Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 08.02.2009, 19:32:42
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Citesc topicul asta de parca as citi "Academia Catzavencu"...
Felicitari pentru mariamargareta, reuseste o critica literara de exceptie.
  #322  
Vechi 09.02.2009, 02:03:53
Florina77 Florina77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionela7 Vezi mesajul
Citesc topicul asta de parca as citi "Academia Catzavencu"...
Felicitari pentru mariamargareta, reuseste o critica literara de exceptie.
Nu numai ca face "critica literara", adica descalceste din mesajele aberante, de cele mai multe ori, ale lui vsovi, (pe care numai "literare" nu le-as numi) dar aduce si fapte concrete, nume, locuri, intamplari reale, cu care isi sustine argumentele.
  #323  
Vechi 09.02.2009, 09:49:54
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
PS. și să nu te mai superi când te alint în glumă cu epitetul de "pucios", îndată ce singur recunoști că: "...[COLOR=blue]pucioshii, fratzii shi surorile mele...". [COLOR=black]Chiar că-l meriți!, pe bune, nu mai face atâta pe modestul![/COLOR]
[/COLOR]
eu tzi-am spus ca nu sunt pucios, deshi ei sunt fratzii shi surorile mele cele bune, spre deosebire de tine, shi imi pare rau ca spun ashea, dar deja am obosit sa vad cum te manifeshti, lovind mereu pe cine nu trebuie, dar totushi iata ca pe tine te iert pentru ca shtii dumneata ce bine mi-ai facut, mi-ai adus la cunsoshtiintza Adevarul chiar daca nu crezi in El, dar m-a suparat ca mi-ai despicat numele shi mi l-ai facut varza mereu, ca daca te-ash fi numit eu ARIA-BarGaraețața nu tzi-ar fi convenit deshi se cam potriveshte dupa felul patimash dupa care le intorci mereu asha ca pe nishte barfe, shtiri, fara sa intzelegi nimic din ce am scris, iar ca m-ai facut nebun, ca ai insinuat ca suntem nebuni noi pucioshii venind cu tot felul de citate shi insinuari lumeshti ale unei femei ce o cheama Estera... asta iarashi ce sa mai zic, "hotzul striga hotzii?" ori "lupul striga eres?" deci am impresia ca eshti uneltzica unei catolice ori reformate ori unei protestante ca eu n-am prea auzit astfel de nume pe la ortodocshi... deci iata ce mi-ai adus mie pe cap ca sa-tzi explic eu tzie shi sa advocatzim ori intr-un fel ori intr-altul... interpretarile "ratzionale" ale unei psiholoage, ori a unei femei care nu se pricepe deloc la cele duhovniceshti dar ishi da cu parerea... o iert shi pe ea, ca mi-e mila de ea, pentru ca shtie shi ea ca a lovit in Cine nu trebuie... ca doar Hristos-Duhul ne-a aratat Adevarul calcat in picioare de peste 60 de ani, iar voi va distratzi? nu cumva e pre mult sa ne apucam shi sa ne distram de suferintzele parintzilor noshtrii?

apoi spui asha de inclinat de m-am mirat:
"Să avem pardon, eu n-am spus că pucioșii nu o cinstesc pe Maica Domnului. Ar fi un mare neadevăr să spun asta. Ba o cinstesc așa cum se cuvine. Dar... Zice un proverb: dați Cezarului ce e al Cezarului și lui Dumnezeu, ce e al lui Dumnezeu. E scris în Biblie chiar, și e spus de Însuși Domnul. Deci, să nu vedem numai jumătatea plină a paharului, și să ne prefacem că ni se pare că paharul e plin-ochi. Eu am spus altceva: Că sfinților li se cuvine cinstire (venerare), iar Maicii Domnului i se cuvine supracinstire, sau supravenerare. Admițând că Verginica e Sfântă, și ei i s-ar cuveni tot cinstire, ca și celorlalți sfinți. Sfinții sunt toți la fel în cinstire, indiferent de meritele lor. Asta ne-o arată pilda celor trei ierarhi. Vasile, Grigorie și Ioan, care deși au fost diferiți în merite, sunt cinstiți deopotrivă.
Dar cu Verginica, ce se întâmplă? Pucioșii au creat în jurul ei un cult de preacinstire. O arată formula folosită de ei: "Din sfânta evanghelie de la Sfânta Virginia, citire!", precum și acatistul ei, din care sunt copiate formule de cinstire specifice Maicii Domnului. N-ai răspuns la întrebarea: dacă pucioșii o au de maică pe Virginia, o mai au și pe Maria? Sau au două mume, perfect egale în drepturi și îndatoriri?"


insinuand ca n-ar proceda bine... pucioshii

dar nu cumva chiar i s-a dat de sus de la Dumnezeu sa scrie aidoma Apostolilor? deci iata, dupa sf Verginica citire...

iar daca este o fiica Buna a Maicii Domnului pe care insashi Maica Domnului a ajutat-o shi a luat-o sub ocrotirea ei, iar ea, mama Gigi a cinstit-o ascultand pe Hristos cum n-a facut-o nimeni de foarte multa vreme, nu cumva Domnul a dorit sa fie ea cinstita asemenea unei Maici?

"cine sunt fratzii shi surorile Mele, cine e Maica shi Tatal Meu?"

iata: se raspunde foarte clar prin Acel Acatist:

"Cei ce fac Voile Tatalui Meu Care este in Ceruri!"

apoi spui:
"Zice un proverb: dați Cezarului ce e al Cezarului și lui Dumnezeu, ce e al lui Dumnezeu. E scris în Biblie chiar, și e spus de Însuși Domnul. Deci, să nu vedem numai jumătatea plină a paharului, și să ne prefacem că ni se pare că paharul e plin-ochi. "

Nu este draga Maria-Margareta, nici un proverb, ci este in ideea ca in burta unui peshte au gasit apostolii un Ban, asemena lui Iona. L-au scos shi cu acela au platit Birul, deci este invatzatura shi porunca a Domnului pe care dumneata ai priceput-o anapoda, in sensul ca sa fi sceptic shi necredincios, shi sa vezi raul shi barna shi paiul din ochiul aproapelui, adica sa manifeshti o vigilentza de tip militzienesc, securisto-gazetaresc, deci tzi-am spus ca nu asha ar trebui ci sa vrei sa manifeshti bunacredintza. Dar fiindca ai prins patima patimashe a shtirilor gazetareshti, ca asha ni le prezintzi, barfele, ca shi nishte fapte ce trebuiesc shtiute, dar dumneata le-ai osandit din start, deci sunt gata judecate shi infierate gospodareshte, aidoma proletarilor care s-au urcat acuma pe matura shi fac ei ordine intre oameni, aratandu-ne mereu sectantzii, sectele, antichrishtii, ereticii, dar dumneata nu stii ce este un eretic ortodox interior, shi te-am intrebat, shtii dumneata ce este acela un eretic?

shi de aia le dai pe toate peste cap insinuand tot felul de ghidushii, pentru ca n-ai priceput ce e cu banul acela de la bătăticul shticul shtigului, poi e vorba de datzi dracului ce este al dracului shi Lui Dumnezeu ce este a Lui Dumnezeu... shi a poruncit/sfatuit Domnul, nu ca un proverb ci ca o obligatzie pentru creshtini, ca o sfanta porunca din dragoste pentru noi, adica cele de la oameni shi de la duhul rau al minciunii maririi de sine alea sa le dam dracului iar la Dumnezeu, intr-e noi sa le dam pe cele ale Lui Dumnezeu... deci partea goala a paharului s-o dam dracului iar noi sa ne bucuram pentru jumatatea plina a lui shi pentru amandoua sa multzumim la Hristos... adica sa multzumim shi pentru necazuri shi nu doar pentru binecuvantari...

MM:"Deci, să nu vedem numai jumătatea plină a paharului, și să ne prefacem că ni se pare că paharul e plin-ochi."
aici ai spus foarte frumos cu conditzia sa aplicam numai la propria persoana, iar daca totushi vedem shi la altcineva, sa lasam in grija Domnului, caci a Lui este Razbunarea, ori indreptarea, ori iertarea...

poi asha shi trebuie Preacinstirile catre Maici shi mai ales catre Preasfanat Nascatoare de Dumnezeu, shi cinstire catre sfintzi shi credincioshii cei dreptslavitori... dar dumneata vorbeshti din piszm-ura, ca ei din rautate o preacinstesc pe maica Gigi pentru ca sa o batjocureasca pe preasfanta Nascatoare de Dumnezeu... nu cumva asha fac oamenii? dar unde e Maica Gigi potzi sa pui maica patimii (gLumea) shi tatal minciunii pentru ca sa ne distram cu haiosul rebel fiu al faradelegilor, printzul antichrist. Ca sa ne trufim shi mandrim shi noi, caci cu asta ne cumpara.

vad ca nu te lashi convinsa, dar de ce nu ma crezi ca ash vrea sa discutam cu bunacredintza shi nu in zeflemea shi in sictir shi in tot felul de ghidushii...

nu tzi-am spus ca voi ii consideratzi nebuni?

poi cu ce poate antichristul sa indeparteze oamenii? insinuand mereu:
-cu prostia, cu minciuna, cu nebunia, cu schizofrenia, cu iubirea de averi, adica acuzand cu patimile balaurelui cu 7 capete shi zece coarne, adica patimele sale, cu psihologiile shi psihiatriile medicilor shi experientzelor pe coabai (oameni, copii, animale)... deci ridicand toata nalucifariferizarea shi toata biblioteca gLumeasca shi vrajitoreasca, ca doar doar o sa convinga pe fraieri, pe cei fricoshi, pe cei indoielnici shi mai fura unu-doi, care cand vine momentul se leapada mai ushor ca doar are exemple in pregecesorii care iata cat de vrednici sunt ca n-au crezut... ce? poi n-au crezut Tocmai Adevarul, ci au inghitzit tone de minciuna venind asha pe Camila-caMila celor "responsabili" dar ei strecurand mereu la tzantzari shi fire de praf...

Asha ca draga Maria-Margareta, iarta-ma shi dumneata, daca de data asta am fost mai dur shi mai rau cu dumneata... pocindu-tzi frumosul tau nume... asemenea Imparatesei Celei Mari shi asemenea printzesei Margareta...viitoare regina a Romaniei... deci ma iarta, caci este scris:
"sa nu iei numele Domnului Dumnezeului Tau in deshert"
  #324  
Vechi 09.02.2009, 10:48:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Raspuns catre Florina:
Ajung si eu, cu intarziere, sa intru in vorba, pentru ca de abia acum mi-au cazut sub ochi controversele de pe acest forum.
Am citit dialogul aprins doar pana la aceasta replica a lui VSOVI si nu pot sa nu remarc atitudinea de martir de care si-o ia...

"in ce ai remarcat atitudinea de martir?" ca o iert mereu pe Maria Margareta? asta nu e martiraj, ci porunca Creshtina, caci chiar am pentru ce sa oi iert, daca remarci, ca mereu mishtocareshte abordand discutzia cu reacredintza shi interpretand totul in zeflemea gata osandit... deci de aia o iert... dar pana la martiraj, e cale lunga... deci ma intreb de ce insinuezi shi dumneata exagerand ca n-ar fi vorba de asha ceva din partea ei shi a acelei catolice ori cineshtie ce cu numele de Estera? cereia imi cer iertare, ca doar are dreptul la pareri, dar defapt sarmana cinshtie ce "bine" credea ea ca face, dar daca eu te-ash injura pe dumneata shi ash insinua tot felul de minciuni despre tine ai zice ca eshti martira? Ai zice, dar eu nu am zis despre mine shi n-am lasat sa se intzeleaga ci am iertat pentru comportamentul distrat al Mariei-Margareta, caci vrea sa ne arate adevarul, dar ea n-a observat ca de 60 de ani ni s-a aratat minciuna, iar ea considera Adevarul drept minciuna shi ar vrea sa ne pazeasca de Adevar.... poi nu ar fi trebuit inainte sa-shi scoata BARNA cat stalpul de telegraf? caci de peste 60 de ani se mushamalizeaza Adevarul, iar cand Hristos-Duhul prin sfintzi ni-l spune, ii facem sectantzi shi eretici shi nebuni shi schizofrenici? deci vezi dumneata de ce o iert, ca ea nu-shi da seama ca este sculishoara lui iepurashului de pashte, dar domnul n-a fost iepurash ci Miel, deci Miel a fost Domnul, iar chestia cu iepurashii au inventat-o adevaratzii eretici...

Nu cu mult timp in urma, l-as fi inteles pe VSOVi, in sensul ca as fi inteles ce inseamna sa te incapatanezi intr-o credinta pana cand ochii se incetoseaza complet si devin chiar orbi fata de orice alta realitate ce nu intra intre limitele inguste ale credintei iar creierul ti se netezeste pana ajungi sa repeti ca o masinarie stricata aceleasi si aceleasi formule.

Poi dumneata ai vrea mai degraba sa ne lasam linishtitzi ca sa ne lepede dracul de la Adevar, caci duhul rau, cauta prin totzi sa ne doboare, inclusiv prin mine, sau ce crezi ca exista cineva cu pile?
Dar fireshte, aia sunt incapatzanatzi care spun NU mereu, dar aia care se incapatzaneaza in mincare, neascultare shi desfranare, aia sunt buni la dumneata ca nu-s fanatici ori incapatzanatz, poi sigur ca da, stau linishtitzi shi pacatuiesc la nesfarshit... iar cand li se spune de catre sfintzi Adevarul (nu de catre mine, ca io-s un mirean pacatos) atunci sar totzi la bataie cu multa "responsabilitate" dar:
"ce-i mana pe ei in lupta? ce-au voit acel apus? Laurii voiau sa-tzi smulga de pe fruntea ta de fier (Baizid), a credintzii biruintza cata orice cavaler,... dara eu imi apar saracia shi nevoile shi neamul, shi de-aceea tot ce mishca-n tzara asta, raul, ramul, mi-e prieten numai Mie, iara tzie, dushman este, dushmanit vei fi de toate fara-a prinde chiar de veste, caci iubirea de moshie (in Cer) e un zid, care nu se-nfioreaza de-ata faima Baiazid (gLumea)"

De asemenea as fi condamnat cu acelasi dispret, venit din constiinta superioritatii credintei mele fata de alte opinii, orice ratiune care mi-ar fi contrazis-o.

deci tot Hristos-Duhul gresheshte shi minte, nu-i ashea? ori cine il primeshte pe Cuvantul Lui Dumnezeu e un nebun, ca doar nu o face decat din superioritatea credintzei sale, adica din intolerantza shi jegx asha ca in pilda vameshului shi al fariseului... iarashi domnule?

Am experienta proprie (si am observat asta la toti sectantii care te agata pe strada) a ce inseamna sa ramai fara argumente si pur si simplu sa te retragi din controversa, convins ca faci asta din "duh de pace" si nu din cauza limitarilor tale rationale.

voi nu shtitzi ce inseamna nebunie shi secta dar le vehiculatzi mereu asha ca shi schizofrenia care nici aia habar n-avezti ce inseamna, dar e adevarat, mai bine sa nu shtii... deci e mai bine, dar daca nu shtii, de ce osandeshti ca shi cum ai shti?

Prin urmare, figura iertatoare a lui VSoVI e consecinta lipsei de argumente si a netezirii creierului si orbirii, iar nu a duhului crestinesc pe care-l tot invoca cu lungi citate biblice si pilde.

exact, draga Florina77, exact ashe este precum spui dumneata... are rost sa zic altfel decat dumneata... fiecare cat pricepe... fiecare cat crede ca a gasit explicatzia adevarat... deci iarashi e vorba de pai shi de barna shi iarashi e vorba de iertare, deci te iert shi pe dumneata... ca doar chiar ai dreptate in ce spui... cine poate citi ce scriu shi cune ma poate intzelege, ca doar sunt un neintzeles... asha este... nici eu nu intzeleg ce scriu shi pentru ce? cred ca scriu pentru ca defapt sunt mut shi in realitate n-am scris nimic decat deshertaciuni... caci in loc de inima am un bolovan greu shi alunecos asha ca o piatra de moara.... deci iata ca ma cred martir shi te iert shi pe dumneata, ca doar e frumos shi bine sa fi martir, deci nu e nimi rau in asta ci ceva frumos, cu Adevarat Frumos, deci "Fitzi sfintzi Martiri! shi iertatzi" caci asta se cam deslusheshte printre randuri din Cartzile Sfinte... cum sunt Mieii intre Lupi... dar tzi-am spus, mereu am zis, ca s-ar putea sa fiu chiar eu lupul, caci niciodata nu shtii prin cine vine pierzarea... caci vai de cel prin care vine pierzarea "Fiului Omului".

Inca ceva, f important !!! VSOVi spune ca nu i-a cunoscut niciodata pe emitatorii mesajelor "venite din cer" si coborate pe internet, ci doar a citit de pe internetul site-ul cu pricina. Cum se face atunci isi permite sa o numeasca pe SF. Virginia " mama Gigi", apelativ plin de familiaritate cu care doar cei apropiati ei, in timpul vietii, o alintau. Nu cumva e o lipsa de respect? E ca si cum i-am spune Sf. Nicolae "Nicusor", adica ii suntem prieteni intimi. Sa inteleg ca tu, VSOVI, ii esti copil drag Sf. Virginia?

Nu draga Folrina77, ci asha se numea ea insashi ashteptand sa fie numita asha, deci nu eu o numesc asha ci asha s-a numit ea in scrierile Sale...

Apoi, cine ti-a dat dezlegare sa faci apologetica mesajelor de la Pucioasa.

Dar cine a dat dezlegare a fi hulite acele sfinte Mesaje? cine a dat dezlegare la osandiri shi judecatzi shi mishtocareala? caci noua creshtinilor ni s-a poruncit "voi sa nu judecatzi, pentru ca...!" adica sa nu oasnditzi shi celelalte... caci doar este scris cum au intrebat Apostolii "Sa zicem sa se coboare foc din ceruri peste cetatzile shi casele care nu ne-au primit?" iar Domnul le-a raspuns ca NU! sau voi nu shtitzi a carui Duh suntetzi? shi a mai Spus Domnul ca in ceasul acela... greu le va fi acelora...

In mod cert nu "copii Domnului", ca ar fi trebuit sa-i intalnesti in mod personal, iar tu spui ca NU... Nu stiai, ca doar si numai in mesajele scrie, ca doar cei randuiti de "Cuvant" au acest drept?

Despre ce drept vorbeshti? a citi de pe site-ul public? Orishicine este Chemat sa citeasca Scripturile shi sa primeasca Cuvantul Lui Dumnezeu, sau mai nou s-au pus drepturi shi privilegii ca doar nishte "aleshi" ar avea voie sa citeasca? poi e liber... Adevaratzilor aleshi li se da Darul priceperii, "caci voua vi s-a dat sa pricepetzi Tainele Imparatziei Cerurilor", de sus li s-a data de la Duhul... deci este un dar tot pentru noi, pentru oameni, sau ce crezi dumneata ca pentru ce s-au dat acele daruri? poi ca fiii imparatziei sa mantuiasca shi sa iubeasca shi sa curatzeasca shi sa indrume pe oricine voieshte sa-shi ia Crucea shi sa-I urmeze Domnului, iar pe langa ei s-au vindecat shi ceilaltzi... doar ca au trecau prin preajma lor... de necredintza shi de rautate shi minciuna shi nedreptate i-a tamaduit, nu numai orishice boala ce era in popor...

Deci, ori esti in neascultare si lipsa de respect, ori esti mincinos, VSOVI...
ASTEPT RASPUNS !!

deci ori ma judeci, ori ma judeci, dar dumneata nici ma car nu ma judeci ca sunt deja osandit shi asta nici nu shtiu cum vine ca se vede ca alternativa de a avea buna credintza in discutzie e complet exclusa, in orice discutzie cu pucioshii ori cu cei care i-au priceput shi pe ei shi pe Cel care i-a Desavarshit shi care le-a dat Mare Dar de sus de la Dumnezeu... prin preasfanta fecioara Maria shi Mama Gigi... de la Hristos-Duhul venit din 1938 in Vladimireshti.

deci e exclus sa-tzi dau alt raspuns, ca doar tzi l-ai dat singura...
astfel ca asha este precum afirmi: sunt mincinos shi nu sunt in ascultare shi sunt lipsit de respect, dar spre deosebire de mine, la Pucioasa s-a dat de sus Adevarul prin Cuvantul Lui Dumnezeu... iar voi nu avetzi ochi la orechile inimii voastre ca sa pricepetzi... pentru ca a zis bine Trambitza nr 3:

"Cea mai lunga cale este calea de la ureche la inima" (pr Pro. Arsenie Boca)

multzumita de raspuns? sau iarashi am facut nemultzumire shi suparare... in bobor:

"bobul lui se preschimba in taciune iar el se crede grau nedreptatzit" (pr.pro AB)

deci va iert pe amandoua, asha ca un martir, shi va doresc sa fitzi frumoase shi sanatoase orishicat v-atzi distra pe seama mea... ori a pucioshilor, deshi eu nu vorbesc in numele lor, ci in numele unui oarecare pacatos mirean din BOR.
  #325  
Vechi 09.02.2009, 10:56:24
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionela7 Vezi mesajul
Citesc topicul asta de parca as citi "Academia Catzavencu"...
Felicitari pentru mariamargareta, reuseste o critica literara de exceptie.
poi dumneata n-ai priceput ca Maria-Margareta doar a adus critica respectiva pe capul meu? caci critica este al uneia Anca Estera, un nume nu foarte ortodox, caci Estera imi aminteshte de iepurashi, pe cand Domnul a fost Doar MIEL... dar unii eretici iata ca arunca pe altzii eresul in sperantza ca ei vor trece drept hotzi cinstitzi... dar n-am sa-i prind eu, ci il las pe Domnul ca sa-i dojeneasca la vremea cuvenita... caci Domnul este Milostiv shi le da shi timp de pocaintza... dar ei nu shi nu... ca ei au dreptate... asta ramane de vazut. ca pana atunci eu le dau crezare neindoielnica acestor NAZIREI din sfanta cetate a Noului Ierusalim, dar nu ca shi cum ash fi cineva ci asha ca un mirean pacatos din BOR care se straduie sa gaseasca Calea spre Adevar shi apoi Viatza cea Adevarat traita shi nu doar murmurata, ca altfel ajung doar la Bătăticul shticul shtigului graind mereu in deshert, caci "daca dragoste nu ai, nimic nu eshti shi la nimic nu-tzi foloseshte!" (sf ap Pavel)

aici e mai rau ca la Catzavencu ci e ca la academia de militzie-politzie... ca-n filmele alea.
  #326  
Vechi 09.02.2009, 11:54:25
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Mai vsovi , cati ani ai tu? sunt si eu curioasa.... Stiu... varsta e neimportanta dar sunt totusi curioasa. Tie ti se par in regula puciosii astia? Nu ai nici un fel de indoiala in ceea ce-i priveste?
Mie parca tot nu-mi vine sa cred ca te lasi prostit de ei.
P.S. Poate reusesti sa repari cumva semnatura aia ca nu se intelege nimic, o semnatura e un fel de oglinda interioara....
  #327  
Vechi 09.02.2009, 15:10:44
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionela7 Vezi mesajul
Mai vsovi , cati ani ai tu? sunt si eu curioasa.... Stiu... varsta e neimportanta dar sunt totusi curioasa. Tie ti se par in regula puciosii astia? Nu ai nici un fel de indoiala in ceea ce-i priveste?
Mie parca tot nu-mi vine sa cred ca te lasi prostit de ei.
P.S. Poate reusesti sa repari cumva semnatura aia ca nu se intelege nimic, o semnatura e un fel de oglinda interioara....
da, mi se pare in regula shi n-am nici un fel de indoiala, dar asta nu inseamna ca ei nu pot cadea in tot felul de patimi shi tot felul de minciuni shi tot felul de rautatzi, ca shi orice monah sau orishice calugar sau mirean, sau ce crezi ca e careva scutit de ispita? ori ca sunt sfintzii unii doar ca spune ei despre ei ca ar fi sfintzishori? poi asta nu shtie decat Dumnezeu cine e cu adevarat pe calea mantuirii shi mai are putzin...

dar dumitale nu tzi se pare ca cei care au lasat toate pentru Dumnezeu nu-shi vor pierde plata fatza de cei care doar ii critica shi ii hulesc pentru acest lucru?

IN CE MAas prostit?

poi dumneata ai citit din cartzile acelea? cu ce te prostesc ele? ca se spune Adevarul shi Calea curata a creshtinului? poi nu cumva suntem noi prostitzi complet de proorocul mincinos al gLumii asteia care se ia dupa barfe shi vrajeli shi "las ca shtim noi" inventand tot felul de chesti ca sa nu creada shi ca sa-shi gaseasca scuze sa nu traiasca nimic dar sa i se para ca vai de mine cate servicii aduce el ortodoxiei... Deci nu pe baza de minciuni shi pe ce se discuta la radio-shantz ci citind ce este scris, shi analizand daca este conform cu scriptura shi dandu-tzi seama daca e bine ce se spune acolo shi ce roade vei avea cu sufletul tau... aia e cercetarea... nu asha ca se zice ca o legenda ca se minte... poi treaba lor pucioshii cum sunt, dar Cuvantul este Cuvantul lui Dumnezeu, shi e vorba despre ce vine de la EL... nu cum sunt de buni sau de rai ucenicii, ca asta nu shtiu... ca nu am cunoscut pe niciunii personal... doar am citit de pe site shi ce a mai spus Maria-Margareta, ca pare ca ii cunoashte... shi ca semnaleaza...

deci cred fara-ndoiala, sau cel putzin ma stradui sa cred shi nu sa fiu parelnic shi pindoielnic elevant asha ca totzi aia care merg la bătăticul shticul shtigului.... deci sunt mai mult ca sigur ca cele 7 trambitze (ingeri) ale Domnului, alea sunt care le-a zis Maria Margareta shi sunt prezentate pe site... alea din Apocalipsa, deci indiferent de varsta shi de credetzi ori nu credetzi, alea sunt!

Poi in semnatura aia sunt dureri mari shi daca nu le pricepetzi, e mai bine asha... dar cine se incumeta se va prinde ce am scris acolo... ce patimi grele shi dureroase zac printre randuri... printre litere...

astfel ca Draga Ionela7, eu shi pe Hellen White o cred ca a fost dusa de ingeri shi ca i s-a aratat din Cer cate ceva, dar n-au intzeles ei ce au vazut, iar apoi, ai facut ei cum au crezut, dar nu de aia e bai ca nu tzin ei ca shi noi, ci de aia ca se ridica shi lovesc in Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu devenind astfel antichristi, caci daca nu era preasfanta Nascatoare de Dumnezeu demult eram distrushi de rautatzile nostre...

deci vezi dumneata, chiar daca celelalte biserici sunt nedepline, deci au cai spre mantuire care cineshtie unde duc, totushi shi la noi care suntem in BOR care este o biserica Deplina, se intalnesc cei mai multzi eretici-ortodocshi interiori, adica cei mai multzi eretici shi sectantzi shi despre noi e vorba ca noi am shtiut Adevarul... deci noua ni se cere mult mai mult ca raspundere fatza de sectantzi sau alte biserici nedepline... deci ar trebui sa ne scoatem barna din ochii noshtrii, shi sa ieshim din shtiintzificul asta atoate shtiutor shi suficient care este aidoma fariseului, dar bineintzeles fara a face rabat de la credintza noastra, de la predaniile pe care le pastram...

deci in tine il vei gasi pe ereticul-ortodox shi nu sa arunci vina pe unul ori pe altul, calarind "responsabil" pe matura... caci la noi este rautatea cea veche, spurcaciunea shi fiara pustiirii shi nebunia de pe urma shi mereu noua ce te linge mereu dinlauntru shi din exterior ca sa dobandeshti cat mai multa trufie, shi astfel sa imprietenetshit shi sa relatzionezi cu pindoielnicul stiutor elevant jegxy, rebel, haios, ca sa judecam noi aproapele shi sa ne maniem revolttatzi pe Hristos-Duhul ca de ce a venit sa ne scoata din PUTOARE (gLumea)... ca prea avem pofta de filme SF pline de nalucifariferizare ademenitoare... de pacate shi minciuna ca sa primim autoinscaunarea lui antichrist cu entuziastm shi cu bratzele deschise, crezand ca ne bereaza definitiv de Dumnezeu... poi e temporar, ca dincolo, stam la munci... shi muncile e grele, shi focul nu o sa ne arda ci ne vom chinui....

deci ia aminte pe cine crezi shi pe cine urmezi ca eu nu te pacalesc, shi Cuvantul Lui Dumnezeu este de la Dumnezeu... iar cine altfel te invatza sa shtii ca e mincinos... din tatal minciunii, din maica patimashe a patimii shi frate cu fiul faradelegii, descris mai sus... ca sa ajungi shi dumneata ciuca batailor la bătăticul shticul shtigului... mai devreme ori mai tarziu...

asha ca dumneata ar trebui sa te intrebi pentru ce nu crezi... pentru ce nu traieshti Cuvantul... shi nu aia care il fac ori macar se straduie, incearca, se chinuie, staruiesc... aia n-au probleme de indoilei... shi nu te lua dupa aia care ar vrea meru sa te mocirleshti balacindule in balta cea plina de bunastare a parerilnicilor mindoielnici shi mari socotitori oameni de shtiintya ce au invatyat doar sa viseye shi sa se ingamfe asha de chiar shi ei se cred oameni mari shi importantzi... caci cine trebuie sa se tzina mare pe sine? ne spune CLD: "cei feciorelnici trebuie sa se tzine mari" dar se refera shi la suflet dar shi la trup... aia sa ne fie noua mari.... dar la gLume e invers... e mare ala ce i-a data Balaurele sa shada pe tronul lui... iar voi pe aia ii credetzi...

dar nu se poate sa faci rau crezand ca faci bine, shi nici sa crezi ca faci bine dar defapt sa faci rau, ci e simplu:

Dumnezeu e Mare shi Bun shi Milostiv shi iubitor de oameni
iar
cel rau e mare mincinos shi pizmash shi hulitor shi ingamfat, mandru increzut shi criminal shi rautacios, asha tacticos mishto.... ispititor shi viclean shi cu toate comorile furate.... pretinzand mereu ca el are dreptate shi rasculandu-te, revoltandu-te ca sa-i faci pe plac shi atunci, cand ai cazut shi ai primit pacatul, l-ai savarshit, ai ajuns in patima, atunci e dulce shi bun cu tine shi itzi da noroc de la moloh shi multa pace... dar aia e pace cum da oamenii, pe cand pacea de la Dumnezeu este o lupta nesfarshita... prin rugaciune shi milostenie shi rabdare in umilintze de duh shi infrangeri de inima... deci asha vine Pacea shi Mila de la Dumnezeu.
  #328  
Vechi 09.02.2009, 15:31:08
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Vsovi draga tu maltratezi atat de tare limba romana incat fac eforturi considerabile sa inteleg ce vrei sa spui. O sa citesc prostiile alea si o sa iti spun clar de ce sunt prostii. Doar rasfoind si citind pe diagonala topicul asta am simtit si inteles si stiut ca sunt niste enormitati si niste aberatii dar daca trebuie o sa incerc sa argumentez in limita timpului disponibil (la modul succint, ca oricum s-a ocupat suficient maria margareta ).
  #329  
Vechi 09.02.2009, 15:38:27
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

in concluzie, cititzi de la Cuvantul lui Dumnezeu, de la cele 7 Trambitze, shi spulberatzi-va astfel facandu-va procesul interior, pe ereticul-sectantul-ortodox interior... ca sa ajungetzi fii ai luminii... caci oamenii gLumii cand a venit Lumina in lume au ales intunericul... shi au intrat cu totzii pe poarte cea laraga caci "plin este iadul de mancare, neascultare shi desfranare" ne spune CLD iar preasfanta Nascatoare de Dumnezeu spune shi ne indeamna sa nu mai mancam carne:

"nu mai mantcatzi carne, nu mai mantcatzi carne, nu mai mantcatzi carne"

shi face referire la multe... la propriu dar shi la figurat shi la multe sensuri scripturistice... la credintza indemnandu-ne....dar:

(sf Ap Pavel:) "daca dragoste nu am, nimic nu sunt shi la nimic nu-mi foloseshte" daca asha avea credintza sa mut shi muntzii sa scot totzi diavolii, sa-mi dau trupul sa fie ars ori cineshtie cate ash face...

caci lumea toata daca ash mintui-o shi-mi pierd astfel sufletul meu ma dovedesc neintzelept shi absurd sau daca cashtig lumea toata, ii fac pe totzi ortodocshi, dar imi pierd sufletul meu ca shi scariotul ori ca altzii... ce pot sa dau in schimb pentru sufletul meu?

deci chibziuntza shi calea cumpatarii, adica sa alegi din doua rele, raul mai mic, adica asha incat sa nu-i faci rau aproapelui shi tu sa nu cazi in mandrie shi lepadarede Dumnezeu... shi nici dragostea sa n-o pierzi pentru slava de la oameni caci daca ai luat rasplata de la oameni atunci ce mai ashteptzi de la Dumnezeu? CE?

cam lunga concluzia, dar ideea este ca nu trebuie sa te temi ci de Dumnezeu teme-te shi sa luptzi pentru Adevar, caci nimeni nu are putere sfanta decat pentru Adevar shi nu impotriva Lui... asha ceva ne invatza sf Ap Pavel...
  #330  
Vechi 09.02.2009, 16:18:14
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Draga Vsovi, pe asta se si bazeaza dracul/dracii, pe tehnica de a intoarce cuvintele. Dar cuvintele sunt doar niste ambalaje care transporta adevaruri, inarcatura emotionala, trebuie sa le privim intotdeauna ca inima, mintea poate fi pacalita de frumusetea cuvintelor dar o inima plina de Dumnezeu nu. Iisus este iubire, evangheliile si tot Noul Testament abunda de iubire. Unde vezi tu iubire la puciosi? Eu vad doar o intorsatura a Sfintelor Scripturi. Metafora oilor si a pastorului a fost inlocuita cu cea a gainilor (puisorii mei/puii mei... ) - asta e doar asa de amuzament...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fenomenul Posaga poster Exorcismul 13 13.01.2015 14:22:59
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 17:38:21
mesaj de la noul ierusalim anaana71 Secte si culte 417 31.01.2011 15:31:40