Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.01.2008, 01:07:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Din cate am inteles eu, pe acest topic e vorba de cum ne purtam cu cei bogati, care se falesc cu ce au... in primul rand, cred ca nu e cazul sa le tinem lectii de teologie, ori ii vom indeparta si mai mult de Dumnezeu. De aceea cred ca o atitudine cuviincioasa, demna si impartiala, este cea mai potrivita. Sa nu incercam sa smerim pe altii pana nu ne smerim noi! Si cred ca nimeni nu poate spune despre sine ca e smerit :rolleyes: :|
Atunci cand a-si spune, spre exemplu, sunt smerit , mai mare gogorita nici n-ar putea fi. Smerenia in primul rand este fapta in tacere. Nu cred ca cineva de pe acest forum se poate considera smerit "ca la carte", dara mite sa dai lectii altora. Ar fi absurd si necrestinteste. Smerenia, drumul spre pocainta stim cand le-am declansat in noi, dar data terminala nu o sa o stim vreodat si nici nu avem cum sa o stim. De ce ? Pentru ca cel ce spune eu m-am smerit, gresala face nefind smerit deloc.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.01.2008, 12:21:59
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

cunosc un caz in care parintii ,oameni foarte bogati si influenti aveau un singur baiat,care era bolnav de leucemie si nu mai putea fi tratat asa ca părintii au hotarat sa ii ofere tot ce isi dorea el :masini,haine,telefoane de ultima generatie orice.tatal urma sa ii dea cadou dupa bacalaureat un ferarri,unicat in orasul nostru.
insa cu doua zile inainte de a incepe bacalaureatul baiatul.venind de la o petrecere impreuna cu o fata s-a luat la intrecere cu masina altuia si au sfarsit intr-un mal de pămant.au murit pe loc cei doi.inmormantarea a fost foarte fastuoasa...cu tot felul de flori si alte cele.la o discutie dupa inmormantare cu unul din preoti tatal ii spune: cu ce m-a ajutat pe mine Dumnezeu?eu am facut banii,eu ii cheltui,fiul meu e mort si oricum ar fi murit de boala...asa ca unde e acum dumnezeu? cum il pot ajuta pe acel om, cand el nici nu vrea sa auda de Dumnezeu?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.01.2008, 18:33:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Eea draga, nici n-ai cum sa-l ajuti in vreun fel pe acel om, orbit de mandrie, vanitate, egoism , avand probabil sufletul intinta, imbacsit de pacate si far de legi. Refuzandu-L pe Dumnezeu, nu ai cum sa comunici sau sa -l ajuti in vreun fel. El traieste de mult timp intr o lume a lui, orbita de arginti si cele pur materiale. Dar nu e bine sa judecam pentru a nu cadea noi in pacate. Astfel de oameni, eea draga, smintesc pe cei in credinta. Deci mare bagare de seama !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.01.2008, 17:58:44
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
"Iubitorul de argint aduna ca sa le afle altii"

Cum ne comportam cu cei care se dau mari cu "acumularile" lor lumesti de orice natura?
Cum sa facem sa ne ajutam pe noi si pe ei fara sa-i suparam?
Spunand asemeni apostolului. Doamne iarta-i ca nu stiu ce fac. Iarta-i si pe ei si pe noi ca le cercetam averile. Daaa in gand nu la microfon cum fac unii.;)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.07.2011, 22:52:56
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

"De iubesti sa fii prietenul lui Hristos, sa urasti aurul si impatimirea lacoma de el, ca pe una ce intoarce cugetul spre el si-l rapeste de la preadulcea iubire a lui Iisus, care socotesc ca nu se arata in chipul cuvantului, ci in chipul implinirii poruncilor Lui cu fapta (...). Iubind aurul, te vei pagubi de Hristos si-L vei pierde pe El si pe Dumnezeu, Care este bunul de capetenie si fara Care nu este viata de mantuire oamenilor.

Daca iubesti aurul, nu-L iubesti pe Hristos. Iar daca nu iubesti pe Hristos si iubesti aurul, ia seama cui te face asemenea tiran! Aceluia care era ucenic, dar fara credinta, cer era prieten, dar s-a aratat vanzator si si-a batut joc de Stapanul tuturor, si a cazut ca un nevrednic din credinta si dragostea fata de El, si s-a rostogolit in adancul deznadejdii.

Teme-te de pilda aceluia si asculta de mine si fugi de aur si de dragostea lui, ca sa poti castiga pe Hristos. Ca stii locul unde a ajuns cel ce a cazut" (Cuviosul Nichita Stithatul, Cele trei sute de capete despre faptuire, despre fire si despre cunostinta).
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.07.2011, 04:43:55
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
cunosc un caz in care parintii ,oameni foarte bogati si influenti aveau un singur baiat,care era bolnav de leucemie si nu mai putea fi tratat asa ca părintii au hotarat sa ii ofere tot ce isi dorea el :masini,haine,telefoane de ultima generatie orice.tatal urma sa ii dea cadou dupa bacalaureat un ferarri,unicat in orasul nostru.
insa cu doua zile inainte de a incepe bacalaureatul baiatul.venind de la o petrecere impreuna cu o fata s-a luat la intrecere cu masina altuia si au sfarsit intr-un mal de pămant.au murit pe loc cei doi.inmormantarea a fost foarte fastuoasa...cu tot felul de flori si alte cele.la o discutie dupa inmormantare cu unul din preoti tatal ii spune: cu ce m-a ajutat pe mine Dumnezeu?eu am facut banii,eu ii cheltui,fiul meu e mort si oricum ar fi murit de boala...asa ca unde e acum dumnezeu? cum il pot ajuta pe acel om, cand el nici nu vrea sa auda de Dumnezeu?
Pune-i sub ochi (la propriu) Cartea lui Iov.
Cuvantul are puterea Lui.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.07.2011, 21:07:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Pune-i sub ochi (la propriu) Cartea lui Iov.
Cuvantul are puterea Lui.
Ai impresia ca eea , nu a incercat sa-i deschida inima acestui om ? Cred si sunt convins ca doamna preoteasa este cu mult mai experimentata ca noi si a cautat metoda cea mai buna , dar vezi tu Ioane , cand inima e impietrita , poti tu sa te dai si peste cap ca tot nu rezolvi nimic , iar metoda asta de a-i pune cartea sub nas , poate inrautati situatia . Cand omul este necajit , deznadajduit , si fara Dumnezeu , poate sa-ti dea si cu cartea in cap , chiar de-i Cartea lui Iov !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.07.2011, 23:33:23
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ai impresia ca eea , nu a incercat sa-i deschida inima acestui om ? Cred si sunt convins ca doamna preoteasa este cu mult mai experimentata ca noi si a cautat metoda cea mai buna , dar vezi tu Ioane , cand inima e impietrita , poti tu sa te dai si peste cap ca tot nu rezolvi nimic , iar metoda asta de a-i pune cartea sub nas , poate inrautati situatia . Cand omul este necajit , deznadajduit , si fara Dumnezeu , poate sa-ti dea si cu cartea in cap , chiar de-i Cartea lui Iov !
Da, Cristi, asa se poate intampla, din pacate, stiu si eu din experienta personala, precum si de la alti oameni. Durerea, suferinta, e cu adevarat o incercare. Nimic mai adevarat.
Totusi, in momentele mele foarte grele mi s-a intamplat sa deschid Cartea si, fie cu un psalm, fie cu Iov, fie cu Iona, m-am linistit. Mi-a venit inima la loc, am simtit mangaiere.
Ca urmare, am ajuns la concluzia (personala) ca textul biblic are putere asupra omului necajit. Mie mi-a fost de folos cand eram la mare necaz.
Fie ca Domnul sa ne mangaie cu sfanta Lui Rostire, in veci!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.07.2011, 11:06:38
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Arginții plăcuți lui Dumnezeu sunt sufletele noastre pe care ni le-a dăruit...Dar unii din noi și le vînd, uitînd că tot argintul lumii nu poate cumpara măcar un dram de suflet.......și persista greșelii pierzîndu-și astfel nemurirea...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.07.2011, 01:05:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Arginții plăcuți lui Dumnezeu sunt sufletele noastre pe care ni le-a dăruit...Dar unii din noi și le vînd, uitînd că tot argintul lumii nu poate cumpara măcar un dram de suflet.......și persista greșelii pierzîndu-și astfel nemurirea...
Ehe , a fost vandut Mantuitorul pe 30 de arginti , si nu de oricine . . . , e "boala" veche asta .

Mantuirea , nimeni din asta lume nu va putea s-o cumpere , indiferent de rang , functie , pregatire si bogatie ! Asta se cam uita din pacate . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doctorul fara de arginti, Pesamosca Alexandru Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 14 28.04.2012 13:46:24
Sfintii doctori fara de arginti Cosma si Damian Ion Zamfir Intrebari utilizatori 1 01.11.2010 17:56:20
Sfintii Doctori fara de arginti Cosma si Damian mirelat Diverse Sarbatori 6 08.11.2009 16:38:21