Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.07.2011, 17:11:34
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Pai ce e diferit intre ce a facut nebunul asta in Norvegia si ce au
Omul e prezentat in presa drept fundamentalist crestin. Nu stiu la ce versiune de crestinism adera (musulman sigur nu e), dar e un exemplu bun pentru a arata cum religia dezumanizeaza. Si da, in cazul asta, e vorba de crestinism.
Presa a preluat prezentarea sa de pe facebook, ce suna ca pentru matrimoniale: “barbat, singur, crestin, iubitor de vanatoare si jocuri pe calculator “ , iar pentru ca stirea sa fie din ciclul “senzational” a adaugat “fundamentalist”. Eu, una, nu stiu ce inseamna fundamentalist crestin , explica-mi tu.Cand spui ca religia dezumanizeaza, induci ideea ca e “negativa”, ca perceptele ei sunt rele, in loc sa spui ca mintea umana poate fi pervertita si incapabila sa o inteleaga. Religia nu dezumanizeaza, firea naturala a omului poate dezumaniza la fel ca si legea junglei in care traim.

Cat il priveste pe dement, nu stiu de ce a facut-o, luni va da explicatiile de rigoare, insa din ce a speculat presa norvegiana si a preluat si ziarele de la noi, se pare ca individul vrea sa ramana in memoria colectiva ca "al doilea monstru al istoriei", spune ca ce a facut el e "oribil", insa necesar, pentru ca lumea sa se trezeasca la realitate. Se pare ca individul e nemultumit de valul de emigranti care a lovit Norvegia si in special de emigrantii musulmani, care au un comportament predispus spre infractionalitate (hartuire fizica, psihica) , deci se manifesta impotriva lor si acuza partidul Laburist, aflat la guvernare, de o prea mare "toleranta" in privinta emigrantilor.

Se pare ca activa pe mai multe formuri, unde isi exprima ferm punctul de vedere. Din spusele sale:

Că tot vorbeam de adepții încăpățânați ai multiculturalismului. Am citit un articol(...) îmi amintesc că era vorba despre o școală din estul Oslo, unde, într-o clasă mai exista doar un singur elev norvegian (majoritatea erau musulmani). Ceilalți norvegieni își mutaseră deja copiii de acolo. Dar mama acestui băiat, desigur, o marxistă dură care se dădea de ceasul morții să demonstreze că Islamul și multiculturalismul funcționează, a refuzat să-l mute din școală. Vroia să arate că băiatul ei va demonstra că toți islamofobii greșesc(...). Bietul copil a fost hărțuit ani de zile și a început să-și facă rău singur. I-a spus mamei sale marxiste că vrea să moară. Doar atunci a realizat mama lui că greșise”, scrie Birevik. Se declară în același text „conservator cultural”, adăugând că ar fi „fericit să fie primul care își protejează copiii, mutându-i în zone sigure”.

O zonă liberă de musulmani este: 1. Acolo unde o femeie non-musulmană beată se poate plimba pe stradă fără să fie amenințată cu violul, jaful, hărțuirea, violența. 2. E un loc unde tinerii care nu sunt musulmani se pot plimba fără să fie în pericol să fie hărțuiți de găști de musulmani sau indivizi musulmani. 3. E o zonă unde cei care nu sunt musulmani se pot exprima liber, în cele trei forme (religios, sexual, cultural) fără amenințarea iminentă că vor fi hărțuiți psihologic”.

Ceea ce spune presa sunt speculatii, pe baza interogatoriului preliminar, oficial, abia luni ni se va spune care au fost motivatiile sale, dupa un interogatoriu complex.

Last edited by ioanna; 24.07.2011 at 17:14:54.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.07.2011, 17:13:08
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

De unde "stim" ca este in evidentele masoneriei? Cine are evidentele masoneriei?
De-a lungul timpului au fost in masonerie si preoti si ierarhi si probabil ca unii mai sint si in prezent.
Dealtfel masonii sint acuzati ca ar fiextinsi chipurile si in alte culturi si religii -caci altfel cum ar putea sa uneasca intreaga lume intro noua ordine mondiala? Sau asta era un fel de mason ..dizident? )))))

In genocidul din Serbia dintre musulmani si crestini aia crestini ce rit crestin erau?, si ei tot masoni?

Last edited by Mihai36; 24.07.2011 at 17:20:56.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.07.2011, 17:21:02
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Daca si dementul asta e mason .... :))) de la masoni am pretentia unui Iq ridicat, asta e doar unul care a transpus lumea virtuala in realitate, s-a crezut in Warcraft.

E careva dintre voi stabilit in Norvegia? chiar exista o problema cu emigrantii, cu comportamentul lor sau dementul a exagerat? Oricum, nu e de vina Islamul pentru lipsa de educatie sau proasta educatie a unor oameni ce provin din tari musulmane, asa cum nu e de vina Crestinismul ca dementul a ucis 92 de oameni sau ca romanii mananca lebede in Austria sau fura prin Franta.

Last edited by ioanna; 24.07.2011 at 17:41:40.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.07.2011, 17:39:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Pai ce e diferit intre ce a facut nebunul asta in Norvegia si ce au facut legionarii in Romania? In afara faptului ca asta e singur, iar legionarii erau mai multi?



Aberatie sau nu, nu e vina mea ca nu aveti o carte sfanta mai clara, care sa nu fie atat de interpretabila.
Omul e prezentat in presa drept fundamentalist crestin. Nu stiu la ce versiune de crestinism adera (musulman sigur nu e), dar e un exemplu bun pentru a arata cum religia dezumanizeaza. Si da, in cazul asta, e vorba de crestinism.
Ia-o mai usurel cu hulele impotriva Duhului Sfant! Credinta dreapta in Hristos este menita sa indumnezeiasca omul. Nu orice credinta are acest obiectiv.

Asa cum la fotbal exista niste reguli clare pe care jucatorii trebuie sa le respecte, tot asa si in Ortodoxie crestinii trebuie sa actioneze in conformitate cu traditia ortodoxa. Binele nu e bine daca nu se infaptuieste in concordanta cu invatatura ortodoxa. Chiar si de excesul de zel in credinta, diavolul se poate folosi pentru a-si atinge scopurile. Exista chiar si pustnici care au patit-o.

Mandria este cel mai mare dusman al mantuirii noastre, caci ne face asemanatori cu dracii. Iar Hristos a fost bland si smerit. Cu El trebuie sa tanjim sa ne asemanam.

In numele lui Hristos putem actiona doar intrebandu-ne la fiecare pas: ,,Iisus cum ar fi actionat in aceasta situatie?'' Nu poate vorbi despre credinta crestina cineva care nu o cunoaste in profunzime. Niste repere clare, reprezentative pentru ortodoxie, pot duce la niste concluzii clare. Miscarea legionara, compromisa in cele din urma din interior, a fost un fenomen complex, cu bune si cu rele, de aceea, cand vorbim despre Ortodoxie cred ca trebuie sa ne alegem alte repere.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.07.2011, 18:08:46
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce a facut gunoiul acela arata clar un lucru: masonii buni sunt doar cei morti. Sorry, dar faptele o dovedesc. Putin imi pasa ca ce tocmai am scris nu este ...corect politic si/sau, APARENT, crestinesc. Cum am scris si pe alt topic, crestinul nu este/nu trebuie sa fie o oaie visatoare, acerebrala si masochista. Cititi-i pe Taine si pe Soljenitin, sa vedeti ce au facut javrele astea in timpul celor doua mari "revolutii" patronate de ei.
P. S. Catolicii, atat credinciosi cat si sacerdoti, au fost primii care au luat, in termeni de fapte istorice, in piept taisul coltilor Bestiei...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.07.2011, 18:19:54
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Ce a facut gunoiul acela arata clar un lucru: masonii buni sunt doar cei morti. Sorry, dar faptele o dovedesc. Putin imi pasa ca ce tocmai am scris nu este ...corect politic si/sau, APARENT, crestinesc. Cum am scris si pe alt topic, crestinul nu este/nu trebuie sa fie o oaie visatoare, acerebrala si masochista. Cititi-i pe Taine si pe Soljenitin, sa vedeti ce au facut javrele astea in timpul celor doua mari "revolutii" patronate de ei.
P. S. Catolicii, atat credinciosi cat si sacerdoti, au fost primii care au luat, in termeni de fapte istorice, in piept taisul coltilor Bestiei...
Interesant!

Last edited by misteria; 24.07.2011 at 18:25:30.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.07.2011, 18:33:07
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul

E careva dintre voi stabilit in Norvegia? chiar exista o problema cu emigrantii, cu comportamentul lor sau dementul a exagerat? Oricum, nu e de vina Islamul pentru lipsa de educatie sau proasta educatie a unor oameni ce provin din tari musulmane, asa cum nu e de vina Crestinismul ca dementul a ucis 92 de oameni sau ca romanii mananca lebede in Austria sau fura prin Franta.
Nu stiu care este situatia in Norvegia, dar in Franta musulmanii au o atitudine violenta (cu zambetul pe buze, evident) fata de crestini. Aceasta este si cauza infloririi partidului Le Pen (fascist declarat), desi fiica lui incearca sa dreaga aceasta imagine (datorita scorului mare in sondajele pentru prezidentiale).

Ce fac musulmanii aici? Inseala legal si cand le este descoperita frauda, se razbuna prin incendieri de case, masini etc. Daca te vede iesind dintr-o Biserica, scuipa in urma ta (scuzandu-se daca este admonestat de vreun politist ca ii pare rau, asta e educatia lui, si nu se va mai repeta ). De obicei au un magazinas de te miri ce produse, dar pe seama acestei activitati se declara intretinator al unei familii extrem de numeroase (vreo 50 de persoane) obtinand astfel protectie sociala pt toti (cam 700 de euro/lunar pentru fiecare membru). Francezii s-au saturat sa munceasca pentru ca ei sa beneficieze de viata tihnita si gratuita si iata rezultatul: partidul fascist infloreste.

Last edited by LapetiteMoc; 24.07.2011 at 18:35:43.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.07.2011, 18:36:44
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

http://www.rationalpublicradio.com/m...s-in-oslo.html
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.07.2011, 18:38:58
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deocamdată, nu știm dacă suspectul era comunist.
Se vede ce bine te-ai informat. Omul e un anticomunist convins, simpatizant al extremei dreapta. Crestin, conservator, nationalist, tot tacamul. Suna familiar?
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.07.2011, 18:40:44
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
N-ai vrea sa stii ce mi-a spus google translate.
Reply With Quote
Răspunde