Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.04.2010, 23:51:32
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
M-am rugat la Dumnezeu pt o casatorie binecuvantata,a aparut un el dar nu corespunde deloc,de unde stiu ca e de la Dumnezeu sau nu?
Daca ce-mi doresc eu nu corespunde cu gandirea lui Dumnezeu?
Vreau pe cineva pe care sa-l iubesc sa simt ceva pt el..... chiar daca am o varsta(33) si se spune ca nu mai poate fi iubire,bine nu iubire dar ceva sentimente trebuie sa fie....nu?
intr-adevar e o decizie pe care trebuie sa o gandesti foarte bine ...dar la ce te refereai cand ai spus ca nu corespunde ? la aspectul fizic? ca nu e prea atragator din punctul asta de vedere? sau... ca e patimas ,bea ,etc. ?

cred ca o lista a prioritatilor ar fi :
1.credincios ,si nu doar cu numele - femeia stie mai bine decat barbatul sa "simta " cu cine are de-a face, cel putin ,daca nu imediat ,macar dupa o vreme de "tatonare" mai ales daca face si rugaciune fierbinte la Maica Domnului si sfantul protector nu greseste in alegere...

2. o compatibilitate la nivel relational ,comunicational si intelectual sa nu fiti ca soarecele si pisica .daca unul vorbeste turca si altul chineza de balta e mai greu sa facut casa impreuna

am uitat ceva? a da, compatibilitatea emotionala si afectiva ...dar asta se realizeaza cu adevarat doar daca cei doi sunt credinciosi ...si il iubesc in primul rand pe Dumnezeu ,apoi in al doilea rand ...pe partenerul de viata.

vezi sa nu alergi DOAR dupa "fluturasi in stomac" ca astia dupa cateva luni "zboara " si te trezesti ca te-ai casatorit cu vre-un patimas care iti da flit cu prima ocazie sau te inseala cu prima intamplata in calea sa... asa ca ai de grija ...fii inteleapta + rugaciune si vei sti ce decizie sa iei

daca nu ai duhovnic ,sa-ti cauti neaparat ....

Doamne ajuta!
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.04.2010, 00:03:34
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

cere un semn.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.04.2010, 10:28:46
ella87ella ella87ella is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
M-am rugat la Dumnezeu pt o casatorie binecuvantata,a aparut un el dar nu corespunde deloc,de unde stiu ca e de la Dumnezeu sau nu?
Daca ce-mi doresc eu nu corespunde cu gandirea lui Dumnezeu?
Vreau pe cineva pe care sa-l iubesc sa simt ceva pt el..... chiar daca am o varsta(33) si se spune ca nu mai poate fi iubire,bine nu iubire dar ceva sentimente trebuie sa fie....nu?
Tu stii mai bine ce ti-ai dorit,eu zic ca ti-ai facut o schita,adica te-ai gandit la calitati,defecte,fizic,psihic,suflet,educatie,asa mai departe,depinde care din acestea nu le indeplineste.
Daca e pacatos,bautor,fumator,lenes,cicalitor,..poate nu poti trece peste ele...
Dar daca nu are studii ,nu are ochi albastrii,nu e inalt,peste asemenea lucruri se poate trece.
Sentimentele vin in timp,dupa ce descoperi omul si vezi modul de a gandi,gesturile,sufletul,inima,modul de exprimare si comunicare,ce ai in comun cu el,treptat renaste iubirea fata de el.
Si cand o sa te intrebi ce ai iubit la el?ce iubesti la el?o sa gasesti atatea raspunsuri :D
Si un defect de-al lui poate fi iubit pana la urma:D.
Rare sunt cazurile cand vezi pe cineva sau faci cunostiinta cu cineva si gata stii ca ea/el este alesul,prima impresie este aspectul fizic,ochi blanzi,albastrii,negri,par de nu stiu care si asa mai departe,dar daca nu-ti place cum se comporta,cum vb,adio aspect fizic.
De multe ori am intalnit cupluri care se aseamana mult la fizic,interesant,uneori ai impresia ca ar fi frati:).
Roaga-te la Maica Sfanta sa-ti arate voia Lor.
Mda e dificila intrebarea,depinde ce ai cerut tu de la Dumnezeu,un sotz,sa fi iubita sau ai cerut un sotz care sa-l iubesti,sa te iubeasca si sa iubeasca si pe Cei din Ceruri.Tu stii mai bine ce ai cerut.
Roaga-te in continuare.
__________________
"Trebuie sa ne lepadam de omul cel vechi si sa ne imbracam cu cel nou!"

Last edited by ella87ella; 09.04.2010 at 10:35:53.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.04.2010, 14:39:54
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

de multe ori cei apropiati (si doar cateva persoane carora nu le spun chiar orice; doar cu o singura persoana in afara de Dumnezeu care imi stie toate secretele si gandurile, pot sa discut orice) imi spuneau ca diavolul poate sa iti trimita pe asa zisul ales, dar acum nu stiu cat de adevarat este pentru ca nu am avut experiente urate in privinta iubirii.
am avut si eu 2,3 iubiti, dar nu am facut nimic cu niciunul si nici nu-i iubisem; era doar o atractie care s-a stins in cateva zile; si asta a fost pe perioada liceului ;D
acum am intalnit pe cineva care este total diferit fata de restul si zici ca e bucatica rupta din mine; ca eu sunt el in varianta feminina si el este eu in varianta masculina, ma rog. :">

eu cred ca-ti dai seama daca el este cel pe care-l cauti sau alesul daca: te simti protejata in preajma lui; daca ai mintea impacata si pace sufleteasca atunci cand esti langa el; daca aveti cateva in comun (nu puteti sa aveti 100% in comun, e normal sa va mai contraziceti la cateva lucruri, dar nu e o tragedie); daca vorbeste frumos cu tine si nu recurge la violenta, daca nu se enerveaza usor, daca te ajuta si este langa tine atunci cand ai nevoie (si invers; tu langa el cand are nevoie!); daca te-a prezentat parintilor/rudelor/prietenilor si tu alor tai si asa mai departe.
daca inima-ti spune ca da, el este; atunci inseamna ca asa este!
si mai ales daca Dumnezeu nu ti-a dat semne care sa-ti zica ca nu este si ca sa-l lasi balta. daca nu ti-a dat astfel de semne, inseamna ca este bine si ca el e cel pe care-l cauti.
nu are cum sa fie perfect; nu exista om perfect (pentru mine, doar Dumnezeu este perfect); e normal sa mai scartaie pe ici pe colo, dar sa fie tandru/iubitor/intelegator cu tine si sa te accepte asa cum esti (si tu la randul tau, sa-l accepti asa cum este).

mult noroc in a lua decizia cea corecta!
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.04.2010, 20:32:21
lazar_andreea lazar_andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
M-am rugat la Dumnezeu pt o casatorie binecuvantata,a aparut un el dar nu corespunde deloc,de unde stiu ca e de la Dumnezeu sau nu?
Daca ce-mi doresc eu nu corespunde cu gandirea lui Dumnezeu?
Vreau pe cineva pe care sa-l iubesc sa simt ceva pt el..... chiar daca am o varsta(33) si se spune ca nu mai poate fi iubire,bine nu iubire dar ceva sentimente trebuie sa fie....nu?
O casatorie binecuvantata, o poti avea langa un sot care te iubeste si te intelege.

Discuta cu el si aspecte legate de o viata crestina:
- daca iubeste copiii,
- ce metode de infranare puteti alege cand copiii sunt mai multi decat va doriti voi,
- daca in perioada postului este dispus sa pastrati o perioada de curatie trupeasca,
- daca ii place si mancarea de post,
- poate e dispus sa mergeti la acelasi duhovnic,
- sau daca se plictiseste in Sf. Biserica...

E bine sa ii cunosti parerile si conceptiile despre o viata crestina, altfel veti avea o casatorie reusita, dar poate departe de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.04.2010, 21:14:33
valeria89 valeria89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2010
Locație: craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit

sophia nu toti au norocul tau, adica si eu am fost cu un baiat cu care aveam multe in comun, semanam, gandeam la fel, era totul ok si totusi el a plecat....
deci, degeaba sunteti ca 2 frati gemeni daca Dumnezeu vrea sa iti dea ceva diferit....
oricum prin multa rugaciune, Dumnezeu ne va ajuta.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.04.2010, 22:51:29
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
Vreau pe cineva pe care sa-l iubesc sa simt ceva pt el..... chiar daca am o varsta(33) si se spune ca nu mai poate fi iubire,bine nu iubire dar ceva sentimente trebuie sa fie....nu?
Cine spune ca nu mai poate fi iubire la 33 de ani??
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.04.2010, 10:17:12
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
M-am rugat la Dumnezeu pt o casatorie binecuvantata,a aparut un el dar nu corespunde deloc,de unde stiu ca e de la Dumnezeu sau nu?
Daca ce-mi doresc eu nu corespunde cu gandirea lui Dumnezeu?
Vreau pe cineva pe care sa-l iubesc sa simt ceva pt el..... chiar daca am o varsta(33) si se spune ca nu mai poate fi iubire,bine nu iubire dar ceva sentimente trebuie sa fie....nu?
Si daca nu exista D-zeu?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.04.2010, 10:22:00
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Iubire e la orice varsta. Te ,,prosteste ŽŽin asa hal incat te face sa te comporti ca o adolescenta.
Pe mine ma amuza oamenii care in societate au o mutra f. sobra, (uneori si locul de munca impune asta), sunt trecuti si de o anumita varsta, dar in intimitate se alinta ca niste copii: ,,ursuletŽŽ, ,,puiutŽŽ, ,,iepurasŽŽ, ,,pufuletŽŽ si altele . In adancul sufletului, ramanem niste copii, chiar daca trupeste ne ,,ofilimŽŽ cu fiecare an. La orice varsta avem nevoie de iubire, tandrete, alint.
In legatura cu titlul topicului, sunt de parere ca poti sa-ti mai iei si teapa cu ,,alesulŽŽ. Una este sa te intalnesti cu el in parc si sa porti discutii filozofice si alta e sa traiesti cu el in casa,sa vezi daca e alaturi de tine in clipele grele( nu numai cu vorba), sa vezi cum reactioneaza dupa nasterea unui copil...Unii stau f bine la teorie, dar cu practica mai greu.
Desigur ca trebuie sa te ghidezi dupa anumite criterii in alegerea sotului ( in mare cele enuntate de florinna01), dara garantie 100% nu iti poate oferi nimeni.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.04.2010, 19:49:02
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Si daca nu exista D-zeu?

Si daca nu exista Dumnezeu, tu de unde esti?

Daca tu crezi in Dumnezeu si in lumea cealalta constati ca nu exista, nu ai pierdut nimic, iar daca acum nu crezi in Dumnezeu si pe lumea cealalta vezi ca exista ai pierdut totul!!!
Si apoi Insusi Fiul Lui Dumnezeu a venit pe pamant si ne-a vorbit despre Tatal si Duhul Sfant!

O asemenea intrebare nu cred ca isi avea rostul...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alesul Anna Nunta 213 07.11.2017 18:40:17
cauta cu inima si cu tot ce stii, nu cerceta cu ochii Man Teo Generalitati 15 15.08.2011 19:17:52
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 14:12:28