Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.11.2012, 16:07:41
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Non-militant pentru ca nu este in intregime ateu.
Ateismul este o anomalie. Apare accidental... (de obicei in urma unor situatii dramatice... chiar tragice). Oamenii in general sunt inclinati sa creada ca lumea are un sens, iar garantia acestui sens o reprezinta ideea de Dumnezeu nepatruns cu atribute infinite descris de crestinii cu o intelegere profunda a teologiei lor. Acest Dumnezeu poate fi foarte usor acceptat de atei... Unii dintre ei folosesc notiunea de Dumnezeu din crestinism ca metafora pentru a descrie aspiratiile lor!

Un ateu cum este Carl Sagan a afirmat ca Geneza reprezinta cea mai buna alegorie cu privire la conditia umana. Un alt ateu spune ca Dumnezeu este cea mai mare inventie. In general unii savanti atei folosesc notiunea de Dumnezeu pentru asa numitele gauri de cunoastere... iar pentru ei descoperirile stiintifice reprezinta cunoasterea lui Dumnezeu. Uneori marii ganditori atei sau credinciosi au o conceptie diferita de cea a maselor cu privire la Dumnezeu si par a fi in aceeasi barca.

Ateismul nu poate fi conceput decat intr-un context crestin si el nu poate respinge decat conceptii idolatre despre Dumnezeu pe care le au marea majoritate a crestinilor din toate confesiunile crestine! Nu este surprinzator ca unii atei ai secolului trecut la batranete s-au declarat credinciosi dupa zeci de ani de ateism mai mult sau mai putin militant (chiar si asa ei raman atei in relatie cu dumnezeul credinciosilor superstitiosi). Daca intraadevar exista Dumnezeu si exista mantuire (nu ma intereseaza sub ce forma) s-ar putea ca sa avem surpriza sa intalnim dupa judecata atei mantuiti care au fost atei pana in momentul mortii.(Pana aici am scris despre ateismul modern.)

Exista si o forma postmoderna de ateism care este dea dreptul ridicola si care considera ideea de Dumnezeu ridicola. Ei considera religia o prostie (o dau in extreme respingand contributia ei la dezvoltarea europei... uita ca revolutia stiintifica a rezultat din incercarea de a-l cunoaste pe Dumnezeu... ). Genu asta de atei pot fi bagati in aceeasi oala cu neoprotestantii care s-au rupt de cele aproape doua milenii de crestinism.

Last edited by UNNOOM; 12.11.2012 at 16:11:29.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.11.2012, 16:44:18
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamnaz Vezi mesajul
Prietenul meu este botezat la ortodocsi,insa de cativa ani parintii lui au trecut la baptisti si s-au botezat din nou acolo.El frecventeaza Biserica Baptista indemnat de parintii lui dar inca nu s-a botezat acolo,si nici nu stiu daca are intentia sa o faca curand.eu insa sunt ingrijorata de viitorul nostru impreuna,pentru ca parintii lui ma cheama si pe mine cu ei la biserica lor,eu merg din respect si deoarece cred ca Dumnezeu e unic si acelasi ,insa am indoieli ce va fi si cum va fii daca se va pune problema casatoriei pt ca eu nu cred ca vreau sa trec la religia lui,insa parintii lui parca ar vrea asa subtil ca sa trec la religia lor.suntem impreuna de un an si eu am fost crescuta si educata in stil ortodox,mama mea cred ca ar fi foarte dezamagita daca as trece la religia baptista.ce ar trebuii sa fac in cazul asta,sa discut cu el de pe acum,la ce religie ar vrea sa ramana sau sa mai astept ,nu am discutat niciodata pana acum problema asta si cred ca e un subiect delicat..?
pt nimic in lume sa nu treci la sectanti.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.11.2012, 16:53:38
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PilatP Vezi mesajul
Oho, ce „musculos” e ortodoxu ăsta.
Cum îl cheamă?
Vasile, daca nu ma insel.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 12.11.2012, 16:54:43
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Dacă e atât de simplu, ne puteți spune câți protestanți ați convertit dumnevoastră la ortodoxie ?
Stimate domn,
obiectul acestui topic este altul si nu "performantele" de acest gen, ale unuia sau altuia...Cine cheama la Biserica Sa este Hristos, noi suntem robi netrebnici.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.11.2012, 23:11:42
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce inseamna "lungi"?
3 luni? 6? 1an? 3 ani? 5ani?
Cine stabileste cat este "lungimea" potrivita?
Bunul simt al fiecaruia. Prietenia trebuie sa fie atat de lunga incat sa nu duca la intimitati periculoase, dar nici sa nu se raceasca dragostea dintre cei doi. Iar cei doi sa faca in acest timp impreuna mai multe lucruri practice si folositoare (organizari, proiecte comune, cumparaturi), din care vor ajunge sa se cunoasca mai bine, si mai putin plimbari seara pe sub salcii pletoase..
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.11.2012, 23:49:54
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Bunul simt al fiecaruia. Prietenia trebuie sa fie atat de lunga incat sa nu duca la intimitati periculoase, dar nici sa nu se raceasca dragostea dintre cei doi. Iar cei doi sa faca in acest timp impreuna mai multe lucruri practice si folositoare (organizari, proiecte comune, cumparaturi), din care vor ajunge sa se cunoasca mai bine, si mai putin plimbari seara pe sub salcii pletoase..
da', salciile ce au?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.11.2012, 07:08:36
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking raspuns

da, salcile au plete.

Last edited by mihaila_alin; 13.11.2012 at 07:10:56.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.11.2012, 09:05:38
Sergiu_B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Un argument foarte important este acela ca trecand la baptisti iti pierzi mantuirea .
La Judecata te vei numara in rand cu caprele ,singura te osandesti.
Si nu e de neglijat durerea mamei daca te lasi de ortodoxie.
Eu am fata si cred ca as fi disperata sa se boteze la baptisti.
Nu mai spun ca mersul in biserica lor e un pacat care trebuie spovedit.
Daca vorbesti cu duhovnicul tau el te va indruma ce sa faci si ce sa spui prietenului.
Nimeni nu vrea sa ajunga in iad.
Dumnezeule, mai un pic si sa respiri e un pacat!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.11.2012, 09:46:59
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

1. In primul rand trebuie sa pui piciorul in prag si sa le spui parintilor lui ca nu mai mergi la ei la "biserica". Sub nici o forma nu te mai duce la ei.

Cu prilejul asta ai sa vezi cat de "bine" reactioneaza cand ai sa le spui asta si cate spume or sa faca si e bine sa stii cu cine ai de a face.

Sectarul nu renunta in ruptul capului la nebunia lui. Sub nici o forma nu te vor accepta ca fiind ortodoxa.

In mintea lor este un singur lucru: sa astepte, si usor usor sa vii tu "de bunavoie", calauzita de ei. Si poate il aduci si pe fiisu la baptisti.


Toti sectarii au o strategie nesimtita de a "pescui" si de trage "ortodocsi rataciti" in sectele lor. Daca ai citi niste carti de prozelitism sectar ai ramane uimita cat de perversi si bolnavi sunt. In nici un caz sectele nu au vreo legatura reala cu invatatura lui Hristos.
Sectele au un singur moto: daca vii la noi este bine, nu are importanta ce facem si ce invatam.


2. Daca parintii lui sterg cu tine pe jos de pe acum cu siguranta iti vor face viata un iad.
Nu o sa aveti viata lunga in felul asta, ci numai certuri.

3. Parintele Cleopa zice clar: sectarii sunt demonizati. Desi pare exagerat, chiar asa este.

"BOTEZUL" pe care ei il fac, inseamna lepadarea de credinta ortodoxa, de harul Duhului Sfant, si indracire.

Chiar daca suna exagerat, lucrul asta este chiar asa cum spune parintele Cleopa. Parintele avea viata sfanta si nu a aruncat cuvintele astea la intamplare.


4. Pune piciorul in prag si spune-i baiatului sa ramana ortodox, sa aveti liniste impreuna.

ESTE MOMENTUL SA MERGI LA BISERICA SI SA TE ROGI SI PENTRU TINE SI PENTRU EL.

DACA TU CREZI IN DUMNEZEU, ROAGA-TE SA ASEZE DUMNEZEU LUCRURILE CUM E MAI BINE.

5. Iti distrugi viata daca mergi la baptisti. O sa te umple aia cu textele lor si cu frazele lor invatate pe de rost. Nu o sa mai ai liniste in viata.


6. Nu uita ce zice Hristos: la sfarsitul veacurilor (acum), multi vor veni (noi ortodocsii nu am venit, dar baptistii au venit), in numele lui Hristos, si vor zice ca aici este Hristos si sa mergem dupa ei.

Noi ortodocsii NU am venit la sfarsitul veacurilor si nu fugim dupa altii.
Cuvintele astea ale lui Hristos arata clar ca sectarii sunt in inselare si nu sunt "de la Dumnezeu".


Ai si tu tarie de caractere si pune piciorul in prag, pentru binele tau. Si ROAGA-TE MULT pentru ca asta este o MARE ISPITA PENTRU TINE!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.11.2012, 10:28:34
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Toti sectarii au o strategie nesimtita de a "pescui" si de trage "ortodocsi rataciti" in sectele lor.

da, asa fac.

vin cu chestii sentimentale, cu cantece, predici bombastice (platite cu bani grei de enoriasii lor), ca sa atraga la ei.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul

3. Parintele Cleopa zice clar: sectarii sunt demonizati. Desi pare exagerat, chiar asa este.
are dreptate, daca ne uitam la penticostali cum urla si zbiara, concluzia se trage de la sine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
gradinita ortodoxa lore86 Stiri, actualitati, anunturi 83 07.01.2014 23:16:47
Cultul crestin baptist sebislider Intrebari utilizatori 243 28.01.2013 23:13:47
Religia ne-Ortodoxă a lui O. T. doctor_faustus Alte Religii 39 12.12.2010 11:59:23
Biblioteca ortodoxa cred_cu_adevarat Resurse ortodoxe on-line 0 25.01.2010 16:10:17
Fratia Ortodoxa mihailt Biserica Ortodoxa Romana 10 04.08.2008 22:19:41