Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 27.01.2010, 02:48:57
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Confirmare... Hm. La ce varsta a "confirmat" Daniel ca poate fi judecator in Israel ? Nu au indepartat oare protestantii cartea Suzanei din Biblie ca "necanonica" pentru ca nu le convenea sa existe text al scripturii care sa le contrazica balmajelile?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 27.01.2010, 12:05:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu ma contrazic deloc.
Nu putem afirma ca atunci cand luam Sf. Impartasanie STIM EXACT ce facem. Nu stim.
Si oricat ne pregatim, tot nevrednici suntem (stiu ca exista si alte pareri, dar sper ca daca intr-o zi ma voi crede vrednica sa ma fereasca Dumnezeu sa ma impartasesc pentru "vrednicia" mea).
Dar cred ca stradania noastra conteaza!

Nu-mi place deloc cuvantul "magic". Il aud zilnic! Magic school bus, magic wand, magic feeling etc.. M-am saturat de atata magie cat aud zilnic in cantecele pt copii, desene animate, carti etc.

De ce spun asta?

Pentru ca vad ca al meu copil este spalat la creier in gradinita zilnic cu acest cuvant!
Dar NOUA NE ESTE RUSINE SA ADMITEM CA Sf. TAINE LUCREAZA IN CHIP NESTIUT!
Nu "magic", dar tainic!
Nu vedeti ca paganii cu magia lor nu au "jena" de exprimare.. dar crestinii intelectualizati se feresc sa admita o lucrare nestiuta a lui Dumnezeu?

Pai daca eu nu inteleg cum lucreaza Taina Botezului, a Impartasaniei, Spovedaniei, Cununiei.. asta nu inseamna ca ele nu sunt lucratoare. Ca oricum NU le intelegem cu mintea.

Exista teoria asta ca un copil ar trebui sa inteleaga intai..apoi sa-l botezi, impartasesti etc...
Daca nu intelege exact cum mancare stinge foamea si il tine in viata.. ar trebui sa tinem copilul flamand pana va intelege?
Mintea mea este doar de aici pana acolo (f putin, adica).. ar fi foarte absurd sa conditionez actul de credinta de capacitatea de intelegere! Il pun pe Dumnezeu pe patul lui Procust (al mintii mele).
In schimb, noi suntem datori sa ne vedem pacatele! Este cu totul altceva. Ba as spune ca de-aia avem minte.. nu sa-l judecam pe Dumnezeu, ci sa ne judecam singuri pe noi!

@ Antonia.. mi-a placut exemplificarea cu cucuiul.
Anna, am impresia ca uneori polarizezi discutia. Eu de ex. zic un lucru, si tu ca raspuns pui si ganduri in gura mea pe care eu nu le-am exprimat de loc si care sunt chiar impotriva a ceea ce am scris. Poate tie ti se pare ca sunt consecinta spuselor mele, insa te asigur ca nu este asa.

De ex. aici, te superi pe cei care vorbesc tot timpul de magie asa, ca sa spuna ca ceva este bun sau fascinant. Eu nu am folosit cuivantul magie in sens pozitiv ci dimpotriva: am spus ca sfintele taine nu lucreaza magic.

Apoi, spui ca ne este rusine sa vorbim de lucrarea ascunsa, nestiuta a tainelor. Nu, nu imi este de loc rusine si nu am negat niciodata lucrarea tainelor. Eu am spus doar ca tainele, desi sunt fapte obiective (se intampla oricum ceva) nu lucreaza decat cu conlucrarea omului. Asta o gasesti in orice manual de dogmatica. Adica, Dumnezeu pune o pecete prin botez, care nu se sterge, pune o samanta care nu moare, insa daca noi nu o facem sa creasca ea ramane acolo samanta si nu da rod. Este valabil pt toate tainele. Iar daca le facem cu usurinta, zicand ca Dumnezeu oricum face ceva cu noi chiar daca pe noi ne doare in cot, eu zic ca asta este comportamet magic. De ex: ne ducem la spovedanie chiar daca avem intentia sa continuam sa traim in acel pacat, sau chiar daca nu ne pocaim, ne impartasim chiar daca nu credem ca este trupul lui Hristos si chiar daca nu credem in puterea impartasaniei.. Sau, ne botezam de forma sau botezam copiii nostri de forma. Pentru ipartasanie, sf. Pavel spune in acest caz ca o luam spre raul nostru, si este valabil pentru toate tainele, pt ca impartasania este radacina tuturor Tainelor.

Apoi, nu eu ci Andrei a pledat pentru botezul oamenilor adulti. Stii bine ca eu l-am contrazis aici. Reciteste ce i-am scris lui.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #63  
Vechi 27.01.2010, 16:44:33
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul

Apoi, nu eu ci Andrei a pledat pentru botezul oamenilor adulti. .
Asa este DOAR eu am pledat pentru botezul NU a adultilor asa cum crezi tu ci a copiilor la VIRSTA CONSTIENTA nu de virsta cind fac gugugug-gagaga-oauoau :)
Am citeva exemple de adulti care au fost botezati(din diverse motive de intirziere) la 6,7,8,9 ani si sunt extaziati de faptul ca pot sa-si aduca aminte cu placere momentul SOLEMN al botezului lor in scaldatoare, in care stateau in picioare si preotul le turna apa pe crestet dupa care emotiile pe care le-au trait cind in fata Altarului si-au luat prima Impartasanie. Imi povestesc si de frumusetea razelor si a luminii soarelui care batea prin gemulete de emotiile pe care le aveau si nasii lor, parintii....ceva cu totul si cu totul minunat.

Pe de alta parte cunosc o gramada de oameni nepracticant ca NU STIU NICI DACA AU FOST BOTEZATI, deoarece nu au nici un act la mina, iar de botezat au fost botezati PARCA de Bunici, unchi, asa din mers...
SUNT CONVINS ca si voi cunoasteti cazuri asemanatoare. Deci unde este acea pecete care te incalzeste?
Memoria acestui act si constienta ( nu ratiunea) iti confera caldura Pecetei si a continuitatii unei noi vieti in Hristos, nu inconstienta

Celor care asemenea Annei21 care tot deviaza sau adauga notiuni si cuvinte care nu-mi apartin pentru chipurile a cistiga un argument le propun sa puna mina pe un manual de psihologie umana( crestina sau pur laica ca sa nu-i doara :)) si sa inteleaga diferenta intre RATIUNE SI RATIONALISM(de care eu nu am amintit) si constienta( nu constiinta) sau Trezvie, legatura cu realitatea si Importanta Experientelor Memorabile din viata crestinului in opozitie cu cele inconstiente.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 27.01.2010, 17:16:18
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Asa este DOAR eu am pledat pentru botezul NU a adultilor asa cum crezi tu ci a copiilor la VIRSTA CONSTIENTA nu de virsta cind fac gugugug-gagaga-oauoau :)
Am citeva exemple de adulti care au fost botezati(din diverse motive de intirziere) la 6,7,8,9 ani si sunt extaziati de faptul ca pot sa-si aduca aminte cu placere momentul SOLEMN al botezului lor in scaldatoare, in care stateau in picioare si preotul le turna apa pe crestet dupa care emotiile pe care le-au trait cind in fata Altarului si-au luat prima Impartasanie. Imi povestesc si de frumusetea razelor si a luminii soarelui care batea prin gemulete de emotiile pe care le aveau si nasii lor, parintii....ceva cu totul si cu totul minunat.

Pe de alta parte cunosc o gramada de oameni nepracticant ca NU STIU NICI DACA AU FOST BOTEZATI, deoarece nu au nici un act la mina, iar de botezat au fost botezati PARCA de Bunici, unchi, asa din mers...
SUNT CONVINS ca si voi cunoasteti cazuri asemanatoare. Deci unde este acea pecete care te incalzeste?
Memoria acestui act si constienta ( nu ratiunea) iti confera caldura Pecetei si a continuitatii unei noi vieti in Hristos, nu inconstienta

Celor care asemenea Annei21 care tot deviaza sau adauga notiuni si cuvinte care nu-mi apartin pentru chipurile a cistiga un argument le propun sa puna mina pe un manual de psihologie umana( crestina sau pur laica ca sa nu-i doara :)) si sa inteleaga diferenta intre RATIUNE SI RATIONALISM(de care eu nu am amintit) si constienta( nu constiinta) sau Trezvie, legatura cu realitatea si Importanta Experientelor Memorabile din viata crestinului in opozitie cu cele inconstiente.
Totusi, daca un copil este nascut din parinti credinciosi care ii pun nasi credinciosi, tine ce scriam eu mai sus despre Biserica- comunitate.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 27.01.2010, 18:43:32
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Mi s-ar parea grotesc, ca un preot sa refuze botezul unui copil. Este inimaginabil! Responsabiltatea preotului e sa boteze.
Nu scrie pe fruntea nimanui cum va fi acest copil.
Nu, nu, ideea nu cred ca era sa refuze cu totul ...ci, daca vede ca nici parintii nici nasii n-au nici o treaba cu biserica, sa puna un pic de conditii, gen, bun, va botez copilul peste o luna, dar pana atunci ne intalnim de trei ori pe saptamana, cititi un catehism si va angajati serios sa cresteti copilul crestineste. Sa vezi ce s-ar mai plange atunci lumea, parca nu-i destula treaba cu organizarea cumatriei, mai trebuie si cursuri cu preotul.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 27.01.2010, 21:23:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nu, nu, ideea nu cred ca era sa refuze cu totul ...ci, daca vede ca nici parintii nici nasii n-au nici o treaba cu biserica, sa puna un pic de conditii, gen, bun, va botez copilul peste o luna, dar pana atunci ne intalnim de trei ori pe saptamana, cititi un catehism si va angajati serios sa cresteti copilul crestineste. Sa vezi ce s-ar mai plange atunci lumea, parca nu-i destula treaba cu organizarea cumatriei, mai trebuie si cursuri cu preotul.
Nu, botezul sub nici o forma nu poate fi amanat, indiferent de nivelul duhovnicesc al parintilor, caci exista pericolul ca copilul sa moara nebotezat. Doamne fereste!. Eu propun mai degraba amanarea nuntii, pe acest criteriu. Poate mai invata ceva viitorii soti, inainte de a se arunca nestiutori in casnicie.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 27.01.2010, 21:42:28
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Vezi, asta e si problema. De ce sa traiesti zeci de ani fara sa cunosti bucuria Evangheliei lui Hristos? Daca mergi la bisericile din Romania marea majoritate a credinciosilor sunt femei trecute de 50 ani, care cel mai probabil cand aveau 15, 20, 30 de ani nici prin gand nu le trecea sa treaca pe la biserica. Daca le intrebi mai toate sunt intr-un fel "proaspete crestine" nu prin botez, ci prin faptul ca acum, spre maturitatea varstnica "au simtit chemarea." Dar lui Dumnezeu nu i se cuvine drojdia vietii noastre, ci tineretea.
Drept sa-ti spun, nu vad care e problema. Este efectul perioadei comuniste, ca cele care sunt in biserica sunt mai in varsta de 50 ani. Important e ca s-au intors cu fata spre Dumnezeu. De acum ele stiu ce trebuie sa faca. Dar pe langa ele sunt f multi tineri. Iata deci, ca a invins credinta, nu comunismul. Asta in tara... ca aici e cu totul altfel si nu intentionez sa intru in amanunte.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 27.01.2010, 21:49:06
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Asta in tara... ca aici e cu totul altfel si nu intentionez sa intru in amanunte.
De ce?, intra sora ca nu pacatuiesti!
La mine gem de oameni bisericile catolice. Una o tot urmaresc de unde locuiesc. Vad ca trebuie sa faca cite 3-4 Liturghii una dupa alta in fiecare duminica , iar parcarile sunt arhi pline...ca sa nu mai vorbesc de cursurile de cor si catehism pentru copii si viitorii miri.
Curtea bisericii in toate zilele este un permanent dute-vino!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 27.01.2010, 21:53:49
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Drept sa-ti spun, nu vad care e problema. Este efectul perioadei comuniste, ca cele care sunt in biserica sunt mai in varsta de 50 ani. Important e ca s-au intors cu fata spre Dumnezeu. De acum ele stiu ce trebuie sa faca. Dar pe langa ele sunt f multi tineri. Iata deci, ca a invins credinta, nu comunismul. Asta in tara... ca aici e cu totul altfel si nu intentionez sa intru in amanunte.

Care este problema???? O biserica a batranilor nu e o problema??? Si care-s aia foarte multi tineri, ca eu, tanara fiind, nu prea i-am intalnit.

Aa, si stai putin, dar comunismul a trecut de 20 de ani! Cat totusi mai dam vina pe comunism? Cei nascuti in 1989 sunt acum maturi, indata incep si ei sa aiba copii. Mai asteptam vreo 30 de ani ca sa se devina credinciosi? Sau care-i ideea?

Last edited by Noesisaa; 27.01.2010 at 22:50:53.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 27.01.2010, 22:53:33
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
De ce?, intra sora ca nu pacatuiesti!
La mine gem de oameni bisericile catolice. Una o tot urmaresc de unde locuiesc. Vad ca trebuie sa faca cite 3-4 Liturghii una dupa alta in fiecare duminica , iar parcarile sunt arhi pline...ca sa nu mai vorbesc de cursurile de cor si catehism pentru copii si viitorii miri.
Curtea bisericii in toate zilele este un permanent dute-vino!
In ce tara?

Intreb fiindca in Europa de Vest, sau cel putin aici in Olanda, nici gand de 4 slujbe pe duminica precum stiu ca se tin in SUA, sau chiar Romania ...de abia se umple jumatate din capacitatea bisericii la o Liturghie de duminica, nici n-are rost sa mai tina altele. :)) Cursuri de cateheza sunt, chiar si pentru adulti, si chiar un preot din apropiere tine cursuri de latina. Cica are vreo 8 elevi mai tineri. :D

Last edited by Noesisaa; 27.01.2010 at 23:52:08.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Al saptelea Sinod Ecumenic Ekaterina Istoria bisericii 0 13.10.2012 01:07:32
Al optulea sinod ecumenic de la Florenta Calin21 Istoria bisericii 3 08.10.2011 12:12:34
Cuvantarea PF Bartolomeu patriarhul ecumenic la sedinta Sfantului Sinod al BOR mihailt Generalitati 1 28.10.2010 23:47:48
Sfantul Sinod al saptelea ecumenic mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 1 17.06.2009 15:56:40
Se pregateste un nou sinod ecumenic? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 3 10.11.2008 23:28:33