Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.07.2010, 15:36:35
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Unhappy Ce ma sfatuiti?

De cand a cumparat tata cartile Doamnei Florea Georgeta , adica Doamna aceea care vorbeste cu ingerul , mereu ma cert cu tata ca nu vreau sa citesc cartile ei. De multe ori sa suparat pe mine si ma certat ca de ce nu vreau sa citesc cartile acelea , ca sunt ateu , ca ma iau dupa alti si tot asa . Pe mine ma deranjeaza mai mult ca incearca sa ma oblige sa ii citesc cartile Doamnei aceleia si de fiecare data se supara cand refuz. Eu nu cred nimic in ceea ce scrie in acele cartii , desi unele lucruri sunt adevarate , adica sunt si unele lucruri din Biblie si etc. Am citit pe o coperta si scrie : Despre viziuni , farmece, descantece. Pe o alta carte spune despre zodii ce semnifica fiecare. Spune ca aceste 12 zodii are legatura cu cei 12 Sfinti Apostoli. Sunt unele lucruri nebunesti si nu stiu deloc cum sa il fac sa inteleaga ca nu este asa cum zice acolo, iam explicat ca sunt calugari care traiesc mereu in post si rugaciune , se duc in pustietate si se roaga acolo, uni chiar nu vorbesc cu oameni si numai post si se roaga mereu la Dumnezeu si la aceeia nu vine ingerul sa vorbeasca cu ei si vine la ea care are o vila mare isi lasa capul descoperit ( desi are 70 de ani ) poarta pantaloni si etc. SI vine la ea ingerul . Intr-un fel daca este adevarat in tot ce scrie acolo Dumnezeu sa ma pedepseasca dar eu raman incontinuare asa cum ma invatat bunica mea si cum am citit in carti scrise de calugari.

Vreau sa imi dati si mie un sfat inlegatura cu cititul , refuz de fiecare data si mam saturat mereu sa fie suparat pe mine tata, odata chiar imi spusese sa merg cu el la servicii sa schimbam uleiul la masina si am acceptat iar mai pe seara vine si imi spune ai citit din carti? Si eu iam zis ca nu , ca nu cred in ce zice acolo. Sa suparat pe mine si nu a mai vorbit cu mine deloc in seara aia si a doua zi nici nu ma trezit sa merg la servici cu el ci ma lasat acasa singur. Si cand a venit nici nu vorbea cu mine debea spre seara incepuse sa vorbeasca cu mine dar asa putin. Vreau sa ma sfatuiti ce sa fac sa citesc sa nu citesc ca oricum daca as citi nu as aplica ceea ce zice acolo. Vreau doar atat un sfat.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "

Last edited by Darkanian; 26.07.2010 at 15:39:29.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.07.2010, 15:42:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Darkanian, ca raspuns la oferta tatalui tau de a citi acea literatura de wc-u( ca asta este de fapt) vino cu o contra oferta pentru el, oferindu-i sa citeasca literatura buna scrisa de clasicii literaturii universale, de genii cu adevarat de mare valoare intelectuala din care sunt convins ca amindoi ati beneficia...astfel tatal tau o sa se simta jenat
Bafta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.07.2010, 16:00:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu spun sa te rogi pentru el, sa-i lumineze Dumnezeu mintea. Nu e cazul sa mai citesti ce-ti propune. Citirea acestor carti, e ca scaldatul in apa rece pe timp de iarna - iti poate aduce moartea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.07.2010, 17:38:13
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Darkanian, este bine ce faci. Ai grija, totusi, sa nu te certi cu tatal tau. Explica-i cu calm, ca in cartile acelea nu este cuvantul lui Dumnezeu. Cand ai posibilitatea unui dialog mai relaxat (sper sa existe si astfel de momente), spune-i ca invatatura Adevarului se afla in Biblie.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.07.2010, 20:11:43
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citirea acelor carti poate produce o tulburare in sufletul tau si acceptarea lecturarii cred ca te plaseaza in preajma celui rau Nu imi doresc sa te certi cu tatal tau, trebuie sa discutati omeneste. El e sincer si crede in ce scrie acolo ai putea sa faci un santaj al lecturilor ; citesc aia daca citesti aia etc insa citirea acelor carti trebuie sa fie cu binecuvantarea duhovnicului tau; el est in masura sa iti spuna daca poti duce povara fara smintire iar daca nu , mai bine lasa cu orice risc caci Mantuitorul a zis:" Oricine iubeste mai mult pe tata sau pe mama(...) decat pe Mine, nu este vrednic de Mine!"

Mai devreme sau mai tarziu va intelege si tatal...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.07.2010, 20:37:42
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Te sfatuiesc sa iti cauti un duhovnic si sa urmezi sfaturile lui!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.07.2010, 21:11:16
alinah alinah is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2010
Mesaje: 4
Implicit vreau sa te ajut sper sa reusesc

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
De cand a cumparat tata cartile Doamnei Florea Georgeta , adica Doamna aceea care vorbeste cu ingerul , mereu ma cert cu tata ca nu vreau sa citesc cartile ei. De multe ori sa suparat pe mine si ma certat ca de ce nu vreau sa citesc cartile acelea , ca sunt ateu , ca ma iau dupa alti si tot asa . Pe mine ma deranjeaza mai mult ca incearca sa ma oblige sa ii citesc cartile Doamnei aceleia si de fiecare data se supara cand refuz. Eu nu cred nimic in ceea ce scrie in acele cartii , desi unele lucruri sunt adevarate , adica sunt si unele lucruri din Biblie si etc. Am citit pe o coperta si scrie : Despre viziuni , farmece, descantece. Pe o alta carte spune despre zodii ce semnifica fiecare. Spune ca aceste 12 zodii are legatura cu cei 12 Sfinti Apostoli. Sunt unele lucruri nebunesti si nu stiu deloc cum sa il fac sa inteleaga ca nu este asa cum zice acolo, iam explicat ca sunt calugari care traiesc mereu in post si rugaciune , se duc in pustietate si se roaga acolo, uni chiar nu vorbesc cu oameni si numai post si se roaga mereu la Dumnezeu si la aceeia nu vine ingerul sa vorbeasca cu ei si vine la ea care are o vila mare isi lasa capul descoperit ( desi are 70 de ani ) poarta pantaloni si etc. SI vine la ea ingerul . Intr-un fel daca este adevarat in tot ce scrie acolo Dumnezeu sa ma pedepseasca dar eu raman incontinuare asa cum ma invatat bunica mea si cum am citit in carti scrise de calugari.

Vreau sa imi dati si mie un sfat inlegatura cu cititul , refuz de fiecare data si mam saturat mereu sa fie suparat pe mine tata, odata chiar imi spusese sa merg cu el la servicii sa schimbam uleiul la masina si am acceptat iar mai pe seara vine si imi spune ai citit din carti? Si eu iam zis ca nu , ca nu cred in ce zice acolo. Sa suparat pe mine si nu a mai vorbit cu mine deloc in seara aia si a doua zi nici nu ma trezit sa merg la servici cu el ci ma lasat acasa singur. Si cand a venit nici nu vorbea cu mine debea spre seara incepuse sa vorbeasca cu mine dar asa putin. Vreau sa ma sfatuiti ce sa fac sa citesc sa nu citesc ca oricum daca as citi nu as aplica ceea ce zice acolo. Vreau doar atat un sfat.
Vreau sa stiu cat de credincios este tatal tau?
Eu am cartile scrise de parintele Cleopa Ilie, care este inmormantat la Mrea Neamt. Este considerat un Sfant care a trait in zilele noastre. Cred ca stii foarte bine, daca nu, poti da o cautare pe goole, sau putem discuta mai multe.
In volumele sale scrie foarte clar ca este un pacat sa credem in zodii.
Demonii se pot infatisa si sub forma unui inger si sa dea in gand tot felul de lucruri si recomanda si marii sfintii ca atunci cand apare in viziunea noastra un inger sau sfant sa spunem :"Cine esti Tu? Eu nu sunt vrednic a se arata ....cine se arata, sfant, inger sau chiar Isus", daca este demonul va pleca pentru ca nu suporta smerenia, iar daca este trimis de la D-zeu atunci nu se va supara pe noi pentru ca D-zeu iubeste cel mai mult smerenia si va gasi calea sa intelegem ca este de la El vedenia. Si nu am auzit de Sfant care sa se mandreasca, daca ea face asta.
Mai sunt si cartile parintelui Arsenie Boca.
Am sa ma uit sa vad in ce vol. din scrierile Parintelui Cleopa este specificat acest lucru si eventual pot sa-ti trimit aceasta carte daca acest lucru va aduce linistea in casa voastra.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.07.2010, 21:19:55
geo_olt geo_olt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 16
Implicit

Darkanian daca tatal tau vrea sa le citesti, citestele. Tu vii si ceri sfaturi de la straini cand tatal tau e langa tine si cauta sa te ajute, sa lege o prietenie cu tine, cum stie el. Citeste cartile alea iar atunci o sa ai idee despre ce scrie acolo si ai sa poti sa dezbati subiectele din carte cu el.
Daca tatal meu ar vrea sa citeasca cu mine o carte chiar si voodoo si si-ar face timp sa discutam subiectele impreuna, ar fi interesat de mine intr-un fel... nu as lasa cartea din mana o secunda.
Omul nu face un lucru bun in fata lui Dumnezeu, iao asa... nu faci bine nici ca o citesti si nu faci bine nici ca nu o citesti.
Asa ca alege...
__________________
Slava lui Dumnezeu sta în ascunderea lucrurilor
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.07.2010, 21:31:06
alinah alinah is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2010
Mesaje: 4
Implicit re: sper sa reusesc

Citat:
În prealabil postat de alinah Vezi mesajul
Vreau sa stiu cat de credincios este tatal tau?
Eu am cartile scrise de parintele Cleopa Ilie, care este inmormantat la Mrea Neamt. Este considerat un Sfant care a trait in zilele noastre. Cred ca stii foarte bine, daca nu, poti da o cautare pe goole, sau putem discuta mai multe.
In volumele sale scrie foarte clar ca este un pacat sa credem in zodii.
Demonii se pot infatisa si sub forma unui inger si sa dea in gand tot felul de lucruri si recomanda si marii sfintii ca atunci cand apare in viziunea noastra un inger sau sfant sa spunem :"Cine esti Tu? Eu nu sunt vrednic a se arata ....cine se arata, sfant, inger sau chiar Isus", daca este demonul va pleca pentru ca nu suporta smerenia, iar daca este trimis de la D-zeu atunci nu se va supara pe noi pentru ca D-zeu iubeste cel mai mult smerenia si va gasi calea sa intelegem ca este de la El vedenia. Si nu am auzit de Sfant care sa se mandreasca, daca ea face asta.
Mai sunt si cartile parintelui Arsenie Boca.
Am sa ma uit sa vad in ce vol. din scrierile Parintelui Cleopa este specificat acest lucru si eventual pot sa-ti trimit aceasta carte daca acest lucru va aduce linistea in casa voastra.
Scuze, cred ca sunt obosita, la M-rea Sihastria din jud.Neamt este mormantul Parintelui Cleopa.
Despre vise si vedenii false gasesti in vol.3 "Ne vorbeste Parintele Cleopa"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
canon, sfatuiti-ma, va rog... tibimarin Intrebari utilizatori 21 16.03.2012 23:13:02
Vreau sa ma intorc in Romania!Ce ma sfatuiti? Laura19 Generalitati 436 30.06.2011 20:49:50
Va rog, spuneti-mi cum ma sfatuiti sa reactionez? elizabeta Generalitati 28 13.11.2009 23:27:55
sfatuiti-ne va rugam anamaria90 Generalitati 7 30.10.2008 14:10:40