Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.11.2012, 12:50:53
nechifor bogdan nechifor bogdan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2012
Mesaje: 6
Implicit soia si alte seminte

salutare tuturor. am o intrebare, voi ce parere aveti despre produsele din soia ( lapte din soia, tofu, carnati, parizer...)? adica daca le consumati, ce recomandati? eu sunt un carnivor, iar acum in perioada postului mi-este ff greu sa ma adaptez...multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.11.2012, 13:36:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nechifor bogdan Vezi mesajul
salutare tuturor. am o intrebare, voi ce parere aveti despre produsele din soia ( lapte din soia, tofu, carnati, parizer...)? adica daca le consumati, ce recomandati? eu sunt un carnivor, iar acum in perioada postului mi-este ff greu sa ma adaptez...multumesc anticipat!
Nu cumpăra produse pe bază de soia, cumpăr-o sub formă de boabe și gătește-o cum vrei. Aici aici o rețetă de drob:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...2&postcount=28

Pe lîngă soia, sînt N feluri de boabe care conțin proteine și tot ce ai nevoie. De exemplu azi soția îmi gătește humus:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...4&postcount=29

O mîncare excelentă este și lintea cu mujdei și mămăligă, o mîncare care se face în 20 de minute (lintea roșie nu trebuie lăsată în apă cîteva ore). Nu mai zic de borșul cu fasole...

Relativ recent am făcut cunoștință cu boabele sud-americane de quinoa și amaranth care se prepară ca și orezul, tot în 20 de minute. Conțin toate proteinele de care ai nevoie și sînt delicioase. Se pot combina între ele și cu ciupercile, cu gogoșarii, cu ceapa verde sau veche, cu verdeața - cît mai este la piață. Altfel se pot consuma cu murături.

Poftă bună!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.11.2012, 13:57:39
nechifor bogdan nechifor bogdan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2012
Mesaje: 6
Implicit

pai si de unde ai cumparat boabele de quinoa și amaranth? on-line sau din magazin?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.11.2012, 13:58:12
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nechifor bogdan Vezi mesajul
salutare tuturor. am o intrebare, voi ce parere aveti despre produsele din soia ( lapte din soia, tofu, carnati, parizer...)? adica daca le consumati, ce recomandati? eu sunt un carnivor, iar acum in perioada postului mi-este ff greu sa ma adaptez...multumesc anticipat!
Parerea mea este ca soia trebuie consumata in cantitati fff reduse deoarece modul de procesare al soii este foarte toxic pentru organism.

A fost un studiu facut pe o persoana care timp de 6 luni a consumat soia in loc de carne si a dezvoltat afectiunie a bolii tiroide.

Eu insumi avand fluctuatii ale tiroidei, de cate ori mancam cu soia sau gluten, ma afecta mai mult.

Mai degraba recomand fasolea, nucile sau lapte din orez
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.11.2012, 14:15:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nechifor bogdan Vezi mesajul
pai si de unde ai cumparat boabele de quinoa și amaranth? on-line sau din magazin?
Surse: Enigma, Miracolul Plantelor (Timișoara), Plafar (în mai multe orașe, dar e mai scump la ei) sau diverse magazine specializate locale în orașul unde locuiți plus magazine online (relativ mai ieftine).

Am uitat de hrișcă, în special hrișca verde. Se gătește la fel ca orezul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.11.2012, 16:49:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Se pare ca branza de soia este plina de chimicale. Aici nu se mai vinde din cauza asta.
Dar de laptele de soia ma auzit in general de bine.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.11.2012, 17:07:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nechifor bogdan Vezi mesajul
salutare tuturor. am o intrebare, voi ce parere aveti despre produsele din soia ( lapte din soia, tofu, carnati, parizer...)? adica daca le consumati, ce recomandati? eu sunt un carnivor, iar acum in perioada postului mi-este ff greu sa ma adaptez...multumesc anticipat!
Nu-ți recomand nici un produs de soia din comerț, ci doar boabele de soia nemodificate genetic, pe care apoi tu le prepari în diferite mâncăruri sau le folosești la obținerea laptelui, iaurt, tofu etc...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.11.2012, 17:19:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
O mîncare excelentă este și lintea cu mujdei și mămăligă, o mîncare care se face în 20 de minute (lintea roșie nu trebuie lăsată în apă cîteva ore).
Poți detalia...sunt interesat de rețetă.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu mai zic de borșul cu fasole...
La fel, poate detaliezi, deși pentru mine fasolea boabe este interzis, îl mănânc doar așa când mai am o poftă și mai schimb meniul. În schimb fasolea păstăi este un aliment de bază și foarte important.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Relativ recent am făcut cunoștință cu boabele sud-americane de quinoa și amaranth care se prepară ca și orezul, tot în 20 de minute. Conțin toate proteinele de care ai nevoie și sînt delicioase.
Adică, vrei să spui, că au toți aminociazii esențiali, lucru pe care foarte puțini îl știu, mă miră în special doctorii când le spui de boabele astea, se uită cam strâmb la tine. De subliniat faptul că aceste boabe conțin foarte mult calciu, mai mult decât laptele.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.11.2012, 17:21:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Dar de laptele de soia ma auzit in general de bine.
Este preferabil să consumăm semințele și boabele în întregime. Laptele de soia, uleiul de măsline, sucul de fructe șamd nu sînt rele în sine, dar făcînd această filtrare le separăm de celelalte elemente care se aruncă, stricînd astfel așa-numita proporție divină pe care Dumnezeu a gîndit-o pentru digestia noastră. Mencinicopschi detaliază în cele două celebre manuale de "ce și cum să mai mîncăm" dacă sînteți curioși, eu atît am reținut.

Vorba soției, noi nu am putea în mod normal să consumăm la o masă atîtea fructe din care am obținut sucul respectiv - valabil și pentru laptele de soia.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.11.2012, 17:37:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Poți detalia...sunt interesat de rețetă.
Lintea verde trebuie pusă în apă vreo cîteva ore pînă se umflă, dar nu 24 de ore ca fasolea.

Pe perioada verii noi am înlocuit apa în care fierbe lintea cu sucul de roșii și gogșari făcut la blender. Oricum, cantitatea de lichid trebuie să fie de trei ori mai mare decît cea de boabe (numai la orez e 1 / 4). Se pune apa la fiert și imediat se adaugă lintea, după care se lasă cam 15 minute. Între timp poți adăuga ceapa mărunțită, chiar și ciuperci, după gust, și la urmă sarea (de mină sau de mare, fără iod). Se prepară mujdeiul care se face cu puțină apă și ulei de măsline și care se amestecă cu lintea după ce s-a oprit focul. La urmă se adaugă pătrunjel cît vrei.

Mămăligă sper că știi să faci. :) De mestecat, vorba lui bunicu', de 101 ori!

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
La fel, poate detaliezi, deși pentru mine fasolea boabe este interzis, îl mănânc doar așa când mai am o poftă și mai schimb meniul. În schimb fasolea păstăi este un aliment de bază și foarte important.
Aici trebuie să răspundă nevastă-mea. Eu știu doar de unde să cumpăr borșul și rețeta aproximativă observată de la distanță...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce ne pot invata alte religii? andreicozia Alte Religii 86 27.01.2012 13:20:03
iaurtul de soia si fermentii lactici margarret Postul 47 18.03.2011 11:56:56
Ura pentru alte credinte yawn_life Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 133 26.11.2009 09:54:10
alte religii ralluka Alte Religii 5 26.02.2009 04:44:40
Alte ganduri... 14carol06 Generalitati 0 06.02.2009 15:29:58