Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.01.2011, 11:38:04
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Spicuiesc acum din cartea Dr. Jean Valnet:
Sunt multi autori, care au scris despre apa. Unul dintre ei, Julien Besancon, a scris cartea "Medicina mea", care din spusele lui Jean Valnet ar trebui reeditata, fiind o comoara de invatatura. Julien Besancon a avut o indelungata experineta in spital. In ceea ce priveste apa, acesta avea o spaima ancestrala, n-o admitea, atat pentru el insusi, cat si pentru pacientii sau, decat sub forma de infuzii si de ciorbe. Astfel, folosea o apa fiarta in clocote si imbogatita cu principii antimicrobiene sau antitoxice continute in vegetale.
Besancon distingea intre apa minerala si cea de fructe si legume, acordand o neta preferinta celei de fructe: vinul, cu conditia ca acesta sa fie pur si "cinstit", un aliment si un antiseptic intestinal.

Vinul se comporta si ca un favorizant al digestiei, mai ales pentru cei, care mananca si carne. Din cate a putut observa, cand se inlocuia la masa vinul cu apa in manastiri si alte asezaminte, apareau colitele si alte tulburari digestive. Din aceste motive, a suprima vinul persoanelor varstnice, este antistiintific, antidietetic, un nonsens. Degetul de vin, adica minimum de vin, este un tonifiant, un ocrotitor.

Apele minerale sunt bune, dar sa se bea cu avizul medicului. Apa de la robinet e si ea buna la nevoie, dar iata cum o putem face si mai buna:
o putem expune o vreme la lumina, in cateva sticle, in care vom pune o lingurita de argila la un litru de apa si o lingura cu suc de lamaie. Se poate bea dupa doua ore.


Prof. L. Cl. Vincent: apele poluate de germeni microbieni provoaca hecatombele infectioase; apele poluate transformate in mod artificial potabile, sunt generatoare de de maladii zise de civilizatie, in progresie constanta: arterioscleroza, nevroze, diabet, artroze si cancere mai ales.
...
Apa de legume, scrie Gunther in cartea sa "Hrana vie", aparuta si in librariile din Romania, este apa in care am pus tot felul de legume, - mai putin cele cu gust neplacut, ca ceapa si usturoiul -, precum si coji de oua bine spalate. Mineralele din legume se dizolva in apa, iar rezultatul se simte imediat: vom bea o apa ca de izvor, care ne va satura. Se tine tot timpul in frigider.
Cand se tulbura ap, e semn ca trebuie schimbate legumele. Se folosesc in special partile de legume, pe care in mod normal le aruncam: cojile de cartofi si de morcovi, frunze de salata, etc. Cum scoateti o cana de apa, puneti alta in loc.
Foarte interesant...mi-am adus acum aminte,apropos de argila, ca apa de la robinet sa mai purifica daca este tinuta permanent intr-un vas de sticla,sau lut,cu o moneda de argint inauntru.( nu neaparat moneda,o bucata de argint...)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.01.2011, 12:29:47
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Foarte sanatos micul tau dejun. Poti sa studiezi sa vezi ce fel de cereale iti sunt recomandate.
Unele nu iti sunt indicate, altele iti sunt recomandate, deoarece aduc mari beneficii in organism.
Daca imi spui ce grupa sangvina ai, pot cauta eu pentru tine, daca doresti sa te ajut.
PS - torni si lapte peste cereale sau nu?:-)
Multumesc, m'as bucura sa imi spui despre cereale, ceea ce poti afla. Am grupa A2.
Acum am numai... grau, secara, ovaz si fulgi de porumb.

Nu pun peste ele lapte, decat prea rar.
In general pun apa fierbinte, iar cand se mai raceste putin... adaug cacao si miere.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.01.2011, 13:01:52
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Multumesc, m'as bucura sa imi spui despre cereale, ceea ce poti afla. Am grupa A2.
Acum am numai... grau, secara, ovaz si fulgi de porumb.
Cereale benefice pt grupa ta de sange:
Ovaz, secara, orez, faina de soia, faina de porumb, faina de orez
De evitat pentru A2:
Tarite de grau, faina alba, grau decorticat, faina de cartofi, cereale combinate.


Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.01.2011, 13:32:24
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Ce prostie să faci rețete culinare funcție de grupa sangvină... e chiar cea mai penibilă și distractivă superstiție... și iată are și îndreptățiri științifice și savante... nu vreau să vă jignesc, dar e penibil, e pueril și nu la minte a zis Domnul să fim copii ci la inimă, adică să nu facem rău... că numai copiii ascultă pe Domnul.

Ca să mănânci sănătos trebuie să nu mai mănânci pentru pântec ci pentru suflet, iar sufletul nu cere să mănânce ci să dăruiască altora și să se ascundă și să se smerească... cere să dăruiască iubire și nu cere să mânce el. Iar sângele și carnea nu are pretenții și capricii că sângele nu e pretențios, el mâncă tot ce-i dai, în schimb gLumea egolbaunlui e mofturoasă și crează basmele și sfaturile băbești ce devin modă, și oamenii de știință crează și ei tot felul de basme medicale, și uite așa ajungem de credem în basmele cu fete frumoase și mâncăruri alese pe la casele mari și tepsite cu marmură și grecsie și pline ochi de beuturi dulci, defapt foarte amare și spurcate și necurate, tot felul de finețuri născocite de prin basmele orientale cu cadâne și baclavele și halva... basmele babelor viclene care i-au ademenit pe copiii răi care aveau coșmaruri ca să viseze frumos înainte de a adormi definitiv în gLumea minciunilor.

Deci a mânca sănătos este a-L mânca numai pe Dumnezeu, căci numai El este gras și bun și ai de unde să te saturi...

Căci sănătatea vine de la mintea cea curată în care stăpânește ascultarea de Duhul Sfânt... căci pentru asta se bucură sufletul și se împuternicește trupul răbdând orice foame și frig și răutate și obrăznicie... pentru a se smeri și a sta sub pocăință întru răbdare... in maximă umilință tainică...

Rețeta e simplă, nu mânca nimic în zilele de post și în celelalte zile nu mânca nici un fel de carne și nimic ce iese din omul cel rău și necredincios și viclean și semeț, adică ai grijă să nu păcătuiești punând botul la necurăție nici cu urechea sau cu ochiul sau cu mirosul sau cu limba sau cu gândurile, și nici cu visele și închipuirile ci alungă-ți toate ispitideile cele frumușele ce te fac prinț frumușel ce o cere de nevastă ba pe una ba pe alta, amăgind-o să-și pună ea nădejdea în tine și în gusturile tale cele fine. Căci doar știe toată gLumea că e vorba de planul ăla rău... planul ăla ascuns, planul viclean, ca s-o faci bucătăreasă pentru ca tu să-ți petreci cu prietenii, bețivii, sportivii și frumușelele necoapte, noapte de noapte... planul e simplu și se vede de la o poștă și-ți apare în poftă cât ai clipi... problema este că îl vrei și vrei să te mândrești cu el, ca să te distrezi ca gLumea cu gLumea și cu tine... căci tu defapt ești îndrăgostit de tine fiindcă îți place să fii zgârcit și să faci avere. Atâta tot. Voia ta.

Pastele sunt mai rele ca orice că sodoma și gomora au devenit blestemate căci aveau bellșug de grâne și de apă căci era cel mai roditor pământ deci aveau multă pâine și atunci se credeau mântuiți... și au lepădat și credința și ascultarea... de Dumnezeu. Dădeau ei lecții!

Deci în zilele de post nimic fără Dumnezeu iar în rest cumpătare și nu numai la mâncare ci la vorbe și imagini și la închipuidile și idei.

Doamne ajută ca să fim bolnavi pentru ca să ne mântuim și sănătoși ca să-ți mulțumim Ție... și nu rețetelor sau medicamenteleor omului trufaș și semeț... că e vorba doar de egolbanubada în cazul lui... ori în cazul entuziaștilor științifici... și savanți, papanți.

Hrăniți-vă cu foamea fără de vise credule, fără de basme, căci dorul după pofte, dorul de sine după ispite nu te va lăsa decât dacă o să guști zilnic din calea morții spre înviere! Mâncați golgota Domnului cu voi și cu noi!

Last edited by vsovivi; 20.01.2011 at 13:43:18.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.01.2011, 14:59:26
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Trebuie sa fim cumpatati in toate.
Daca ar fi sa ne luam dupa tot ce se scrie despre alimentatie am muri de foame.
Carnea nu e buna, painea la fel, laptele nici el, unii spun ca nici apa minerala nu e buna, toate legumele si fructele din comert sunt dopate, umflate cu chimicale, apa de la robinet nu e buna, nici cea de la put, etc.
Daca incerci sa te iei dupa toate astea te sui pe pereti.
Practic ce mai mancam?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.01.2011, 15:37:35
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Multumesc, m'as bucura sa imi spui despre cereale, ceea ce poti afla. Am grupa A2.
Acum am numai... grau, secara, ovaz si fulgi de porumb.

Nu pun peste ele lapte, decat prea rar.
In general pun apa fierbinte, iar cand se mai raceste putin... adaug cacao si miere.
Cu multa placere, iti mai ofer cateva informatii despre grupa ta:

- se recomanda dieta vegetariana bazata pe proteine din soia, cereale si legume, vitale pentru persoanele cu grupa sanguina A-2 datorita continutului ridicat de minerale, enzime si antioxidanti;
- persoanele obisnuite sa consume carne vor pierde usor in greutate cand vor adopta o alimentatie bazata pe legume si fructe si vor fi mult mai energice datorita eliminarii toxinelor din organism;
- este esential ca alimentele consumate sa fie naturale si proaspete;
- se recomanda mai ales consumul fructelor si legumelor cu aciditate alcalina deoarece nu afecteaza sistemul digestiv: mango, papaya, portocale etc;
- aceste persoane sunt sensibile la lectinele din: cartofi dulci, varza, rosii si piper deoarece conduc la aparitia unor afectiuni digestive: balonari,etc
- produsele lactate sunt greu de digerat si pot provoca o scadere a activitatii metabolice. Totusi se pot consuma produse lactate fermentate in cantitati foarte mici: iaurt,kefir, smantana degresata.

Rezistenta la stres

In situatii de stres extrem persoanele cu aceasta grupa sanguina pot manifesta: Sindromul Asperger, rezistenta la insulina si hipotiroidism .Astfel, pentru a echilibra cantitatea de zahar din organism se recomanda reducerea consumului de zahar,cafeina si alcool.
Factori care controbuie la instalarea epuizarii :
- aglomeratia;
- zgomotul puternic;
-sentimentele negative;
- fumatul;
- mirosurile puternice sau parfumurile;
- consumul ridicat de zahar si amidon;
- extenuarea;
- violenta de la televizor;
- insomnia.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.01.2011, 17:17:50
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Marea majoritate nu sunt sanatoase, nici cele aduse de la tara, ca au inceput si ei sa foloseasca ingrasaminte, insecticide si pesticide. Vorbesc pe caz concret, bunica mea s-a modernizat si a inceput sa dea concentrate la gaini (cred mai mari si mai repede).
Dar, exista speranta, am citit, nu mai retin numele cartii, despre puterea Sfintei Cruci, ca atunci cand faci semnul Sfintei Cruci pe alimente, orice otrava se anuleaza. Daca va este familiar, adesea la mamaliga se face.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.01.2011, 18:14:39
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

laptele, fie el si ecologic.
este un aliment doar pentru puii animalelor si copii.
organismul uman nu este facut sa se hraneasca cu lapte.
asta nu este si parerea mea. dar am citit asta de mai multe ori.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.01.2011, 19:33:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
laptele, fie el si ecologic.
este un aliment doar pentru puii animalelor si copii.
organismul uman nu este facut sa se hraneasca cu lapte.
asta nu este si parerea mea. dar am citit asta de mai multe ori.
Prefer sa raman copil , si sa consum lapte , lapte batut , chefir , sana . . . , este placerea mea !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.01.2011, 19:37:28
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Prefer sa raman copil , si sa consum lapte , lapte batut , chefir , sana . . . , este placerea mea !
sa fiu din nou copil? mmmmmmmmmm
ce iluzie frumoasa.
as adauga iaurt, branza, cascaval, etc, etc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 14:03:44
Otrava pe care o mancam anna21 Generalitati 108 14.02.2012 05:20:29
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 08:55:36
Cum sa ai un ficat sanatos dupa o vara de excese absolutep0wer Generalitati 1 31.08.2010 08:09:11
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 13:37:54