Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 08.10.2013, 17:40:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Știu Alin ce spui, știu bine. De mii de ori am arătat alternativele, atât verbal cât și practic, acțional.
Te rog frumos, repeta sau da link -uri ca eu nu stiu nimic despre asa ceva.
Am pus o intrebare punctuala, astept un raspuns punctual nu indicatii vagi.

Citat:
Mai greu e, într-adevăr, când copilul a învățat deja, din pricina prostiei educatorilor, să se tăbvălească pe jos etc.
Sa inteleg ca asta este scaparea? Invinuim educatorii si ridicam copilul la rang de sfant de neatins nici cu o scobitoare?

Explica-mi si mie mai exact mecanismul prin care "prostia educatorilor" poate sa-l invete asa ceva. Unde au gresit si cum trebuiau sa procedeze.
La obiect.

Citat:
Acolo e nevoie de și mai multă răbdare, de și mai mult tact etc.
Dar, of, un subiect ca ăsta necesită tomuri...
Scurt si la obiect, nu tratate.

Citat:
Mergeți și voi, oameni buni, la cursuri specializate pentru părinți!
Căutați experți!
Deci, scriem tone vorbind despre tot felul de vrute si nevrute, si cand trebuie sa raspundem la o intrebare punctuala, dam trimiteri vagi.

Citat:
Dați banii și pentru a învăța meșteșugul, nu doar pe benzină, orez ori friptane, țoale și impozite!
Un "nu stiu", "eu personal nu am avut de a face cu asa ceva, al meu era bland si asculator ca o oaie dar imi place sa cred ca talentul meu de pedagog a fost cel care a dat rezultate", "cand al meu facea asta eu eram cu prietenii in oras si maicasa il punea cumva la punct" ar fi niste raspunsuri mult mai onorabile decat:

1. fofilatul cu aere de atotstiutor

2. sa acuzi pe ceilalti de incompetenta, ignoranta, rea vointa, materialism, ignoranta, etc.

Citat:
Și nu mai așteptați mură-n gură, pomană, să vi se dea vouă soluții.
Serios.
Deci cand altii nici macar nu cer solutii, sfaturi, curg exemple, sfaturi, etc. de adormi pe tastatura tot citind si cand altul cere sa-ti justifici un punct de vedere la nivel practic, intr-un context care iese din tiparul expus, brusc, a disparut inspiratia, sa vina altii sa dea sfaturi, sa mai citim niste carti, etc.

Citat:
Oare sunteți voi înșivă acei copii răsfățați care bat din picior și cred că li se cuvine?
Eu am învățat în cel puțin 20 de ani să fiu părinte (și încă mă consider departe încă de a fi unul bun). Ani de studiu, de muncit sufletul, de erori și dezamăgire, de frustrări... Voi vreți să căpătați asta doar din două vorbe pe un forum?
Nu ti-am cerut sa inveti pe nimeni cum sa fie bun parinte, stii tu, la pomul (auto)laudat, etc etc, ci sa dovedesti ca ceea ce spui este universal aplicabil.

Asa cum eu am subliniat ca bataia nu este o regula universala, la fel ai putea sa-ti justifici punctul de vedere conform caruia copilul sub nici o forma si in nici o conditie nu trebuie batut.

Citat:
Dar nu se poate, vai, că învățătura asta e lunga prefacere de sine, mai întâi.
Cuvantul prefacere este vecin bun cu altul cu care are o radaina comuna dart cu totul alt sens..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 08.10.2013 at 17:46:18.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 08.10.2013, 17:53:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Libertatea nu se drămuiește prin bătaie.
Libertatea se cultivă!
Libertatea daca nu este ajustata corespunzator poate merge pana acolo incat copilul crede ca bunurile parintilor sunt si bunurile lui de care poate dispune dupa bunul plac.

Citat:
Libertatea se îngrijește! (cum îngrijești o floare, o grădină) Nu se bate!!!!!!!!!!!!!!!!!!
O floare se mai curata si fizic, "traumatizant", se mai taie ce e in plus sau creste necorespunzator, sau este bolnav, procedura traumatizanta, dar rezultatul final este cel care conteaza.

Citat:
Libertatea se instruiește, în baza înțelegerii, a dezvoltării sentimentelor valoroase și a atitudinilor sănătoase.
Copilul devine liber prin dezvoltare morală și, de se poate, duhovnicească.
E mult mai usor sa-l inveti libertatea, ba chiar nici nu e nevoie de o educatie in acest sens, mai greu e sa il inveti limitele ei.

Citat:
Bărbatul nu devine virtuos prin castrare!
Curva nu devine sfântă prin extirparea organelor genitale!
Serios. Oare cum a ramas cu "daca ochiul tau te sminteste" sau mana, sau piciorul..?

Citat:
Copilul nu e nici catâr nici porc!
Nu, dar are sanse de a evolua ca atare daca nu afla la timp care sunt limitele libertatii si ca libertatea are inclusiv limite fizice.

E mai usor sa il inveti asta la varsta la care actioneaza mai mult instinctual si se manifesta irational si mai tarziu sa-l inveti cand poate si cum poate sa transceanda aceste limite decat sa-l educi dupa principiul "no limit" si mai tarziu sa incerci sal-l faci sa inteleaga aceste limite.

Citat:
dar pentru a fi măiastru, educatorul trebuie să își vadă mai întâi lungul nasului și imensa nepricepere și, nu pe ultimul loc, răutatea și prostia.
Asta nu e o limita, e un proces in continua devenire, din pacate unii ne grabim sa proclamam asta ca o victorie si consecintele se vad..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 08.10.2013, 20:43:26
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In teorie corect. Persoane care gandesc altfel au sanse maxime sa incalce teoria enuntata putin mai sus. Nu exista "oameni irecuperabili" in functie de natura infractiunii. Si toate sub umbrela "Statului de drept", nu?
Sincer nu cred ca cineva care a comis una din infractiunile amintite se mai poate face om sanatos! Pur si simplu ca sa faci asa ceva trebuie sa fii plecat cu mintea. Pentru astia sa fie munca zilnica pe viata, in mina de carbuni sau la spart piatra in cariera, si sa stea gardianul cu arma la spatele lor, iar daca incearca sa evadeze impuscati pe loc!

Iar pentru scandalagii sau "baieti de cartier" merita cu prisosinta cateva bastoane sanatoase pe spinare, ca sa se invete minte! Doar asa se proceda inainte de 1990 si metoda chiar functiona- era mult mai multa liniste pe strada!
Reply With Quote
  #274  
Vechi 08.10.2013, 21:48:52
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Am lucrat cu toxicodependenți ani în șir. Pe unii i-am găsit legați cu cătușele de calorifer. Prima mea intervenție a fost mereu aceea de a elibera pe cel încătușat și de a pune părintele în genunchi, lângă calorifer, cu cătușe. Cine a trecut testul a căpătat un copil liber de droguri. Cine nu, nu.

Cei care nu respectă nimic sunt copiii, cărora, acele animale bolnave care se autoipostaziază în educatori le-au distrus definitiv sau aproape definitiv încrederea copiilor în capacitatea lor de a fi oameni buni, oameni adevărați. I-au învățat, nenorociții, că micuțul nu merită să fie iubit, stimat, apreciat. Că nu face doi bani. Că e un netrebnic. Că e "rău".
Copiii internalizează persecuția bestiilor cu chip uman (deoarece copiii sunt inocenți și nu bănuiesc ce mârșăvie li se administrează din partea celor mai puternici, a celor în care micuții au încredere, a celor care îi "iubesc") și apoi trăiesc autopersecutîndu-se, distrugîndu-se singuri. Că așa i-au învățat "pedagogii" și "instructorii" bâtei.

Nenorociților!
Criminalilor!
Canaliilor!
Violatorilor și ucigașilor de copii!

Toate la vremea lor. În Tribunalul Părinților, unde fiecare bestie care batjocorește pe copii va fi chemată să își justifice alegerile, fiecare își va primi plata lui, la timpul hărăzit de Domnul.
Eu, sincer, nu va cred ca nu i-ati batut, sau nu i-ati abuzat macar emotional, dupa cat de violent sunteti aici in scris, ma indoiesc......
Reply With Quote
  #275  
Vechi 08.10.2013, 21:59:20
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
În America oameni ca tine au pus la îndemâna copiilor puști.
Au alungat pe Dumnezeu din școli.
Le-au spus copiilor, ca și tine, că dumnezeul lumii este bâta. Și pistolul.

Rodul urii voastre e vădit: culegeți ce ați semănat.
Eu nu așa mi-am educat copiii. Și nici pe ai celorlalți oameni, care mi-au încredințat copii lor, cu miile până azi, nu i-am învățat mizeriile voastre.
Rodul iarăși e vădit.
Compară și pricepe!
Vai de înțelegerea pe care o porți pe umeri... Strâmbă, criminală, întunecată. Pesemne ai fost educată tot de criminali.
Pai si d-voastra sunteti un criminal prin ceea ce spuneti, mai bine zis scrieti, la cat de mult jigniti pe toata lumea care nu va impartaseste opiniile! Ii omorati prin cuvinte! Mai ales pentru un psiholog ar trebui sa fiti mai ponderat.

Si a-propos, daca tot am ajuns aici, nu mi se pare normal ce faceti pe acest forum, in general nu imi plac oamenii care amesteca profesia in discutii. Ca exemplu, daca eu sunt actrita, sa zicem, inseamna ca trebuie sa joc roluri pe acest forum, cu fiecare cu care vorbesc? Si asta se poate aplica la orice profesie. Incercati sa va detasati de munca d-voastra, de profesie si sa nu mai analizati totul prin prisma profesiei, fiti mai obiectiv.

Toata ziua analizati oamenii ca in cabinet, ii catalogati, ii faceti in toate felurile, imi pareti extrem de infumurat, d-voastra le stiti pe toate si nu admiteti nici o parere contrara. Si daca aveti experienta cu copiii, nu sunteti singurul si nu trebuie sa va laudati de parca ati fi singurul de pe planeta care ati crescut copii, mai sunt si altii pe forum care au copii.

Nu imi place in general, sa ma leg de oameni, dar d-voastra ma scoateti din sarite, cand va vad cum va comportati.

Last edited by aubergine; 08.10.2013 at 22:10:32.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 08.10.2013, 22:34:18
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Deci, nu tolerăm nici măcar să ni se vorbească într-un limbaj dur online (deși domnul Cezar nu vă adresase dvs acele invective, ci părinților care-și persecută copiii);
în schimb, aprobăm bătaia pentru cei INCAPABILI DE A SE APĂRA.
Adică "voim egalitate, dar nu pentru căței".
Vrem să ni se respecte punctele de vedere (deși, până la urmă, nu ne afectează cu nimic în mod direct faptul că, pe un forum, suntem contraziși),
dar
asta nu-nseamnă că și noi avem datoria de a-i RESPECTA pe copii.
Doar noi suntem adulți infailibili,
ei nu... și ei ne aparțin, avem "dreptul" să-i educăm după bunul plac.
Libertatea noastră nu are limite, nu doar în privința deciziilor privitoare la noi înșine, ci și în privința deciziilor asupra altora (ca și cum pe copii i-am fi creat noi, prin metode științifice...);
în schimb, copilașii nu au libertate, ci trebuie să facă numai ce zicem noi, că altfel le "argumentăm" noi cum stă treaba, de nu mai mișcă...
Ce să zic?
Multă "consecvență" în idei,
admirabilă argumentare logică,
strălucite sofisme, pardon silogisme!
Bine că n-am avut astfel de părinți... pentru că, la câte prostioare (mai mici și mai grave...) făceam până la aprox. 10 ani, cred că cei de aici m-ar fi aruncat de la balcon!... :)
P. S. Domnul Cezar a adus în discuție profesia proprie pentru că, pur și simplu, are competență în domeniul dezbătut aici.
Este psiholog, iar tema este una de psiho-pedagogie a copilului.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #277  
Vechi 08.10.2013, 22:51:53
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Un filosof spunea că gradul de civilizație a unei societăți se măsoară în funcție de atitudinea pe care o adoptă față de cei mai vulnerabili dintre membrii ei.
În România, suntem atât de "civilizați" și atât de "creștini ortodocși" (nesecularizați ca "păgânii" din Apus), încât:
1. îmbogățim, zilnic, clinicile specializate în avorturi;
2. susținem "științific" violența "pedagogică" asupra copiilor;
3. lăsăm câinii, cu zecile de mii, să mișune prin capitală (ei au libertate, spre deosebire de copii...);
4. îi disprețuim pe intelectuali, imaginându-ne că suntem specialiști în domenii pe care nu le-am studiat (a se vedea comentariile din mediul virtual și real cu privire la teologie, medicină, filosofie, istorie, psihologie, politologie și multe altele, comentarii făcute, cu "autoritate", de către persoane care n-au citit în viața lor vreo carte de specialitate din domeniile în care-și dau cu presupusul);
5. îi criticăm pe preoții noștri (mai ales în mass-media), prin zeci și sute de generalizări nejustificate la adresa acestei categorii vocaționale, uitând că și noi suntem Biserica și-i "naștem" pe duhovnicii noștri (după minunata expresie a părintelui Rafail Noica);
6. așteptăm totdeauna ca alții să facă, în locul nostru... cam orice;
7. nu avem încredere în semenii noștri (s-a realizat un studiu sociologic pe această temă, la nivel european, iar România a ieșit, cu succes, fix pe ultimul loc);
8. nu avem simțul civic dezvoltat (o altă denumire pentru solidaritate - virtute creștină), urmând deviza "academică" și total necreștinească "nu mă implic în treburile altora".
Știu că m-am abătut strașnic de la topic, dar ideea asta, tipic românească, în privința educației copiilor (în Occident nu cred că se poate pune problema în acești termeni de sec. al XVII-lea) mi-a retrezit în minte întrebarea:
oare de ce nu pot fi eu naționalistă?...
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #278  
Vechi 08.10.2013, 23:05:07
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Libertatea daca nu este ajustata corespunzator poate merge pana acolo incat copilul crede ca bunurile parintilor sunt si bunurile lui de care poate dispune dupa bunul plac.



O floare se mai curata si fizic, "traumatizant", se mai taie ce e in plus sau creste necorespunzator, sau este bolnav, procedura traumatizanta, dar rezultatul final este cel care conteaza.



E mult mai usor sa-l inveti libertatea, ba chiar nici nu e nevoie de o educatie in acest sens, mai greu e sa il inveti limitele ei.



Serios. Oare cum a ramas cu "daca ochiul tau te sminteste" sau mana, sau piciorul..?



Nu, dar are sanse de a evolua ca atare daca nu afla la timp care sunt limitele libertatii si ca libertatea are inclusiv limite fizice.

E mai usor sa il inveti asta la varsta la care actioneaza mai mult instinctual si se manifesta irational si mai tarziu sa-l inveti cand poate si cum poate sa transceanda aceste limite decat sa-l educi dupa principiul "no limit" si mai tarziu sa incerci sal-l faci sa inteleaga aceste limite.



Asta nu e o limita, e un proces in continua devenire, din pacate unii ne grabim sa proclamam asta ca o victorie si consecintele se vad..
Ați scris așa: "Libertatea daca nu este ajustata corespunzator poate merge pana acolo incat copilul crede ca bunurile parintilor sunt si bunurile lui de care poate dispune dupa bunul plac".
Păi, normal că bunurile părinților sunt și ale copilului!
Cum spune Tatăl fiului risipitor (apropo, nu l-a bătut, pedagogic, când s-a întors acasă): "fiule, tu totdeauna ești cu mine și toate ale mele ale tale sunt".
P. S. Libertatea autentică este tocmai depășirea bunului plac personal. A-l învăța pe copil să vrea sau să refuze un lucru în urma unei deliberări, înțelegând argumentele pro și contra (așa, la nivelul lui de înțelegere), iată, cu adevărat, o lucrare deosebit de dificilă... mult mai dificilă decât a-ți descărca frustrările acumulate peste zi pe copil, autosugestionându-te că tocmai ai aplicat o metodă pedagogică necesară.
Da, pe șefu' nu-l poți bate (sau măcar apostrofa) dacă-ți scade, "pedagogic", jumătate din salariu pentru că nu ți-ai văzut de treabă (tu impersonal, nu mă refer la dvs);
în schimb, pe propriul copil îl poți "sancționa" în orice mod îți place, dacă a dat muzica la maxim când tu voiai să adormi.
În fond, îl educi și, cu ocazia asta, te ușurezi și de mânia pe care o ai din cauza șefului...
Dar nu-i adevărat,
în realitate, aceasta este cea mai eficientă "metodă pedagogică" pe care un "creștin" o poate folosi, nu-i așa?...
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #279  
Vechi 08.10.2013, 23:20:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
să spun acestor copii și părinților și educatorilor lor care aparțin unei confesiuni creștine: Bravo, din toată inima! Jos pălăria! Domnul să vă binecuvinteze!
Bravo pentru ce? Pentru educația strâmbă care o dau copiilor? Mai degrabă aș plânge pentru ei...decât să-i aplaud.
Bravo domnule profesor! Bravo!

Last edited by ovidiu b.; 08.10.2013 at 23:23:25.
Reply With Quote
  #280  
Vechi 08.10.2013, 23:57:24
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din ce am citat, nu exista nicaieri expresia "eu l-am facut, eu il omor" la care ai facut apel.
Recunosti macar acum. denaturarea?

Sau ai alta scuza?

Macar acum, dupa ce ai citit tot (sper), poti sa formulezi o concluzie mai sanatoasa?

E musai sa fac o sinteza la ce am bolduit ca sa pricepi?

Dar este necesar cand sustii ca 2+2=3

Nu exista nici o legatura intre una si alta, enuntarea lor una langa alta are iarasi intentii manipulatoare (de care nu esti constienta?) atat timp cat nu se incearca justificarea logica a acestei conexiuni realizate la nivelul manipularii verbale.

Respectivele citate nu fac parte din Legea lui Moise. Daca nu crezi, apuca-te, cauta-le si convinge-te.
Asocierea este fortata si manipulatoare.

Din pacate, dupa atata polologhie, nu am vazut nici macar o tentativa de a justifica teologic ca a bate copilul (intr-un context anume, nu la modul general) ar fi pacat.

Nu de alta, dar copilul VT, cel care poate fi si este indicat sa fie binecuvantat cu vargutza, cand e cazul, nu cred ca e nici mai pacatos nici mai putin pacatos decat cel al NT, fie el cu botez ca la carte si impartasit sistematic. Ma refer in special, asa cum am subliniat in ce am citat, la varsta 0-7 ani.

Si mai exact, ce tratate patristice de educatie pediatrica crestina ai studiat?

Problema lui, nu a mea.

Contextul poate face o mare diferenta.
Poate ar trebui sa-si faca un cont aici, pe forum.

Ai pretentia ca ai venit cu ceva original?
Gresit.
Tot ceea ce sustii din toata inima, dupa cum vezi, se inscrie deja in niste curente si tot ce faci este sa repeti ceea ce au spus altii deja.

Nici macar acolo unde ai putea face o diferenta in curentul in care te inscrii si anume argumente originale care sa dovedeasca o gandire deosebite, nu ai o contributie care sa-ti justifice piedestalul pe care te-ai urcat.

Cum am subliniat mai sus si in postarea anterioara, argumentele lipsesc sau sunt inlocuite cu tehnici de manipulare verbala ceea ce nu denota nicidecumevolutia deosebita cu care te-ai laudat, criticand "ingustiamea" intelectuala a celorlalti

Pai tu sa-ti raspunzi la asta.
Eu te ajut nitel, spunandu-ti doar cateva cuvinte: Luther, Cornilescu.

Asta pentru ca as incadra zona in care te afli mai degraba aici decat in cea in care preferi tu sa crezi ca esti.
1. Observ că mă acuzați, în mod repetat, de manipulare.
Uitați ce propun să facem. Avem cel puțin 3 absolvenți de psihologie pe forum; arătați-le toate mesajele mele de pe topic și, dacă unul dintre ei identifică în ele o singură tehnică manipulativă, eu fac pocăință publică, scriindu-mi la semnătură: "frați creștini, iertați-mi ipocrizia și necreștineasca încercare de a vă manipula"... :))
În plus, de ce vă temeți atât de mult de manipulare (am văzut o mulțime de mesaje, adresate unor useri diferiți, în care-i bănuiați de tehnici manipulative complicate...)?
Pentru că manipularea este neadevăr, iar minciuna reprezintă o formă de constrângere (de vreme ce adevărul ne face liberi).
Bătaia nu e tot constrângere?...
2. Da, acele citate se găsesc în lit. sapiențială a V T, deci înainte de Hristos (î. Hr; a. Chr sau cum doriți dvs), deci într-un context spiritual și istoric diferit de cel creștin și specific V T.
3. Copilul din V T nu era nicidecum mai păcătos decât un copil creștin, în această privință sunt de acord cu dvs.
Problema este că un astfel de copil trăia (era obligat să trăiască) într-un cu totul alt context social - cel al vremii sale - și era pregătit să se ghideze după anumite principii morale corecte doar pentru epoca respectivă.
Dacă un astfel de copil vedea atât de des războaie, idolatrie etc și avea drept reper normativ legea talionului, s-ar fi pierdut total, din punct de vedere spiritual, dacă nu ar fi fost motivat, în primii ani de viață, inclusiv în mod negativ și extrinsec... chiar și prin metoda recomandată în citatele menționate.
Cum ar fi putut înțelege, la maturitate, faptul că unul dintre cele mai grave păcate este sacrificarea propriilor copii pentru zeii păgâni, dacă nu ar fi experiat el însuși, în copilărie, fie și într-un mod bine controlat, suferința incapacității de a te apăra împotriva unei nedreptăți?
Și e doar un exemplu.
4. N-ați scris "eu l-am făcut, eu îl omor", dar ideea de a avea, asupra propriilor copii, drepturi pe care, la maturitate, nu le-ați mai îngădui părinților dvs mă conduce la concluzia existenței unui sentiment de posesie asupra copiilor... care nu-i tocmai în regulă.
5. Cum adică, să fie bătuți exact între 0-7 ani?
Adică inclusiv bebelușii???
6. De exemplu, "Pentru creșterea copiilor" de Sf. Ioan Gură de Aur, "Omilia XXII către Tineri. Cum să întrebuințeze cu folos literatura scriitorilor eleni" - Sf. Vasile cel Mare (unde li se adresează direct adolescenților), voi căuta toate referințele și vi le voi spune (fiindcă, în clipa aceasta, doar acestea-mi vin în minte, dar au fost mai multe și să menționez exact și în ce PSB-uri).
7. Am susținut (și susțin) doar faptul că gândirea liberă, originală, creativă este o calitate în sine!
Nu am insinuat faptul că eu aș fi venit aici, pe forum, cu mari descoperiri științifico-filosofico-artistice... Mi-am exprimat profunda admirație față de inovatorii (în orice domeniu al cunoașterii și culturii) și dorința de a le urma exemplul (nu mâine, pe forum, la topic-ul x, ci-n întreaga viață și carieră).
În primul rând, ca și dvs, locul în care-mi dau toată silința de a mă concentra, de a aprofunda, de a gândi critic etc nu este un forum de discuții, ci locul și domeniul în care studiez și, în viitor, cariera. Aici intrăm pentru discuții, pentru a împărtăși impresii, opinii, experiențe, pentru a ne bucura unii de alții, pentru a ne relaxa, iar nu pentru a ne folosi toate aptitudinile și creativitatea pe care le dedicăm studiului și carierei. Cred că și dvs gândiți la fel. Acesta este scopul unui forum: socializarea, nu cercetarea științifică, filosofică etc.
Nu în ultimul rând, sunt încă foarte tânără, la început de drum.
Știu eu ce voi face, cu ajutorul Domnului, peste 10, 20 sau 30 de ani?...
Pot doar să nădăjduiesc și să lupt zilnic pentru sporirea mea spirituală și intelectuală (inclusiv în privința capacității de gândire critică).
9. Da, Luther și Cornilescu.
Acestea au fost opțiunile lor.
Nu-i pot judeca.
Pot spune doar că am convingeri religioase diferite.
Vă voi da și eu câteva nume: Sf. Grigorie al Nyssei, Sf. Vasile cel Mare, Sf. Grigorie Teologul, Sf. Ioan Hrisostom, Sf. Maxim, Sf. Simeon Noul Teolog, Sf. Grigorie Palama...
Este, oare, suficient, sau trebuie să copiez, din manualul de patrologie, toate numele Părinților și scriitorilor bisericești?
Toți au fost creativi, de o deosebită creativitate și libertate a gândirii.
Altfel... n-ar fi existat teologia patristică, ci... "solla Scriptura".
O noapte binecuvântată să aveți!
P. S. Argumente teologice? Foarte simplu, nici nu e necesar să recurg la demonstrații academice:
orice persoană (indiferent de vârstă sau gradul de rudenie față de noi) are DREPTUL să fie respectată și să i se respecte, în special, cele trei drepturi fundamentale (după dreptul la viață sau... pe același plan?) - libertatea, demnitatea și intimitatea.
Desigur că părinții creștini își pot mustra copiii, le pot arăta, în diverse moduri, că greșesc.
În schimb, în privința bătăii... așa cum părinții noștri spirituali nu ne iau niciodată la bătaie în timpul Spovedaniei (fiindcă, în acest caz, peste 50% dintre ortodocși s-ar converti la... o formă de creștinism nondenominațional, probabil), exact la fel și din aceleași motive suntem DATORI să empatizăm cu cei mici pe care-i avem în grijă (ca părinți, profesori etc), să-i respectăm așa cum noi înșine cerem (în mod justificat!) să fim tratați cu iubire, respect și delicatețe de către superiorii noștri în ierarhia socială, profesională, duhovnicească.
P. S. 2. Până și în război este interzisă lovirea unui adversar incapabil de a se apăra... Este o lege a onoarei.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 09.10.2013 at 00:10:23.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Bataia e rupta din rai ! Oare ? Rodica50 Intrebari utilizatori 20 14.11.2010 09:56:49
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11