Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 27.08.2012, 21:17:41
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Când femeia rămâne însărcinată, atunci cel mai bun lucru este să înceteze imediat contactele sexuale sau dacă nu pot, să le reducă cât se poate de mult... pentru că se pricinuiește pagubă duhovnicească. Embrionul participă și el de nevoie la plăcerea pe care o simte mama lui, și astfel încă din pântece dobândește patimă.

Există prunci care sug și care se aprind trupește, în timp ce există tineri de 18-20 de ani care au o nepătimire, și nu sunt războiți de trupul lor. Cui se datorează această diferență? Stării duhovnicești a părinților. Este moștenirea duhovnicească. Vezi, părinții nu lasă moștenire copiilor lor numai case, ogoare, ci le lasă moștenire și patimile sau virtuțile lor". (Atanasie Rakovalis - "Părintele Paisie mi-a spus..."
Reply With Quote
  #82  
Vechi 27.08.2012, 21:21:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Când femeia este însărcinată

10. Femeia, când este însărcinată, trebuie să fie liniștită, să citească
Evanghelia, să se roage, să spună rugăciunea lui Iisus. Astfel se sfințește și copilul.
Încă de acum începe educația copilului. Să fii atent să nu mâhnești pe cea
însărcinată sub nici un motiv.
1 1 . (Când femeia mea aștepta copilul).
- Caută să nu o superi în vremea aceasta cu nimic. Să fii foarte atent!! Să-i spui să
rostească rugăciunea lui Iisus și să psalmodieze. Aceasta va ajuta mult
copilul! Nu numai acum dar și mai târziu.

Atanasie Rakovalis - "Părintele Paisie mi-a spus..."
Reply With Quote
  #83  
Vechi 27.08.2012, 21:27:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

12. Când s-a născut copilul meu, auzeam de la medici, prieteni, rude, diferite păreri despre alăptare. Cei mai mulți aveau părerea, și chiar ne constrângeau să o facem, că este bine să oprească alăptatul după câteva luni. Starețul avea o părere diferită și deja o exprimase cu tărie. Când l-am întrebat referitor la aceasta, mi-a spus: Nu, binecuvântatule, să alăpteze în continuare copilul, căci laptele mamei este cel mai bun. Este și medicament și astfel nu se îmbolnăvește copilul. în satul meu femeile alăptau copiii până la cinci-șase ani. Astfel copiii nu sug numai lapte, ci sug și dragoste și afecțiune și gingășie și siguranță, devenind puternici în felul acesta și sufletește. Astfel când se măreau copiii, deveneau puternici și îi prindeau pe țeți* cu o mână. Alăptarea înseamnă multe lucruri, nu este numai laptele.
Atât timp cât femeia alăptează, cu greu rămâne însărcinată. Este o protecție firească și pentru mamă de a nu rămâne îndată iarăși însărcinată. Alăptarea este cea mai bună.
- Cât timp să alăpteze. Părinte?
- Cât poate de mult. Trei-patru ani.
Femeia mea lucra și de aceea obosea mult. Se îmbolnăvise și slăbise mult.
Toți (doctorul, mama, soacra, prietenii) o constrângeau, o sfătuiau să înceteze alăptarea. Am mers din nou la Stareț și l-am întrebat iarăși despre acest subiect. Starețul s-a oprit puțin, a cântărit situația și a spus:
- Să alăpteze cel puțin până ce copilul va împlini doi ani. Cei doi ani erau limita cea mai de jos, dar absolut necesară recomandată de Stareț!

Atanasie Rakovalis - "Părintele Paisie mi-a spus..."
Reply With Quote
  #84  
Vechi 27.08.2012, 21:53:23
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Cunosc un caz asemănător, în care soțul a preferat să plece în străinătate 1 an și să muncească acolo.
Copilul s-a născut sănătos, apoi relația lor a fost și mai apropiată.
În plus, au reușit să scape de datoriile pe care le aveau la bănci.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 27.08.2012, 22:41:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dând voință, iei putere. Renunțând, dobândești.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 27.08.2012, 23:27:54
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
... Este minunat din partea sotiei tale ca isi doreste binele copilului si curatia lui dar trebuie sa comunicati deoarece acum sunteti unul...
Corect; acel unul(rezultat din soț și soție) este chiar copilul.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 28.08.2012, 20:46:46
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
Sotia ta are dreptate! Ea glasuieste dupa legea firi. De aici vine si parerea de rau si tulburarea de dupa... Constiinta mustra!
Ma mir ca un preot a putut da un astfel de sfat. Pe semne ca nu realizeaza inca in ce anume sta "pacatul". Copilul e in pantece inca de la zamislire si nu numai in ultima perioada a sarcinii,...ca sa fie un pacat.
Deci, fatul (sufletul acestuia) simte tot ! Iar dragostea sexuala, cu fatul in burta, il "pecetluieste" pe acesta inca din pantece cu predispozitii sexuale precoce, ori chiar deviatii sexuale la maturitate,...caci ce a simtit in burta mamei, aceea mosteneste si va face dupa o anumita varsta. Deci, doar iubirea materna e singura pe care trebuie sa o simta fatul, chiar si in perioada de alaptare.
Altfel avem de-a face cu acei "copiii nascuti in lanturi", de care ne vorbea parintele Arsenie Boca! Copii pecetluiti cu patimi-vicii inca din pantecele mamei si care cresc ca apoi pe la o anumita varsta sa o ia razna...Vai de sufletele lor...si ale parintilor care i-au nascut !
Cine isi iubeste cu adevarat familia, poate pt binele si sanatatea lor trupeasca si duhovniceasca sa se infraneze 1 an si chiar mai mult,... sa aibe rabdare, asta ca sa NU dea nastere unor copii predispusi la vicii...



.
2 probleme la toata argumentarea asta:
a) realizarea faptului de a fi insarcinata tine ceva timp, timp in care femeia mai poate face niste chestii cu sotul(totul in scopuri procreative, desigur :)) ).
b) caracterele sexuale primare apar mai tarziu, deci imi explici si mie cum se transmite sexul la copil?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 28.08.2012, 21:07:22
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
2 probleme la toata argumentarea asta:
a) realizarea faptului de a fi insarcinata tine ceva timp, timp in care femeia mai poate face niste chestii cu sotul(totul in scopuri procreative, desigur :)) ).
Recomandările sunt date a se întrerupe activitatea sexuală din momentul când apar semnele femeii că ar putea fi însărcinată. Nu trebuie să privim lucrurile distructiv, ci constructiv.

Citat:
b) caracterele sexuale primare apar mai tarziu, deci imi explici si mie cum se transmite sexul la copil?
Nu prea înțeleg ideea, poți să fii mai explicit?

Last edited by ovidiu b.; 28.08.2012 at 21:12:16.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 28.08.2012, 22:06:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Cunosc un caz asemănător, în care soțul a preferat să plece în străinătate 1 an și să muncească acolo.
Copilul s-a născut sănătos, apoi relația lor a fost și mai apropiată.
În plus, au reușit să scape de datoriile pe care le aveau la bănci.
La un caz de genul asta sunt altele zeci cazuri de familii destramate si copii cu probleme.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 28.08.2012, 22:11:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și vrei să-mi spui că dacă un preot nu e de acord cu ceea ce recomandă pAB și Părintele Paisie Aghiorâtul...ei au dat niște recomandări aiuristice? Nu cred că un părinte nu ar fi d acord cu un canon de acest gen, când soții se învoiesc să și-l administreze. De ce ar trebui să cer un asemenea canon când este la mintea cocoșului că în timpul sarcinii nu mai ai motive de împreunare? Eventual să ceară binecuvântare de la duhovnic pentru ajutor ca cuplul să fie ferit de ispite. Consider de asemenea că decât să cazi în alte păcate, cum ar fi precurvia sau altele, atunci sunt îngăduite acele derogări...dar nu zilnic sau săptămânal ci cât mai rar posibil...cu riscul de a ne asuma totă răspunderea pentru faptele noastre.
Pai daca ei nu vor sa se "impreuneze" in timpul sarcinii, normal ca nu o sa-i oblige sa faca contrariul.

Dar s-ar putea ca parintele in cauza sa nu fie de acord ca aceasta restrictie e musai cum zic unii.

Eu despre asta am intrebat - care e parerea duhovnicului: asa le-a cerut el sau si-au asumat singuri acest "canon" desi nu le-a cerut-o expres.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de un sfat Nico11 Pocainta 2 06.04.2011 19:58:27
am nevoie de un sfat mariuca92 Homosexualitatea 91 26.04.2010 18:01:53
am nevoie e un sfat luminitam Generalitati 36 08.09.2009 15:29:03
Am nevoie de un sfat sophia Generalitati 10 13.05.2009 01:08:32