Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 01.05.2014, 06:19:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Am gasit si povestea respectiva intr-o varianta mai detaliata:

Povestea avva Macarie: umbland odata prin pustie am gasit o capatana de mort aruncata la pamant. Si clatindu-o cu toiagul cel de finic, mi-a grait capatana. Si am zis ei: tu cine esti? Si mi-a raspuns capatana: eu am fost slujitor al idolitor si al elinilor celor ce au petrecut prin locul acesta, iar tu esti Macarie, purtatorul de duh si in orice ceas te vei milostivi spre cei ce sunt in chinuri si te vei ruga pentru dansii, se mangaie putin.
I-a zis ei batranul: care este mangaierea si care chinul? I-a raspuns lui: pe cat este de departe cerul de pamant, atata este focul de dedesubtul nostru, fiindca de la picioare pana la cap stam in mijlocul focului si nu este cu putinta sa se vada cineva fata catre fata, ci fata fiecaruia este lipita de spatele celuilalt. Deci cand te rogi pentru noi, din parte vede cineva fata celuilait. Aceasta este mangaierea. Si plangand batranul, a zis: vai zilei aceleia in care s-a nascut omul, daca aceasta este mangaierea muncii! I-a zis ei batranul: este alta munca mai rea? I-a raspuns lui capatana: noi, ca cei ce nu am cunoscut pe Dumnezeu, macar putin suntem miluiti, iar cei ce au cunoscut pe Dumnezeu si S-au lepadat de El si nu au facut voia Lui, dedesubtul nostru sunt. Si luand batranul capatana, a ingropat-o.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 01.05.2014, 14:31:57
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Mulțumesc, Yasmina, pentru ambele postări!
Versiunea dezvoltată a anecdotei completează mesajul principal cu un avertisment adresat nouă, drept- credincioșilor cum că micile apostazii reziduale în faptele mărunte contrare voii lui Dumnezeu, în nelucrare, în indolența duhovnicească ne așează într-o postură mai rea decât cea a păgânilor sau heterodocșilor.

Are părintele Arsenie Boca o vorbă adâncă: "Să nu vă gândiți niciodată că după moarte veți moșteni împărăția pe care n-ați trăit-o încă de pe pământ."
Asimetric, tot pe pământ putem experimenta anticipat iadul descris lapidar de către preotul păgân. Putem fi egoiști, nepăsători, autosuficienți, putem viețui izolați în lumea măruntelor noastre satisfacții cotidiene, putem refuza iubirea, putem să ne facem din impulsurile și dorințele noastre spontane chipuri cioplite în cuget care ne induc iluzia libertății, autonomiei, împlinirii.
Chiar și astăzi, în trup fiind și încă având la îndemână opțiunea trecerii de partea cealaltă, întoarcem spatele aproapelui nostru cel mai de aproape fiindcă ni se pare nouă că nu ne face pe plac, că ne afectează comoditatea, că ne spulberă prejudecățile, că ne rănește în orgoliul profund confecționat din false impresii despre sine, că ne amenință zonele de siguranță iuzorie ale propriilor idei solipsiste și intranzitive.
Până existența noastră se desfășoară dincoace nu suntem conștienți că procedând în felul descris mai sus de fapt suntem deja în iad, fiindcă încă ne putem folosi de oameni ca de niște obiecte pentru a ne consolida blocajul în noi înșine și a ne procura alimentele care ne țin în viață individualismul și mulțumirea de sine.
Sfântul Andrei Criteanul a notat, în Canonul cel Mare, o mărturisire care rezumă într-o singură sintagmă starea de iad: "Însumi, idol m-am făcut mie". Dar, ca orice idol, sinele nostru are nevoie de cult și adoratori. Paradoxal, cei mai fervenți credincioși ai noștri suntem chiar noi înșine, exploatând astfel verigile slabe și rupturile din adâncurile propriului nostru psihic. Iar aproapele are și el un rol în povestea asta doar dacă se înscrie în mica sectă adoratoare a idolului care suntem, altfel nu există sau este extirpat mecanic și fără regrete din suflet , dacă nu ne slujește conform așteptărilor și exigențelor noastre.
Și ne mai "protejează" de conștientizarea iadului în care am început deja să ființăm, posibilitatea pe care încă o avem la îndemână aici de a ne minți pe noi înșine într-o varietate și forme nesfârșite.
Or, odată trecuți în iadul cel de după trecerea acestei vieți, nu ne mai putem păcăli că suntem ceea ce credem că suntem, ci ne confruntăm cu realitatea dură a adevărului despre noi. Cine ajunge acolo va "trăi" o veșnicie numai și numai cu cel pe care l-a iubit cel mai mult în existența terestră: el însuși. Și tot acolo va descoperi cu surprindere că atunci când credea că-L iubește pe Dumnezeu se iubea de fapt pe el însuși, atunci când credea că iubea un om se iubea cu ardoare tot pe el însuși și la capătul oricărei simțiri mai profunde se întâlnește doar cu el însuși, toate celelalte ipostaze ale alterității nefiind altceva decât simple catalizatoare externe ale iubirii de sine.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 01.05.2014 at 16:40:14.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 01.05.2014, 22:03:48
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Sper într-o continuare a acestui cuvânt adânc, pentru că am putea deznădăjdui văzând cât de rău stăm, cât de mare este riscul/ probabilitatea autoamăgirii. Cum ieșim din iadul vieții de acum, pentru a-l evita și pe cel veșnic? Cum ieșim din înșelare? Cum putem învăța să-l iubim pe Dumnezeu și pe aproapele în mod real?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 02.05.2014, 14:13:14
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Sper într-o continuare a acestui cuvânt adânc, pentru că am putea deznădăjdui văzând cât de rău stăm, cât de mare este riscul/ probabilitatea autoamăgirii. Cum ieșim din iadul vieții de acum, pentru a-l evita și pe cel veșnic? Cum ieșim din înșelare? Cum putem învăța să-l iubim pe Dumnezeu și pe aproapele în mod real?
Sper și eu într-o continuare în planul vieții reale, unde zi de zi și ceas de ceas putem să dăm posibile răspunsuri personale întrebărilor capitale pe care le-ai formulat. Oricum starea de deznădăjduire este mult mai favorabilă trezirii conștiinței decât ignoranța și automulțumirea trufașă. Printre rugăciunile dimineții există una care spune: "și întru deznădăjduire zăcând eu, m-ai ridicat ca să mânec și să slăvesc puterea Ta", deci deznădejdea poate fi locul de unde ne ridicăm întru înnoirea minții și a vieții, spre arătarea și slava puterii lui Dumnezeu. Abandonul activ în grija Tatălui devine operant în momentul când renunțăm să vedem în creștinism un mall ideologic de unde luăm doar ce ne place, ce ne convine, ce credem noi că ne vine bine și nu ne afectează prostia, comoditatea și lenea.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 15.06.2014, 09:27:32
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

"Plângerea Rașelei" - o icoană care se pretează astăzi la subiectul avorturi.
Attached Images
File Type: jpg lament-of-rachel.jpg (11,8 KB, 10 views)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 15.06.2014, 13:19:28
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
"Plângerea Rașelei" - o icoană care se pretează astăzi la subiectul avorturi.
Adica Irod inca mai exista, el s-a translatat din Irod al Iudeei, in Irod
cel din familie.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 15.06.2014, 15:01:42
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Adica Irod inca mai exista, el s-a translatat din Irod al Iudeei, in Irod
cel din familie.
Bine zis. Din pacate, nu e un Irod singular, precum cel antic, care a crapat demult, sunt legiune, acei irozi anonimi si acele salomee anonime.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 29.11.2015, 16:18:58
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit sfinti

Mă întreb dacă știe cineva să-mi explice ce sfinți apar în icoana aceasta a Sfântului Antonie cel Mare, în brâul de jur-împrejur. Pe unii îi știu, sau îi intuiesc.. Mulțumesc frumos !

Reply With Quote
  #59  
Vechi 29.11.2015, 16:19:51
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Arrow continuare / imagini de detaliu

Multumesc mult!







Reply With Quote
  #60  
Vechi 29.07.2023, 13:07:19
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Ceva frumos și reconfortant:

https://www.arhiepiscopiasucevei.ro/...cheia-suceava/
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Valoarea celorlalte metale rare de la Rosia Montana Laura19 Generalitati 74 24.10.2013 02:16:36
Posibila legatura intre iluministi inselati de draci si reprezentari ale Satanei? mihailt Generalitati 2 12.05.2010 19:07:04