Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.05.2013, 11:43:22
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit De ce urmaresc oamenii filme de groaza?

M-am intrebat uneori de ce fac oamenii asta? Ce nevoie au ei? Care este explicatia duhovniceasca?
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.05.2013, 12:15:28
crestina obisnuita crestina obisnuita is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2012
Locație: Bucuresti- orasul despre care Parintele Arsenie Boca a spus ca va fi Noul Ierusalim
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Vor senzational, probabil. Sunt multi amatori de senzatii tari.Si eu m-am uitat in trecut la astfel de filme si eram taaaare mandra ca nu ma speriam asa tare. Dar nu sunt bune, caci nu ne aduc niciun folos dunovnicesc. Ba chiar ne tulbura,daca suntem mai slabi de inger, si mai ales filmele cu demonizati si care au legatura cu diavolul. De alea trebuie sa ne ferim. Sunt atatea alte filme frumoase!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.05.2013, 22:16:42
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit De ce urmaresc oamenii filme de groaza

In tinerete cred ca oricine s-a uitat la un film de acest gen- poate din curiozitate, poate din alte motive......
INsa o data cu maturizarea, evident ca vom aprecia acele filme de calitate- de genul drama, thriler, istoric sau comedie! Se pot spune mai multe despre filme si cinematografie in general (am mai auzit unele pareri precum ca ar fi pacat de vizionat unele filme cu scene mai violente), insa cred ca ar depasi cadrul acesti topic!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.05.2013, 09:42:35
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
M-am intrebat uneori de ce fac oamenii asta? Ce nevoie au ei? Care este explicatia duhovniceasca?
Ce nevoi au ei?

Au nevoia de "eu".

Horror-ul este o modalitate de a perfora "eul". Rapid.

Prin frica, mintea devine constienta de sine la un nivel emotional mai profund.

Horror-ul este o "tehnica psihologica" exploatata in crestinism, poate mai mult decat in celelalte religii clasice.

Utilizata corespunzator, in contrapunere cu celelalte virtuti, devine un instrument eficace in evolutia spirituala.

Centreaza adanc, trezeste, vegheaza.


"Temeți- mai mult de cel care poate să distrugă și sufletul, și trupul, în iad."

"Tine mintea in iad."
__________________

Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.05.2013, 18:58:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Ce nevoi au ei?

Au nevoia de "eu".

Horror-ul este o modalitate de a perfora "eul". Rapid.

Prin frica, mintea devine constienta de sine la un nivel emotional mai profund.

Horror-ul este o "tehnica psihologica" exploatata in crestinism, poate mai mult decat in celelalte religii clasice.

Utilizata corespunzator, in contrapunere cu celelalte virtuti, devine un instrument eficace in evolutia spirituala.

Centreaza adanc, trezeste, vegheaza.


"Temeți- mai mult de cel care poate să distrugă și sufletul, și trupul, în iad."

"Tine mintea in iad."
Si ce explicatii sunt pt cei care nu vor sa vizioneze acest gen de hidosenii?
Pe mine ma tulbura foarte tare,imi iau pacea,ma terorizeaza (dupa vizionare).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.05.2013, 19:27:20
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si ce explicatii sunt pt cei care nu vor sa vizioneze acest gen de hidosenii?
Pe mine ma tulbura foarte tare,imi iau pacea,ma terorizeaza (dupa vizionare).

Ca nu li se potriveste aceasta abordare - vizionarea clara a cruzimilor de pe pamant si din iad.

Pentru acestia trebuie gasite alte solutii de patrundere a eului ("rastignire", cufundare in sine) - in principiu in natura adoratiei dar pot fi si cai ale linistirii.


Horrorul pe unii ii umileste si ii face sa se apropie cu mare forta de Dumnezeu, pe altii ii poate dezechilibra serios dpdv psihic.

Nu toti avem aceeasi constitutie launtrica.

Am citit mai demult o povestioara educativa in Patericul Egiptean, in care doi calugari ai pustiei se pocaiesc intr-un mod diametral opus: unul vede cu ochii mintii bucuriile paradisiace, iar celalalt grozaviile iadului.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 03.05.2013 at 19:38:58.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.05.2013, 20:48:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Ca nu li se potriveste aceasta abordare - vizionarea clara a cruzimilor de pe pamant si din iad.

Pentru acestia trebuie gasite alte solutii de patrundere a eului ("rastignire", cufundare in sine) - in principiu in natura adoratiei dar pot fi si cai ale linistirii.


Horrorul pe unii ii umileste si ii face sa se apropie cu mare forta de Dumnezeu, pe altii ii poate dezechilibra serios dpdv psihic.

Nu toti avem aceeasi constitutie launtrica.

Am citit mai demult o povestioara educativa in Patericul Egiptean, in care doi calugari ai pustiei se pocaiesc intr-un mod diametral opus: unul vede cu ochii mintii bucuriile paradisiace, iar celalalt grozaviile iadului.
Multumesc pt raspuns,frate!
Chiar daca era mai mult decat evident,aveam nevoie de confirmari :)

Am o rugaminte totusi,daca gasesti pe undeva istorioara respectiva din Pateric ,s-o postezi sa fie citita!
Multumesc!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.05.2013, 21:14:57
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Multumesc pt raspuns,frate!
Chiar daca era mai mult decat evident,aveam nevoie de confirmari :)

Am o rugaminte totusi,daca gasesti pe undeva istorioara respectiva din Pateric ,s-o postezi sa fie citita!
Multumesc!
Doi frati dintr-o manastire, fiind foarte suparati si biruiti de razboiul si pofta curviei, neputand sa mai sufere acel foc si razboi in trupul lor, s-au sfatuit impreuna si iesind din manastire, s-au dus la tara la un sat, si s-au insurat si traiau cu sotiile lor aproape unul de altul.

Iar dupa catava vreme, a inceput amandorura a le veni uraciune, simtire, cunostinta, cainta si umilinta in inimi.

Si asa au inceput iar amandoi a se sfatui, zicand : frate, ce-am castigat si ce folos am dobandit noi, ca ne-am supus spurcatei pofte si patimi trupesti, lepadand sfantul cin ingeresc si venind in aceasta spurcata viata dupa care vom merge in muncile cele vesnice ?

Deci, frate, sa lasam sotiile si sa mergem iarasi in pustie, sa ne pocaim. Iar Dumnezeu vazand cainta si pocainta noastra, isi va face mila de noi si ne va ierta, precum si pe alti multi pacatosi cati s-au pocait, i-a iertat si i-a miluit.

Acestea sfatuindu-se ei si invoindu-se si asa tainuindu-se de sotii, le-au lasat si au venit in pustie la manastirea din care iesisera si cazand cu umilinta la picioarele parintelui lor, l-au rugat sa-i primeasca, marturisindu-si caderea si pacatul lor.

Iar parintele vazand cainta si umilinta lor, facandu-i-se mila de dansii, i-a primit si le-a dat canon de pocainta si de iertare. A poruncit iconomului sau sa-i puna la inchisoare un an deplin neiesiti, la locuri deosebite unul de altul si sa le dea mancare si bautura paine si apa amandorura intocmai.

Iar daca s-a plinit anul inchisorii si al canonului lor, a poruncit parintele si i-a scos de la inchisoare.

Si unul era galben la fata si uscat ca chipul mortului iar celalalt era vesel si luminat la fata ca si cum ar fi fost la o mare desfatare de care lucru foarte se minunau fratii, stiind ca paine si apa li se daduse amandorura la fel.

Si l-au intrebat pe cel galben si uscat la fata sa spuna cum traia si ce facea si ce ganduri il luptau pe el sezand la inchisoare.

Iar el le-a spus, zicand : eu, fratilor, alte ganduri nu aveam, decat ca gandeam la rautatile faptelor pe care le-am facut si la vesnicele munci si de frica aceea mi s-a lipit trupul de oase.

Dupa aceea l-au intrebat si pe celalalt zicand : iar tu ce gandeai sezand la inchisoare ?

Raspuns-a lor acela zicand : eu nu gandeam altceva, fara numai multumeam si slaveam pe Dumnezeu ca m-a miluit si m-a scos din viata cea spurcata si m-a izbavit din robia lumeasca si de muncile cele vesnice si iar m-a adus in viata si cinul ingeresc.

Si au cunoscut parintii ca amandoi au facut intocmai pocainta lor catre Dumnezeu si asa s-au mantuit.
__________________

Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.05.2013, 22:24:27
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
M-am intrebat uneori de ce fac oamenii asta? Ce nevoie au ei? Care este explicatia duhovniceasca?
duhovnicesc, nu stiu.
fiziologic, e ca la montagne-russe, adrenalina provocata se transforma in serotonina parca si provoaca un fel de placere.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si ce explicatii sunt pt cei care nu vor sa vizioneze acest gen de hidosenii?
Pe mine ma tulbura foarte tare,imi iau pacea,ma terorizeaza (dupa vizionare).
schimba canalul.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.05.2013, 23:44:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Hristos a urmărit un film de groază timp de 6 ore cît a răbdat Crucea. Un film de cîteva milenii concentrat într-o singură zi de vineri. El a fost astfel martor fiecărui moment al vieții oricărui om ce a trăit și va trăi pe acest Pămînt.

Am încercat mai demult să mă uit la cîteva filme cu execuții și torturi de oameni. Nu am rezistat decît foarte puțin. Dar Hristos le-a văzut pe toate și, mai mult, Și-a asumat Lui Însuși toate aceste păcate, fie ele mari sau mai puțin grave.

E bine să medităm și la ororile îndelungi trăite de Maica Domnului, care a fost de față cînd Fiul ei a fost torturat, răstignit și ucis. Imaginați-vă că cineva din familia voastră e chinuit pînă la moarte timp de o zi și voi sînteți de față, neputincioși. Da, pentru asta și nu numai pentru atît Preasfînta a fost înălțată mai presus decît cele mai înalte ierarhii îngerești.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde