Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.04.2013, 01:09:10
Camy93 Camy93 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2013
Religia: Catolic
Mesaje: 49
Implicit Intalnirle la adolescenti

Buna dragilor, vin astazi din pacate cu o noua problema, care de data aceasta nu ma avizeaza pe mine. Verisoara mea de 17 ani(merge pe 18) a intalnit un baiat la noul liceu si am observat ca au devenit tot mai apropiati. Baiatul acesta pare sa fie in banca lui, respectuos, nu stiu insa cat de cuminte e. Eu si mama fetei(matusa mea) avem nevoie de sfaturi cum sa ne purtam si ce sa facem, astfel incat sa ii ajutam sa nu cada in pacat. Tocmai am trecut de varsta adolescentei si stiu cat de tare se pot inflacara unii, si din pacate majoritatea (inclusiv eu) cadem in pacat. Cum si unde ar trebui sa aiba loc intalnirile? Cei acum casatoriti, cum s-au desfasurat intalnirile voastre? Credeti ca ar trebui sa o acompaniez cand iese sa se intalneasca cu el? Voi aveati voie sa ii invitati acasa sau sa ramaneti singuri acasa la voi/el/ea? Mama ei nu pare sa fie prea preocupata de problema insa eu stiu cat de dureros poate fi si as vrea macar pe ea sa o ajut sa faca lucrurile cum trebuie. Credeti ca tinerii la intalniri ar trebui acompaniati? Ar trebui lasati singuri acasa sau in orice alt loc? Cum se desfasoara o intalnire "crestineste"? Ei vor doar sa se cunoasca mai bine, iar eu nu am nimic impotriva. Mamicile de fete, imi puteti da niste sfaturi?

Majoritatea fetelor se pot intalni cum si unde vor cu iubitii, unele dorm la ei acasa sau invers, multe dintre colege imi povesteau ca "nu fac nimic, doar dorm imbratisati", dar pentru mine acest argument nu e de ajuns. Tin mult la verisoara mea si suntem foarte apropiate, nu as vrea sa pateasca ceva. Tin sa mentionez ca este o fata decenta, are grija de ea si de cum se imbraca. Sfaturi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.04.2013, 09:49:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

De la mine, un singur sfat: atentie la noapte. Noaptea vine cu ispitele ei. Regula "la zece seara acasa" tine de ABC-ul prudentei, e o regula veche si bine verificata.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.04.2013, 10:00:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu merg pe regula "la 9 acasă". E mai bine așa.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.04.2013, 10:54:15
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Intalnire intre adolescenti

Nu inteleg de ce trebuie sa fie asa complicat! Devine un fel de "daca cade drobu'de sare""!
Doar si dumneavoastra si alti colegi/colege de pe site ati fost adolescenti, ati mers la o distractiel la un film, sau intr-o discoteca, si totusi nu cred ca ati apucat pe cai gresite, cu consecinte foarte grave- gen consum de droguri, infractiuni penale, avorturi, etc!
Aici tine mult de educatia din familie si modul cum au stiut sa discute parintii cu copilul lor!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.04.2013, 15:51:40
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Florinvs, este mai bine sa sufli in iaurt. Sunt de acord cu postarile de mai sus, este bine sa nu se creeze coditii pentru pacat. Prin asta inteleg o grija speciala a parintilor ca tinerii sa nu petreaca prea mult timp singuri in anumite locuri, noptea sa nu lipseasca de acasa, sau sa vina la ce ora doresc ei. Sunt lucruri care par constrangatoare, dar ele au un mare folos. De preferat ar fi ca parintii sa discute deschis cu copiii lor, sa le prezinte si reversul medaliei, aspect care le scapa din vedere tinerilor.

Am gasit un film documentar interesant si l-am postat in acest topic
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ighlight=sexul

Ai putea sa il uraresti impreuna cu verisoara ta, sa isi faca o parere completa despre acest subiect.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.04.2013, 17:17:49
Camy93 Camy93 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2013
Religia: Catolic
Mesaje: 49
Implicit

Va multumesc de raspunsuri!
Florin, de multe ori tu ca parinte faci tot ce poti, dar ce faci cand ceilalti ii influenteaza in acel moment? Tocmai am iesit si eu din adolescenta si stiu cat de mult ar da unii de la ei ca sa nu fie catalogati ca "esti foarte naspa, nu esti cool".

Ekaterina, sarut-mana pt. link :)

Regula cu putin mai devreme acasa imi suna foarte bine. Am sa o propun! :)

Sunt de acord cu cei care spun ca tinerii nu trebuie lasati prea mult timp singuri... dar cum ii abordam? De obicei incep sa se supere, sa tipe si sa se comporte ca niste rebeli pe motiv ca "nu au destul spatiu". (Am trecut si eu prin aceasta faza, mai tarziu am inteles ca ai mei nu voiau decat sa ma protejeze). Dar cum ii explicam asta cuiva putin mai necopt la minte?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.04.2013, 17:06:19
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Eu nu inteleg de ce te priveste pe tine ce face verisoara ta si cu cine. La 17 ani e treaba ei cu cine umbla.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.04.2013, 18:36:53
Camy93 Camy93 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2013
Religia: Catolic
Mesaje: 49
Implicit

buna ziua dl. Horatiu,

normal ca nu stau eu sa o pazesc si/sau sa ii urmaresc fiecare miscare. ea este o fata foarte credincioasa, cuminte, in banca ei si uneori imi pune intrebari foarte subtile care ma fac sa cred ca are nevoie de raspunsuri, solutii. e putin naiva si usor de influentat, de aceea imi fac griji pt. ea. sa nu crezi ca ii invadez spatiul personal sau ca stau pe capul ei. eu o insotesc cu drag, dar asta doar daca vrea ea!

mergand pe mentalitatea dumneavoastra nu stiu cat s-ar pastra buna cuviinta si curatenia! ati fost tanar, stiti doar cat de usor e sa cazi in pacate cand esti lasat in pace de toti si nu te trage nimeni la raspundere pt. ceea ce faci sau nu te atentioneaza nimeni cand depasesti limita. sunt de parere ca aceste situatii nu trebuie tratate cu atat de multa indiferenta. ma intreb cand veti avea o fetita, si aceasta fetita creste sub ochii dumneavoastra si ajunge la adolescenta, oare veti mai zice "o las sa faca ce vrea ca are 17 ani si oricum nu e treaba mea?"

Last edited by Camy93; 17.04.2013 at 18:40:34.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.04.2013, 19:20:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Camy93 Vezi mesajul
Sunt de acord cu cei care spun ca tinerii nu trebuie lasati prea mult timp singuri... dar cum ii abordam? De obicei incep sa se supere, sa tipe si sa se comporte ca niste rebeli pe motiv ca "nu au destul spatiu". (Am trecut si eu prin aceasta faza, mai tarziu am inteles ca ai mei nu voiau decat sa ma protejeze). Dar cum ii explicam asta cuiva putin mai necopt la minte?
Viata lui Isus, intre prima copilarie a Sa si inceputul misiunii Sale publice nu face obiectul atentiei Evangheliilor. "Copilul crestea in intelepciune, in statura si in har" citim la Sf Luca. Atat. Intelegem ca s-a desfasurat liniar aceasta crestere.
Si totusi, in preajma adolescentei lui Isus apare o discontinuitate, mentionata pe larg in textul dramuit al Evangheliilor. Este vorba de episodul de la varsta de 12 ani, cand copilul Isus ii face pe ai Sai sa Il caute trei zile. Sf Fecioara si cu Sf Iosif gandeau ca se afla cu rudele, in timp ce probabil ca rudele gandeau ca se afla cu ei. In cele din urma Il gasesc in templu, unde ii uimea pe carturari cu maturitatea si stiinta Sa in Scripturi. Iata un repros pe care parintii il aduc dumnezeiescului lor copil. Or, care este raspunsul Lui ? Cumva "nu am spatiu" ? Sau "e normal sa fiu independent" ? Nu, raspunsul Sau a fost ca, de fapt, acolo este casa Lui. Este casa adevaratului Sau Tata. Isus nu a fugit nicaieri, ci, in toata vremea cat ai Sai L-au cautat disperati, El a fost acasa...

Orice familie este chemata sa urmeze modelul Sfintei Familii, fiindca drumul magistral al mantuirii este Imitatio Christi. Barbatii sunt chemati sa se asemene Dreptului Iosif, femeile Sfintei Fecioare, iar copiii, lui Bambino Gesu. Asadar, e absolut normal ca atunci cand dispare copilul sa il cauti cu infrigurare, asa cum a facut Iosif si Maria. Iarasi e normal ca un copil sa nu dispara decat in Casa Tatalui Sau, unde, discutand cu carturarii, sa invete sa deprinda Psalmul I "fericit barbatul (...) care la legea Domnului mediteaza ziua si noaptea".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 17.04.2013 at 19:28:36.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.04.2013, 19:47:23
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Camy93 Vezi mesajul
buna ziua dl. Horatiu,

normal ca nu stau eu sa o pazesc si/sau sa ii urmaresc fiecare miscare. ea este o fata foarte credincioasa, cuminte, in banca ei si uneori imi pune intrebari foarte subtile care ma fac sa cred ca are nevoie de raspunsuri, solutii. e putin naiva si usor de influentat, de aceea imi fac griji pt. ea. sa nu crezi ca ii invadez spatiul personal sau ca stau pe capul ei. eu o insotesc cu drag, dar asta doar daca vrea ea!

mergand pe mentalitatea dumneavoastra nu stiu cat s-ar pastra buna cuviinta si curatenia! ati fost tanar, stiti doar cat de usor e sa cazi in pacate cand esti lasat in pace de toti si nu te trage nimeni la raspundere pt. ceea ce faci sau nu te atentioneaza nimeni cand depasesti limita. sunt de parere ca aceste situatii nu trebuie tratate cu atat de multa indiferenta. ma intreb cand veti avea o fetita, si aceasta fetita creste sub ochii dumneavoastra si ajunge la adolescenta, oare veti mai zice "o las sa faca ce vrea ca are 17 ani si oricum nu e treaba mea?"
calm. daca e fata de familie buna si educata, si el la fel, nu vad care e problema. Doar avertizeaz-o(subtil) si fii un pic atenta la tip.

in privinta influentabilitatii, e defect de profesie pt multi tinuti mai din scurt.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 17.04.2013 at 19:52:24.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare