Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 21.07.2008, 07:01:13
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
ma refeream la o alta stare,nu la cea fizica.
Pai tu spuneai ca un pantece plin este o piedica penrtu rugaciune,ceea ce este foarte corect.La fel,sa stii ca daca te chinui cu foamea nu veoi puteasa te rogi cum trebuie,pentru ca te vei gandi numai la manacare.Iti spun din exeperienta.de fapt,si in Filocalie,un parinte de acolo spune foarte haios:"Cel care isis stramtoreaza pantecle peste masura,nu se va putea ruga,pentru ca singura lui "icoana"(imagine din minte) va fii cea a painii"
Reply With Quote
  #52  
Vechi 21.07.2008, 14:10:49
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Eu nu inteleg ce are de-aface virginitatea matusii cu faptul ca a batut-o sotul ei. Daca nu mai era virgina si el avea chef s-o bata o batea.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 22.07.2008, 11:15:29
blueflower blueflower is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de livadarufelix
Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
felix daca el isi va alege fata credincioasa cu siguranta ca aceea nu doar ca va astepta,ci va fi cot la cot cu el in cele duhovnicesti.dar eu nu stiu de ce mai are astfel de pretentii de la viitoarea lui sotie daca oricum doreste una care nu s-a abtinut nici pana la casatorie de la sex?adica logic e ca daca vrea o fata care sa-l astepte in timpul posturilor,atunci sa-si ia o fata cu credinta care dovedeste ca pentru ea aceasta abstinenta a impreunarii trupesti nu este un obstacol.iar proba cea mai buna pentru el,e ca fata sa se abtina pana la casatorie.asa cum o face pentru casatorie,asa o va face si in timpul posturilor.
Alexandra daca nu sunt indiscret ce varsta ai? Ti-ar conveni dupa ce ai asteptat pana la o anumita varsta sa o faci doar vre-o 20 de zile pe an? cam atatea mai raman daca scazi zilele in care nu e voie.
mai oameni buni, fratii mei intru Hristos, explicati-mi si mie, ca poate`s mai mica si nu pricep,cum vine asta sa ``faci sex``?:(???:dontgetit: eu stiam ca sexul il ai de la nastere, scrie pe certificat:masculin sau feminin:D ca o ``incepatoare`` ce sunt in apropierea de Dumnezeu, sunt foarte dezamagita ca se da atata importanta acestei ``chestii``(ca sa nu spun ceva mai urat)...De parca toate s-ar rezolva cu....posteriorul:( Dak un viitor preot isi pune problema cate zile are voie pe an...apoi oamenii de rand ce sa mai faca?Acum sincer vorbind, cand suferim ce e mai greu de gasit:iubire sau placere trupeasca?cred ca stim cu totii ca cea din urma se gaseste pe toate drumurile...si e inselatoare!Eu cred ca nu starea himenului asigura pacea intr-o casnicie dar este ceva discutabil pt un viitor preot...acest subiect este prea delicat pt a exista solutii concrete iar cel mai bun raspuns il poate gasi la Cel de Sus:)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 16.01.2011, 23:59:17
ihodios's Avatar
ihodios ihodios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ihodios Send a message via Skype™ to ihodios
Implicit SALUT alexandra

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again Vezi mesajul
lol dar nu are nici o legatura cu virginitatea.eu pot sa-ti dau 10 exemple de casnicii nereusite intre tineri care au trait in concubinaj.pot spune ca pe toti pe care ii cunosc dintre tineri,toti au avut povesti de dragoste fericite,cum s-au casatorit,in cativa ani,chiar un an au divortat.deja este regula.De ce oare?Nu crezi ca orice pacat se plateste?
Chiar nu are nici o legatura casnicia fericita cu fericirea.Depinde de ce-ti da Dumnezeu in primul rand.Iar omul de langa tine se poate schimba.
si daca el crede ca virginitatea este un impediment in calea fericirii,sa se gandeasca in primul rand ce fericire cauta,cea lumeasca sau cea a lui Dumnezeu?Si sa se mai gandeasca daca sa se faca preot.Cred ca un preot ar trebui sa respecte macar cele 10 porunci.
BUN RASPUNS ..SI TOTUSI FRUMOS AR FII SA FIE AMBI VIRGINI..ACESTIA TREBUIE de preoti si preotese nu ..cei cu relatii si traditii in familie ..comunismul e in floare:))
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †

Last edited by ihodios; 17.01.2011 at 00:01:40.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 17.01.2011, 14:20:54
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de livadarufelix Vezi mesajul
Cat am fost copii a fost apropiata de noi o matusa, sora mai mica a mamei. Ea s-a casatorit virgina dar nu a avut o casnicie prea reusita. Unchiul nostru (sotul ei) era un betiv si cand venea acasa beat o batea mereu, am auzit ca o si insela. Dar ea l-a iubit enorm de mult si i-a suportat toate mojiciile si i-a facut toate voile. De ce? intrebarea asta ne-am pus-o mereu cat eram copii.Probabil pentru ca fusese singurul barbat din viata ei Consider ca pentru toate exista o limita , dar in cazul ei nu era.
Candva am aflat ca mama nu a fost virgina cand s-a casatorit cu tata (a mai avut pe cineva inainte) si a avut o casnicie fericita cu tata, mai au si acum.Dar desi nu se poate spune ca nu l-a iubit nu i-a suportat chiar toate mojiciile.
Acum fratele meu care este student la teologie si-a pus in gand ca nu se va casatori cu o virgina.E hotarat sa se casatoreasca cu o fata care a mai avut relatii sexuale cu alti baieti.
El nu are voie ca viitor preot sa se culce cu alte fete decat cu sotia lui si numai dupa casatorie.
cred ca l-a marcat povestea matusii noastre cat si faptul ca si eu am o relatie foarte fercita si urmeaza sa ma casatoresc cu o fata care nu e virgina.
credeti ca este buna hotararea pe care a luat-o?
Proastă hotărâre, dacă așa gândesc viitorii preoți, e vai de sufletul nostru. Am văzut și elevi la teologie care umblau cu pițipoance. Oare chiar nu mai sunt bărbați buni pe lumea asta?

Last edited by camy_d; 17.01.2011 at 14:29:34.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 17.01.2011, 15:04:43
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Proastă hotărâre, dacă așa gândesc viitorii preoți, e vai de sufletul nostru. Am văzut și elevi la teologie care umblau cu pițipoance. Oare chiar nu mai sunt bărbați buni pe lumea asta?
Ba da draga mea, sunt si barbati buni pe lumea asta!
Iti dau doua exemple si tu sa imi spui pe care l-ai alege:
- un barbat virgin, care dupa casatorie devine un mitocan,incepe sa te bata,injure,sa te insele,etc...
-un barbat cu experienta care dupa casatorie te trateaza ca pe o floare?

Tu ce ai alege?
Nu putem clasifica barbatii dupa acest criteriu..parerea mea!Si nici femeile de altfel..

Reply With Quote
  #57  
Vechi 17.01.2011, 15:19:29
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink atentie la neatentie-pt camy_d

camy_d

Proastă hotărâre, dacă așa gândesc viitorii preoți, e vai de sufletul nostru. Am văzut și elevi la teologie care umblau cu pițipoance. Oare chiar nu mai sunt bărbați buni pe lumea asta?


1. "pitipoance"? woow ...nu e un termen prostscris, sorry prost scris? Nu e categoric literar...nici macar postmodernist!
2. hmm...barbati buni? buni de ce? pentru ce? nu sunt buni daca fac uneori alegeri gresite?
3. tu ai vazut p........e cu seminaristi , eu am vazut cadre didactice afisandu-se cu strippeari....de aceea nu mai exista femei bune ?! ATENTIE la exprimare...
4. in seminar inca sunt aproape copii....in facultate se mai trezesc ei , fii tu fara grija !

Domnul fie cu tine !

Last edited by calator prin ploaie; 17.01.2011 at 15:21:43.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 17.01.2011, 15:22:08
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
- un barbat virgin, care dupa casatorie devine un mitocan,incepe sa te bata,injure,sa te insele,etc...
-un barbat cu experienta care dupa casatorie te trateaza ca pe o floare?

De obicei e pe dos.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 17.01.2011, 15:38:59
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
De obicei e pe dos.
Asa ar trebui sa fie,pe dos,dar DE OBICEI e asa cum am scris eu..din pacate...
Reply With Quote
  #60  
Vechi 17.01.2011, 15:41:12
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Asa ar trebui sa fie,pe dos,dar DE OBICEI e asa cum am scris eu..din pacate...
N-are cum să fie așa, decât cazuri izolate poate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre viitor ionitamihaela Generalitati 3 19.09.2012 20:21:39
Profetie despre viitor spre_rasarit Generalitati 17 20.03.2011 22:57:57
Homosexualitatea in viitor SylverCheetah53 Homosexualitatea 41 29.07.2010 11:28:09
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01
casatorie mixta, rog raspuns de la preot, daca se poate lumar Nunta 5 13.10.2008 20:29:10