Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.07.2008, 18:10:18
livadarufelix livadarufelix is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2008
Mesaje: 33
Implicit

Cat am fost copii a fost apropiata de noi o matusa, sora mai mica a mamei. Ea s-a casatorit virgina dar nu a avut o casnicie prea reusita. Unchiul nostru (sotul ei) era un betiv si cand venea acasa beat o batea mereu, am auzit ca o si insela. Dar ea l-a iubit enorm de mult si i-a suportat toate mojiciile si i-a facut toate voile. De ce? intrebarea asta ne-am pus-o mereu cat eram copii.Probabil pentru ca fusese singurul barbat din viata ei Consider ca pentru toate exista o limita , dar in cazul ei nu era.
Candva am aflat ca mama nu a fost virgina cand s-a casatorit cu tata (a mai avut pe cineva inainte) si a avut o casnicie fericita cu tata, mai au si acum.Dar desi nu se poate spune ca nu l-a iubit nu i-a suportat chiar toate mojiciile.
Acum fratele meu care este student la teologie si-a pus in gand ca nu se va casatori cu o virgina.E hotarat sa se casatoreasca cu o fata care a mai avut relatii sexuale cu alti baieti.
El nu are voie ca viitor preot sa se culce cu alte fete decat cu sotia lui si numai dupa casatorie.
cred ca l-a marcat povestea matusii noastre cat si faptul ca si eu am o relatie foarte fercita si urmeaza sa ma casatoresc cu o fata care nu e virgina.
credeti ca este buna hotararea pe care a luat-o?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.07.2008, 18:16:41
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de livadarufelix
Cat am fost copii a fost apropiata de noi o matusa, sora mai mica a mamei. Ea s-a casatorit virgina dar nu a avut o casnicie prea reusita. Unchiul nostru (sotul ei) era un betiv si cand venea acasa beat o batea mereu, am auzit ca o si insela. Dar ea l-a iubit enorm de mult si i-a suportat toate mojiciile si i-a facut toate voile. De ce? intrebarea asta ne-am pus-o mereu cat eram copii.Probabil pentru ca fusese singurul barbat din viata ei Consider ca pentru toate exista o limita , dar in cazul ei nu era.
Candva am aflat ca mama nu a fost virgina cand s-a casatorit cu tata (a mai avut pe cineva inainte) si a avut o casnicie fericita cu tata, mai au si acum.Dar desi nu se poate spune ca nu l-a iubit nu i-a suportat chiar toate mojiciile.
Acum fratele meu care este student la teologie si-a pus in gand ca nu se va casatori cu o virgina.E hotarat sa se casatoreasca cu o fata care a mai avut relatii sexuale cu alti baieti.
El nu are voie ca viitor preot sa se culce cu alte fete decat cu sotia lui si numai dupa casatorie.
cred ca l-a marcat povestea matusii noastre cat si faptul ca si eu am o relatie foarte fercita si urmeaza sa ma casatoresc cu o fata care nu e virgina.
credeti ca este buna hotararea pe care a luat-o?
Am o intrebare.De unde va stii fratele tau daca fata este virgina sau nu.O va intreba?Si daca da,de unde va stii ca nu minte.Fratii mei,chiar asa sa ajungem,cand ma intalnesc cu un om pe strada,sa-l intreb mai intai de ralatiile lui inainte sau dupa cununie?Pai cum sa te apropii de o fata,daca tu te gandesti doar la virginitatea sau nevirginitatea ei.Chair atat de ingust sa gandim?Chiar sa nu vedem chipul lui Dumnezzeu in cel/cea de langa noi,ci numai o bucata de carne?Pai fratele tau,dupa parerea mea,nu se va insura nicodata.Este jicnitor pentru orice om normal,sa is puna o astfel de conditie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.07.2008, 18:16:51
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Pai daca vrea sa se faca preot nu e bine, ca nu-l lasa biserica. Probabil daca nu vroia sa se faca preot, nu era chiar asa de nasoala situatia.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.07.2008, 18:28:31
livadarufelix livadarufelix is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2008
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom
Pai daca vrea sa se faca preot nu e bine, ca nu-l lasa biserica. Probabil daca nu vroia sa se faca preot, nu era chiar asa de nasoala situatia.
Am inteles ca biserica are conditii doar pentru el si cred ca inainte de casatorie petreci mai intai un timp cu cineva timp in care iesi macar seara la o plimbare si te tii de mana si poti sa afli cat mai multe despre celalalt.Mai cred ca daca nu ar spune despre intentia lui o fata nu ar minti, mai ales ca pentru multe e un prilej de mandrie,, a fi virgina".Am incercat sa-i scot asta din cap dar nu pot. Probabil l-a marcat ce v-am povestit despre copilaria noastra.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.07.2008, 20:51:35
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

lol dar nu are nici o legatura cu virginitatea.eu pot sa-ti dau 10 exemple de casnicii nereusite intre tineri care au trait in concubinaj.pot spune ca pe toti pe care ii cunosc dintre tineri,toti au avut povesti de dragoste fericite,cum s-au casatorit,in cativa ani,chiar un an au divortat.deja este regula.De ce oare?Nu crezi ca orice pacat se plateste?
Chiar nu are nici o legatura casnicia fericita cu fericirea.Depinde de ce-ti da Dumnezeu in primul rand.Iar omul de langa tine se poate schimba.
si daca el crede ca virginitatea este un impediment in calea fericirii,sa se gandeasca in primul rand ce fericire cauta,cea lumeasca sau cea a lui Dumnezeu?Si sa se mai gandeasca daca sa se faca preot.Cred ca un preot ar trebui sa respecte macar cele 10 porunci.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.07.2008, 20:55:17
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de livadarufelix
Citat:
În prealabil postat de elom
Pai daca vrea sa se faca preot nu e bine, ca nu-l lasa biserica. Probabil daca nu vroia sa se faca preot, nu era chiar asa de nasoala situatia.
Am inteles ca biserica are conditii doar pentru el si cred ca inainte de casatorie petreci mai intai un timp cu cineva timp in care iesi macar seara la o plimbare si te tii de mana si poti sa afli cat mai multe despre celalalt.Mai cred ca daca nu ar spune despre intentia lui o fata nu ar minti, mai ales ca pentru multe e un prilej de mandrie,, a fi virgina".Am incercat sa-i scot asta din cap dar nu pot. Probabil l-a marcat ce v-am povestit despre copilaria noastra.
Doamne felix de unde scoti chestia asta ca este motiv de mandrie>?mie mi se par toate si toti extrem de rusinati de chestia asta,se vede si pe forum,ca multi sunt complexati.asta se intampla cand ai numai asta in cap.mie mi se pare un lucru banal.e ca si cum n-as face bungee jumping.
iar in societate este foarte greu sa spui asta sau prietenului tau(daca este nou).pentru ca pentru societatea de azi e ceva supranatural sa fii virgin.eu asa am dedus
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.07.2008, 20:56:25
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
lol dar nu are nici o legatura cu virginitatea.eu pot sa-ti dau 10 exemple de casnicii nereusite intre tineri care au trait in concubinaj.pot spune ca pe toti pe care ii cunosc dintre tineri,toti au avut povesti de dragoste fericite,cum s-au casatorit,in cativa ani,chiar un an au divortat.deja este regula.De ce oare?Nu crezi ca orice pacat se plateste?
Chiar nu are nici o legatura casnicia fericita cu fericirea.Depinde de ce-ti da Dumnezeu in primul rand.Iar omul de langa tine se poate schimba.
si daca el crede ca virginitatea este un impediment in calea fericirii,sa se gandeasca in primul rand ce fericire cauta,cea lumeasca sau cea a lui Dumnezeu?Si sa se mai gandeasca daca sa se faca preot.Cred ca un preot ar trebui sa respecte macar cele 10 porunci.
vroiam sa zic ca nu are nici o legatura casnicia fericita cu virginitatea.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.07.2008, 21:01:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de livadarufelix
Acum fratele meu care este student la teologie si-a pus in gand ca nu se va casatori cu o virgina.E hotarat sa se casatoreasca cu o fata care a mai avut relatii sexuale cu alti baieti.
[...]
credeti ca este buna hotararea pe care a luat-o?
nu cred ca e buna hotararea asta luata asa, a priori.

mai bine sa nu se gandeasca la "detaliul" asta, iar cand va gasi fata care-i place sa nu se sminteasca daca e sau nu virgina, ci sa o iubeasca asa cum e. parerea mea.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.07.2008, 05:37:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Pai cum sa te apropii de o fata, daca tu te gandesti doar la virginitatea sau nevirginitatea ei. Chiar atat de ingust sa gandim?
da, la aceasta ingustime a mintii si nu alta m-am referit si eu zilele trecute.

multi rastalmacesc zicand ca asta este indemn la nerespectarea poruncilor dumnezeiesti, la desfranare, cand de fapt indemnul este pentru porunca iubirii aproapelui si nu judecarea lui.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.07.2008, 10:01:47
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Evrei 13:4. Cinstita sa fie nunta intru toate si [color=red]patul nespurcat[/color]. Iar pe desfranati ii va judeca Dumnezeu.

1Corinteni 6
9. Nu stiti, oare, ca nedreptii nu vor mosteni imparatia lui Dumnezeu? Nu va amagiti: Nici [color=red]desfranatii[/color], nici inchinatorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomitii,
10. Nici furii, nici lacomii, nici betivii, nici batjocoritorii, nici rapitorii [color=red]nu vor mosteni imparatia lui Dumnezeu.[/color]
11. si asa erati unii dintre voi. Dar v-ati spalat, dar v-ati sfintit, dar v-ati indreptat in numele Domnului Iisus Hristos si in Duhul Dumnezeului nostru.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre viitor ionitamihaela Generalitati 3 19.09.2012 20:21:39
Profetie despre viitor spre_rasarit Generalitati 17 20.03.2011 22:57:57
Homosexualitatea in viitor SylverCheetah53 Homosexualitatea 41 29.07.2010 11:28:09
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01
casatorie mixta, rog raspuns de la preot, daca se poate lumar Nunta 5 13.10.2008 20:29:10