Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.03.2010, 19:24:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Remember - TEOFIL PARAIAN

3 martie 1929 - S-a nascut in satul Toparcea , jud. Sibiu , Arhimandritul si renumitul duhovnic de la Manastirea " Brancoveanu " - Sambata de Sus , Teofil Paraian ( din botez Ioan ) . A urmat scoala primara in Cluj Napoca , Institutul Teologic ( 1948-1952 ) , fiind ulterior inchinoviat la Manastirea Sambata de Sus , din Tara Fagarasului . Devine pe rand ierodiacon (1960 ), ieromonah ( 1983 ) , pentru ca la 8 septembrie 1988 arhimandrit . Se impune ca reprezentant de exceptie al monahismului prin intermediul unei neobosite activitati cultural-teologice , concretizate prin conferinte , in peste 80 de orase ale tarii , cu teme teologice , lucrari scrise ( 38 de carti ) , interventii media . A publicat lucrari : "Ne vorbeste Parintele Teofil " ( 1997 ) ; " Cuvinte catre tineri " ( 1998 ) ; " Pentru cealalta parte a vietii mele " ( 2001 ) ; " Puncte cardinale a Ortodoxiei -indrumar duhovnicesc " (2005 ) ; " Din ospatul credintei " ( 2006 ) . A trecut la cele vesnice la 29 octombrie 2009 , in Cluj Napoca , fiind inmormantat la Manastirea Sambata de Sus . SUTE DE LUMANARI AU FOST APRINSE ASTAZI LA MORMANTUL SAU DE LA MANASTIREA SAMBATA DE SUS . SI LA ACEASTA ORA SUTE DE CREDINCIOSI SE AFLA LA MANASTIRE PENTRU A-L COMEMORA PE PARINTELE ARHIMANDRIT TEOFIL PARAIAN . VESNICA LUI POMENIRE ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.03.2010, 00:50:06
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit Dumnezeu sa il odihneasca in pace

Eu i-am aprins luminare patruzeci de zile si acum il pomenesc la fiecare SF. LITURGHIE.Dinsul a fost si va ramine pentru noi crestini -ortodocsi un model de credinta ortodoxa,ca si ceilalti Parinti care s-au ridicat la ceruri.Dumnezeu sa ii odihneasca pe toti ,numai ca Parintele Teofil mi-a fost mai aproape de suflet.Am sa il pomenesc vesnic si sunt convinsa ca el ne v-a pazi de acolo din ceruri si ne v-a calauzi pasii pe drumul cel bun al credintei.Dumnezeu sa ne lumineze pe toti .Iertati-ma fratii mei si Post cu impliniri duhovnicesti.Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.03.2010, 13:58:06
eudany01's Avatar
eudany01 eudany01 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit

Dumnezeu sa il odihneasca alaturi de Sfintii Sai si sa aibe parte de lumina vesnica.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.03.2010, 19:25:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Printre ultimile cuvinte de intelepciune al Parintelui Teofil Paraian

" Ce tine de Ortodoxie ? De Ortodoxie tine ceea ce e scris in Simbolul Credintei : credinta in Dumnezeu Tatal , credinta in Dumnezeu Fiul , credinta in Dumnezeu Duhul Sfant , credinta in Biserica , credinta in Sfintele Taine , credinta in invierea mortilor si viata vesnica . Toate acestea tin de Ortodoxie . Sunt altii care nu cred cum credem noi , si aceia nu au credinta Ortodoxa . Cei care cred cum credem noi sunt drept-maritori crestini , iar pentru aceia se spune la Sfanta Evanghelie : << Pe voi , pe toti , drept-maritorilor crestini , sa va pomeneasca Domnul Dumnezeu intru Imparatia Sa , totdeauna , acum si pururea si in vecii vecilor . Amin >> Va doresc sarbatori fericite si va multumesc ! " ( Teofil Paraian )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 04.03.2010 at 19:29:31.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.03.2010, 07:19:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

De la ultima lui conferinta am invatat ca omul poate sa traiasca fara sa pacatuiasca, doar gresind omeneste din cand in cand si din ce in ce mai putin - insa cu ajutor de sus.

Tot de la el am ramas cu gandul ca nu e asa de greu sa te mantuiesti, chiar din timpul vietii cesteia. Da Doamne.

...si ca omul crestin trebuie sa fie vesel, sa se bucure de toate, trecand prin viata mai mult razand decat plangand... (se vede ca Parintele Teofil a ajuns la masura la care a inlocuit frica cu iubirea de Dumnezeu)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.04.2010, 17:45:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Parintele Teofil Paraian va fi pomenit la Manastirea Sf. Brancoveni

Manastirea Sfintilor Brancoveni de la Sambata de Sus il va pomeni duminica , 2 mai , pe marele duhovnic Teofil Paraian , la sase luni de la trecerea la cele vesnice . Arhimandrit Teofil Paraian , duhovnicul Manastirii Brancoveanu de la Sambata de Sus , a trecut la cele vesnice in noaptea de 29 octombrie 2009 , la varsta de 80 de ani . Inmormantarea Parintelui Teofil Paraian a avut loc sambata , 31 octombrie 2009 , la Manastirea Sambata de sus . VESNICA LUI POMENIRE !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.05.2010, 10:14:31
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Doamne-ajuta!

Dintre cei din Bucuresti, este cineva care merge la Manastirea Brancoveanu?

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.05.2010, 21:00:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Manastirea Sfintilor Brancoveni de la Sambata de Sus il va pomeni duminica , 2 mai , pe marele duhovnic Teofil Paraian , la sase luni de la trecerea la cele vesnice . Arhimandrit Teofil Paraian , duhovnicul Manastirii Brancoveanu de la Sambata de Sus , a trecut la cele vesnice in noaptea de 29 octombrie 2009 , la varsta de 80 de ani . Inmormantarea Parintelui Teofil Paraian a avut loc sambata , 31 octombrie 2009 , la Manastirea Sambata de sus . VESNICA LUI POMENIRE !+
Tv.TRINITAS informeaza ca astazi la slujba de pomenire de la Sambata de sus au participat peste 1000 de credinciosi si de fii duhovnicesti ai Parintelui Teofil . Slujba a fost oficiata de Preasfintitul Andrei Fagaraseanul Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului impreuna cu Preasfintitul Sofian Brasoveanul Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Romane a Germaniei,Austriei si Luxemburgului . Au fost prezenti foarte multi credinciosi din Craiova , Timisoara , Alba-Iulia si din alte colturi ale tarii . Dupa Sfanta Liturghie S-a oficiat Slujba Parastasului in Biserica dupa care s-a mers la mormant . A urmat o agapa in memoria parintelui la trapeza de la Academie si in trapeza Manastirii .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.10.2010, 19:58:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ce repede trece timpul in aceasta lume . Sa nu-i uitam pe cei dragi noua ! ! !

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Tv.TRINITAS informeaza ca astazi la slujba de pomenire de la Sambata de sus au participat peste 1000 de credinciosi si de fii duhovnicesti ai Parintelui Teofil . Slujba a fost oficiata de Preasfintitul Andrei Fagaraseanul Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului impreuna cu Preasfintitul Sofian Brasoveanul Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Romane a Germaniei,Austriei si Luxemburgului . Au fost prezenti foarte multi credinciosi din Craiova , Timisoara , Alba-Iulia si din alte colturi ale tarii . Dupa Sfanta Liturghie S-a oficiat Slujba Parastasului in Biserica dupa care s-a mers la mormant . A urmat o agapa in memoria parintelui la trapeza de la Academie si in trapeza Manastirii .
Astazi , 23 octombrie , la Manastirea " Sfintii Brancoveni " de la Sambata de Sus , judetul Brasov , a avut loc slujba Parastasului la implinirea unui an de la trecerea la cele vesnice a parintelui arhimandrit Teofil Paraian . Dupa slujba Parastasului , a avut loc o agapa oferita de obstea monahala . VESNICA LUI POMENIRE !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.10.2010, 20:07:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Prin plecarea dintre noi a părintelui Teofil, cauza ecumenismului a pierdut o voce de cel mai mare prestigiu. După părintele Arsenie, s-a dus și părintele Teofil ! Dumnezeu să-i odihnească cu drepții !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhimandritul Teofil Părăian Oare iubesc destul? maria-15 Mari Duhovnici si predicile lor 4 23.12.2012 19:34:52
Parintele arhimandrit Teofil Paraian-un duhovnic iubit adorcrysti Mari Duhovnici si predicile lor 19 16.07.2012 23:42:39
Un an de la moartea Parintelui Teofil Paraian apostol viorica Intrebari utilizatori 2 29.10.2010 14:26:29
Parintele Teofil Paraian a trecut la cele vesnice costel Stiri, actualitati, anunturi 72 03.12.2009 16:02:43