Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.01.2009, 01:24:37
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Intrucat despre subiectul initial nu mai am ce spune, voi continua aici: si mie imi place confortul conferit de progresul tehnologic, dar nu gresesc cand spun ca e in acelasi timp un regres al omenirii. Uite, exemplul tau: spui ca omul a reusit, datorita tehnologiei, sa-si prelungeasca viata. Dar asta nu e intotdeauna un lucru bun. Sa nu intelegi ca sunt anti-salvare de vieti, insa cateva miliarde de oameni cate suntem acum, nu suntem cam multi pe planeta asta? Pentru ca in scurt timp o sa ajungem sa ne calcam in picioare(la figurat). Si oare nu tot din cauza acestui progres tehnologic, (apropo de tehnologia nucleara de mai devreme) planeta noastra se distruge? Intreg ecosistemul ei a luat-o razna. Cred ca ar trebui sa tinem sema si de aspectele astea.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.01.2009, 01:59:13
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Poate ca nu m-am exprimat bine. Un progres tehnologic fara un "progres" moral, conduita morala inalta, in paralel, poate provoca dezechilibre, persoanelor in cauza, celor din jur, planetei. Asta NU face progresul tehnologic ca fiind ceva nociv. Daca diferite persoane au ales sa abuzeze de tehnologie, sa o folosesca in interes personal, in detrimentul grupurilor mari, sa o foloseasca distrugator, nu inseamna ca tehnologia e rea. Legat de numarul prea mare a persoanelor de pe planeta... e mai mult de discutat. O gestionara rationala a resurselor, nu o grupare a lor in cercuri mici (m-am nascut pe petrol, e al meu, gata; conteaza ca s-a format in pamant si eu doar am avut norocul sa ma nasc aici? nu!) ar diminua problema. Si, de ce lumea se inmulteste asa de mult, irational? De ce lumea vrea sa aibe copil, fara sa se gandeasca inainte serios, daca ii poate oferi confort material, psihic, daca poate fi un parinte adevarat? Cred ca aici nu tehnologia e de vina, ci modul de viata, cultura, presiuni, etc.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.01.2009, 06:39:52
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Iar in legatura cu Maica Domnului si cu faptul ca l-a purtat noua luni pe Dumnezeu in pantece timp in care Dumnezeu Cuvantul si-a alcatuit trup aceasta se zice taina intruparii.
Daca e taina nu se poate explica.


Legile de la fizica nu se explica logic se cred.
Legile mecanicii se explica oare logic?
Ce e de exemplu forta?
Cum se explica forta logic?

Daca vrei sa explici ceva nu ai nevoie de cuvinte?
Si de gandire?
Asa acum cum se explica cuvintele si gandirea logic?
Logica e mai presus decat gandirea sau gandirea e mai presus ca logica?
Eu nu stiu!

Daca vrei sa definesti un termen nu ai nevoie de alti termeni?
Asta ca o sa o luam asa logic!
:))
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.01.2009, 10:28:05
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

1.Alx,din moment ce ai intrat pe forum crestin-ortodox,inseamna ca Dumnezeu iti este familiar si crezi ca El exista.O persoana crede ca Dumnezeu exista,dar totusi intreaba cum a putut sa faca o minune (exemplu:Nasterea lui Hristos).?
2.Mai exista varianta ca tu sa crezi in Dumnezeu,dar sa nu-i atribui nicio putere decat aceea pe care o ai si tu.(Da` exista,dar actiunile Lui trebuie sa le inteleg ,altfel nu merge)
3.Mai exista varianta ca tu sa nu crezi ca Dumnezeu exista,dar totusi sa pui intrebari legate de El pentru a starni cearta in aceasta comunitate crestin ortodoxa.

Punctul 1 - Nu vreau sa jignesc,dar daca este adevarat...nu vad nici cea mai mica urma de vointa de a gandi
Punctul 2 - Asemanator punctului 1
Punctul 3 - te face o persoana care duce lipsa de atentie si vrea sa-si afirme cunostiinta in materie de logica-gandire lumeasca-tehnologie-evolutie.Acest lucru te face un Troll sau,dupa cum mai este denumit in unele comunitati online,un "attentionwhore".

Deci va rog,viitori cautatori de cearta opriti-va in misiunea de a defaima crestinismul.

"Omul firesc nu primește cele ale Duhului lui Dumnezeu, căci pentru el sunt nebunie și nu poate să le înțeleagă, fiindcă ele se judecă duhovnicește."
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.01.2009, 10:36:57
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
As ruga sa argumentezi de ce crezi ca sunt spammer.
Asadar, legile Universului, toate reactiille chimile/fizice/etc sunt datorita vointei lui Dumnezeu? Asta ar insemna ca este in afara legilor sale si "functioneaza" dupa alte legi? Legile dupa care "functioneaza" de cine/ce sunt dictate/controlate?
Au fost spammeri care lansau topicuri fantoma si naivittea ta mi s-a parut deplasata.

Evident ca Dumnezeu nu functioneaza dupa legile date de El si ca nu este material. Iar legile dupa care functioneaza El nu exista fiindca El este absolutul, fiinta adevarata. Noi nu avem existenta absoluta ci o existenta creata dar fiind fiinte reale avem tendinta de a judeca lucrurile prin prisma conditiei noastre, nestiind ca nu detinwem tipul de existenta suprema, adevarata.


Citat:
De ce ar fi omul limitat in cunoastere de Dumnezeu?
Sunt unele lucruri pe care daca el-am sti, sau daca le-am sti înainte de timpul potrivit, ne-am vatama.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.01.2009, 11:07:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am inteles ca Iisus Hristos, Stapan fiind, a luat chip de rob, pentru a ne oferi o pilda de smerenie. S-a nascut intr-o iesle saraca, desi avea puterea sa se nasca in cel mai ales palat. A intrat in pantecele Fecioarei, asa cum, dupa Inviere, a intrat prin zidurile casei care avea usa incuiata si s-a aratat apostolilor.

Preasfanta Fecioara a nascut fara dureri, fapt care constituie inca o minune. Iisus, desi s-a smerit, a iesit in lume asa cum a intrat, lasand-o pe Maica Sa tot fecioara. Maica Domnului este singura fecioara si mama.

Toate legile fizicii palesc in fata lui Dumnezeu. Ce legi ale fizicii ar putea explica modul in care Iisus mergea pe ape sau inmultea painea sau vindeca orbii etc. Scriptura si Scrierile Sfintilor Parinti ne lamuresc in legatura cu cele dumnezeiesti, iar stiintele ne lamuresc in legatura cu cele lumesti. Daca le amestecam, ceea ce rezulta nu este nici stiinta, nici religie!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.01.2009, 11:55:10
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Nu cred ca e facuta o comparatie tocmai potrivita intre stiinta si scrierile care arata lumea dumnezeiasca. Stiinta probeaza diferite fenomene, si argumenteaza clar, fara posibilitatea de o alta interpretare (ceea ce se stie sigur). Cat despre celelalte scrieri, nu prea am reusit sa gasesc argumentate diferite fenomene, ci pur si simplu insiruite.
Legat de durerea fizica... se poate intrerupe circuitul de la receptorul de durere, pana la creier si durerea dispare; faptul sa nu se stia asta, o face o minune, la un timp trecut. La fel cum o minune era sa zbori cu un aparat mai greu decat aerul, si multe altele.
S-a facut o abatere cam mare de la subiectul initial.
Propun, ca cei care vor sa mai raspunda, sa se axeze exclusiv pe subiect, spunandu-si parerea proprie, argumentata. Prin parerea proprie nu ma refer la parerea care incepe cu "am inteles/auzit/citit". Nu am nevoie de reproducerea unor texte; am nevoie de o parere care rezulta din gandire.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.01.2009, 12:57:50
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Stiinta si religia interfereaza destul de putin, daca vrei raspunsuri stiintifice la minuni dumnezeiesti nu vei gasi. Dar e dreptul tau sa cauti, nimeni nu te poate opri, de mii de ani lumea cauta si nimeni nu a gasit nimic. Si eu am cautat. Ani de zile (multi ani)! Cand am renuntat sa caut raspunsuri, sa iscodesc si sa ispitesc pe Dumnezeu mi-am dat seama ca de fapt nu-L iubeam suficient. Cand Il iubesti, cuvantul Lui e suficient. Reflectam intr-o zi cum ar fi daca tot omul ar avea puterea Cuvantului.... asa cum o are Dumnezeu... Iti imaginezi ce nenorocire ar fi? Cine isi masoara oare gandurile, cuvintele ca sa nu raneasca, sa nu strice.... ? Cred ca sunt destul de putini... Eu una nu mi-as dori o astfel de putere, ar fi o responsabilitate prea mare sa-mi masor chiar fiecare cuvant.
Dumnezeu in desavarsirea Lui are aceasta putere a Cuvantului! A spus ca Iisus se va naste din fecioara si asa a fost. Nu ma indoiesc nici o secunda de acest adevar si nici nu am curaj sa am dorinta de a cunoaste asemenea taina....
Dumnezeu in marea lui intelepciune a creeat sisteme biologice perfecte. De unde s-or fi inspirat oare oamenii de stiinta in descoperirile lor marete daca nu din opera lui Dumnezeu!? Tehnologia pe orice treapta evolutiva ar ajunge, nu va fi niciodata decat o reflexie primitiva si puerila a operei desavarsite a lui Dumnezeu. Telefonul mobil...? Tehnologiile media? Existau aceste tehnologii in pustie? Si totusi Dumnezeu le dezvaluia sfintilor ce traiau acolo exact ceea ce le era de folos.
Sunt constienta ca interventia mea poate parea ridicola intr-un anumit context dar acest lucru nu ma deranjeaza. Si eu am ras in hohote in nenumarate randuri de astfel de "stupiditati" si "credinte" babesti .... (asa mi se pareau...) atunci cand iubirea lui Dumnezeu nu ma patrunsese si cand aveam nevoie de dovezi, de axiome si de demonstratii ale acestora. Sa ne dea Dumnezeu iubire, pace si smerenie. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.01.2009, 13:27:03
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu mai frate stiinta nu probeaza diferite fenomene ci e revelata de Dumnezeu dupa putinta de intelegere a mintii umane.

Iata zici fratia ta ca s-a descoperit "ca se poate intrerupe circuitul de la receptorul de durere pana la creier si durerea dispare"".

Pai stai asa mai frate ca nu e logic.
Trebuie definit termenii asa rand pe rand.
Mai intai trebuie definit termenul "poate".
Apoi termenul "intrerupe".
Apoi termenul "circuit".
Apoi termenul "receptor".
etc.

Da nu imi zi ca ii definesti cu DEXul ca atunci folosesti niste cuvinte care la randul lor trebuie definite.
Deci e destul de clar ca nu poti sa definesti riguros nimic.
Cum invata omul cuvintele limbii materne e o taina si apoi prin analogie cu limba materna invata alte limbi.
Si atunci daca nici macar acestea nu le intelegem cum vrem noi sa intelegem cum a fost cu intruparea lui Dumnezeu Cuvantul?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.01.2009, 13:41:12
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alx,
In compunerile SF putem sa interpretam totul dupa capul nostru, dar in acest domeniu, nu. E normal sa spun ca in urma unor carti citite mi-am facut o parere, dar asta nu inseamna ca parerea imi apartine cu desavarsire. Putina smerenie nu strica. Asa e in acest domeniu al religiei crestine. In stiinta, daca ai facut o inovatie, te bati cu pumnul in piept ca e a ta, dar aici nu. Chiar si in domeniul stiintei, la sfarsitul lucrarii adaugi o bibliografie din care te-ai inspirat. Acum nu ni se cere sa descoperim roata, ci sa mergem pe calea cea dreapta.

Abaterea de care vorbesti este a ta. Cred ca te-ai abatut de la specificul acestui forum. Pai vii aici sa-ti arati dispretul fata de minunile lui Dumnezeu? Nu accepti argumente crestine, ci vrei sa convingi?!
Dumnezeu sa te intelepteasca!
Reply With Quote
Răspunde