Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.05.2007, 17:16:31
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

"Nascatoare de Dumnezeu Fecioara,bucura-te!Ceea ce esti plina de har,Marie,Domnul este cu Tine.Binecuvantata esti Tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui Tau,ca ai nascut pe Mantuitorul sufletelor noastre."

La inceput:Tatal nostru...,Usa milostivirii...,+Rugaciune pt.Parintele duhovnicesc si de mantuire,scrisa mai jos.

Mantuieste,Doamne,pre parintele meu duhovnicesc(numele)si pre toti fiii lui duhovnicesti si pre fratii nostri intru Hristos si pre toate rudeniile cele dupa duh si dupa trup,intareste-i,apara-i si miluieste-i,da-le mangaieri in scarbe si de vindecare de boale.Doamne!Trimite-i lui Harul Sfantului Duh si pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu ajuta-ne,Doamne,sa ne indreptam viata si sa ne mantuim sufletele noastre.Amin!

Dupa fiecare 10 rugaciuni:Usa milostivirii...+cererile noastrea+ceea ce urmeaza mai jos.


Dupa primele 10 rugaciuni:O,Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,mantuieste si pazeste pre toti crestinii dreptmaritori,sporeste-le credinta si pocainta,iar pre cei adormiti odihneste-i in vesnica slava a Domnului nosru.

Dupa 20 rug.:O,Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,mantuieste si intoarce-i in Biserica Ortodoxa pre cei rataciti si cazuti robi ai Tai(numele).

Dupa 30 rug.:O, Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,mantuieste-l si pazeste-l pe parintele meu duhovnicesc(numele) si cu sfinte rugaciunile lui miluieste-ma pre mine,pacatosul.

Dupa 40 rug.:O,Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,potoleste intristarile noatre si trimite mangaiere celor scarbiti si bolnavi robi ai Tai(numele).

Dupa 50 rug.:O, Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,izbaveste-ma de ispite de tot raul si napustirile.

Dupa 60 rug.:O,Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,ajuta-ma sa savarsesc toate lucrarile mele intru Slava lui Dumnezeu spre folosul celor apropiati.

Dupa 70 rug.:O,Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,pazeste-ma de tot raul si acopera-ma cu Cinstitul Tau Omofor.

Dupa 80 rug.:O,Prasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare inviaza sufletul meu si daruieste-mi rugaciune statornica catre Tine.

Dupa 90 rug.:O,Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,ajuta-mi cu milostvirea Fiului Tau si a Stapanului nostru,ca sa-mi trimita Harul rugaciunii celei arzatoare si osardnice.

Dupa 100 rug.:O,Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,indupleca-L pre Domnul nostru Iisus Hristos sa ma miluiasca pre mine,pacatosul,sa-mi ierte toate pacatele si sa mantuiasca pacatosul meu suflet.

Dupa 110 rug.:O,Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,aprinde-ma cu iubirea Ta,intareste-ma cu credinta si lumineaza ochii mei intunecati cu pacatele.

Dupa 120 rug.O,Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,izbaveste-ma de ganduri desarte si daruieste-mi cuget curat si inima avantate spre mantuire.

Dupa 130 rug.:O,Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,trimite-mi pace sufleteasca,odihna si sanatate trupeasca.

Dupa 140 rug.:O,Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,daruieste-mi sfarsit pasnic si netulburat si calauzeste-mi sufletul prin vamile cele infricosatoare.

Dupa 150 rug.:O,Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,sa-mi fii mie,Maica a lui Dumnezeu,zid nebiruit si protectoare puternica,nu ma respinge pre mine pacatosul si nevrednicul,care alerg la Imparatescul Tau Acoperamant,caci Tu esti nadejdea crestinilor si adapostirea pacatosilor.

La sfarsit:Cuvine-se cu adevarat...
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor Amin!
Doamne miluieste(de 3 ori).

Aceasta rug.a fost rostita de Sfintii Parinti mereu,dar se pierduse.Un Sf.Parinte,intr-un lung drum a rostit-o si a observat cum s-au intamplat o multime de minuni.
Am copiat-o si eu de la Sfanta Manastire Lainici si am scris-o si pt. voi pt. a o folosi spre mantuirea sufletelor voastre.

Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.05.2007, 17:42:59
mioara66 mioara66 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2006
Mesaje: 14
Implicit

am vrut sa te intreb ceva pe privat dar nu aveai adresa ...te rog sa ma contactezi ..vreau mai multe informatii despre rugaciunea Bogorodisnaia:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.10.2009, 22:39:33
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie Vezi mesajul
"Nascatoare de Dumnezeu Fecioara,bucura-te!Ceea ce esti plina de har,Marie,Domnul este cu Tine.Binecuvantata esti Tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui Tau,ca ai nascut pe Mantuitorul sufletelor noastre."

La inceput:Tatal nostru...,Usa milostivirii...,+Rugaciune pt.Parintele duhovnicesc si de mantuire,scrisa mai jos.

Mantuieste,Doamne,pre parintele meu duhovnicesc(numele)si pre toti fiii lui duhovnicesti si pre fratii nostri intru Hristos si pre toate rudeniile cele dupa duh si dupa trup,intareste-i,apara-i si miluieste-i,da-le mangaieri in scarbe si de vindecare de boale.Doamne!Trimite-i lui Harul Sfantului Duh si pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu ajuta-ne,Doamne,sa ne indreptam viata si sa ne mantuim sufletele noastre.Amin!

Dupa fiecare 10 rugaciuni:Usa milostivirii...+cererile noastrea+ceea ce urmeaza mai jos.


Dupa primele 10 rugaciuni:O,Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,mantuieste si pazeste pre toti crestinii dreptmaritori,sporeste-le credinta si pocainta,iar pre cei adormiti odihneste-i in vesnica slava a Domnului nosru.

Dupa 20 rug.:O,Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,mantuieste si intoarce-i in Biserica Ortodoxa pre cei rataciti si cazuti robi ai Tai(numele).

Dupa 30 rug.:O, Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,mantuieste-l si pazeste-l pe parintele meu duhovnicesc(numele) si cu sfinte rugaciunile lui miluieste-ma pre mine,pacatosul.

Dupa 40 rug.:O,Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,potoleste intristarile noatre si trimite mangaiere celor scarbiti si bolnavi robi ai Tai(numele).

Dupa 50 rug.:O, Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,izbaveste-ma de ispite de tot raul si napustirile.

Dupa 60 rug.:O,Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,ajuta-ma sa savarsesc toate lucrarile mele intru Slava lui Dumnezeu spre folosul celor apropiati.

Dupa 70 rug.:O,Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,pazeste-ma de tot raul si acopera-ma cu Cinstitul Tau Omofor.

Dupa 80 rug.:O,Prasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare inviaza sufletul meu si daruieste-mi rugaciune statornica catre Tine.

Dupa 90 rug.:O,Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,ajuta-mi cu milostvirea Fiului Tau si a Stapanului nostru,ca sa-mi trimita Harul rugaciunii celei arzatoare si osardnice.

Dupa 100 rug.:O,Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,indupleca-L pre Domnul nostru Iisus Hristos sa ma miluiasca pre mine,pacatosul,sa-mi ierte toate pacatele si sa mantuiasca pacatosul meu suflet.

Dupa 110 rug.:O,Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,aprinde-ma cu iubirea Ta,intareste-ma cu credinta si lumineaza ochii mei intunecati cu pacatele.

Dupa 120 rug.O,Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,izbaveste-ma de ganduri desarte si daruieste-mi cuget curat si inima avantate spre mantuire.

Dupa 130 rug.:O,Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,trimite-mi pace sufleteasca,odihna si sanatate trupeasca.

Dupa 140 rug.:O,Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,daruieste-mi sfarsit pasnic si netulburat si calauzeste-mi sufletul prin vamile cele infricosatoare.

Dupa 150 rug.:O,Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare,sa-mi fii mie,Maica a lui Dumnezeu,zid nebiruit si protectoare puternica,nu ma respinge pre mine pacatosul si nevrednicul,care alerg la Imparatescul Tau Acoperamant,caci Tu esti nadejdea crestinilor si adapostirea pacatosilor.

La sfarsit:Cuvine-se cu adevarat...
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor Amin!
Doamne miluieste(de 3 ori).

Aceasta rug.a fost rostita de Sfintii Parinti mereu,dar se pierduse.Un Sf.Parinte,intr-un lung drum a rostit-o si a observat cum s-au intamplat o multime de minuni.
Am copiat-o si eu de la Sfanta Manastire Lainici si am scris-o si pt. voi pt. a o folosi spre mantuirea sufletelor voastre.
Eu m-am bucurat f.mult ca am aflat acesta rugaciune, dar exista o intrebare;am gasit pe Internet ca se rosteste si de 15 ori Tatal nostru, nu numai Usa milostivirii.Cum sa ma exprim, rezultatele erau ,, egale" una fara rugaciunea imparateasca, una cu aceasta.
Stie de fapt cineva exact PRAVILA DE RUGACIUNE ,,BOGORODICINA''?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.10.2009, 23:13:15
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

O putem spune si fara binecvuvantarea duhovnicului?
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.10.2009, 23:29:48
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
O putem spune si fara binecvuvantarea duhovnicului?
Binenteles,dorinta mea e de a o rosti cat mai corect, asa cum a fost dictata de Insasi Maica Domnului.Daca Sfantul Serafim de Sarov, a recomandat-o si a recunoscut puterea ei, ce mai poate fi zis!Consider ca e o rugaciune binevenita in aceste vremuri triste, negre, cu prea multa suferinta si nedreptate.Dar cine poate sta impotriva Domnului?Nimeni!
Deci sa avem rabdare si nadejde!Doamne-Ajuta!

P.S. E bine sa afle si duhovnicul, poate o recomanda si altor crestini!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.10.2009, 15:34:37
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Eu nu prea inteleg cum se citeste. Acele numere 10, 20, 30, 50 ,60etc. inseamna de ex. ca de 50 de ori spunem ce urmeaza dupa doua puncte. Nu mi este clar...

Scrie ca Dupa fiecare 10 rugaciuni:Usa milostivirii...+cererile noastrea+ceea ce urmeaza mai jos. Eu nu inteleg..dupa care 10 rugaciuni?! Dup[ 10 rugaciuni Usa milostivirii?

Cu siguranta cred ca sunt grea de cap ..dar voi sa nu va suparati...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.10.2009, 16:25:21
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

dupa 10 rugaciuni " Nascatoare de Dzeu...Fecioara bucura-te..."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.10.2009, 16:25:40
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

In generalitati este un post despre acest subiect.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.10.2009, 16:28:34
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Si mai gasiti posturi si in Sfanta Scriptura - Rugaciuni.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.10.2009, 16:36:23
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
In generalitati este un post despre acest subiect.
ok, multumesc, dar SYLVY a postat aceasta tema inaintea celorlalti.Problema mea am spus-o. si eu am aflat pe internet continutul ei.Pe ,,Generalitati" ea e sub forma ,,deja-vu''.As vrea sa stiu exact ,,ce ma doare pe mine".O anumita intuitie, care nu prea ma inseala imi spune ca potrivit altor rugaciuni postate se rosteste si de 15 ori ,,Tatal Nostru''.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pravila bogorodicinaia myself00 Generalitati 2 13.04.2012 18:13:03
Pravila "Cincisutita" Kaiserslautern21 Rugaciuni 1 26.03.2010 07:14:10
Rugaciune Darkanian Rugaciuni 3 05.12.2009 15:23:08
Pravila mica de rugaciune Bogorodisnaia Simona-Marilena Generalitati 10 04.10.2009 23:33:30
Bogorodicinaia(pravila de rugaciune) NiCcoleta Rugaciuni 4 20.05.2009 19:15:13