduva a dat tot ce-a avut. Dar cei ce ce dădeau mai mult ca văduva? Sau chiar un cufăr cu galbeni de aur? De ce au dat mai puțin? Fiindcă ei mai aveau acasă probabil încă 10 sau 15 cufere, poate chiar mai multe cufere cu aur, de rezervă, avuția lor. Deci dacă mai aveau 15 cufere de aur acasă la ei, și au dat un cufăr, e ca și cum din 15 monezi, au dat o monedă. Cu adevărat mare era jertfa acelui om, dacă ar fi avut acasă un cufăr și l-ar fi dat pe tot. Cum și cei doi bani ai văduvei, dacă erau două cufere de galbeni, ea le-ar fi dat pe amândouă. Așa este dragostea și jertfa creștinilor (...)"

Demetrius, "sus să avem inimile". Te felicit. E jertfa ta, e mărturisirea ta. Dacă tu vrei să-ți iei răsplată pe pământ, ia-ți, că Domnul îți dă.
Spune Sfântul Teofan Zăvorâtul că cine își spune altui om, fapta lui bună, Domnul i-o va răsplăti însutit aici pe pământ și nu înmiit și infinit în ceruri.

Și eu am donat, prin sms, mai multe sms-uri, nu spun cât. Banii văduvei. Sau cuferele altora. Măsura jertfei și dragostei fiecăruia.

P.S.:

Da, subscriu la ce a zis Dragos, discursul lui Mihnea Dragomir, e "vrăjeală nasoală", eu îi spun scolasticism pompos și ieftin. E fix invers de cum spune Mihnea. Hristos spune: "Eu n-am venit să Mi se slujească, ci am venit ca să slujesc." Deci fix Biserica trebuie să slujească laicatul, cât de bine poate ea. Și nu le spunem laicat, spunem să-i slujească pe creștini și pe toți oamenii "ca văzând ei faptele noastre cele bune, să cunoască pe Domnul". Și "așa vă vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea iubire unii față de alții." Deci unii față de alții, creștinii față de toți oamenii. Cine este aproapele meu? Samarineanul milostiv, deci toți oamenii...

Doamne miluiește...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare