Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.02.2008, 12:10:43
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Ana. daca as fi in locul tau NU as renunta nicicum la Cununie.
"Ceea ce a unit Dumnezeu, omul sa nu desparta".
Vezi si sfaturile de mai sus ale lui vsovi
Nu mai merge la ghicitori sa-ti mai introduca alte tampaneii in subconstient!
Ci mergi la biserica ortodoxa, spoevedestete si in rest insista cu incredere in rugaciune la Dumnezeu, Maica Domnului sau Sfintii la care ai evlavie.
Si ai sa vezi curand cum le indrepta Dumnezeu pe toate.
Iar cand iti va fi bine, sa nu uiti de bunatatea lui Dumnezeu:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.02.2008, 12:27:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Parintele Arsenie Papacioc: "Exista porunca mare repetata de Iisus Hristos, incat insista: "Sa va iubiti unul pe altul." Vedeti, cu orice chip trebuie sa fim controlati, daca avem acest sentiment de iubire pentru toti. Practic e greu. Nu poti chiar sa iubesti pe toti. Bine, asta se intelege. Dar, cu nici un chip sa nu urati! Daca nu urasti, nu mai esti in apa, esti pe scara, pe prima treapta. Dar esti pe uscat! Si sigur ca treptele merg pana la treapta dragostei de sus. Esti liber si ai posibilitatea de a urca, daca nu urasti. Cand spui: Ia sa pasesc mai sus - Se intampla de capeti o bucurie pe care nu o cunosteai, dar care te odihneste si te sileste la a treia treapta. Si tot asa, si tot asa, pana cand ajungem la dragoste, care este legatura desavarsirii."
In concluzie, chiar daca nu vei mai fi cu el - nu trebuie sa urasti.

Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.02.2008, 12:54:53
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana_theea
Cand eram studenta la parintele Ciprian ma spovedeam. Il cunosc bine si stiu ca sfaturile sale sunt deosebite.
Pai atunci mergi iar la el! Ca in parabola Tatalui Milostiv (sau a Fiului Risipitor). Si sa dea Domnul sa simti Har peste Har pogorandu-se peste tine!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.02.2008, 12:59:56
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Din pacate farmecele exista si au efect daca cel caruia i se fac este vulnerabil.
Si cu cat ne temem mai mult de ele si le dam atentie, cu atat ne e mai rau. O singura cale exista: il urmam de Hristos si ii lasam in pace pe cei care se ocupa de farmece! Nu mai tin minte cine spunea ca diavolul crapa de ciuda cand nu i se da atentie!

"Si cine va va face rau, daca sunteti plini de rivna pentru bine?" (1 Petru 3:13)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.02.2008, 17:06:28
ana_theea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumiri din inima pentru cuvintele voastre! M-ati trezit si m-ati imbarbatat inainte de a fi prea tarziu. Imi prind foarte bine si mustrarile lui Vsovi, cu toate ca vreau sa precizez ca acel cuplu de tineri nu sunt casatoriti, traiesc impreuna fara casatorie, si daca noi ajungeam acasa la ora 18 ei la 18, 05 erau la noi la usa, aduceau tigari si bautura si stateau la noi si pana la 12 noaptea. M-a durut cumplit sa vad cum sotul meu fumeaza cu ei, cum nu pot prin vorbele mele sa-i arat ca nu procedeaza bine...iar o tanara familie are nevoie de intimitate dupa o zi de munca, trebuie realizate lucruri si in cuplu. Nu l-am certat pe sotul meu, nu am ridicat niciodata vocea la el, din respect nu mi-am permis sa reprosez nimic; nici el nu mi-a vorbit urat niciodata. Totul s-a transformat intre noi in tacere, in nervi si in tensiune mocnita.
Am gresit in disperarea mea ca am plecat urechea la ghicitoare, nu trebuia. Omul in general cand nu-i merge bine si are framantari e tentat sa caute raspunsuri multumitoare pe loc. Acum regret ce am facut.
Si sa stiti ca de urat eu nu urasc pe nimeni, am o fire ingaduitoare si uit repede orice suparare provocata involuntar de altii; dar cand simt ca eu am gresit atunci ma framant si constiinta nu ma lasa sa fiu linistita.
Nu pot si nu vreau sa renunt la Cununie dar sotul meu ma preseaza sa accept divortul de comun acord, pt ca, zice el e mai ieftin si e mai rapid. Ma asteapta miercuri dimineata la Judecatorie sa introducem acetele de comun acord. Nu vreau sa merg dar nu stiu ce sa fac si ce sa spun pt a nu ma prezenta. I-am spus si lui ca daca are motive reale de divort, daca i-am gresit in asa masura incat sa nu ma poate ierta atunci sa intenteze el procesul impotriva mea iar eu ma voi resemna si voi accepta. CHiar ma framanta problema asta si nu stiu cum sa o evit, prin ce motive sa nu ma prezint miercuri la judecatorie.
Cu ajutorul lui Dumnezeu sper sa fiu tare. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.02.2008, 18:16:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

De ce nu-i raspunzi,

poi da sotziorul meu, tot asha ieftin shi rapid o sa ajungi in iad... dinpacate pentru tine dar shi pentru mine, pentru cateva ceasuri de destrabalare cu tzigara shi alcoolul la filme shi discutzii shi bancuri....... dar vezi shi tu nu trebuia sa-i judeci ca nu sunt casatoritzi shi traiesc asha, sau ca sunt asha shi pe dincolo.... ca sotzul tau a simtzit shi poate nu a suportat ca sotzia lui sa fi facut teologia unde e vorba de Credintza, Nadejde shi Dragoste shi defapt ea in sufletul ei sa tzina atata judecare a aproapelui cand ne-a cerut Sfantul sa iertm de 70xcate7 pe zi in taina... iar dumneata ii socoteshti pe nishte tineri lumeshti dupa canon.... deci ai de grija ca tot asha tzi se va masura, asha ca sfatul meu este sa cautzi sa te impaci cu Sotzul tau chiar daca incerci sa il amani, fiindca nimic nu se face in graba shi impins de false shi greshite judecatzi shi orbiri de moment sau lipsa dragostei.... Deci cauta sa fi impacata ca Bun este Domnul shi v-a face voia Lui dupa credintza Ta shi te va scoate din tot necazul, ca pentru unul care a cazut lasa toata turma shi degraba il scoate... deci cauta sa fi intzeleapta shi sa ieshi din aceasta incercare fara viclenie dar shi fara a te lasa purtata de ura sau mandrie ce osandeshte ci cu multa, multa, multa smerenie in inima ta ca sa revina cel plecat la fantana lui, ca sa revina cel imbufnat la masa lui, la casa lui... ca daca se ia dupa fumurile lumii, va ajunge la placerile pierderii vremii impreuna cu cei ce se distreaza toata ziua ca in filme.......

Sa dea Domnul sa nu se risipeasca invatzatura Lui din tine shi sa te pazeasca El cu biruintza Sa in ceasurile tale in care eshti lovita de valuri ca o corabie pe furtuna cand nici timp shi nici posibilitatzi nu mai ai ci ashteptzi doar sa te farami... O Doamne, mai sunt altzii mai deznadajduitzi ca mine de cele ce ii ashteapta ca sa-i inghita.... Sa nu fie, ci degraba sa se trezeasca la bratzul tau Atotputernic shi Milostiv, ca Binecuvantat eshti Tu in veci.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.02.2008, 16:49:24
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

in primul rand nu trebuia sa mergi sa t-i se dea in carti(tarot),e mare pacat.asa atragi mai mult raul asupra ta.mergi la biserica si spovedeste-te
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.04.2008, 12:58:19
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

pai eu nu prea vad sanse sa va impacati daca ti-a spus ca te uraste,vorba aia : Dragoste cu de-a sila nu se poate! prietenii aceea poate ,daca ar disparea din viata voastra ar fi totul bine ,prietenii aceia sunt cauza ,eu asa cred,probabil anturajul e de vina sau cine stie poate chiar numai simte nimic pentru tine,nu stiu ce sa zic,pune-l la incercari!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.04.2008, 14:26:26
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Divortul este urat de Dumnezeu, de aceea trebuie luptat cu toate puterile impotriva lui:

Maleahi 2:16 Căci [color=red]Eu urăsc alungarea femeii[/color]", zice Domnul Dumnezeul lui Israel, "si ca cineva să intindă nedreptatea pe vesmantul său", zice Domnul Savaot. "Deci aveti respect pentru viata voastră, si [color=red]nu mai săvarsiti această viclenie![/color]

Matei 19:9 Iar Eu zic vouă că [color=red]oricine va lăsa[/color] pe femeia sa, in afară de pricină de desfranare, si se va insura cu alta, [color=red]săvârseste adulter[/color]; si cine s-a insurat cu cea lăsată săvarseste adulter.


Trebuie sa constientizezi ca in ochii lui Dumnezeu singurul motiv pentru care ai avea dreptul sa divortezi este adulterul sotului. Altfel daca vei incuvinta divortul, vei face adulter, si stim ca adulterinii nu intra in cer 1 Corinteni 6:9.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.05.2008, 09:43:19
ana_theea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu mi-am pierdut nicio clipa speranta si increderea in Dumnezeu si in Maica Domnului.

Last edited by ana_theea; 10.11.2015 at 23:01:09.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ar trebui ca Biserica Ortodoxa sa fie cumva vreo anexa a puterilor lumesti ?!? doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 88 28.09.2012 10:59:45
Sunt sarac! Miha-anca Generalitati 275 23.09.2010 15:11:13