Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 09.11.2009, 20:36:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
multumesc,icoane am cu sfintul pt ca le-am cumparat de la manastirea Sfintului din CAIRO ,ulei am primit tot de acolo ,acuma in octombrie ,anul asta,iar acatistul mi-l poti trimite scris dc e pe calculator pe emailul meu.Am copiat acatistul cintat de pe site ..acu ma pregatesc sa-l ascult.
Nu - l am pe calculator , îl am în cărticică , luat de la Biserică. Mă bucur mult că îl asculți ! ! ! www.mercurie.ro Adresa mea este : cristiboss56@yahoo.com sau cristiboss56@gmail.com Când pot să te ajut cu ceva, o fac cu mult drag și bucurie. Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 09.11.2009, 21:25:58
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu - l am pe calculator , îl am în cărticică , luat de la Biserică. Mă bucur mult că îl asculți ! ! ! www.mercurie.ro Adresa mea este : cristiboss56@yahoo.com sau cristiboss56@gmail.com Când pot să te ajut cu ceva, o fac cu mult drag și bucurie. Doamne ajută !
multumesc f.fmult ,am gasit acatistul aci pe site-ul crestinortodox si l-am copiat.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.11.2009, 21:53:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
multumesc f.fmult ,am gasit acatistul aci pe site-ul crestinortodox si l-am copiat.
Nu ai pentru ce . Sa fi binecuvantata !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.11.2009, 17:45:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Miercuri 25 Noiembrie : Sfântul Mare Mucenic Mercurie +

Troparul Sf. Mercurie : << Nevoințele muceniciei răbdându-le ca un ostaș nebiruit ai stătut înaintea împăratului celui nemuritor, Mare Mucenice Mercurie , unde împreună cu cetele pătimitorilor luând îndrăzneală , grăbește cu rugăciunile tale spre ajutorul celor ce cu credință cinstesc pomenirea ta >>.
Condacul Sf. Mercurie : << Astăzi prăznuim credincioșii cu cântări într-un glas toată întrămarea cea sfințită a lui Mercurie. Îngerii cu veselie împreună binevestesc , mucenicii acum se bucură cu veselie . Pentru aceasta s-a arătat slavă și laudă mucenicilor >> .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.11.2009, 18:05:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Minunile Sfantului Mercurie

Cand se ruga Sfantul Vasile cel Mare inaintea icoanei Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu - langa care era icoana Sfantului Marelui Mucenic Mercurie, cu sulita ca un ostas -, ca rau-credinciosul imparat Iulian Paravatul, mare prigonitor si pierzator al drept-credinciosilor crestini, sa nu se mai intoarca de la razboiul cu persii, spre pierderea credintei crestinesti. Atunci a observat ca s-a facut nevazuta, dupa putin timp, icoana Sfantului Mercurie, care era langa cea a Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu; apoi, dupa aceea, s-a aratat cu sulita sangerata. Chiar in acelasi timp, imparatul Iulian a murit de sulita unui ostas necunoscut care s-a si facut nevazut. Iar ticalosul Iulian, luand sange din rana sa, a aruncat in sus, catre cer, si, graind hule asupra lui Hristos, a zis: "Ai biruit Galileene!". Din aceasta minune intelegem ca ostasul necunoscut a fost chiar Sfantul Mare Mucenic Mercurie.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.11.2009, 18:22:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Invitație la Hram !

Mâine , miercuri 25 noiembrie 2009 , se săvârșește Sfânta Liturghie cu ocazia hramului bisericii- Sfântul Mare Mucenic Mercurie ! Cu ajutorul lui Dumnezeu și al Sfântului Mercurie , în ziua hramului , vom avea bucuria de a avea în mijlocul comunității noastre pe Preafericitul Părinte Patriarh Daniel sau pe Preasfințitul Ciprian Câmpineanul ! Dumnezeu să fie cu noi !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 25.11.2009, 17:54:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Hramul Bisericii Sf. Mare Mucenic Mercurie - Bucuresti 25 Nov 2009

Poze de la Hram





__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 25.11.2009, 17:57:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit tot la hram

credinciosi venereaza moastele Sf. Mare Mucenic Mercurie



__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 25.11.2009, 18:02:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile pictura bisericii avanseaza

biserica innoita, in cinstea hramului





__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 25.11.2009, 18:05:05
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Multumim pentru imagini, Cristi!
Sfantul Mucenic Mercurie sa ne ocrocroteasca si sa mijloceasca, inaintea lui Dumnezeu, pentru noi toti!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Sf.Mercurie cristiboss56 Despre Biserica Ortodoxa in general 11 23.07.2013 23:40:06
Moastele Sfantului Mercurie alinnasser2010 Moaste 2 26.03.2011 12:08:06
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27
Sfantul Mare Mucenic MERCURIE cristiboss56 Moaste 5 30.06.2009 22:03:20
Sfantul Mare Mucenic Mercurie cristiboss56 Rugaciuni 3 05.01.2008 14:20:11