Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.03.2010, 16:03:10
yolanditza yolanditza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Mesaje: 4
Implicit acatist pentru cei violenti

Doamne ajuta !
Va rog tare mult ajutati-ma cu un sfat, indemn, informatie referitor la modul in care ma pot ruga pentru a alunga violenta umana . Ce acatist sau ce rugaciune pot inchina Lui Dumnezeu , Sfintilor,pentru a stopa violenta, mania, dusmania...

Cu stima
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.03.2010, 16:06:49
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yolanditza Vezi mesajul
Doamne ajuta !
Va rog tare mult ajutati-ma cu un sfat, indemn, informatie referitor la modul in care ma pot ruga pentru a alunga violenta umana . Ce acatist sau ce rugaciune pot inchina Lui Dumnezeu , Sfintilor,pentru a stopa violenta, mania, dusmania...

Cu stima

In primul rand e important sa te rogi din suflet lui Dumnezeu si El te va povatui si va randui tot. Uite, de exemplu poti zice Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos, sau Paraclisul Maicii Domnului. Dar aici nu este magie, incearca sa te apropii de Hristos, care este deja langa inima ta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.03.2010, 17:17:00
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Eu zic sa participi in fiecare Duminica la Sfanta Liturghie, sa platesti pomelnice la manastiri pentru psaltire, Sf. Maslu, post , spovedanie, sfintirea casei, iar ca acatist iti recomand ACATISTUL SFANTULUI DUH, dar cum a zis si Laurentiu nu este magie... Toate rugaciunile adresate lui Dumnezeu (Sfanta Treime), Maicii Domnului, Sfintilor, Ingerilor sunt foarte bune si ascultate de Dumnezeu daca sunt facute cu credinta si staruinta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.03.2010, 21:01:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Eu zic sa participi in fiecare Duminica la Sfanta Liturghie, sa platesti pomelnice la manastiri pentru psaltire, Sf. Maslu, post , spovedanie, sfintirea casei, iar ca acatist iti recomand ACATISTUL SFANTULUI DUH, dar cum a zis si Laurentiu nu este magie... Toate rugaciunile adresate lui Dumnezeu (Sfanta Treime), Maicii Domnului, Sfintilor, Ingerilor sunt foarte bune si ascultate de Dumnezeu daca sunt facute cu credinta si staruinta!
Si mai ales, Sfanta Spovedanie!!!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.03.2010, 12:29:39
yolanditza yolanditza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Mesaje: 4
Implicit

multumesc din suflet pentru raspunsuri. Intradevar, Domnul Isus Hristos ESTE MEREU in sufletul celui ce-L cauta !
Am nevoie de sfaturile dvs. , desi, drept este ca nu trebuie sa astept ajutor de la om ci de la Dumnezeu, direct.
Tainele sfinte ale spovedaniei, Impartasaniei, maslu,postul, rugaciunea,si toate tainele binecunoscute le impartasesc dupa putintele mele...
Inca o data multumiri !
Doamne ajuta dupa mare mila Ta ! nu dupa faptele mele .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.03.2010, 13:57:41
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Impotriva maniei se lupta cu straduinta in dobandirea virtutii opuse ei, adica blandetea.

Parintii zic celui manios: "Taci, fugi, linisteste'te."
Tacerea si fuga de ispita este o lucrare buna. Pana in cele din urma, omul isi va da seama de lucrarea "ispititorului".
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujbe or fi sau nu prea lungi la bisericile noastre? patinina34 Biserica Ortodoxa Romana 66 09.01.2013 21:53:08
manastirile din jocuri.... victortiti89 Generalitati 2 30.05.2011 11:48:28
Cata putere au moastele sfintilor NECTARIE Generalitati 16 20.01.2011 19:39:11
De ce sunt urat pictate bisericile noastre? hadji Intrebari utilizatori 8 16.04.2010 12:35:19
Moastele sfintilor... Laurentiu Generalitati 2 06.01.2008 22:01:06