Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.12.2013, 16:56:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Sfanta Familie si Nasterea Domnului

Nu stiu unde sa pun acest subiect.
Se bazeaza pe articolul de azi d epe site, pe care nu-l inteleg si despre care as vrea sa va intreb.
De fapt aveam un alt fir de comentarii la articolele de pe site, dar acolo vad ca nu prea scrie nimeni si in plus aceasta este o tema de actualitate.

http://www.crestinortodox.ro/craciun...ui-127644.html

Articolul sustine ca nu exista o sfanta familie, ca toata povestea cu Bethleemul si staulul nu exista. Ca o lume intreaga greseste.

Si eu vin sa intreb: Cum asa?

O luam exact ca in Biblie:

1. Iisus s-a nascut din Dumnezeu Tatal si din Fecioara Maria. Esta asa sau nu?
2. Maria a primit pruncul in pantecele ei in vreme ce era in casa lui Iosif. Esta asa, sau nu?

3. Amandoi au primit in vis diverse indemnuri de calatorie de la Cel de Sus, prin Arhanghelul Gabriel.
Si asa au ajuns in Bethleem unde s-au refugiat intr-un grajd de animale.

Deci exista atunci asa: Maria, Iosif si Pruncul Iisus. Este asa sau nu?
Si erau animale in grajd.

Asta este "familia" pe care noi o stim din Biblie. De ce este gresit?
Da, Iisus a avut si tata ceresc, dar pe pamant erau Maria si Iosif.

Nu am inteles inca de ce ortodoxia nu-l recunoaste pe Iosif. Nici nu-l avem ca sfant, desi el apare peste tot in viata lui Iisus si a Mariei. De ce?

Unde este greseala? Unde este raul?
Va rog sa ma lamuriti. De ce articolul acesta?

Mie mi se pare ceva foarte frumos simbolul ieslei. Asa se canta si in colinde, asa spune si Cosbuc in poeziile lui.
Important este sa stim exact cele doua parti ale fiintei lui Iisus: cea cereasca si cea lumeasca.
Dar mie mi se pare ca articolul acesta si negarea ieslei si a lui Iosif tocmai distruge partea lumeasca a lui Iisus Hristos.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.12.2013, 18:03:33
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Pai dintr-o ochire puteai sesiza ideea articolului. De fapt, penultima "icoana", vorbeste de la sine!...(un Iosif tanar si indragostit) Sfanta Fecioara a fost si a ramas Fecioara pentru tot restul vietii. Modelul unei familii sfinte il putem descoperi la parintii Sfintei Fecioare (Ioachim si Ana) si la multe altele enumerate in Sf. Scriptura, unde pe langa dragoste, vom descoperi si rodul ei, alaturi de o buna relatie cu Dumnezeu. (Ma refer la familii binecuvantate, cu multi frati care se iubesc intre ei... - vezi fratii lui David). Taina venirii Mantuitorului, nu trebuie sa fie nici asemanata nici confundata cu nasterea unui prunc intr-o familie cu slabiciuni si pacate trupesti!... Aici cred eu ca face aluzie, autorul, desi n-am stat sa citesc articolul...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.12.2013, 03:16:52
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Sf. si dreptul Iosif , asa e numit in ortodoxie logodnicul batran al Maicii Domnului si este foarte iubit si venerat si la noi.
Acolo scrie bine , avusese o sotie Salomeea deci fratii Domnului erau vitregi ( cuvantul vitreg nu e folosit in Scripturi se zice frati simplu) pareau a fi dupa tata dar de fapt nici asa.
De aceea atunci pe Golgota o incredinteaza ucenicului Sau pentru ca ar fi fost anormal sa aiba fii dupa trup si sa stea in casa unei rude indepartate (si Ioan fiul lui Zevedei era ruda cu Isus ).
De Sf. Iosif nu se mai spune nimic in Evanghelie tocmai pentru ca probabil a avut o moarte naturala , daca era tanar cum aiurea spun unii atunci cum a disparut unde a fost in momentele importante , Cana , Golgota ... ? Ca daca ar fi murit de tanar sau in putere s-ar fi mentionat ceva.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.12.2013, 09:03:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sophia, Sophia...
Articolul este despre acea "icoană" nu despre familia pământeana a Mantuitorulului.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.12.2013, 20:45:31
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Sophia, Sophia...
Articolul este despre acea "icoană" nu despre familia pământeana a Mantuitorulului.
Tocmai ca nu este prea clar in articol ce anume critica autorul mai mult. Este o impletitura.
Se refera la ceea ce reprezinta icoana. Nu accepta familia ce apare in icoana.
Nu-l accepta pe Iosif. Asa se intelege.
Nu critica icoana din punct de vedere artistic, ci al continutului.

Si problema este mai larga. La noi la ortodocsi nu exista Nasterea Domnului prezentata ca iesle, desi in scripturi asa apare.
Nu apare nicaieri Iosif, decat atunci cand o ia pe Maria din templu (ales dupa nuiaua care inmugurise). Mai este amintit insa cu alte prilejuri. Si a fost tatal pamantean al lui Iisus. L-a ocrotit si l-a invatat meseria lui.

Nu stiu, sunt nelamurita. Inteleg pe de o partte ca Iisus nu trebuie prezentat ca un copil sarman, nascut intr-un grajd, dar daca asa spune scriptura.
Si de ce este desconsiderat un om fara vina (Iosif).
Nu inteleg care este greseala in icoana vestica.

Ma surprinde ca nimeni nu a mai intrat pe acest fir sa explice putin. Dar n-o fi stiind nimeni mai bine.

Am gasit un art articol mai bun:

http://www.crestinortodox.ro/craciun...lui-98380.html

Dar va plac acele icoane?

Iosif apare in ele. In ultima icoana din articol, acolo jos, ina uriu si cua aoreola de sfant este Iosif?
E vorba acolo de unele scrieiri apocrife...si personajul acela care vorbeste cu Iosif...
Mai deosebit este ca apar mai multe personaje, femei care imbaiaza pruncul. Desi erau singuri acolo (spune in scripturi).
In fine, poate singura icoana mult controversata.
Voi aveti exemple de alte icoane ortodoxe cu Nasterea Domnului? Mai frumoase, mai apropiate de scripturi...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 15.12.2013 at 20:57:31.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.12.2013, 21:29:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu te rog să mai citești odată articolul.
Mai încet și pe îndelete.
E foarte clar.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.12.2013, 03:04:33
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Sophia doar sa dai un google vezi o sumedenie de icoane si picturi murale cu Naterea Domnului in care apare Sf si Dreptul Iosif logodnicul Maicii Domnului cu aureola de sfant deci nedesconsiderat si cu pruncul in iesle asa cum scrie in Biblie si toate amanuntele din Scripturi sunt pictate intocmai fara gres.
Greseala din picturile neortodoxe catolice si protestante e cea de care am scris mai sus , scrie si in articol si peste tot in scrierile ortodoxe :
IOSIF ERA B A T R A N !!!
nu e tinerel frumusel brunetel
ci in varsta A FOST CASATORIT SI AVEA COPII MARI.

uite primu google prima icoana ce am gasit-o

http://www.razbointrucuvant.ro/wp-co...domnului_0.png

Last edited by Teodosie; 16.12.2013 at 03:07:17.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.12.2013, 11:43:30
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Tocmai ca nu este prea clar in articol ce anume critica autorul mai mult. Este o impletitura.
Se refera la ceea ce reprezinta icoana. Nu accepta familia ce apare in icoana.
Nu-l accepta pe Iosif. Asa se intelege.
Nu critica icoana din punct de vedere artistic, ci al continutului.

Si problema este mai larga. La noi la ortodocsi nu exista Nasterea Domnului prezentata ca iesle, desi in scripturi asa apare.
Nu apare nicaieri Iosif, decat atunci cand o ia pe Maria din templu (ales dupa nuiaua care inmugurise). Mai este amintit insa cu alte prilejuri. Si a fost tatal pamantean al lui Iisus. L-a ocrotit si l-a invatat meseria lui.

Nu stiu, sunt nelamurita. Inteleg pe de o partte ca Iisus nu trebuie prezentat ca un copil sarman, nascut intr-un grajd, dar daca asa spune scriptura.
Si de ce este desconsiderat un om fara vina (Iosif).
Nu inteleg care este greseala in icoana vestica.

Ma surprinde ca nimeni nu a mai intrat pe acest fir sa explice putin. Dar n-o fi stiind nimeni mai bine.

Am gasit un art articol mai bun:

http://www.crestinortodox.ro/craciun...lui-98380.html

Dar va plac acele icoane?

Iosif apare in ele. In ultima icoana din articol, acolo jos, ina uriu si cua aoreola de sfant este Iosif?
E vorba acolo de unele scrieiri apocrife...si personajul acela care vorbeste cu Iosif...
Mai deosebit este ca apar mai multe personaje, femei care imbaiaza pruncul. Desi erau singuri acolo (spune in scripturi).
In fine, poate singura icoana mult controversata.
Voi aveti exemple de alte icoane ortodoxe cu Nasterea Domnului? Mai frumoase, mai apropiate de scripturi...
o sursa despre Nasterea Domnului si despre Familia Sfanta o gaseste si in Evanghelia lui Iacob, a scrierere necanonica, apocrifa
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.12.2013, 13:10:23
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teodosie Vezi mesajul
Sophia doar sa dai un google vezi o sumedenie de icoane si picturi murale cu Naterea Domnului in care apare Sf si Dreptul Iosif logodnicul Maicii Domnului cu aureola de sfant deci nedesconsiderat si cu pruncul in iesle asa cum scrie in Biblie si toate amanuntele din Scripturi sunt pictate intocmai fara gres.
Greseala din picturile neortodoxe catolice si protestante e cea de care am scris mai sus , scrie si in articol si peste tot in scrierile ortodoxe :
IOSIF ERA B A T R A N !!!
nu e tinerel frumusel brunetel
ci in varsta A FOST CASATORIT SI AVEA COPII MARI.

uite primu google prima icoana ce am gasit-o

http://www.razbointrucuvant.ro/wp-co...domnului_0.png
Da, ai dreptate. Si da, icoana din link-ul dat de tine imi place. E mai simpla, insa lipsesc pastorii si magii.

Si totusi nu stiu sa existe Sf. Iosif in Ortodoxie. Si am inteles ca totusi exista si alte probleme legate de scena nasterii Domnului, pentru care ea nu se este prezentata in ortodoxie.

@stefan-florin - eu stiu ca peste tot este scris despre Nasterea Domnului (in scripturi), dar exista niste probleme de acceptare. In ortodoxie nu este acceptata ieslea si nici magii nu prea sunt.
Este o chestiune de percepere a oamenilor. Unii prefera sa vada si partea umana, pamanteana a lui Iisus, altii prefera sa o vada numai pe cea cereasca (nasterea Lui sa fie un mister).
Eu le inteleg pe amandoua, dar partea umana nu poate lipsi, nu poate fi (numai) un mister, din moment ce maica Sa era om si Iosif tot om. Asa a fost.
Daca s-ar fi scris ca a coborat pe o raza de soare sau de luna de la Dumnezeu Tatal, mai intelegeam si misterul.

Iar articolul nu spune totusi de varsta lui Iosif. Cred ca totusi autorul are alte obiectii - nu accepta existenta lui Iosif. sau nu stiu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.12.2013, 13:36:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Bine, las-o așa.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare