Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.08.2008, 21:28:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Pe acest dumnezeiesc prooroc, mai inainte l-a vestit Isaia, zicand: Iata, Eu trimit pe ingerul Meu inaintea fetei Tale, care va gati calea Ta inaintea Ta. Si iarasi: Glasul celui ce striga in pustie, gatiti calea Domnului, drepte faceti cararile Lui.
Dar de ce l-a numit inger? Pentru ca viata lui s-a asemanat foarte mult ingerilor celor fara de trup. Nu era la Ioan avere, nu era lux, nu erau mancari alese; nu era la Ioan viata impatimita catre trup, ci cu totul dezlegat de trup traia pe pamant, ca un inger.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.06.2009, 11:49:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cati dintre noi ii mai urmeaza Sfantului Ioan Botezatorul? Cati il mai vestesc pe Hristos altora? Cati mai pregatesc inimile altora ca loc de odihna pentru Hristos?

Am ajuns sa credem ca numai lui Ioan i-a fost dat acest lucru. In realitate fiecare dintre noi poate vesti in "pustiul" zilelor noastre. Cuvantul lui Dumnezeu este din ce in ce mai putin ascultat si cautat.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.08.2009, 19:09:15
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Acest act sangeros- taierea capului Sfantului, pare sa fi fost ingaduit de Dumnezeu pentru ca dupa ce a fost Inaintemergatorul lui Hristos pe pamant, Sfantul Ioan Botezatorul sa fie de asemenea in imparatia mortilor si sa mearga sa instiinteze pe mortii cei drepti de speranta in Mantuire, venirea apropiata a lui Mesia care trebuia sa sparga prin Cruce portile si inchizatorile Iadului.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.08.2009, 19:49:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am o nelamurire. In Biblia veche de la 1600 scrie ca Sfantul Ioan Botezatorul se hranea cu mladite si miere salbatica. In editiile recente scrie ca acest prooroc se hranea cu lacuste si miere salbatica. Sincer eu cred ca Sfantul Ioan Botezatorul, ca vietuitor al pustiei, a optat pentru muguri si mladite, nu pentru lacuste!

http://www.greekbible.com/index.php - mergi la Matei 3, 4 si da click pe ἀκρίδες:

ἀκρίς
,n {ak-rece'}
a locust, particularly that species which especially infests oriental countries, stripping fields and trees. Numberless swarms of them almost every spring are carried by the wind from Arabia into Palestine, and having devastated that country, migrate to regions farther north, until they perish by falling into the sea. The Orientals accustomed to feed upon locusts, either raw or roasted and seasoned with salt (or prepared in other ways), and the Israelites also were permitted to eat them.

sau vezi aici:

http://concordance.biblos.com/akrides.htm
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.08.2009, 05:34:54
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Acest act sangeros- taierea capului Sfantului, pare sa fi fost ingaduit de Dumnezeu pentru ca dupa ce a fost Inaintemergatorul lui Hristos pe pamant, Sfantul Ioan Botezatorul sa fie de asemenea in imparatia mortilor si sa mearga sa instiinteze pe mortii cei drepti de speranta in Mantuire, venirea apropiata a lui Mesia care trebuia sa sparga prin Cruce portile si inchizatorile Iadului.
interesant, nu m-am gandit la aceasta paralela... este canonica? adica nu prea inteleg cum vine asta cu "instiiintarea mortilor".
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.08.2009, 13:36:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cum interpretati:

Luca 7, 28.
Zic vouă: Între cei născuți din femei, nimeni nu este mai mare decât Ioan; dar cel mai mic în împărăția lui Dumnezeu este mai mare decât el.

Matei 11, 11.
Adevărat zic vouă: Nu s-a ridicat între cei născuți din femei unul mai mare decât Ioan Botezătorul; totuși cel mai mic în împărăția cerurilor este mai mare decât el.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.08.2009, 13:56:25
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
interesant, nu m-am gandit la aceasta paralela... este canonica? adica nu prea inteleg cum vine asta cu "instiiintarea mortilor".
Adica celor din iad Sfantul Ioan le-a propovaduit venirea Mantuitorului. Ca dovada ca portile raiului erau inchise. Asa se spune in tropar.
Troparul.
"Pomenirea dreptului cu laude, iar tie destul iti este marturia Domnului, Inaintemergatorule, ca te-ai aratat cu adevarat si decat proorocii mai cinstit, ca si a boteza in repejuni pe Cel propovaduit te-ai invrednicit. Drept aceea, pentru adevar nevoindu-te, bucurandu-te, bine ai vestit si celor din iad pe Dumnezeu Cel ce S-a aratat in trup, pe Cel ce a ridicat pacatul lumii si ne-a daruit noua mare mila.".

Last edited by georgeval; 29.08.2009 at 13:58:32.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.08.2009, 18:29:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, uite ca de mult vroiam sa te intreb ce inseamna mai exact "tropar".

spre rusinea mea, nu reusesc sa ajung la biserica decat duminica la sf. liturghie, si uneori nici atunci.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.08.2009, 18:42:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
da, uite ca de mult vroiam sa te intreb ce inseamna mai exact "tropar".

spre rusinea mea, nu reusesc sa ajung la biserica decat duminica la sf. liturghie, si uneori nici atunci.
Cantare bisericeasca in cinstea unui sfant. Cea mai veche si mai simpla forma a poeziei imnografice intrebuintate in cultul ortodox. De la tropos-mod, chip sau to tropion-trofeu, biruinta, pentru ca prosalveste biruinta sfintilor asupra diavolului sau a patimilor trupului. Infatiseaza pe scurt si canta chipul sau icoana vietii unui sfant.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.08.2009, 19:01:35
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, George. troparul pe care l-ai dat tu mai sus se canta in seara asta la Vecernie?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ioan Botezatorul in iconografie glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 16 16.08.2013 15:09:37
Sfantul Ioan Botezatorul + cristiboss56 Rugaciuni 14 24.06.2011 19:22:22
Sfantul Ioan Botezatorul omosapiensi Despre Biserica Ortodoxa in general 11 07.01.2011 12:58:33